Относно Наредбата за здравословно хранене на децата

  • 4 121
  • 48
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 673
 В менюто пише "омлет по селски". Хайде разтълкувайте ми какво значи това. Или филия с млечен пастет.
 

# 16
  • Мнения: 15 379
Омлет по селски - омлет от кокоши яйца с различни зеленчуци. Най-често чушка. Нещо като миш-маш.

Млечен пастет - безсолна извара+сладък червен пипер и слънчогледово олио. Понякога добавят и пасирани варени яйца.

В славянският гювеч в градината му слагат и булгур, и просо.

# 17
  • Мнения: 673
Факт е ,че децата масово са гладни. Масово се изхвърля храна, която не се изяжда от тях. Зачетох се и в другата тема цитирана от вас. Очевидно е, че хранителни навици не се променят просто ей така. Лично за мен е проблем и се чувствам притеснена, че детето ми не се храни редовно и пълноценно.

# 18
  • Мнения: 3 715
Аз имах предвид как готвят зърнените храни.

Моите деца са най-гладни, когато са имали нишестета за следобедна закуска, защото те нишестета не харесват, особено големият, категорично ги отказва.

Иначе гладът им след градина го отдавам на това, че са постоянно в движение и хабят много енергия.

А може и да не е вкусно сготвена храната, има и готвачи, които не готвят вкусно. Това, че някой е готвач не означава автоматично, че е изключително добър готвач.



# 19
  • Мнения: 179
Абсолютно подкрепям Sourcherry . И аз готвя вкъщи с елда и просо-пълня пипер, смесвам с ориз, добавям в супата- и го ядем цялото семейство, със сигурност е много вкусно. И не, не залитам в крайности-опитвам се да готвя здравословно за всички вкъщи. И ние си хапваме сладкиши, шоколад, палачинки, мекици, солети. Но мнооого премерено, по изключение, по възможност домашно направени. Детето ми не ограничено от нищо, но с охота яде мюсли, овесени ядки и пълнозърнести ядки. А в градината им давали-топчетата на Нескуик с шоколад... Whistling И наистина си зависи от родителите-и аз редовно чувам коментари как не ядяли децата плодове, зеленчуци, ядки. А като се вземе детето му се носи шоколадова вафличка, чипс или зрънчо. Голямо ядене, със сигурност после и не вечерят. И моето стои гладно  като ядат основно торта, филия с шоколад и както лично казваше "супа с нищо". Да не говорим за другите ни детски хранителни проблеми, свързани точно с този вид хранене #2gunfire

Последна редакция: вт, 08 ное 2011, 15:52 от Lady Julie

# 20
  • Мнения: 252
И според мен всичко е въпрос на навик и на начина на сготвянето.Моята дъщщеря например яде всичко зърнено или с кисело мляко(до скоро с АМ) или със сирене(без масло,защото не обича в ядене).Всъщност тя би яла всичко  направено с кисело мляко или сирене.Едно от любимите и неща е нещо като попара -пълнозърнест хляб със сирене.Но и аз например не залитам в крайности-един път в седмицата може пържени филийки или мекици,които всички много обожаваме,филия с масло и сирене ако поиска някой път,като гледам да не се прекалява.
За мен новата наредба е идеално измислена,дано я спазват и във времето,не само сега докато се шуми,но би трябвало да се предвидят и малко допълнителни порции,които в нашата детска градина няма.Лошото е за децата ,които не са свикнали или не им харесва яденето,защото наистина е притеснително ако системно детето стои гладно.

# 21
  • София
  • Мнения: 23 097
Детето ми преди да тръгне на градина до последно се хранеше от една частна кухня. И какво се оказа - от разнообразната храна на кухнята, се натресе на повтарящото се всяка седмица меню на градината. През ден се редуват боб, леща и зеле. Това както и да е, но и количествата са за окайване. Закуска - курабия с чай.  Rolling Eyes Следобедната закуска ако е мюсли, или както Кати му казва - мляко със семки, това означава, че я прибирам озверяла от глад. Същото важи за млякото с ориз, грис, крем нишесте и производните - такива неща малката не яде. И не стига че е кльощавка по принцип, а напоследък още повече отслабна, което доста ме притеснява.
Каквото и да си говорим, менюто в градините е недомислица, а количествата - недостатъчни.

# 22
  • Мнения: 179
Сега четох и другата тема. Мен лично ме притеснява фактът, че изнесеното меню често не се спазва. Например и сега почти всеки ден има супа таратор-в този студ. И разбира се класиката от "едно време" третинка банан  #Crazy

# 23
  • София
  • Мнения: 23 097
За третинката банан според мен са отговорни госпожите. В нашата градина плодовете са цели. Няма половинки и третинки. (Освен ако не е диня или пъпеш  Wink)
Моето дете миналата седмица чака с нетърпение да дойде четвъртък, че да яде мекичка на закуска, но изненада - нямало мекичка.  Rolling Eyes И след градината тичахме да купим тесто за мекици.

# 24
  • Мнения: 15 379
Каквото и да си говорим, менюто в градините е недомислица, а количествата - недостатъчни.

Ани, не навсякъде е така.
И в другата тема писах, а и друг път съм споменавала - в градината на Теодор готвят разкошно и много здравословно, много преди наредбата да е в сила.
Има достатъчно за всички, дават им допълнително.
Съжалявам, че сте случили градина, в която директорката не е от особено отдаващите значение, че храната е много важна децата да растат здрави.

Синът ми например от бебе е хранен наистина здравословно. Късно захранен, купуват се зърна, плодове, бля-бля. Ясно е. Но например жито варено с нещо си или просто ашуре - абсурд да хапне. Аз често правя, защото много обичам, но той не.
Преди им даваха ашуре, отскоро варено жито с настъргана прясна ябълка и канела. И той прояде. С кеф. Даже ми казва онзи ден, че житцето, което са им дали за следобедна закуска било много вкусно Heart Eyes.
Та така. Като са гладни - ядат. Но и какво се сервира у дома също е от значение.


# 25
  • Мнения: 179
Със сигурност зависи от директорите, ама при отговор "като не ви харесва има толкова желаещи, които не могат да влязат", няма много варианти. Абсолютно съм убедена, че както навсякъде, зависи от човека, който върши работата-или става и има желание, или намира оправдания. Липсата на пари е ясна, тя е повсеместна, ама някъде е така, а другаде е  "по-така" Thinking
Има и друго при нас напоследък все казва, че в градината всичко си изяжда (с изключенията на тортите, нишестетата и т.н.), като се върне е зверски глад и омита невероятни количества. Ако обаче си е цял ден вкъщи, е все така злоядо дете. Подозирам обаче, че "работи" само при мен и баба си, при баща си номерът не минава Laughing

# 26
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Аз не мисля, че проблемът е в храните, които са въвели, а в начина, по който са ги сготвили.
И до днес помня щерката как ме хокаше, че тази твойта леща няма да я ям, защото не е вкусна като тази, която ни дават в градината. Голямо готвене на леща падна докато я докарам до градинската, пък то се оказа, че просто трябвало да добавя просто малко сол /а аз сол слагам само на някои салати/.

Какво значи, че децата ви не са затлъстели??
Означава точно това - каката на 136 см е 24 кг, малкото 96 см - 12 кг /с дрехи и обувки/. И моите до 2 г не бяха опитвали сладко и захар. След това сладкиши се ядяха само на празници /рожденни дни/ и то приготвени от мен. Каката не знаеше какво е това шоколад докато аз не забременях със сестра и и не припаднах от ниско кръвно. Сега да ме видиш след като тя самата бе пред припадък на два пъти как и слагам по едно малко шоколадче в раницата за училище. И на малката по някога давам, но не всеки ден и по малко.
Далеч не смятам, че всички хранят децата си с храните, които вече се предлагат в детските градини, но просто смятам, че количеството е малко. Не може детето ми да се кара със сестра си за ябълките и да си ги дърпа нарязаните парченца за себе си след като въведоха здравословното хранене при условие, че дотогава не го е правила и плодовете у дома стоят на достъпно за тях място /но не са нарязани и измити/ и не сме им налагали ограничение в изяденото им количество. Това поведение започна след като тръгна на градина. А както вече писах първата и работа е да нападне хладилника и след като хапне и поиграе малко напада плодовете до вечеря.

И не мисля, че децата затлъстяват толкова от нездравословно хранене, колкото от липса на движение. Особено по-големите, учениците. То къде да играят те и  да се движат? Особено в зимния сезон. Замислете се - за тях няма места, освен ако не са записани някъде да спортуват. А какво е положението със спортните зали просто не ми се отваря дума, защото ми се реве. А колко игрища и детски площатки изчезнаха последните 20 г не ми се мисли. И на децата им остава у дома, пред компютъра единственото място за игри.

# 27
  • София
  • Мнения: 23 097
Каквото и да си говорим, менюто в градините е недомислица, а количествата - недостатъчни.
Ани, не навсякъде е така.
И в другата тема писах, а и друг път съм споменавала - в градината на Теодор готвят разкошно и много здравословно, много преди наредбата да е в сила.
Sourcherry, констатацията ми беше на базата на нашата градина и най-вече откъм разнообразието на готвените храни и по-скоро липсата на такова.  Peace
Всяка една градина ли си изготвя менюто и колко често да се повтарят например дадени храни? Аз, както вече писах, само като видя леща и боб на листа с менюто в градината, и без извинение, ми се повръща.  ooooh! Най-"завъртяното" им ядене е пиле фрикасе. Надявам се поне храната да е вкусна, но само се надявам, тъй като не съм опитвала.

# 28
  • Мнения: 15 379
Всяка една градина ли си изготвя менюто и колко често да се повтарят например дадени храни?

Да, медицинската сестра съставя менюто, директорът го одобрява.

Ясно ми е, че в отделните градини е съвсем различно. Опира до директор.
Нашата не е суперинициативна, но за храненето е просто страхотна.
В градината, където ходи кръщелницата ми (в същия квартал е) директорката е луда за усвояване на пари за подобряване на базата, но храната е ужасяваща. Единственото, което се спазва по новата наредба е плодчето в 10.00 часа. Толкоз.

# 29
  • Върху лъчите на Слънцето.
  • Мнения: 1 992
Не мисля, че децата са гладни, когато ги вземем от градина, заради новите храни. Моят син и миналата година все си беше гладен, като си тръгваше от там. И сега е така. Ако след обяд са хапвали филийка с нещо или мляко с грис(ориз) не ми търси ядене. Но иначе все ме пита какво му нося.

Общи условия

Активация на акаунт