Да пестят и от отпуските ни! Да не мълчим!!!

  • 3 393
  • 69
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 17 592
ianajar а ако вместо да излезе по майчинство, беше напуснала и отишла при конкуренцията след като се е научила?

Ами нищо не ѝ пречи да го направи след майчинството си - след като майка ми ѝ е плащала осигуровките две години, по време на платения си отпуск (отново покрит от майка ми), тя спокойно може да си потърси друга работа, нали? Ето на първа страница една майка се оплакваше как си била направила сметката точно през този отпуск (платен от работодателя ѝ) да си търси нова работа. Не виждам положителен ъгъл тук, както и да го гледам. Очевидно е напълно законно - но наистина ли на никой не му минава през ум, че не е съвсем етично?

О, я стига си мрънкала... очевидно майка ти просто не е искала да се бръкне по- дълбоко за опитен счетоводител. Защо не е назначила мъж на 40? Жена на 50, която няма да ражда? Не ни убеждавай, че е от чист алтруизъм и желание за повишаване на общата квалификация на счетоводителите като такива. Няма да ти повярваме. Просто не е искала (или можела, все едно) да предложи конкурентна заплата. Очевидно никой, който е доволен от работата, работодателя и заплатата си няма да си търси нова работа - в отпуск или не. Хората тук не възприемат смяната на работни места като някакъв особено популярен масов спорт. И невероятните осигуровки, които майка ти е плащала през време на болничния на момичето, са в рамките на 16 лв.... Сумата е смешна - дори за Бг. Ако до тези 16 лева е опряла работата, по- добре да затвори кепенците и да си търси работа при работодател, който може да осигури достатъчно приходи.

На всички ни е ясно, че тук въпроса изобщо не е в подобни смешни бакалски сметчици. На масата е сложено бъдещето на нацията ни. Буквално. А вие се хващате за някакви жалки частни случаи, които нямат никакво отношение към въпроса.

Подобни изказвания наливат в мелничката на Гърция - не и на България.

# 46
  • Мнения: 2 988
Galactic Voyager, ти писа, че започваш собствен бизнес. Аз предлагам да почакаме, докато го започнеш, да видим как ще ти изглежда ситуацията от новата ти гледна точка.  Peace

За мен трудовото законодателство в България е писано не с идеята да защитава работодатели и работници от превратностите на икономическата съдба, а само и единствено с идеята да защитава работниците от работодателите. Съвсем в тон с историческия образ на работодателя в народното ни съзнание като "чорбаджията изедник". Чак когато работникът започне собствен бизнес и се озове от другата страна, вижда, че срещу него си няма защо да го защитават, а пък него самия никой не го защитава от некоректни работници, нечестна конкуренция и прочие.

Ти ще кажеш - след някоя и друга година - дали греша.

# 47
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Galactic Voyager, ти писа, че започваш собствен бизнес. Аз предлагам да почакаме, докато го започнеш, да видим как ще ти изглежда ситуацията от новата ти гледна точка.  Peace

За мен трудовото законодателство в България е писано не с идеята да защитава работодатели и работници от превратностите на икономическата съдба, а само и единствено с идеята да защитава работниците от работодателите. Съвсем в тон с историческия образ на работодателя в народното ни съзнание като "чорбаджията изедник". Чак когато работникът започне собствен бизнес и се озове от другата страна, вижда, че срещу него си няма защо да го защитават, а пък него самия никой не го защитава от некоректни работници, нечестна конкуренция и прочие.

Ти ще кажеш - след някоя и друга година - дали греша.

Ще видим, наистина. За сега работници не се планират.

# 48
  • Мнения: 133
ianajar, мила не се обиждай обаче, ако един работодател се отнася добре към работниците си ще получава същото насреща. Работниците не са животни и те са хора и ако се отнасят човешки с тях и те ще отвърнат със същото, обаче когато нямаш право на отпуск, нямаш право на болничен за гледане на дете и куп подобни глупости, ами да работодателите ще бъдат наричани и ще се отнасят с тях като с "чорбаджията изедник".

А това, че майка ти е дала работа на младо момиче, току що завършило Евала и, обаче тя трябва да е наясно, че това момиче ще създаде семейство и ще иска деца /естествено е/. Ако и пречеше да беше наела някой по - възрастен работник и за тях няма работа.  Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 17 592
За мен трудовото законодателство в България е писано не с идеята да защитава работодатели и работници от превратностите на икономическата съдба, а само и единствено с идеята да защитава работниците от работодателите. Съвсем в тон с историческия образ на работодателя в народното ни съзнание като "чорбаджията изедник".

Ами ела си у дома. Тук работниците са така добре защитени. И майка ти ще се зарадва, сигурна съм, дъщеря й да живее и работи наблизо, а не през един океан разстояние.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 642
Flip, и на мен не ми допада това - детето е много индивидуално и лично решение. Но виждам около мен хора и то с прилични професии, че малко или много си правят сметката за тези неща и планират буквално детето. Не говоря за първа младост, а за специалисти над 30, получаващи добро заплащане, плащащи огромни данъци и осигуровки. И какво значи да разчиташ на "социални плащания" всички знаем, че на 1 заплата малко семейства могат да оцелеят. И като се окаже, че остават на 1 заплата просто се отказват от дете.


Ама това е въпрос на стандарт, не на социална политика. Решението е именно на 1 заплата да можеш да си позволиш дете, а не да чакаш втора заплата от... държавата. Пък стандарт се повишава със силна икономика, пък за силна икономика трябва здраво бачкане.

Отново: парите, които всички майки смятат, че им се полагат по дефолт, трябва да ги изработи някой, те не падат от небето. Кой да ги изработи - след като самите майки смятат, че 24 месеца стаж са непосилно, ужасно несправедливо изискване, за да имат право на същите 24 месеца майчинство?

Нацията ни застарява от всичко друго, но не и от лоша социална политика спрямо майките Wink

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 23:26 от Flip

# 51
  • Мнения: 2 988
Ама това е въпрос на стандарт, не на социална политика.

Баш.

# 52
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Flip, отново подчертавам, че коментирам хора работещи, с добри заплати, плащащи си пълен размер на осигуровки.

И в държава с демографска криза си е точно въпрос на социално политика.

А с повишаването на стандарта ни залъгват доста време вече.

# 53
  • Мнения: 11 873
И ако не мълчим, някой ще ни чуе ли  newsm78?

# 54
  • Мнения: 1 092
Отново: парите, които всички майки смятат, че им се полагат по дефолт, трябва да ги изработи някой, те не падат от небето. Кой да ги изработи - след като самите майки смятат, че 24 месеца стаж са непосилно, ужасно несправедливо изискване, за да имат право на същите 24 месеца майчинство?

Не си права. Лично аз имам доста повече от 24 месеца трудов стаж и не ме бърка това. Много  други майки са като мен. Но за повечето от тях проблема в толкова много месеци назад е това, че така ще вземат по-малко пари (и тук не обсъждам изобщо случаите на фиктивно осигуряване). Всяка година (или почти всяка) праговете за различните професии се покачват. Т.е ако миналата година съм се осигурявала и съм вземала 200 лв, тази ще е 230 да речем и ако сега съм бременна и догодина изляза майчинство прага ще е 250 , а на мен среднодневното ми обезщетение ще се изчисли върху 200 и 230 лв. Тогава когато аз съм плащала осигуровки на 200 лв обаче те са били все едно сега да плащам на 250 заради инфлацията........
Не съм сигурна дали обясних правилно това което искам да кажа, а сумите са произволни. Но да обобщя - плащам години наред осигуровки, които никой не ме пита искам или не да плащам - т.е държавата ме задължава да съм осигурена когато работя т.е аз искам нещо което ми се полага насреща за тези осигуровки. Не искам нищо даром. Проблем е обаче, че не съм сигурна какво ще получа, не мога да планирам т.к законите всеки ден се менят

# 55
  • София
  • Мнения: 17 592
Flip, и на мен не ми допада това - детето е много индивидуално и лично решение. Но виждам около мен хора и то с прилични професии, че малко или много си правят сметката за тези неща и планират буквално детето. Не говоря за първа младост, а за специалисти над 30, получаващи добро заплащане, плащащи огромни данъци и осигуровки. И какво значи да разчиташ на "социални плащания" всички знаем, че на 1 заплата малко семейства могат да оцелеят. И като се окаже, че остават на 1 заплата просто се отказват от дете.


Ама това е въпрос на стандарт, не на социална политика. Решението е именно на 1 заплата да можеш да си позволиш дете, а не да чакаш втора заплата от... държавата. Пък стандарт се повишава със силна икономика, пък за силна икономика трябва здраво бачкане.

Отново: парите, които всички майки смятат, че им се полагат по дефолт, трябва да ги изработи някой, те не падат от небето. Кой да ги изработи - след като самите майки смятат, че 24 месеца стаж са непосилно, ужасно несправедливо изискване, за да имат право на същите 24 месеца майчинство?

Нацията ни застарява от всичко друго, но не и от лоша социална политика спрямо майките Wink

Не ми е известно някой да е имал странната идея да увеличи болничният за отглеждане на малко дете до 24 месеца. Не внасяй заблуди. Понастоящем той е до навършване на 1 годинка на дето; логично е и периодът, въз основа на който се изчислява обезщетнието да е сходен. Това е свързано с желаната възраст (от Държавата, не от индивидуалните семейства) за първо раждане - специално при високообразованите бъдещи майки. Ако едно образование продължава срдно до възраст м/у 25 (MS) и 32 годишна възраст (PhD) и предположим година и половина търсене на работа и ориентиране след това, както и 6 месечен "гратисен" период на временен договор необходимостта от 2 пълни години трудов стаж след това ни докарва във възрасти м/у 28.5 и 36 години. На тази възраст и децата рядко се получават "от раз", така че вероятността за 2-ро дете при високообразованата част от обществото става твърде ниска. Това ли е демографсдката политика, към която се придържа това Правителство? Прираст основно от нискообразовани и необразовани родители? Какви по- точно бъдещи данъкоплатци се предполага да бъдат 3възпитани от тези... обществени прослойки и какви приходи биха имали децата на необразованите, какъв продукт биха реализирали, от който да се формират данъци?

Това не е темата на тази тема в частност - темата са отпуските, но то е част от същия общ проблем - а именно пълната липса на заинтересованост за бъдещето, демонстрирано от това (за пръв път от Костов насам) Правителтво - или, може би, съзнателно извършваното Национално Предателство... в името на поддръжката на други, външно нации - в конкретния случай, на Гърция.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 642
Flip, отново подчертавам, че коментирам хора работещи, с добри заплати, плащащи си пълен размер на осигуровки.

И в държава с демографска криза си е точно въпрос на социално политика.

А с повишаването на стандарта ни залъгват доста време вече.

Разбирам те, но няма как да отделиш едните (работещи, с добри заплати, с високи осигуровки) от другите (работили 1 година, после изкарали 6 вкъщи, гледайки деца и ползващи всички възможни обезщетения и помощи, и вечно недоволни). Просто самата идея на социалната система е да въведе единни правила за всички - ако не беше така, нямаше изобщо да я има тази система и работещите на добри заплати щяха да си спестяват за деца, а неработещите... да се спасяват поединично.

Вариантите са два, и двата винаги са в ущърб на работещия: или да се изплащат високи обезщетения и добавки, но на всички (тоест работещите да носят осигурителната тежест за огромния процент неработещи), или да има минимална социална подкрепа за всеки, но пък работещите за високи заплати да не получават адекватно обезщетение за осигуровките си. Това е същността на социалната система и не е случайно, че няма държава, в която тя не дава бъгове и да поражда недоволства - далеч не само в България хората отчитат несъвършенства в уредбата, без значение каква е - силно социална или не толкова.  Самата идея, че един работещ трябва да издържа определен брой неработещи (било то пенсионери, майки, инвалиди и т.н.), поражда съответните пороци в системата. Но по-добра идея не е измислена все още, другият вариант е... Спарта.

Идеята за орязване на платения отпуск е абсурдна по други причини - майчинството е трудов стаж и след като се брои за такъв, значивърху него трябва да има и съответен брой платена почивка. В противен случай просто се получава колизия спрямо закона - хем работя (трупам стаж), хем нямам право на отпуск.

Кати, платеното майчинство е 2 години. Втората година обезщетението е минимално, но това не променя факта, че една жена може да избере да запази работното си място и същевременно да отглежда детето си 24 месеца, за което плаща държавата. Не е малко, дори никак.

# 57
  • Мнения: 591
Аз съм държавен служител и мен си ме осигуряват на реален доход. Но и то е едно голямо НО в повечето фирми не е въпрос на желание от работника на какво ще го осигуряват и ако се обадиш си навън от фирмата и ще отидеш да работиш за следващия некоректен работодател, който не осигурява на реална заплата, а на минималната за бранша. Не говоря за големите градове, където ситуацията напоследък се попромени, а за малките градове. Тук в нашия град и свекърите ми и майка ми и всички около мен ги осигуряват на минимума за професията, а взимат поне с по 200лв. от горе. И това е така във всички, ама всички фирми. Броят се на пръсти работодателите, които осигуряват на реален доход, а за да започнеш работа при тях се искат много връзки.

Другият проблем на тези "бизнесмени", е че не дават платен годишен отпуск дори и да си блъскал цяла година нон-стоп. Всичко се пише, че е платено, а реални пари за полагащия се платен годишен отпуск не се дават. И за капак на всичко над 90% от работодателите подписват работниците си по ведомости и къде ли още не. А и да не забравяме факта като имаш дете оправяй се без болнични, защото вземеш ли ще те изгоним от работа.

Ето за това скачат повечето майки, а не защото държавата ще им вземе полагащото им се.  Вижте реалната картинка навсякъде в държавата и тогава говорете. Коректните работодатели са малко и се броят на пръсти.

 Peace
Точно от там идва проблемът, че трябва да се измисли нещо, което да задължава работодателите да осигуряват реално, а не да се мислят схеми, фатки и чалъми как да се спестят дребни суми от майки, пенсионери и безработни. Е, ми аз си имам хубава работа, взимам си добри пари, ама нещат да ме осигуряват реално на тях, ако не ми отърва - довиждане. Само че и аз съм от "плануващите" майки и се осигурявам допълнително от джоба си. Да ама с тези 24 месеца които влизат от догодина, нещо не му се вижда ползата от това надосигуряване. И се питам защо аз да плащам от джоба си, след като нямам полза от това? Не се оплаквам, имам възможност да си гледам детето и без помощта на държавата, но просто давам своя си пример, като знам, че много жени са в това положение.

# 58
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, платеното майчинство е 2 години. Втората година обезщетението е минимално, но това не променя факта, че една жена може да избере да запази работното си място и същевременно да отглежда детето си 24 месеца, за което плаща държавата. Не е малко, дори никак.

Размерът на обезщетението през втората година не е функция на размера на осигурителния доход преди това - нито в смисъл на продължителност, нито на единична стойност.

Впрочем, отглеждането на детето след 1 година в домашни условия не винаги е въпрос на избор - в действителност в повечето случаи е "избор", наложен от липсата на каквато и да било алтернатива.

# 59
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 765
Flip, подчертавам тези неща, защото по презумция тук се мисли, че когато някой не е съгласен със социалната политика е измамник или неплащаш осигуровки или с ниска заплата и т.н. katiABV, всъщност бърка още по-дълбоко в проблема и доразвива това, което искам да кажа - по-високо образованите ще останат с 1 дете, защото на циганката не и пука от тези промени, на жената, която взима заплата 250 лв също.

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 09:20 от Galactic Voyager

Общи условия

Активация на акаунт