спешен правен въпрос към юристите във форума!

  • 5 968
  • 78
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 30 175
Хърмаяни, как юридически може да се спре това безумие? Аз да ти кажа съм склонна да раздухам въпроса по медии, ако трябва, и да запозная м/ународни институции с тази измама  newsm78
    missence, това не е измама. В доста държави е разпространен този тип договорни отношения. Аз само преди седмица сключих дистанционен договор, за услуга, която ми предложиха по телефона. Лошото е, че у нас адресат на услугите на БТК са доста възрастни хора, които не схващат какво точно им се предлага.

именно, тогава ще се опре до медиите, за да се знае за какво иде реч.

# 46
  • София
  • Мнения: 30 175
отказват ми детайлизирана справка на разговорите. Пазели се 6м. Някой да ми каже коя м/ународна институция да сезирам, освен КЗП?

# 47
  • Мнения: 2 927
     missence, КЗП и съдът - за прогласяване нищожността на договора - са ти вариантите.
     Можеш да пробваш и тук: http://ecc.kzp.bg/ (но тези въпроси, мисля, не са от тяхната компетентност).
     Но ако си склонна да се откажеш от поста, уведоми ги, че прекратяваш едностранно договора, поради включването ти в план, за който реално договор не си сключила, и считано от месец, след датата на уведомлението, отказваш да им бъдеш абонат. И просто не им плащай, дори да заведат дело за неустойките, трябва да докажат пред съда съществуването на договора, а те не могат и ще изгубят. Последното - само ако си сигурна, че възрастния човек у вас не е сключил договор без ваше знание.
     Напиши им ново заявление, в което искаш детайли - дата на преминаването ви на посочения план и основанието за това. Независимо дали пазят или не разговорите, тези подробности няма как да ти откажат и те са видими за тях.  
  

# 48
  • София
  • Мнения: 30 175
Хърмаяни, аз съм убедена, че сделката ДОРИ и да е сключена (в което съм сигурна, че не е, НО според Виваком е, 5 дена след това (т.е. в 7 дневния срок) е отказана по телефона. Аз лично водих разговора с оператор на Виваком, защото бях чела вече за тези сделки и исках да се убедя, че няма сключена сделка. Операторът ми каза "добре, след като отказвате сделката, няма да Ви бъде пратен и подарък!".

Мога ли сама в съда да подам за прогласяване нищожността на договора и в кой съд точно? Да изисквам ли писмен отказ на разпечатка и на база на какво да заведа дело т.е. нямам договор, да изискам ли копие?

Последна редакция: вт, 29 ное 2011, 13:50 от missence

# 49
  • Мнения: 1 358


Чудя се дали да не се раздуха тази работа с БТК, прекаляват newsm78

По пенсионерските вестници бях чела статия за БТК и сделките им от разстояние.

Трябва да се допълни ЗЗП, защото така изобщо не защитава никакви потребители, а мошеници като БТК.
http://www.electron.bg/download/zakon_zzp.pdf
чл.52 в нашия случай не е спазен от БТК, за добрата търговска практика няма какво да говоря...
Разбирам, че разпечатки с разговорите не пазят....т.е. не пазят доказателства, че не са ни информирали.
Остава писмото. При вас, missence, писмо няма, нали? Не сте приемали срещу подпис нищо?

# 50
  • София
  • Мнения: 30 175
online, не, не сме получавали нищо по пощата и не сме подписвали нищо!!!!

Хърмаяни , сега ровя из нет-а и намерих договорът, който пращат на потребителя. Ние такъв договор нямаме.

ето го: http://blog.chiliev.com/?p=5895

Вижте, на този случай какво са отговорили от КЗП.

http://blog.chiliev.com/?p=6170


Цитат
Поради технически причини отказът не е бил отчетен своевременно. „БТК” АД е взело решение да анулира договора Ви сключен чрез сделка от разстояние. Вие ще продължавате да ползвате тарифен план „БТК У дома 50” при условията на безсрочен договор.

това е аналогичен случай на моя. Законно ли е да продължаваш да си на "У дома 50", при положение, че преди това си бил на безсрочен?

# 51
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
Добре де, те по тази логика могат да нацелят на телефона някой от моите синове 3 и 5годишни, които са големи телефонисти и като чуят подарък и ще се съгласят с всичко. И после какво?!

# 52
  • София
  • Мнения: 30 175
Добре де, те по тази логика могат да нацелят на телефона някой от моите синове 3 и 5годишни, които са големи телефонисти и като чуят подарък и ще се съгласят с всичко. И после какво?!

не, те търсят директно титуляра на тел. пост?

# 53
  • Мнения: 1 358
missence, това май е достатъчно основателно да се обърнеш към КЗП. Първо писмено напиши жалба до БТК и поискай да бъде обявен този договор за невалиден, защото сте отказали сделката по телефона и не сте получавали писмо срещу подпис. Ако те ви отговорят, че сте получили такова писмо и не смятат, че договорът не е сключен, можеш да идеш до КЗП и полицията. Така ми бяха казали да направя в КЗП–Варна, ако съм сигурна, че не сме се подписвали за писмо.
При мен, за съжаление, нещата стоят доста по-неясно, понеже баба не помни. Не искам да и навличам разправии и на нея, ако тръгнем да се съдим и се окаже, че тя е получила писмото.
Дали, ако прехвърля поста на мое име, при положение, че е във Варна, а аз живея в София, ще получавам на моя адрес кореспонденцията по договорите?

# 54
  • София
  • Мнения: 30 175
missence, това май е достатъчно основателно да се обърнеш към КЗП. Първо писмено напиши жалба до БТК и поискай да бъде обявен този договор за невалиден, защото сте отказали сделката по телефона и не сте получавали писмо срещу подпис. Ако те ви отговорят, че сте получили такова писмо и не смятат, че договорът не е сключен, можеш да идеш до КЗП и полицията. Така ми бяха казали да направя в КЗП–Варна, ако съм сигурна, че не сме се подписвали за писмо.
При мен, за съжаление, нещата стоят доста по-неясно, понеже баба не помни. Не искам да и навличам разправии и на нея, ако тръгнем да се съдим и се окаже, че тя е получила писмото.
Дали, ако прехвърля поста на мое име, при положение, че е във Варна, а аз живея в София, ще получавам на моя адрес кореспонденцията по договорите?

писах до КЗП. Писах и 2 жалби до БТК. Сега чакам отговор на втората. Казаха ми да поискам писмено и разпечатка. Дори и да ми откажат, да е пак писмено, за да заведа дело с/у тях на база на отказа.
Ако го прехвърлиш на твое име, само ти ще можеш да скл. договори и теб ще търсят за всичко. Според мен го направи  Peace

# 55
  • София
  • Мнения: 8 933
Добре де, те по тази логика могат да нацелят на телефона някой от моите синове 3 и 5годишни, които са големи телефонисти и като чуят подарък и ще се съгласят с всичко. И после какво?!

не, те търсят директно титуляра на тел. пост?
Не е точно така. Живея в жилище, в което телефона се води на името на дядо ми. Преди известно време звъняха от виваком и ми предложиха такъв договор. Мен лично ме устройваше и си го сключих, без да са говорили въобще с дядото. Сигурна съм, че може доста да се злоупотреби с това, че различен от титуляра човек, може да вдигне телефона.

# 56
  • София
  • Мнения: 30 175
Добре де, те по тази логика могат да нацелят на телефона някой от моите синове 3 и 5годишни, които са големи телефонисти и като чуят подарък и ще се съгласят с всичко. И после какво?!

не, те търсят директно титуляра на тел. пост?
Не е точно така. Живея в жилище, в което телефона се води на името на дядо ми. Преди известно време звъняха от виваком и ми предложиха такъв договор. Мен лично ме устройваше и си го сключих, без да са говорили въобще с дядото. Сигурна съм, че може доста да се злоупотреби с това, че различен от титуляра човек, може да вдигне телефона.

е, тези наистина плачат за съд.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 23 739
Добре де, те по тази логика могат да нацелят на телефона някой от моите синове 3 и 5годишни, които са големи телефонисти и като чуят подарък и ще се съгласят с всичко. И после какво?!

не, те търсят директно титуляра на тел. пост?
Ха познай дали единия не се казва баш като дядо си и дали  3г му глава би схванала що е то титуляр Mr. Green

# 58
  • София
  • Мнения: 30 175
Добре де, те по тази логика могат да нацелят на телефона някой от моите синове 3 и 5годишни, които са големи телефонисти и като чуят подарък и ще се съгласят с всичко. И после какво?!

не, те търсят директно титуляра на тел. пост?
Ха познай дали единия не се казва баш като дядо си и дали  3г му глава би схванала що е то титуляр Mr. Green

направо ми се изправят косите  Rolling Eyes

# 59
  • Мнения: 2 927
     missence, от пуснатия по-горе линк излиза, че авторката е имала сключен безсрочен договор с БТК, а тарифният план по този договор е бил "У дома 50". След произнасянето на КЗП се е върнало същото положение.
     Да не би преди предложението да сте ползвали някакъв тарифен план - с намалена месечна такса или нещо подобно? И той да се казва "У дома 50"?
     А при обаждането да са ви предложили друг договор - срочен, с нов тарифен план?

Общи условия

Активация на акаунт