Отворена кухня - хигиена

  • 5 117
  • 36
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 6 713
Аз имам такава мелачка на кухненската мивка. Откакто я имам се родих. Всички хранителни отпадъци се смилат и заминават в канала. По-рано държах коша за отпадъци на терасата /все ми миришеше/, сега е в кухнята.

Може ли да дадеш марка, линк?   bouquet

# 16
  • Мнения: 2 652
Най-добре си монтирай джаджа за смилане на органичен отпадък под мивката. Така нищо няма да пада и да мирише. А за останалия боклук, където искаш другаде можеш да си сложиш кофата.


I see you, чудесна идея!! Доста ми допада, ще проуча въпросът. Ти с такова нещо ли си? Имаш ли впечатления?

Да, имам мелачка. Но ми беше заедно с мивката, не знам как се слага допълнително, защото отворът на канала е по-голям. Хвърляш всичките обелки и изрезки направо в мивката и като се посъберат - пускаш. Бръмчи зверски, но все пак е за малко и няма миризми.

# 17
  • София
  • Мнения: 10 825
И аз съм с мелница за отпадъци, само че обелки от лук не пускам в нея. Тънките люспи е могат да се смилат и след като на два пъти се наложи мъжът ми да разкачва тръбите под мивкта и да ги промива люспите вече отиват в кофата. За останалите отпадъци е изключително удобна.
Има на Тека и Електролукс. Моята еот вторите. Вече 3-та година я ползвам и нямам оплаквания.
Има различни мощности. Ако сега купувах бих взела най-мощната - води се професионална - за заведения. Моята е втората по мощност

# 18
  • Мнения: 249
Аз имам такава мелачка на кухненската мивка. Откакто я имам се родих. Всички хранителни отпадъци се смилат и заминават в канала. По-рано държах коша за отпадъци на терасата /все ми миришеше/, сега е в кухнята.

Може ли да дадеш марка, линк?   bouquet
Марката е Franke. Цялата ни кухня е изработена по поръчка от Мебелна къща ИИКО, както и останалите ни мебели. Та те сложиха мелачката.

# 19
  • Мнения: 17
Ние сме с кофа, закачена на вратичката на шкафа. Хвърляме боклука, когато торбичката се напълни Peace
Отделно имаме прозорец на кухнята!

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 465
И за съм с кофа за боклук закачена за вратичката под мивката. Но почти винаги не ми стига и все се чудя къде да паркирам събрания боклук докато дойде време да се изхвърли. Проблема ми е че терасата е на едната спалня и не е удобно да го нося до там. Вие къде съхранявате вече готови за изхвърляне торби, докато дойде време да се изхвърлят?

# 21
  • София
  • Мнения: 3 846
Моят проблем не е с боклука, а с миризмата от готвенето... Холо-кухня е. Пускам абсорбатора на макс (а той е супершумен, на Тека) и пак мирише. Когато е топло, отварям и прозорец, но сега... просто не знам какво да правя. Всичко се умирисва.
Онзи ден видях в магазина препарат за освежаване на дамаски и завеси... Дали е за такива цели?...

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 465
Моят проблем не е с боклука, а с миризмата от готвенето... Холо-кухня е. Пускам абсорбатора на макс (а той е супершумен, на Тека) и пак мирише. Когато е топло, отварям и прозорец, но сега... просто не знам какво да правя. Всичко се умирисва.
Онзи ден видях в магазина препарат за освежаване на дамаски и завеси... Дали е за такива цели?...
Много помага за миризми да сложиш на котлона в една тенджера вода и малко омекотител за пране. Аромата е много наситен и премахва другите миризми. Когато готвя нещо много миризливо паралелно на другия котлон слагам от тази смеска и така даже и няма умирисване.  Wink

# 23
  • Мнения: 2 652
loa, на всички препарати за пране (а и не само) пише изрично да не се вдишва. Предполагам никак няма да е добре за дихателните пътища и особено за малки деца. За миризми си има абсорбатори на миризми - не излъчват летливи вещества, а абсорбират.

# 24
  • Мнения: 2 786
Нашата кухня е отделна стая, но кофите за боклук са в шкафа под мивката. За да не се вмирисва помещението, боклукът трябва да се изхвърля редовно (нашия го изхвърляме поне веднъж дневно), а когато има нещо по-миризливо, или веднага, или час по-скоро преди да е "ароматизирал" шкафа и кухнята.

Относно мелачките, хранителните отпадъци направо в канала ли отиват? Тук съветват хранителни отпадъци да не попадат в канализацията, защото се натрупват и запушват тръби, разни помпени/пречиствателни/каквито-там-се-казват станции и някой ръчно трябва да ги чисти. Да не говорим, че плъзват плъхове.

# 25
  • Мнения: 2 652
Мелачките са доста мощни (и шумни респективно) и правят отпадъците на супер фино пюре, което не може да задръсти нито тръби, нито филтри. Освен това се размива във водата.

# 26
  • Мнения: 274
loa, на всички препарати за пране (а и не само) пише изрично да не се вдишва. Предполагам никак няма да е добре за дихателните пътища и особено за малки деца. За миризми си има абсорбатори на миризми - не излъчват летливи вещества, а абсорбират.
Миличка, това, което се изпарява в дадения случай, е само водна пара с аромата на въпросния ароматизатор Laughing Не се шашкай толкова, не е като да си налееш ароматизатора в носа.  Hug
За мен по-скоро е неприемлива комбинацията от миризмите на манджичка и пране.....Определено идеята за нещо адсорбиращо е по-добра.
За протокола:  кофа за боклук в шкафа под мивката и служебни кучета, които го играят мелачки за хранителните отпадъци. Wink

# 27
  • Мнения: 2 652
Ами то точно миризмата съдържа нещата, които не е добре да се вдишват, а с парата попадат директно в белия дроб. Особено, ако се прави при всяко готвене. Пък и в гугъл има доста инфо за алергии конкретно от омекотители. Но всеки сам мисли, разсъждава, нали?! Иначе, смесването на миризмите и мен би ме подразнило доста.

За премахване на миризми знам в тенджерка с вода се сипва малко оцет да поври на котлона. По-приемливо ми се вижда от омекотител за пране.

# 28
  • Мнения: 4 300
За ароматизиране на дома използвам ето такива:


Да слагам нещо да ври допълнително ми се струва странно, в крайна сметка миризмата и да се смеси ще сстане само по зле. Абсорбатор, проветряване и по малко чувствителност:)

# 29
  • Мнения: 6 713
Торби с боклук съм изнасяла на балкона (за кратко все пак), но балконът ни е точно до кухнята. Много се дразня, ако се разкъса торбата и боклукът протече! Twisted Evil
С мелачките мисля, че са много добър вариант, а едва ли тази каша,която се получава, може да е причина за запушване? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт