Да пестят и от отпуските ни! Да не мълчим!!!

  • 3 388
  • 69
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 945
Много добре разбирам проблема с парите и отпуската, която не стига след като детето е тръгнало на градина, и аз съм минал по този път.
Но с всички тези привилегии на майките за сметка на работодателя майките са поставени в ситуация "Не ща такава чума в мойта фирма". Аз лично бих се борила да махнат тази привилегия, защото тя ме прави втора ръка работник. Но паралелно бих се борила да има такава привилегия като примерно 10 дена допълнително болнични за жени, върнали се от майчинство (платено от държавата, разбира се, не от работодателя).

Аз лично реших своя проблем с малката по следните начини
  • отпуска от преди да изляза по майчинство
  • 5 дена болнични
  • работене от вкъщи заедно с мъжа ми
  • когато трбваше да сме в бюрото аз работех от 5 го 14, той работеше от 12 до 21

# 16
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 739
ianajar, страната в която живеете, не е най-застаряващата нация на света и няма проблем с естествения прираст. А България има. Съответно търсенето на решения за увеличаване на раждаемостта, изискват някакви икономически стимули. Мерките, които се предлагат в последните седмици не засягат по никакъв начин ромите, единствените, при които няма проблем с децата, които обаче за съжаление няма да допринесат с данъци и осигуровки, и всъщност тези, за които децата са истинска машина за пари и при които се изливат средства и помощи. Мерките засягат нормалните, работещи хора, от които 1/3 са бедни според последните проучвания.

До сега държах изключително много на това да ме осигуряват на пълна заплата, плащам си данъците, чинно си спазвам правилата, обаче в момент, в който държавата видимо ме прецаква финансово без насреща да виждам подобряване на каквато и да е обществена услуга, сори - минавам в сивия сектор.

# 17
  • Мнения: 23
Аз не мога да разбера в България какви още социални придобивки искате за да раждате ! Болнични през цялото време докато сте бременни , безплатно водене на бременността , две години платено майчинство ( то ви се води и стаж), ниски такси за детски градини и ясли когато трябва да се върнете на работа......И това със платената отпуска за време в което не е работено звучи наистина безумно но и него го има ...и пак не спирате да се оплаквате - май това е национална черта!!!

# 18
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 739
Аз не мога да разбера в България какви още социални придобивки искате за да раждате ! Болнични през цялото време докато сте бременни , безплатно водене на бременността , две години платено майчинство ( то ви се води и стаж), ниски такси за детски градини и ясли когато трябва да се върнете на работа......И това със платената отпуска за време в което не е работено звучи наистина безумно но и него го има ...и пак не спирате да се оплаквате - май това е национална черта!!!

Май нямате никаква представа, за какво става въпрос, ама нищо...

# 19
  • Мнения: 2 980
ianajar, страната в която живеете, не е най-застаряващата нация на света и няма проблем с естествения прираст. А България има. Съответно търсенето на решения за увеличаване на раждаемостта, изискват някакви икономически стимули.

Не мога да се съглася, че икономически мерки под формата на социални придобивки, понякога в разрез със всякаква икономическа логика, ще повлияят на раждаемостта. Раждаемостта в България  се увеличава, това е факт - увеличава се броят на семействата с повече от едно дете, че и повече от две деца, приключил е периодът, в който никой не се осмеляваше на втора бременност. Но като цяло населението продължава да застарява и прирастът продължава да расте в отрицателна посока. Защо? Защото продължава да се увеличава потокът на емигранти в детеродна възраст, така че оставащите в страната трябва да раждат по три-четири деца, за да се компенсира тази загуба. А защо емигрират младите? Не заради социалните придобивки в "белите" страни, от които те обикновено нищо не могат да получат (или които съвсем липсват, както тук), а заради по-високия стандарт.

Ако стандартът в България се повиши, това ще създаде много по-добри условия за задържане на младата работна ръка, отколкото всякакви привилегии, свързани с майчинството. Ама стандарт не се повишава, като се увеличават или запазват социалните привилегии (от които могат да се възползват всички, не само съвестните данъкоплатци), той се повишава, като се ореже социалното бреме върху малките и средните фирми, намалят се привилегиите, за да се понапълни хазната и изобщо се обвържат придобивките с реалната производителност, а не с това кой колко иска да получава.

Ясно ми е, че е тежко да си имал привилегии и изведнъж да ти ги отнемат, ама при сегашното състояние на българската икономика аз просто не разбирам откъде изобщо се вземат парите, за да се осигурява баница за всички.

# 20
  • Мнения: 23
Мисля че знам за какво става въпрос - щом системата със социалните придобивки за майчинството с цел повишаване на раждаемостта не работи просто да бъдат съкратени до минимум за да не тежат на работодателите!!! Peace

# 21
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 739
Наистина не сте наясно, но пък поне е забавно...

ianajar, не се повишава раждаемостта, вдига се възрастовата граница за раждане на първо дете и сега вероятно тази тенденция ще се затвърди и увеличи.

Мисля че знам за какво става въпрос - щом системата със социалните придобивки за майчинството с цел повишаване на раждаемостта не работи просто да бъдат съкратени до минимум за да не тежат на работодателите!!! Peace

Пък той работодателят ей така от добра воля ще вдига заплатите и няма да си прибере увеличенната печалба за него.

# 22
  • Мнения: 2 980
ianajar, не се повишава раждаемостта,

Статистиките друго показват. Ето: http://www.dnes.bg/es/2011/04/01/evrostat-v-bylgariia-nai-goliam … ostta-v-es.115118

Ето ти и НСИ, да си погледнеш точните данни - естественият прираст може да е спаднал леко за последната година, но продължава да е доста по-висок, отколкото през 2004-5та, за сравнения с 90те да не говорим. И преди да ми кажеш, че не разбирам и че този прираст се дължи на циганската раждаемост - най-много деца, почти 11% от всичките, се раждат в София-град, с най-голямата концентрация на квалифицирана работна ръка и едва на десето място по ромско население.  http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=19&a1=258&a2=267&a3=268

Радвам се, че ти е забавно.
На мен също ми е ужасно забавно, когато всички жалващи се майки говорят за работодателите си като за "онези" и "те" - явно нито една от вас няма собствен малък бизнес и не осигурява прехраната на служители и работници, докато се чуди как да върже двата края, та не можете да видите, че "те" и "вие" сте баш в един кюп, само дето "вие" имате привилегии, а "те" - само задължения.

Последна редакция: сб, 05 ное 2011, 14:21 от ianajar

# 23
  • Мнения: 7 112
Снощи имаше репортаж по въпроса. По Нова сякаш беше.
Защитата на правото на отпуска през мирогледа на главната героиня Майка беше потресаващ. Останах с впечатлението, че даже ако гледаш момченце (живо и здраво да й е и нейното, и всички, и всички дечица като цяло) трябва по-голяма отпуска даже да ти се полага. "Той е мъж (на около 8-9 месеца) и трябва да яде когато поиска."  ooooh! Това, ч е си възприел начин на отглеждане на детето си значи ли, че следва да те потупват по раменцето? 
Кой подбира събеседниците?  Tired

# 24
  • София
  • Мнения: 1 595

ianajar, не се повишава раждаемостта, вдига се възрастовата граница за раждане на първо дете и сега вероятно тази тенденция ще се затвърди и увеличи.



Не мога да приема, че решението на едно семейство дали и кога да има дете трябва да зависи от държавата. Никой не планира да има дете, за да реши демографските проблеми на родината си, това просто е абсурд. А ако толкова много хора наистина разчитат разходите по поколението им да се покрият от социални плащания, и съответно това определя семейното им планиране, то лошо... за всички нас. Значи не е чудно, че социалната система издиша.

Все пак всеки смята, че има право да получава пари от държавата, а в същото време се сърди, ако се наложи да поработи първо за тия пари.

Рони, да, манталитетът на много майки е меко казано дразнещ. И това допълнително натяга социалното напрежение, защото парите за майките някой трябва да ги изработи - и когато въпросната майка очаква този някой да й целува и краката от благодарност за нейния героизъм да има дете, то реакцията е ясна.

# 25
  • Мнения: 822
Maцките, дето скочиха срещу, как беше ни нарекъл един министър, "социалните паразити"  ( Sick ), май всичките сте зад граница?!
Като ви е толкова зле там, що не дойдете тука да живеете, раждате? Таман и една камара социални придобивки ще имате... А там, на една гола мъжка заплата  Whistling
Аз тука ако остана само на заплатата на мъжа ми, означава да умрем от глад. Така че, работя и ме осигуряват на реална заплата, плащам една камара данъци, и накрая нито вземам детски, нито нещо друго. Тъкмо се наканихме да помислим за второ дете, и тръснаха това с 24-те месеца, което най-вероятно ще приемат и май ще го отложим засега. Сега ако на някой височайш му хареса идеята да махнат и отпуските и глей к'во става...  Crossing Arms

Флип, нямаш си и представа колко работя за тия пари... ама на, и за детски не се класирам вече...
Циганките нека прибират... за тях винаги ще има, с работа ние ще им осигурим...  ooooh!

Не смятах да пиша в тая тема, ама някои от мненията са потресаващи.  Tired


Пък той работодателят ей така от добра воля ще вдига заплатите и няма да си прибере увеличенната печалба за него.

Ей това уцели точно в десятката! На предишната ми работа беше така - увеличаване на работата, ама в пъти просто - печалбата все нула според шефа - заплатите бяха минимални.

# 26
  • Мнения: 2 980
Maцките, дето скочиха..., май всичките сте зад граница?!
Като ви е толкова зле там, що не дойдете тука да живеете, раждате?

Естествено, как да я пропуснете тая дежурна реплика. За другите не знам, аз съм зад граница и, както вече обясних, не съм дошла тук заради големи детски и майчинство. Десетките хиляди други български емигранти в Щатите също не са дошли с идеята, че тук всичко е по-голямо, значи и помощите ще да са така. Това се опитах да обясня - че истината е в стандарта, не в социалните пари, а за стандарт, за съжаление, се иска затягане на колани. Ама кой да чете.  

# 27
  • Мнения: 822
Последно и край  Mr. Green

ianajar
, ами а де! Само ние ли да затягаме колана (под ние визирам "майките")? Не трябва ли и другите наравно с нас - да кажем политици и "бизнесмени" да крадат по-малко, циганите да взимат по-малки помощи, държавата да си свърши работата по изкарването на фирмите извън сивия сектор?... Чета те много добре, ама... извинявай, ама ти откога не си идвала насам?!
То само с рестрикции спрямо едните майки няма как да се вдигне стандартът, извинете  Whistling  Не съм икономист, да подчертая, един проЗт микробиолог съм.
И моля, моля, да няма засегнати от мнението ми, лично мое си е.  Peace

# 28
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 739
На мен също ми е ужасно забавно, когато всички жалващи се майки говорят за работодателите си като за "онези" и "те" - явно нито една от вас няма собствен малък бизнес и не осигурява

Боже, горките работодатели, те ми изкарват прехраната... Пък аз само заплатата ходя да си взема. Нещо гледната точка е сбъркана. Аз извършвам определена работа за работодателя си, така че той да печели и съответно получавам заплащане за труда си. Как и дали той умее да управлява бизнеса си за да е печеливш е неговата задача.
Ще цитирам въпрос, който зададох в подобна тема:
"Ок, да приемем, че се направи всичко за да се облекчат социалните плащания на работодателя, за него е чудесно, ще се увеличи печалбата, която остава. Каква е гаранцията, че тези пари ще отидат за развиване на бизнеса в нашата държава, че ще отидат за повишаване на заплати или т.н. Моето наблюдение в момента е, че в големите интернационални компании в България /а те никак не са малко вече/ кризата се използва като довод непрекъснато да се намалят заплатите на хората, да се режат социални придобивки от рода на второ здравно осигуряване, ваучери за храна, да се поставят нереалистични цели за постигане на бонуси и т.н., а всъщност компанията е на огромна печалба и няма никакъв проблем. "Криза е" е магическа мантра.
Няма механизми, който да контролират подобни неща и дори да не е криза, ще е нещо друго."

Flip, и на мен не ми допада това - детето е много индивидуално и лично решение. Но виждам около мен хора и то с прилични професии, че малко или много си правят сметката за тези неща и планират буквално детето. Не говоря за първа младост, а за специалисти над 30, получаващи добро заплащане, плащащи огромни данъци и осигуровки. И какво значи да разчиташ на "социални плащания" всички знаем, че на 1 заплата малко семейства могат да оцелеят. И като се окаже, че остават на 1 заплата просто се отказват от дете.

# 29
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 078
...Докато в България се гледа първо социалните привилегии да са уредени, не виждам как ще се промени прословутият стандарт. Peace



Точно Peace
В Бг социалната политика е рай и пак недоволстват, беее ooooh! Тук нещата са объркани изначало. Докато всеки гледа да не работи, а да изсмуче повече, я от държавата, я от бизнеса, който трябва да щадим максимално, защото той носи приходите в хазната /за майчинството ви, детските ви, пенсиите на бабите ни/, нЕма да се оправим. Това, че точно ние сме се паднали поколението, което трябва да се лиши от някои социални блага, за да ги има за децата ни, не е оправдание да мрънкаме. Мислете глобално, стига с това "моето дете трябва да се адаптира в яслата" и "детските не стигат и за памперси". Разберете, че държавата не ви е длъжна с нищо, докато вие не се почувствате длъжни към нея.

galactic voyager, значи бизнесът си е негова работа, а отглеждането на детето ти е ... и негова работа? Брех...

Гледам, че има значение кой къде живее. Тук съм, не мърдам аз, къде другаде ще ме търпят 2 год да мятам крачоли с количката, че и ще ми плащат за това Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт