Отбиване...

  • 2 261
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
Повечето жени, които познавам от обкръжението ми кърмеха дълго /под дълго имам предвид минимум 1 година/. Имаше и такива, макар и малко, които не успяха да кърмят повече от месец-два заради различни здравословни проблеми и на които лично това им тежеше, но както те са ми казвали предпочитат на въпроса защо на слабо познати хора да не изтъкват истинската причина, най-малкото защото е лична и твърде болезнена.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 609
Около мен има предимно дълго кърмещи майки. Всъщност познавам само една, която не е кърмила, но тя имаше сериозни здравословни проблеми, чието лечение повече не търпеше отлагане, а лекарствата и процедурите бяха несъвместими с кърменето.

А извън моето лично обкръжение - и в парка като се разхождам, по-често виждам кърмещи майки, отколкото хранещи от шише. Надявам се тенденцията да се запази и тези с шишето АМ да стават все по-малко Simple Smile

# 17
  • Мнения: 285
Кърменето е въпрос на личен избор, желание и информираност. Който иска - той намира начин, който не иска - намира оправдание.

Голямото дете не го кърмих поради горе изброените причини взети на куп EmbarassedРазбрах, че е било голям пропуск и грешка от моя страна.
Дъщеря си кърмих почти 2г.щях да продължа, но тя пожела сама да се отбие.

Хората ме гледат втрещено щом разберат колко време сме се кърмили Laughing

# 18
  • Мнения: 68
Около мен има предимно дълго кърмещи майки. Всъщност познавам само една, която не е кърмила, но тя имаше сериозни здравословни проблеми, чието лечение повече не търпеше отлагане, а лекарствата и процедурите бяха несъвместими с кърменето.

А извън моето лично обкръжение - и в парка като се разхождам, по-често виждам кърмещи майки, отколкото хранещи от шише. Надявам се тенденцията да се запази и тези с шишето АМ да стават все по-малко Simple Smile

А тук точно обратното - по-скоро ще видиш бяла лястовица, отколкото кърмеща навън жена. Или отбиват рано, или в парка дават АМ.

# 19
  • Мнения: 68
Кърменето е въпрос на личен избор, желание и информираност. Който иска - той намира начин, който не иска - намира оправдание.

Голямото дете не го кърмих поради горе изброените причини взети на куп EmbarassedРазбрах, че е било голям пропуск и грешка от моя страна.
Дъщеря си кърмих почти 2г.щях да продължа, но тя пожела сама да се отбие.

Хората ме гледат втрещено щом разберат колко време сме се кърмили Laughing

Мен и собствената ми майка ме гледа втрещено като и кажа, че ще се опитам да кърмя до  2 годинки детето. През комунизма изглежда е било странно и нередно да се кърми дълго време. АМ са били хит и са се купували с връзки, а сокове са се предлагали от втория месец. Сигурно на 6 месеца са предлагали пържола с пържени картофи вече  #2gunfire

# 20
  • София
  • Мнения: 1 609
Сигурно на 6 месеца са предлагали пържола с пържени картофи вече  #2gunfire

Там някъде - в моя първи медицински картон (майка ми още го пази, той ми е с всички данни от раждането до 2ри клас някъде) пише "Приема месо от 4ти месец". На пюре е било, ама от 4ти месец вече съм била на месни пюрета  ooooh! А кисело мляко са ми давали от 2рия месец  #Crazy

# 21
  • Мнения: 103
Сред моите близки повечето майки кърмеха, особено  с деца връстници на моето.
Но някои по-далечни, спряха бързо-бързо, като първо започнаха да дохранват и съвсем скоро си отбиха децата.
Някои от тях бяха пушещи или от време на време си пиеха алкохолни коктейлчета, та смятам, че в тези случаи наистина е по-добре да не се кърми бебето.
Темата с кърменето е важна много за мен. Винаги силно се вълнувам и затова избягвам да натрапвам мнението си, но понякога едва се въздаржам, като някоя майка почне " Тя кърмата ми не стигаше" или "Не беше хранителна" или пък, че задължително трябва да се дохранва.

Приветствам и уважавам жените, които имат желание и правят всичко възможно, за да кърмят своите дечица! Hug Peace

# 22
  • Мнения: 4
Кърмя детето си вече близо 10 месеца и съм много щастлива от този факт. Имахме фал старт и съм много горда, че съумях да се преборя, макар че заслугата е изцяло на бебчето ми, което не се отказа от мен  Peace Понякога началото е трудно и за съжаление, поколението на нашите бащи и майки не ни помага особено... изглежда прекалено много са закърмени с идеала за Хуманата  Cry В момента повечето ми близки ми се чудят защо още продължавам да кърмя... Аз самата нямам намерение скоро да отбивам детето, въпреки че постоянно ми се дудне на главата, че с порастването му ще е много по-трудно  newsm78 сякаш имам намерение да се намесвам в святото право на детето ми само да прецени до кога има нужда от майчиното мляко... мисля, че постъпвам най-правилно като оставям нещата да си се случват с естествения им ход, а не да влагам излишни нерви и усилия за да се опълчвам на природата  Peace

# 23
  • Мнения: 19
Здравейте,
Да споделя и аз моя опит и наблюдения. Около мен също много малко майки кърмеха (2 от 10). Аз също имах проблеми и в началото и в последствие и единствено благодарение на моята упоритост и подкрепа на мъжа ми успях да кърмя моята хубавица докато се отби. Дори се разочаровах малко, когато тя на 8 месеца просто отказа да суче повече, буташе ме, но - нейно си решение.
Това, което знам от разговори с други майки, много често виновни за отказването са педиатрите, които само обясняват как детето не е наддало достатъчно и трябва да му додаваш АМ. И така се започва, защото тогава бебето само се отбива (от шишето се дърпа по-лесно). Дори аз за малко да се подхлъзна в тази посока.
Другият фактор е до колко е силна волята ти и когато се появи проблем да се опиташ да намериш адекватна помощ, а не да се откажеш.
Това, което една позната ми каза и което аз все си повтарях и никога няма да забравя е "Кърмата ти няма да спре от самосебе си. Не се притеснявай и ще кърмиш докато искаш/ или в моя случай - докато бебо иска".

# 24
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
И според мен все повече се интересуват, намират инфо и съответно избират да кърмят или поне се надявам да е така.  Много предполагам се водят по примера на майките си. Аз например двамата големи кърмих по режим(така  съветваха всички тогава) и изкарахме само до към 3месеца, не защото съм искала.
С малката имах достъпа до нета и по специално до този форум и така реших, че този път ще е различно и определно е така. Близките ми приятелки, с които се сближихме докато бременеехме също кърмиха дълго. За една приятелка съм убедена, че повлиях да избере кърменето и също кърми дълго. Но и' говорих, защото искаше да слуша.
Захраних на 7навършени месеца и още не сме приключили с кърменето.

# 25
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
Ехааа, на 4 години! Браво!

# 26
  • София
  • Мнения: 12 374
Морена, браво на вас! Ако на аватара е кърмачето - пу-пу, невероятна сладурана Simple Smile
Да са ти живи и здрави и тримата Hug

# 27
  • Мнения: 69
Мисля, че педиатрите имат огромна вина за ранното отбиване на кърмачетата. Съветите им понякога не са особено адекватни, но когато става въпрос за първо дете, от незнание им се доверяваш. Аз имах огромно желание да кърмя поне до 1 годинка, обаче не стана така  #Cussing out Бяхме изцяло на кърма първите 3м., но третия месец не беше наддала повече от 100-200гр. и ме посъветваха да дохранвам след всяко ядене. Първо я държах по час, час и 1/2 да суче, после сухото мляко. Постепенно започна да се дърпа от гърдата искайки си шишето, стигна до там изобщо да не желае да засуче зърното. От това кърмата ми съвсем намаля и нашата лекарра ме посъветва да я кърмя през 1 хранене, а после само сутрин и вечер - да се събирала повече кърма, че да не се дърпа. Познайте какво последва - пълното й отбиване на 5м....

Последна редакция: сб, 26 ное 2011, 14:06 от stella gemella

# 28
  • София
  • Мнения: 12 374
Дам, ако имаше награда за най-неадекватни съвети относно кърменето и захранването, родните педиатри щяха да се борят за първото място. Има и изключения разбира се, има и чудесни лекари които четат, интересуват се от новото и наистина помагат, но за съжаление са рядкост.
А това с изчакването да се ''събере'' повечко кърма в гърдите си е абсолютна класика, просто нямам думи ooooh!

Между другото, все пак си мисля че и майките си носят отговорността за едно нежелано и неочаквано отбиване. Колкото и калпави съвети да дава един лекар, майката - а защо не и бащата на детето - носят отговорност доколко безрезервно ще ги приемат. Във времето в което живеем, при толкова много информация и материали от форуми като този, е някакси странно да не се намери време и да се прочете и за кърменето, и за захранването.
Всички сме супер стреснати и неуверени в началото (особено при първо дете), но не мисля че това е извинение да не разсъждаваме рационално със собствените си глави и никога да не подлагаме на съмнение думата на някой лекар Peace Особено когато отвътре ни гризе че нещо не е както трябва...

# 29
  • Мнения: 69
Мнението на един специалист педиатър би трябвало да е по-авторитетно от мненията в интернет, където всеки може да напише каквото си иска. Например, ако бъдещите майки се доверяват на написаното в мрвжата, трябва да раждат само вкъщи, защото е "много прекрасно". По въпроси касаещи здравето, човек не трябва да се информира от не особено компетентни източници. Заради отговорноста, която носят, лекарите трябва да са максимално запознати, но за съжаление има и такива, които явно не са и прецакват нещата...

Последна редакция: нд, 27 ное 2011, 02:29 от stella gemella

Общи условия

Активация на акаунт