Есенно почистване?

  • 2 076
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 788
Тротоарите на много места из София почнаха да ги оправят.
Постепенно в това отношение нещата ще се наредят или поне така се надявам.
Само че изпочупените пейки, не са дело на природата, а умишлена хулиганска проява, примерно.
Кучешките купчинки в парка - също, нехайство, простащина и прочие.
За мръсните задблокови пространства не ви е виновна Фандъкова, а съседите, нали?
Още сума примери подобни има.
Съгласна съм с Джулиана, че трябват не само глоби и закони на хартия, а най-вече хора, които да следят и контролират за изпълнението им.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 623
Управляващите в това отношение са меко казано неграмотни.
При все, че българите в голямата си част са мърлячи, не знам
защо не се прави нищо по въпроса  Thinking
Нямало пари за назначаването на толкова контролиращи  Shocked
Ми това си е златна мина бе хора. Не се ли чукват по тъпите глави,
че оборота от глоби на мърлячите, дневно може да надхвърли
оборота на "Паркинги и гаражи" ???
Просто не мога да повярвам, че никой до сега не е направил подобна сметка.
Примерите са им на тепсия поднесени, а те още спят  ooooh!

# 17
  • Мнения: 12 666
Ами Трещи, виждала съм доста такива хора.
Правят го с подръчни средства, колкото да не си
трошат колите или да не се наранят децата.

Може би е време да почнем повече да изискваме, а не да се плюем   какви сме мърльовци, а виж чужденците...

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може би, ако спрете да си паркирате колите по тротоарите, те няма да са толкова разнебитени.

А за почистването - тук чистят редовно и е чисто. И прахосмукачки за листа си имаме, но и ръчно ги събират. И плакатите от изборите свалят. Ние също си чистим около жилищата. Дори и малцинствата го правят. И това е не само през есента

# 19
  • София
  • Мнения: 7 992
Съгласна съм с поста на Отилия. Накапалите листа ме дразнят в пъти по-малко, отколкото целия прахоляк, който се разнася из София. А той е плод на разнебитените улици, джвакащи плочки и т.н.
Когато се оправи инфраструктурата, градинките придобият по-цивилизован вид, все се надявам, че и ще се пробуди гражданското самосъзнание и ще се редуцира свинщината.

# 20
  • Мнения: 12 666
Може би, ако спрете да си паркирате колите по тротоарите, те няма да са толкова разнебитени.

Защо в "свестните държави" никой не паркира по тротоарите?  

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Може би, ако спрете да си паркирате колите по тротоарите, те няма да са толкова разнебитени.

Защо в "свестните държави" никой не паркира по тротоарите? 
Не знам кои са свестните държави, но предполагам, че верният отговор е - глоба.
Освен това нашата държава, свястна или не, не е само София.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 623
градинките придобият по-цивилизован вид, все се надявам, че и ще се пробуди гражданското самосъзнание и ще се редуцира свинщината.

Нищо няма да се пробуди, без да бръкнеш на някой в джоба.
Около нас направиха десетки красиви, междублокови градинки.
Направо слънце, с модерни съоръжения, оградени с шарени оградки и какво ?
Ела да видиш за няма и месец, каква свинщина е.
Всяка втора си гаси фаса на земята, при все, че кошчето е до пейката.
Всяка трета плюе семки. Някои дори си оставят сменените памперси по пейките.
Тийновете вечер, за да се покажат колко са куул, драскат и чупят.
За какво самосъзнание говорим тук ?

# 23
  • Мнения: 12 666
Не знам кои са свестните държави, но предполагам, че верният отговор е - глоба.
Освен това нашата държава, свястна или не, не е само София.


Бинго.
Аз съм форумка и никога не паркирам неправомерно.  Синът ми е млад  хулиганин. Вярно, че и децата на форумките трябва да са идеални, но моят не е. Но се държи съвсем различно в България и в една такава държава.
По въпроса за София, не знам какво имаш предвид, но в провинцията много по-малко спазват правила.  Редовно ми се смеят, когато в такси, тръгвам да закопчавам колан.

# 24
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Защо в "свестните държави" никой не паркира по тротоарите?  
Защото всичко е правено с мисъл, тротоарите са тесни за сметка на платното и местата за паркиране (не, че не е пълна лудница и там, но някак малко повече ред има в лудницата) Wink.


Тук нали по план-график само определена каста можеше да притежава автомобил, явно са си мислели, че ще векуват, затова сега ни излиза през носа.

# 25
  • Мнения: 1 175
Защо в "свестните държави" никой не паркира по тротоарите?  
Освен заради глобите, също и защото си имат обозначени паркинги из градовете, включително и особено многоетажни паркинги, които решават проблема с липсата на площ. Колкото и да глобяваш хората, ако няма къде да ги дянат тия коли все някъде трябва да ги паркират. Така че само с глоби не става, трябва и инфраструктура (която би могла да се построи с парите от глобите...).

# 26
  • Мнения: 2 480
градинките придобият по-цивилизован вид, все се надявам, че и ще се пробуди гражданското самосъзнание и ще се редуцира свинщината.

Нищо няма да се пробуди, без да бръкнеш на някой в джоба.
Около нас направиха десетки красиви, междублокови градинки.
Направо слънце, с модерни съоръжения, оградени с шарени оградки и какво ?
Ела да видиш за няма и месец, каква свинщина е.
Всяка втора си гаси фаса на земята, при все, че кошчето е до пейката.
Всяка трета плюе семки. Някои дори си оставят сменените памперси по пейките.
Тийновете вечер, за да се покажат колко са куул, драскат и чупят.
За какво самосъзнание говорим тук ?

Да, липсва възпитанието. Веднъж една потребителка ми зададе въпроса дали е нормално да възпитаваме чуждите деца. Ставаше дума дали трябва да им правим забележки, когато цапат или чупят. Отговорих и, че е нормално да ги възпитаваме, ако сме им учители. Но и да не сме, пак би трябвало да им направим забележка в посочените случаи. Обаче една забележка не е възпитание.
За съжаление проблемът с чупенето на пейки, спирки, телефонни кабини и още и още не е от вчера. Той съществуваше и преди 25-30г. Поради тази причина телефонните кабини бяха премахнати още преди 25г.
Забелязвам, че напоследък в София като че ли по-малко се хвърлят хартии и др. отпадъци направо на земята. Но за голямо съжаление кошчетата са препълнени! И това даже се случи преди и около изборите! Явно, че Данчето е била сигурна в успеха си. Сега например около СУ и нар. библиотека е ужас! Кошчетата са препълнени и тротоарите са затрупани с отпадъци. Така е и в други квартали. Често се случва и по Витошка и около х-л Плиска. Чудя се на тези наши сънародници  как трупат боклука върху препълнените кошчета. Контейнерите не са препълнени и могат да хвърлят в тях. Но не! Явно, че това е сложно за някои. Според мен в дадения случай общината има по-голямата вина. Не изисква от фирмите редовно да изпразват кошчетата. Тоест персоналната отговорност е на кмета. За фасовете пък хората са измислили решение още преди повече от 30г. Във Франция имаше добавки като панички към кошчетата. Там се гасят и хвърлят фасовете. Така няма начин кошчетата или контейнерите да бъдат запалени от неугасени фасове.
Вярно е, че тротоарите са в безобразно състояние-изкъртени и разлепени плочки. Като завали как шляпат и могат да намокрят чорапите и крачолите на панталоните-направо ужас!  Тук-там сменяха плочки, но съвсем недостатъчно.
И сега най-важния въпрос-метенето и миенето на улиците. Преди 20 и повече години това се правеше редовно-всяка седмица и дори по-често. А сега? Като че ли доста улици не са мити и метени години! Забелязах, че през тази година миеха и метяха главните улици. А второстепенните кога? Догодина, додруга или след 10години? Като духне вятъра се вдига невероятен прах! Някой лекари говореха, че и той допринася за развитието на алергии. Вярно е, че ние гражданите не трябва да цапаме и е хубаво да почистваме каквото и както можем, но НЯМА КАК ДА СВЪРШИМ РАБОТАТА НА ОБЩИНАТА И НА ФИРМИТЕ ЗА ПОЧИСТВАНЕ! Не можем да изметем и измием всички улици. Интересно е, че това започна в София преди повече от 15г. и се разпространи и в останалите градове. Например в Русе, В.Търново, Велинград, Пещера и др. Вероятно улиците в цялата страна не са чистени от години. Ще ни кажат, че няма пари! Но за командировки в чужбина, за автомобили и за какво ли още не се намират! Важно било да ходят на обмяна на опит в чужбина! Така ми каза един от помощниците на кандидат за кмет на София.
Миналата година в Русе видях как събират листата в парка с някаква духалка, за каквато спомена Юлиана.
Не зная кой и как може да принуди нашите новоизбрани кметове най-после да изчистят улиците и отсега нататък да ги поддържат чисти. Наистина не зная. Можете да давате идеи в тая тема.  
Мой близък веднъж ми разказа, как преди 50-60г. са миели улиците в София. Отваряли са противопожарните кранове и са слагали маркучи на тях! Тогава не е имало достатъчно цистерни.

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 01:26 от vl

# 27
  • Мнения: 1 175
Българските кошчета за боклук са прекалено малки, което утежнява проблема. Особено пък този тип са адски мижитурни - нищо чудно че се препълват бързо! Тук например са огромни - както по улиците, така и до спирките и в метрото. Има да си хвъъърля народа, и по-рядко им трябва изпразване.

# 28
  • Мнения: 2 480
Българските кошчета за боклук са прекалено малки, което утежнява проблема. Особено пък този тип са адски мижитурни - нищо чудно че се препълват бързо! Тук например са огромни - както по улиците, така и до спирките и в метрото. Има да си хвъъърля народа, и по-рядко им трябва изпразване.

Да, права си. Старите бяха доста по-големи и каменни. На някои места все още ги има.
Вероятно са искали да правят икономия на материал. Не е изключено за тези малки кошчета да са платени огромни суми!  Можем да предполагаме една част от парите къде е отишла. Същото може да става и с метенето и миенето на улиците, с маркировката по асфалта, смяната на плочките.

Общи условия

Активация на акаунт