Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси - 6

  • 152 639
  • 759
  •   1
Отговори
# 495
  • Мнения: 2 070
.....Става въпрос за месечните помощи за дете. Мъжът ми миналата година беше на работа в чужбина за период от 5 месеца. Тези 5 месеца влизат ли в определянето на размера на средния доход на семейството и как може да бъде доказан?
Багодаря Ви предварително   bouquet

Здравейте, имал ли е сключен трудов договор с работодателя от чужбина? Ако е имал такъв, нека съпругът Ви да си вземе служебна бележка за изплатени брутни заплати, след това документът да го преведе в агенция за легализирани преводи и към деня на подаване на молбата в соц. подпомагане се изчислява курса на получената сума в български левове. Сумите се декларират в молбата заедно с Вашите брутни доходи, ако имате такива.

Много благодаря   bouquet май ще се откажем, няма как да вземем служебна бележка за изплатените заплати

# 496
  • Добрич
  • Мнения: 795
Здравейте,
трябва ми бележка/документ в който да пише колко като сума детски съм получила през последните месеци. Трябва ми,за до го ползва мъжа ми за получаване на детски от чужбина.  Кой и къде трябва да ми го издаде?

# 497
  • Мнения: 221
Здравейте,
трябва ми бележка/документ в който да пише колко като сума детски съм получила през последните месеци. Трябва ми,за до го ползва мъжа ми за получаване на детски от чужбина.  Кой и къде трябва да ми го издаде?



По принцип формуляра се изпраща от страната, в която е съпруга ви до Дирекция социално подпомагане по постоянния ви адрес.От дирекция го попълват и го изпращат служебно.За целта съпруга ви трябва да се обърне към тамошната служба, която да го изиска оттук./Поне такава беше процедурата преди две години и мисля че не е променена/.

# 498
  • София
  • Мнения: 1 121
Здравейте!

Получавала съм тук безценна информация и сега моля още веднъж за такава.
Подадох през юли 2011 г. молба за детски, одобрена съм и получавам 35 лв. помощ всеки месец оттогава. През септември 2011 г. детето започна училище - подадох наново документи и за доходи, и от училището, че е записана първокласничка, но без бележката от личен лекар - нямало нужда. Сега не знам дали през юли да подам документи или през септември. За всеки случай съм подготвила пълен набор от документи и мисля да отида утре да подам, ако това при мен е срока.
Вторият ми въпрос е свързан с доходи от граждански договор - имам три такива за изминалата година със съответните служебни бележки за изплатени доходи. Първият превод е направен през август 2011 г., бележката, която ми връчиха са я оформили, че се отнася за юли 2011 г., а самата бележка получих чак септември. Сега не знам за кой месец да попълня този доход и дали съм в нарушение, че не съм го декларирала по-рано.  ooooh! Другите две бележки и те са с дата на изплащане месец след цитираните дати в служебните бележки.
И последно, трето питане - в един от месеците заплатата, сметната заедно с изплатената сума по гражданския договор надвишава 700 лв., което е нашият праг с дъщеря ми (разведена съм) и сега се чудя дали всеки месец се гледа или се смята среден доход за цялата година.
Много четох из нета, но не видях подобни казуси с граждански договори, ще бъда много благодарна на коментари и отговори.   bouquet

# 499
  • Мнения: 221
Здравейте!

Получавала съм тук безценна информация и сега моля още веднъж за такава.
Подадох през юли 2011 г. молба за детски, одобрена съм и получавам 35 лв. помощ всеки месец оттогава. През септември 2011 г. детето започна училище - подадох наново документи и за доходи, и от училището, че е записана първокласничка, но без бележката от личен лекар - нямало нужда. Сега не знам дали през юли да подам документи или през септември. За всеки случай съм подготвила пълен набор от документи и мисля да отида утре да подам, ако това при мен е срока.
Вторият ми въпрос е свързан с доходи от граждански договор - имам три такива за изминалата година със съответните служебни бележки за изплатени доходи. Първият превод е направен през август 2011 г., бележката, която ми връчиха са я оформили, че се отнася за юли 2011 г., а самата бележка получих чак септември. Сега не знам за кой месец да попълня този доход и дали съм в нарушение, че не съм го декларирала по-рано.  ooooh! Другите две бележки и те са с дата на изплащане месец след цитираните дати в служебните бележки.
И последно, трето питане - в един от месеците заплатата, сметната заедно с изплатената сума по гражданския договор надвишава 700 лв., което е нашият праг с дъщеря ми (разведена съм) и сега се чудя дали всеки месец се гледа или се смята среден доход за цялата година.
Много четох из нета, но не видях подобни казуси с граждански договори, ще бъда много благодарна на коментари и отговори.   bouquet





Според мен трябва да подадеш сега молба.През м.09.2011 да не си подала за помощ за първокласник?Доходът се смята средно месечно за 12-те месеца общо, а не всеки месец по отделно.Доходът от гр договор би трябвало да го смяташ за месеца, който е посочен в удостоверението за доход.Ако изрично е посочена дата на изплащане, то тогава го смяташ за месеца през, който е изплатено.Дано ти стана ясно и дано съм успяла да помогна.

# 500
  • София
  • Мнения: 1 121
Дано ти стана ясно и дано съм успяла да помогна.
И то много! Благодаря!

# 501
  • Мнения: 348
Здравейте, по майчинство съм и трябва да подам за втори път молба за детски. Въпросът ми е включва ли се в брутния доход еднократната помощ при раждане на дете, месечните помощи за отглеждане на дете до 1-година, болничните и обезщетението при бременност и раждане. Предполагам детските надбавки не се включват. Предполагам, че ще трябва и бележка от работодателя за нулеви доходи. Благодаря предварително  bouquet

# 502
  • Мнения: 221
Здравейте, по майчинство съм и трябва да подам за втори път молба за детски. Въпросът ми е включва ли се в брутния доход еднократната помощ при раждане на дете, месечните помощи за отглеждане на дете до 1-година, болничните и обезщетението при бременност и раждане. Предполагам детските надбавки не се включват. Предполагам, че ще трябва и бележка от работодателя за нулеви доходи. Благодаря предварително  bouquet



Не са доход детските,еднократната за раждане и помощта за отглеждане на дете до  година,защото са по Закона за семейни помощи за деца.Брутен доход трябва и бележка от работодателя за нулев доход или там какъвто имаш.Болничният също е доход.

# 503
  • Мнения: 348
Значи само майчинските се включват. Много благодаря!    bouquet
Друго се сетих да питам - а доходите от лихви по сметки и депозити включват ли се ?

Последна редакция: сб, 04 авг 2012, 11:32 от tina_

# 504
  • Мнения: 156
Здравейте!
Предварително се извинявам ако въпросът е дискутиран преди...
Казусът е следния: Съпругът ми работеше в една фирма, която фалира. От юли 2012г. до 16.01.2012г е работил там. Още при прекратяване на отношенията с фирмата взехме бележка за доходите, НО сега се оказва, че не е написано, че това са брутни доходи и няма получени други обезщетения. Дадоха ми 14 дневен срок, който изтича на 7.08. 2012г. Излишно е да казвам, че фирмата излезе абсолютен фантом и не мога да намеря и следа от нея, камо ли да ми поправят бележката и да сложат печат ooooh! Какво мога да направя? Служителката спомена нещо за трудовата книжка, но и там не е споменато да е получавал или не обезщетение, естествено не е, но няма как да го докажа Crossing Arms Дайте ми съвет Praynig

# 505
  • Добрич
  • Мнения: 795
Аз когато трябваше да получа обезщетение от работодател,това изрично го пишеше в трудовата книжка. Щом при вас не пише,следователно не сте получили,предполагам.

# 506
  • Пловдив
  • Мнения: 1 350
Здравейте, моля мамите от Пловдив за информация. Живея в района на Братската могила (Смирненски), къде трябва да подам документи за детски, имам спомен, че беше близо до училище Елин Пелин, но къде точно newsm78...?

# 507
  • Мнения: 165
Здравейте!Моля за малко информация!Въпросите ми са следните:
1.Колко е минималния доход за да мога да получавам детки надбавки?В момента съм по майчинство от около девет месеца, досега не съм подавала документи за детски надбавки!
2.Как се пресмята този доход?Бях чула от приятелки че не трябва да надвишава 350 лв. на член от семейството, но кое се взима при смятането:брутото или нетото?Взимат ли се назад доходите за последните 12 м.Нещо въобще не ми е ясно.Например мен ме осигуряваха на 712,60 лв., мъжът ми на 550 лв., което сумарно дава 1262,60 лв. бруто.Ако го разделя на 3 (колкото са членовете на семейството ни) се получава по 420,87 лв. на всеки, което е над тези 350 лв. и ако  правилно съм разбрала нямам право на детски!Така ли е или нещо съм в заблуда.Вчера в метрото чух че една майка обясняваше че този мин. праг бил вече 560 лв. Има ли такова нещо?
3.В предходната ви тема видях някакъв списък с необходими документи, но не съм сигурна дали са всички.Моля ако някой има желание да ги напише отново!Понеже работех и на 4 часов работен ден при друг работодател освен основния, този доход също ли се взима?

# 508
  • Мнения: 2 286
Киса, взима се дохода, на който се осигуряват, при вас е над границата и нямаш право на надбавки. Когато минеш на майчинство 240лв може да се вмествате.
Гледат се 12м. назад, като към документите се изисква и служебна бележка от местоработата на родителите. Щом си била на втора работа, също се прилага бележка.
 Ако с мъжа ти нямате брак, тогава се гледа само твоят доход.
За пълния набор от документи най-добре питай в общината, защото има някои разлики. На едното място ми искаха свидетество за семейно положение, в др община не са.

А като отидеш да питаш за документите, си поискай и молба-декларация, която да си попълниш вкъщи на спокойствие и да им я занесеш готова.

# 509
  • София-Младост
  • Мнения: 23 380
Киса, взима се дохода, на който се осигуряват, при вас е над границата и нямаш право на надбавки. Когато минеш на майчинство 240лв може да се вмествате.

Недей така, брутен и осигурителен доход са две коренно различни суми.
За детските се гледа брутният доход.

kisssa
Сумирай доходите ви за 12 месеца, после ги раздели на 3 и на 12, ако сумата е до 350лв подавай спокойно.
Не се гледа сумата, на която те осигуряват, а тази която получаваш бруто...при теб се гледа това което НОИ ти превеждат, плюс за месеците назад брутния доход, работодателя ще си напише удостоверение за целта.

Общи условия

Активация на акаунт