Прием в СМГ след 4 клас

  • 123 847
  • 779
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 776
Добавени са резултатите на децата, явили се на софийски математически турнир в 107 ОУ.

Не съм направил формула за смятане на рейтинга, всичко подлежи на доработка, но все пак е по-добре от нищо. Заповядайте:

http://setcombg.com/smg


Edit - Мисля, че оправих рейтинга спрямо формулата на СМГ.
Има само един неясен момент и едно неудобство:

Неясният момент - Какво се разбира под минимални точки, изкарани на съответното състезание... Това е параметър, който може да се манипулира ако означава най-малко изкарани точки от децата, които тепърва ще се явят на последното състезание Откриване на таланти...
В случая съм приел за минимално изкаран резултат и на двете състезания 0.
Очаквам съвети и расъждения върху формулата на СМГ и начините й за манипулиране.

Неудобството - петък вечер е, все още съм на работа, но се подкрепям с чаша Джак... та не съм особено работоспособен явно. Проблемът е, че към момента не мога да измисля как сортирането да става по важния параметър - рейтинг.
Тоест, имайте предвид, че деца, класирани по-надолу могат да са с по-висок рейтинг!
Разместванията са дребни, но поради спецификата на изчисляване на рейтинга ги има!

Ако някой щракне резултатите и в СМГ - ще гледам до утре сутрин да ги въведа.
Само за 4-ти клас става дума.

Едит2 - Определено тъпо парче съм...
Сортирането е оправено. Сега децата са подредени коректно, спрямо общия си резултат от двете състезания.
Остава само питанката с това, какво всъщност са минимално изкарани точки от всяко състезание.
 

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 17:28 от kodbg

# 46
  • Мнения: 623
Може би трябва ба попитаме в СМГ-уви точно днес си забравих телефона-защото ако се взема предвид цялата страна, все ще има някой с 0т.?! Като се замисля, на състезанията на които се дават точки за непопълнен отговор може и да няма 0т.

# 47
  • Мнения: 338
Аз пък чак сега прочетох наредбата за приема.  Laughing

Идеята на формулата я схващам. До сега от първите 4 състезания се взимаха 1/10 от точките. Обаче се получаваше така, че например на едното състезание максимума е 74 точки (т.е. 7,4т за рейтинга макс.), а на друго - 140 точки (14т. за рейтинга макс). Така се получаваше разлика в зависимост от това на кое състезание си се представил по-добре (както знаете все пак си има и късмет).

С новата формула, точките за рейтинга на всеки ще са винаги между 0 и 100 и ще се определят в зависимост хем от резултата, хем от сложността на състезанието. Т.е. спечелилия състезанието ще взима 100т., следващите - все по-малко.
Честно казано - хитро и умно! Само адмирации на СМГ за тази формула.
Още нещо, което ме изкефи - че ще взимат средно аритметично от трите най-високи резултата от четирите състезания, а не и от четирите, защото се получава често някой да е възпрепятстван да се яви на някое състезание (особено както сега Общинския кръг на олимпиадата ще е баш по време на ваканцията). Плюс утроен техния изпит, прекаран също през формулата - т.е. той ще е с още по-голяма тежест от миналата година 3:1 (миналата беше 2:1).

Колкото за минималния резултат, който ще вземете от състезанието, предполагам, че ще става въпрос само за резултатите на кандидатстващите в СМГ деца. Спокойно мисля, че може да заложите нула на всички състезания. Миналата година имаше към 70 деца, които се явиха на изпита юни в СМГ с рейтинг 0. Имаха нули и от четирите състезания. Всъщност... "най-малкият брой точки, получени от кандидат, участник в съответното състезание"... дааа, то детето може да не се е явявало изобщо на съответното състезание. Май ще трябва да попитате наистина в СМГ!

Пак се олях...  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 1
Здравейте, аз съм новак в сайта и едва сега се включвам! Често обаче съм се допитвала до bg- mama, където винаги можеш да прочетеш нещо интересно от компетентни мами и татковци!  Flutter
Благодаря на kodbg   bouquet за изготвения сайт, в който може да се провери временния рейтинг на четвъртокласника. Според мен това, което е записано в новата Наредба №1 за max или min точки аз разбирам да се вземе най- добрия резултат на съответното състезание от детето класирано на първо място и респ. за минимален брой точки да се вземат от четвъртокласника, класиран на последно място. Надявам се да съм права! Успех на всички! Peace

# 49
  • Мнения: 338
.... Това е параметър, който може да се манипулира ако означава най-малко изкарани точки от децата, които тепърва ще се явят на последното състезание Откриване на таланти...

Очаквам съвети и расъждения върху формулата на СМГ и начините й за манипулиране.

Само да добавя, че манипулиране е изключено според мен. Това от опит го казвам от миналата година.
Децата, които ТРЯБВА да влязат в СМГ след 4-ти клас си влизат така или иначе и не се налага да се манипулират резултатите. Имам предвид, че приема е за 112 деца, а всяка година на септември децата са около 128....

# 50
  • Мнения: 1 776
Само да добавя, че манипулиране е изключено според мен. Това от опит го казвам от миналата година.

Не твърдя, че е имало и ще има манипулиране. Твърдя, че формулата позволява такова и изкараните точки от дете не са еднозначен показател, а се влияят от минималния изкаран показател. Зависимостта е сложна. Не могат да се променят тежестите на постигнатите резултати в рамките на едно състезание. Който е изкарал повече точки, той ще има по-добър коефициент, независимо от най-ниския резултат. Но може да се променя тежестта на дадено състезание. На две си се представил добре, на две - зле. Целиш двете, на които си се представил добре да влезат с по-голяма тежест в средната оценка, а едното, на което си се представил зле - с по-малка тежест...
Оттук идва възможността да се въведе фиктивен участник, който да има малко точки на определени състезания, от което да се възползва друго дете. Просто отдели 10-ина минути и си поиграй какво се получава като резултат при минимален брой точки 0 или 70 напр на ЧХ. И как ако човек има нисък / висок резултат би могъл да омаловажи конкретно това състезание спрямо другите три.

Пак казвам - всичко е изцяло теоретично. Просто, когато се говори за формули... не обичам недоизпианите неща, които оставят вратички за движение, било то и малко и докрая не са ясни параметрите в тях.

Последна редакция: пт, 11 ное 2011, 19:43 от kodbg

# 51
  • Мнения: 338
Малко ми мязаш най бай Шиле от едно популярно ток шоу. Все се съмняваш във всичко. А това е много добре. Кефиш ме!

Ще ти дам пак за пример миналогодишното кандидатстване, защото то беше първото и единствено до сега по новия регламент с участие на четири от състезанията през годината. Когато СМГ публикуваха предварителния рейтинг на кандидатстващите деца, ние тук от БГ Мама открихме десетки неточности. Имаше всякакви грешки - непопълнени точки от състезания, грешно попълнени и т.н. В крайна сметка се изнервихме доста да звъним в СМГ, да пускаме списъци с грешки и т.н. Накрая знаеш ли какво се получи - рейтингът, който публикува СМГ като окончателен, беше точен до стотните за всички деца.
В тази връзка исках да кажа, че ще е много трудно да се манипулират резултатите от състезанията, първо, защото данни от тях има на много места, вкл. в мрежата, и повечето родители пазят резултатите, за да могат да проверяват данните, когато се публикуват от СМГ. И второ - тези състезания са под егидата я на РИО София, я на МОМН, така че едва ли има начин да се вкара някое дете с нисък резултат, за да се фаворизира едно дете или друго.

# 52
  • Мнения: 939
Само да добавя, че манипулиране е изключено според мен. Това от опит го казвам от миналата година.
Децата, които ТРЯБВА да влязат в СМГ след 4-ти клас си влизат така или иначе и не се налага да се манипулират резултатите. Имам предвид, че приема е за 112 деца, а всяка година на септември децата са около 128....

Новият регламент миналата година наистина постави в стресова ситуация родители и деца. Според мен и за СМГ не е било лесно след скандала през 2009г.

Направи ми добро впечатление, че СМГ се опитваше да се учи в движение, вслушваше се в мнението и страховете на родителите и се стараеше да оправя грешките си или необмислените неща. Един пример - във фоайето на СМГ прочетох, че миналата година освен 112-те деца по предложение на учителите в СМГ училището е приело допълнително 4-5 деца (имаше ги изписани поименно в заповедта), които деца са имали отлично представяне на финалния изпит, но поради болест или отсъствие от страната са пропуснали някои или всички от рейтинговите състезания. Доколкото разбирам, този казус е разрешен в наредбата тази година с взимането на най-добрите 3 резултата и с приемането безусловно на първите 10 деца от "Откриване на млади таланти".

Дано тенденцията е трайна...

# 53
  • Мнения: 1 776
Накрая знаеш ли какво се получи - рейтингът, който публикува СМГ като окончателен, беше точен до стотните за всички деца.

И второ - тези състезания са под егидата я на РИО София, я на МОМН, така че едва ли има начин да се вкара някое дете с нисък резултат, за да се фаворизира едно дете или друго.

Не схващам какво се опитваш да споделиш... Оставаше и да не е точен рейтингът!
Вторият цитат пък е напълно лишен от смисъл, явно не схващаш идеята с тежестите от различните състезания и влиянието им от най-ниския резултат, получен от дете, кандидатстващо в СМГ. Както и да е, споменах вече, че възможността за манипулиране е чисто теоретическа и подсещането как може да стане е по-скоро насочено към организаторите на класирането за да може формулата с годините да става все по-усъвършенствана.

ПС - Бай Шиле нямам идея какво олицетворява, но повярвай ми, по никакъв начин не бих се вписал в една картинка с индивид с представка бай пред името. Също така, не изпитвам нужда да "кефя" съфорумци, особено от мъжки пол, така че, благодаря ти за привързаността, но предлагам да запазим джентълменска дистанция в отношенията и да оставим кефенето на мамите.

Последна редакция: сб, 12 ное 2011, 03:13 от kodbg

# 54
  • Мнения: 338
Опитах се да споделя, че манипулации на резултатите са изключени. Ако разгледаш формулата за кандидатстване, и се замислиш отново, ще видиш, че няма дори и теоретични възможности за манипулиране. С нея тази година са изравнили тежестта на четирите състезания - нищо повече. Няма начин ето това, което написа, да стане:

"...Но може да се променя тежестта на дадено състезание. На две си се представил добре, на две - зле. Целиш двете, на които си се представил добре да влезат с по-голяма тежест в средната оценка, а едното, на което си се представил зле - с по-малка тежест...
Оттук идва възможността да се въведе фиктивен участник, който да има малко точки на определени състезания, от което да се възползва друго дете...."

Иначе "на теория" може да се манипулира всяка формула. И най-съвършената. Ако наистина можеше така лесно да се "вкарват" и "изкарват" деца от състезанията.

Оффф. Както и да е.

А това, че ме "кефиш" си беше комплимент. Нищо лично. Просто ми харесва начина ти на мислене и изказ.  Peace
Ако разгледаш формулата за кандидатстване, и се замислиш отново, ще видиш, че няма дори и теоретични възможности за манипулиране. С нея тази година са изравнили тежестта на четирите състезания - нищо повече.

# 55
  • Мнения: 41 311
Родители, теория и практика са различни неща. Освен това дори да се понижи тежестта на някое състезание то това е за всички, не е за едно дете. Да не говорим пък, че състезанията се организират от по-високи инстанции от СМГ. Най-накрая - не виждам и какво лошо има състезанията да са с различно тегло, ако са различно трудни. Нормално е последното състезания например да е с най-голяма тежест.

И изобщо, не се надъхвайте с конспиративни теории, а се съсредоточете в подготовката. Всякакви конспирации или случайни флуктуации засягат само децата около чертата. Тези, които са подготвени добре, ще си влязат при всички положения и на СМГ всъщност им пука истински само за тези деца - те ще бъдат състезателите и те ще градят имиджа на училището. Останалата бройка между 50 и 112 е за да се хване делегираният бюджет.

# 56
  • Мнения: 1 776
Опитах се да споделя, че манипулации на резултатите са изключени. Ако разгледаш формулата за кандидатстване, и се замислиш отново

Мисля аз, мисля непрекъснато, освен когато пия - тоест 50:50  Joy

Явно трябва да го изпиша детайлно...

Дете А на състезание 1 изкарва 130 точки
Дете Б на състезание 1 изкарва 120 точки
Максимален брой точки на състезание 1 - 140
Минимален брой точки на състезание 1 - 90

Дете А на състезание 2 изкарва 120 точки
Дете Б на състезание 2 изкарва 130 точки
Максимален брой точки на състезание 2 - 140
Минимален брой точки на състезание 2 - 0



За състезание 1 дете А има коефициент 80.39, а дете Б коефициент 60.78
За състезание 2 дете А има коефициент 85.82, а дете Б коефициент 92.91
Общият коефициент на дете А от двете състезания е 83.11, а на дете Б 76.85

Имаме две аналогични ситуации - 2 състезания с еднакъв максимален брой точки и разменен успех на децата - каквото едното е постигнало на първото състезание, това е направило другото на второто.
Въпреки това, коефициента на дете А е с цели 6 пункта по-висок от този на дете Б!

Къде може да е теоретичната манипулация - дете А взима със себе си на изпита и дете Ц. Дете Ц изкарва 0 точки - то не иска да ходи в СМГ.
Ако дете Б се представи добре на изпита - благодари на дете Ц и това е. Ако дете Б се представи зле на изпита - то моли дете Ц да се яви с него и на последния изпит, така че да е сигурно, че Tmin от това състезание ще е = 0 и тежестта на оценката, изкарана на това състезание ще е по-ниска, отколкото би била без манипулацията.

Надявам се да е достатъчно ясно обяснено...

Отделно има неясноти, свързани с неизвестната съставка Tmin, които да повишат като абсолютна стойност коефициента от дадено състезание при постигнат много лош минимален резултат, а да понижат абсолютната стойност от друго състезание при което е имало по-равномерна конкуренция.
Пак казвам - не че някой ще се въползва от подобни вратички, просто има несъвършенство във формулата и случаен елемент, който би било добре да се изглади за естетика.
За мен правилната формула би била с предварително дефиниране на Tmin - било то 0 или 25% от максимума или 50% от максимума... Просто трябва да е предварително известно за всяко състезание.

И изобщо, не се надъхвайте с конспиративни теории, а се съсредоточете в подготовката.

Странен поглед имаш върху нещата. Това не е надъхване, а обмисляне на формула...
Извинявай, но подготовката не е мой проблем, а на детето.
Това, което е моята част - разпечатването на задачи съм го свършил отдавна. Ако иска да ги решава, ако иска не, няма насила да го карам я. Е, трябва и да го видя на курс в събота, но определено последните пъти ни мързи да ходим и се скатаваме Simple Smile
Та за мен остава да направя базичка с резултатите и да обсъдя с други хора без работа дребните детайли.
ПС - Един от най-успешните начини за реализация в живота е чрез откриване на несъвършенствата на системата.

Последна редакция: сб, 12 ное 2011, 09:38 от kodbg

# 57
  • Мнения: 338
Това няма как да стане по простата причина, че нито дете А, нито дете Б знаят как ще се представят на предстоящото състезание.
Ако наистина едното от децата (например А) вземе дете Ц със себе си, от къде ще е сигурно, че няма да се прецака? Нали точно на това състезание може дете А да се представи по-добре от дете Б и самО да си намали разликата чрез дете Ц.
Единственото, което може да стане е, след като излезне предварителния рейтинг от четирите състезания, тази "манипулация" да се направи на самия изпит в СМГ. Но тя е безсмислена по две причини - първата е, че така или иначе на изпита в СМГ винаги има деца с 0 точки, а втората е (свързана с първата), че тежестта на изпита вече е 3:1 спрямо състезанията. Мисля, че това е направено точно, защото от СМГ знаят, че на техния изпит винаги има деца с 0 точки, което по новата им формула означава малки разлики между децата.

Т.е. приложено към твоя пример:

Ако дете А реши да "омаловажи" изпита в СМГ, защото води на дете Б с 20 точки от състезанията и доведе дете, което изкара 0 точки, от този изпит Б ще има преднина около 7 точки. Но умножена по тежестта на изпита в СМГ - три (3), реално разликата ще набъбне на около 21 точки и ще стопи тази разлика от състезанията.

Или нещо няма логика или просто аз не мога да я схвана.
Като цяло мисля, че тазгодишната формула е много по-добра от миналогодишната, а както казваш ти - дано пък догодина е още по-добра, ако успеят да изчистят всички кусури.

# 58
  • Мнения: 41 311
Странен поглед имаш върху нещата. Това не е надъхване, а обмисляне на формула...
Извинявай, но подготовката не е мой проблем, а на детето.
Това, което е моята част - разпечатването на задачи съм го свършил отдавна. Ако иска да ги решава, ако иска не, няма насила да го карам я. Е, трябва и да го видя на курс в събота, но определено последните пъти ни мързи да ходим и се скатаваме Simple Smile
Та за мен остава да направя базичка с резултатите и да обсъдя с други хора без работа дребните детайли.
ПС - Един от най-успешните начини за реализация в живота е чрез откриване на несъвършенствата на системата.


Не бой се, ще наближи денят на изпита и ще видиш какви висоти ще стигне надъхването и търсенето на конспирации. Самият трезво мислещ (днес) Кумчо Вълчо ако знаеш какъв гневен родител беше миналата година... Laughing

А несъвършените на теория системи често са много ефективни на практика. Критериите за определяне на рейтинг за избор на национален отбор по математика са още по-чувствителни към среден резултат. И там дете, неявило се на състезание, може да остане с 0 точки, докато явило се дете да има отрицателен рейтинг. Но накрая винаги най-добрите отиват на международните олимпиади.

# 59
  • Мнения: 338
Аз ли това?  Blush

Наистина беше така. Но си имах причина за притеснения.

Общи условия

Активация на акаунт