Коледа 2011 - тема 2

  • 113 238
  • 740
  •   1
Отговори
# 660
  • Австрия
  • Мнения: 28
nudel 33,  каквото и да пуснеш все изглежда перфектно! Да те питам само за линцерите - захарта за тестото е пудра, нали?    Че това ми е най-омразната процедура- да бия масло със захар  Close
  Аз нямам толкова много кутии , така че в найлонова чиста торба ( даже 2 ) и после върху поднос си съхранявам сладките. За криенето и аз имам проблема на Джемма  Embarassed

bilqna_69, благодаря ти много за комплимента!!!   bouquet  bouquet  bouquet

Захарта в линцерите е кристална, но не се налага да се бие заедно с маслото. Просто я прибавям към мекото масло и разбърквам. Слагам жълтъците, лимона, солта, ядките и отново разбърквам. След това добавям брашното, разбърквам и с ръце доомисам, защото става сухо и на трохи. От температурата на ръцете маслото се топи с сплотява брашното. Оформям на топка и увивам в свежо фолие.

Ако предпочиташ пудрата захар, може да използваш такава, но не е обезателно.

# 661
  • Австрия
  • Мнения: 28

nudel33, не съм виждала в България такива корички, но пише ли на тях, че са от чисти, нетретирани лимони, сигурно ли е или ти само предполагаш?!

Пише, че са биологични лимони. Надявам се наистина да е така. Тук, където живея тези неща се контролират строго. Обикновенно това, което пише е и вътре.

# 662
  • София
  • Мнения: 903
Тази година съм решила да пробвам да украся меденки  за Коледа. Прочетох по-голямата част от темата, но не разбрах дали меденките, които правите в началото на декември ги украсявате и след това ги затваряте в кутиите, или ги украсявате преди Коледа. Притеснява ме, че в айсинга има сурови белтъци и нещо не мога да си представя, че ако престоят около 1 месец в кутията, ще са безопасни за ядене ( имам да нагостя много деца и именно това ми е притеснението ).
И другия ми въпрос е дали тези готовите айсинги, които продават в онлайн магазините или пък тези на прах които се разтварят с вода, съдържат сурови белтъци.

Моля ви за малко повече разяснения по този въпрос.  Praynig

# 663
  • София
  • Мнения: 6 286
Тази година съм решила да пробвам да украся меденки  за Коледа. Прочетох по-голямата част от темата, но не разбрах дали меденките, които правите в началото на декември ги украсявате и след това ги затваряте в кутиите, или ги украсявате преди Коледа. Притеснява ме, че в айсинга има сурови белтъци и нещо не мога да си представя, че ако престоят около 1 месец в кутията, ще са безопасни за ядене ( имам да нагостя много деца и именно това ми е притеснението ).
И другия ми въпрос е дали тези готовите айсинги, които продават в онлайн магазините или пък тези на прах които се разтварят с вода, съдържат сурови белтъци.

Моля ви за малко повече разяснения по този въпрос.  Praynig

В готовия айсинг има белтъци на прах, миналата година пробвах такъв и не ми хареса. Наталина е обеснявала всяка година за тези опасения, че глазурата има много захар,която действа като консервант. Аз от 2 години ползвам такъв айсинг и з амеденкитеи за къщата, която при нас се яде, меденките обикновено се дояждат 1-2 седмици след НГ, не е имало проблем. Винаги гледам белъците за глазурата да са от възможно най-пресни яйца (ако мога да осигуря от село, разбира се). Ако се притесняваш много, използвай ледената глазура, също е хубава, макар и не толкова искряща като кралската глазура.

# 664
  • София
  • Мнения: 118
ХА,ХА,ХА голяма съм шматка,чак сега разбрах за какво се използват така наречените пачуърк кътъри,а аз миналата година си купих доста такива и рязах с тях меденки,а не моделираща маса както се вижда от клипчетата които е пуснала Джемма.Но станаха хубави меденки,само че играчката беше голяма по премахване на излишното тесто.Иначе да споделя и моя опит за украсата ,може на някои да му е от полза.Аз купих готов айсинг на прах и от него разбърках в едни малки декоративни чашки няколко различни цвята,но сложих малко повече вода ,за да стане консистенция като гъста боза и след това със финна сладкарска четка намазах цялата меденка със съответния цвят.След като изсъхна вече гъстия бял айсинг и с тънък накрайник рисувах,правих плетеници/незнам дали така се казва/ като тези по руските сайтове и станаха много красиви.Страшно много си играх ,но всички бяха възхитени.Дано сте ме разбрали Simple Smile) Някои беше питал дали може да се слепват линцерите с шоколад аз пробвах с течен шоколад готов и не бяха лоши,но тези със сладкото ми харесаха повече.Страшно се променя вкуса и стоят твърди сладките.Ето един малък елен и част от моите творения http://www.facebook.com/media/set/?set=a.1254723664591.29787.172 … 576684&type=1

# 665
  • под тепетата
  • Мнения: 9 409
Благодаря ти, nudel33 ! Успокои ме  Laughing
 tania31, правим сега меденките, а ги украсяваме няколко дни преди Коледа по нощите  Mr. Green
 Похвал - получих си формичките от Орифлейм за джинджърбред и втората доза меденки ще се прави в почивните дни. Купих и звездовиден анасон от Карфур , но още се чудя дали ще го ползвам.

# 666
  • Под сянката на разлистените кактуси
  • Мнения: 1 441
Здравейте, момичета!

Отдавна ви чета и май е време да се включа, че то време не остана...Гледах с копнеж снимките на снежна и бяла Коледа из Германия, които показахте и реших, че може би ще ви е интересно как изглежда Коледа при мен - доста по-различно  Grinning

azxmas5 by aztunata, on Flickr

azxmas3 by aztunata, on Flickr

azxmas2 by aztunata, on Flickr

azxmas by aztunata, on Flickr

Кактусите внасят специално празнично настроение  hahaha
И да споделя моята версия на "ромови топчета"

Топчета с бърбън

350 гр смлени бисквити
240 гр пудра захар
360 гр смлени орехи
60 гр светъл царевичен сироп
2 ч.л. неподсладено какао
120 мл бърбън
120 гр кристална захар

В голяма купа омесете всички продукти без кристалната захар. Оформете топчета около 2 см. Оваляйте ги в захарта. Съхранявайте в плътно затворена кутия в хладилника до 2 седмици.

Като хапнеш повечко, може и да ти се стори, че навън вали сняг  Shocked

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 07:48 от tunata

# 667
  • Мнения: 1 517
Утре правя доза и половина тесто за ванилените кравайчета и в петък ще ги пека.
Я да питам - някой да е слагал нишесте ванилия вместо обикновено? Че моето чисто съм го взела за малчо и не искам да го подяждам 
Миналата година правих такъв опит, защото не ми се слизаше до магазина за обикновено нишесте  Blush Много вкусни станаха - щом и свекървата си поръча две дози да черпи в работата  bowuu

И аз ги направих с нишесте ванилия, заради мъж ми   Embarassed такъв беше купил от магазина  Peace станаха много вкусни
ще
Аз ще ги правя утре, че ми купили шоколадово нишесте ooooh! Надявам се да стават вкусни. След изпичане веднага ли се поставят с кутия или се чака да изстинат? Това ли ми е първия опит и не съм сигурна ще Blush

# 668
  • Sofia
  • Мнения: 4 593

hrisinda,
как ги направи тези плетеници, на ръка ли? Shocked
Извинявайте, ако сте коментирали тази техника и съм изпуснала..

# 669
  • Мнения: 24
hrisinda ми беше взела акъла миналата година по това време с нейните меденки. Даже съм си свалила една снимка и я гледам като пример и я ползвам за мотивация  Laughing

Що се отнася до глазура със сурови белтъци - моите лични опасения не са за това, че глазурата ще се развали, а по отношение на липсата на термична обработка и възможното наличие на бактерии, които захарта, за съжаление, няма да убие.

Поздрави и лек ден Simple Smile

# 670
  • Мнения: 11 828
Umbra, чакам с нетърпение щолен сладките! Hug

Аз приключих с правенето и печенето на меденките (може би Simple Smile), направих 5 дози, но тази година новите формички са по-големи и ми "изядоха" повече тесто. Освен кафявата захар, сложих и меласа, брашното беше отново микс от бяло, типово, ръжено и пълнозърнесто.
Подправката отново си я правих сама, тази година преброих 9 съставки - канела, джинджифил, звездовиден анасон, карамфил, бахар, черен пипер, индийско орехче, кардамон, кориандър.

tinki_15, като се изпекат, малко чакаш да се охладят, защото съвсем топли ще ти се разпаднат в ръката, овалваш в пудрата захар и поставяш направо в съда за съхранение.
tunata, сигурна съм, че точно със сладкоправенето ще се усещаш коледно, макар и не снежно коледно.. Но и тук все още няма сняг, децата все ме питат кога, нали е вече зима..
nudel33, да.. много ви завиждам, тук трудно се намират въобще нетретирани цитруси. Sad

Отивам да кандирам портокалови корички..

Днес ще украсяваме вкъщи! Спокойно ми е, че вече, че 3 вида сладки чакат.. и имам време за следващите по-списъка..

# 671
  • София
  • Мнения: 160
Привет, момичета!

Днес съм се заела с щолените на Джема, та по този случай имам въпрос.

Джема, омесих тестото, но ми се струва доста лепкаво, въпреки че се отделя от плота, като го меся. Чудя се дали не му е малко маслото Thinking Като тесто за козунак ли трябва да е? Как да преценя дали не му липсва нещо Thinking

# 672
  • Мнения: 158
От мен едни коледни звезди, а в събота ще украсявам елхата  Laughing Да ни е честит Декмври!!!

# 673
  • Мнения: 112
Снощи творих сладките, коит ива е пуснала на предишната страница. Добре се получиха, но бонбоните явно не са с много наситени цветове. Най-добре се оцветиха в зелено - с лукчета за кашлица Laughing На вкус са много приятни, защото всеки бонбон придава допълнително аромат и вкус. Сина ми ги грабна всички и ги занесе в училище да черпи децата Peace


Сладки с прозорче

# 674
  • Мнения: 899
Сиси, много вкусно звучи комбинацията ти за меденки! А щолен бисквитите са по-скоро меки сладки, ама много вкусни, уф, трябва да ги разкарам от вкъщи (аз пека и раздавам, запазвам по малко, че сме само двама и не можем да ги изядем) .

Ето тук коледните идеи на Марта Стюарт: http://www.marthastewart.com/276958/holiday-entertaining
А тук само за бисквитики: http://www.marthastewart.com/276951/christmas-cookies

Ох, и vanilla, с тез красиви коледни звезди!

Общи условия

Активация на акаунт