сигурност на БГ банки, закупени от гръцки фин. групи!

  • 3 444
  • 38
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 30 142
Рокси, благодаря за инфото  Peace
Ironic, не съм супер на "ти" с банковия сектор (имам представа, но не като специалист) и затова държах някой да ми го обясни, за да си изясня до колко съм права. Не съм имала за цел да предизвиквам паника, не виждам и за какво. Но и когато не ми е ясно нещо, не се притеснявам да попитам. simplyaven е обяснила притесненията си, които са сходни до моите. Това, което си обяснила за клоновете и самостоятелните дружества, ми е напълно достатъчно, за да си изясня въпросите  Peace
кикимото, Рокси е обяснила, че вземанията се изкупуват  Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 23 674
И кредитополучателите да не потриват ръце, защото ако една банка фалира вземанията й се изкупуват. Както казваше баба ми- умиране има, отърване няма  Grinning
А стават ли предсрочно изискуеми? Примерно имам кредит за още 10г, какво става?

# 17
  • София
  • Мнения: 30 142
И кредитополучателите да не потриват ръце, защото ако една банка фалира вземанията й се изкупуват. Както казваше баба ми- умиране има, отърване няма  Grinning
А стават ли предсрочно изискуеми? Примерно имам кредит за още 10г, какво става?

според мен, не. Няма как да ти искат, да го погасиш предсрочно.

# 18
  • Мнения: 4 300
И кредитополучателите да не потриват ръце, защото ако една банка фалира вземанията й се изкупуват. Както казваше баба ми- умиране има, отърване няма  Grinning
А стават ли предсрочно изискуеми? Примерно имам кредит за още 10г, какво става?
Не знам, Янтре, ама викам да не мислим толкова напред и хипотетично. Би трябвало да си остане същия.

# 19
  • Мнения: 17
. Регистрирани са като самостоятелни субекти, спазват ограниченията и изискванията на БНБ и СА стабилни.

По принцип да, като освен на БНБ се подчиняват и на ревроегулациите като част от консолидирани банкови групи. В общи линии става дума за аналогичен механизъм на този при скачените съдове и няма смисъл във влошаването на показателите/състоянието на някоя банка от групата под средното за нея. В добавка банковата система на България е с едни от най добрите показатели за капиталова адекватност, сумата на депозитите надвишава тази на кредитите. Гарантирания влог ( това включва разплащателните сметки) е 196 000.
И кредитополучателите да не потриват ръце, защото ако една банка фалира вземанията й се изкупуват. Както казваше баба ми- умиране има, отърване няма  Grinning

Гарантират, но няма срок до кога трябва да ти възстановят тези 196 000лв. Може и след 10 години.   Laughing

# 20
  • София
  • Мнения: 7 992
А стават ли предсрочно изискуеми? Примерно имам кредит за още 10г, какво става?

При несъстоятелност на банката кредитите не стават предсрочно изискуеми. Вземанията се включват в масата на несъстоятелността и кредиторите на банката се удовлетворяват по поредността си. При несъстоятелност на кредитополучателя (ако е юридическо лице), кредитът може да стане предсрочно изискуем, зависи от договора.

# 21
  • Мнения: 4 916
. Регистрирани са като самостоятелни субекти, спазват ограниченията и изискванията на БНБ и СА стабилни.

По принцип да, като освен на БНБ се подчиняват и на ревроегулациите като част от консолидирани банкови групи. В общи линии става дума за аналогичен механизъм на този при скачените съдове и няма смисъл във влошаването на показателите/състоянието на някоя банка от групата под средното за нея. В добавка банковата система на България е с едни от най добрите показатели за капиталова адекватност, сумата на депозитите надвишава тази на кредитите. Гарантирания влог ( това включва разплащателните сметки) е 196 000.
И кредитополучателите да не потриват ръце, защото ако една банка фалира вземанията й се изкупуват. Както казваше баба ми- умиране има, отърване няма  Grinning

Гарантират, но няма срок до кога трябва да ти възстановят тези 196 000лв. Може и след 10 години.   Laughing


Има срок, как да няма.
На предната страница е даден линк към фонда, в секцията "Често задавани въпроси" е отговорено на този и на много други въпроси.

# 22
  • Мнения: 3 907
И аз с лаишки въпрос тук, ама мъжът ми нещо ме настряска.

Имам кредит от Пощенска банка в размер на 5000 лева. От които ми остават да изплащам 3400. Мъжът ми разправя, че покрай този гръцки колапс можело да се вдигнат лихвите в някои гръцки банки. Възможно ли е това според вас?

В същото време от Пощенска банка ми и звъняха, и SMS получавах, че като лоялен клиент мога да кандидатствам за по-голяма сума. Да си рефинансирам един вид стария кредит и да взема още малко.

Мъжът ми веднага подскочи, че това било глупаво, защото аз така или иначе вече съм платила лихвите почти по този кредит и е излишно да ги плащам повторно. Или настоява поне ако искам да рефинасирам настоящия кредит от Пощенска, то да е с кредит от Райфайзен, където поради причини, които не разбирам съвсем докрай, уж имам преференциални условия.
(нещо с работодателя е свързано. Май по-малка лихва. Колко точно по-малка съм забравила. Но преди време ходих нарочно в няколко банки да питам за определена сума в определен период колко ще ми е вноската. Сравних това, което ми дават Райфайзен и останалите... май беше усещаща се разлика. Заплатите ни се превеждат в Райфайзен. Не зная дали това има значение. Но иначе пък друга банка обслужва работодателя ми - някаква ING)

# 23
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 735
St. , точно защото ви се превеждат там заплатите имате по-добри условия. Ама ако не ви трябва кредит в момента, защо се занимавате.

# 24
  • Мнения: 3 907
Galactic voyager, трябва ми. И точно когато ми трябва, от Пощенска ми звъняха, че мога ако искам да тегля друг по-голям кредит. Taka че аз искам, но се колебаех дали в Пощенска, където е почти сигурно, че ще ме одобрят, или в Райфайзен

Не разбирам това с преференциалните условия. И тъй като съм абсолютен невежа не разбирам почти нищо от тези неща. Хубаво заплатите, но се опасявам да не е само трик, защото точно това ме учудва - заплатите може да са в Райфайзен, но друга банка обслужва всъщност работодателя - ING (дори не зная каква е тая банка)

# 25
  • Мнения: 17
. Регистрирани са като самостоятелни субекти, спазват ограниченията и изискванията на БНБ и СА стабилни.

По принцип да, като освен на БНБ се подчиняват и на ревроегулациите като част от консолидирани банкови групи. В общи линии става дума за аналогичен механизъм на този при скачените съдове и няма смисъл във влошаването на показателите/състоянието на някоя банка от групата под средното за нея. В добавка банковата система на България е с едни от най добрите показатели за капиталова адекватност, сумата на депозитите надвишава тази на кредитите. Гарантирания влог ( това включва разплащателните сметки) е 196 000.
И кредитополучателите да не потриват ръце, защото ако една банка фалира вземанията й се изкупуват. Както казваше баба ми- умиране има, отърване няма  Grinning

Гарантират, но няма срок до кога трябва да ти възстановят тези 196 000лв. Може и след 10 години.   Laughing


Има срок, как да няма.
На предната страница е даден линк към фонда, в секцията "Често задавани въпроси" е отговорено на този и на много други въпроси.

Фондът за гарантиране на депозити  дали може да покрие всички депозити до 196 000лв?
Също така изплащането започва не по - рано от 20тия ден, но не е казано кога свършва и какви минимални суми се изплащат
може да имаш 196 000лв., но да ти ги дават по 10 лева на ден или 300 лева на месец смятай колко дълго ще ти ги изплащат.

# 26
  • Мнения: 3 034
Глупости са това. И да, фондът има покритие, той не е единственият такъв, не го мисли и недей да си измисляш. Аз съм си взимала парите, голяма сума, от фалирала банка още преди да има изобщо такъв фонд, в едни доста смутни времена, в рамките на един месец.  Stop

# 27
  • Мнения: 4 916
Отговорено е на всички въпроси, мерак за четене да има.

# 28
  • Мнения: 17
Отговорено е на всички въпроси, мерак за четене да има.

Не видях никъде в закона да пише за краен срок на изплащане.

# 29
  • София
  • Мнения: 7 992
Не разбирам това с преференциалните условия. И тъй като съм абсолютен невежа не разбирам почти нищо от тези неща. Хубаво заплатите, но се опасявам да не е само трик, защото точно това ме учудва - заплатите може да са в Райфайзен, но друга банка обслужва всъщност работодателя - ING (дори не зная каква е тая банка)

Съпругът ти е прав за лихвите. Съвсем грубо казано, при анюитетни вноски обикновено първата половина от периода се плащат предимно лихви, а през втората половина започва по-осезателна амортизация на дълга. Ако сте към половината на периода и го оформите като рефинансиране на стария кредит, наистина ще платите отново лихва върху част от стария дълг. По-добре си набавете необходимите пари с допълнителен кредит от Райфайзен.

Общи условия

Активация на акаунт