За парното и топломерите.....отново.

  • 9 839
  • 43
  •   1
Отговори
# 15
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 238
Много благодаря.  Peace

# 16
  • Мнения: 1 668
И аз да се наредя на опашката на недоволните. Днес дойде ноемврийската сметка - 250 лева без 10 ст. Миналата година за ноември е  152 лева. Увеличението е от 64%. Звънях на Бруната - били ми вдигнали базата. Защо? ми защото не съм била казала, че няма да отоплявам някоя стая като са монтирали топломерите. Ма аз в последните 10 години все целия апартамент отоплявам, а той не се е рразширил изобщо. Т.е. няма как да  отоплявам повече от миналата година. Звънях в Топлофикация и от там най-безумно ми обясниха да не се страхувам от Бруната, а да ги натискам да ми намалят базата, но ако се страхувам да им звънна и да ги питам без да си давам абонатния номер  #Crazy #Crazy #Crazy (служителката беше добронамерено настроена). Проблем тук се явява и това, че вече имам заведена жалба в Топлофикация и Бруната за октомврийската ми сметка и дълбоко подозирам, че това е отмъщението. Управителя наа Бруната го нямало и не съм могла да говоря с никой висшестоящ, но в понеделник съм можела да говоря . нямало да ми свалят базата ако не ида на място да подам мобла и писменни обяснения. Ма какво да пиша в писмените обяснения - че не ми е пораснал апартамента с 64% ли  Shocked. Жалбата е за това, че топломерите ни са монтирани на 19 ноември, а Бруната са потвърдили с писмо П-4567 от 24.10.2011, че топломерите ни са монтирани. За периода от пускането на парното до 19 ноември съседите бичиха радиаторите на макс, а след поставянето на топломерите ги спряха. Потреблението за октомври и ноември е разпределено на база "прогнозните дялове от миналата година" - т.е. аз и още 3-4 семейства плащаме сметката на целия блок, а останалите 30 семейства прогнозните им дялове са нула. Естрествено отговор от Бруната няма на жалбата, а само от топлофикация. Или всъщност ноемврийската ми сметка си е отговор на жалбата. Ако увеличението от 64% ми го запазят за декември ме очаква сметка над 600 лева, която всъщност вече няма да пратя от чиста злоба  Crazy. Идеи какво да направя? Май отвсякъде ме отсвирват.

# 17
  • София
  • Мнения: 6 011
Достатъчно е да си има кранчета на самите радиатори,

Това не го разбирам. Какви са тези кранчета, за какво служат?

За разкачване на радиаторите, когато например ще боядисваш.
Ние имаме такива. Когато правихме ремонт, така ни посъветваха майсторите. За да не се точи цялата инсталация.

Само че при нас, веднага след крановете, в посока радиатора, навсякъде /в целия вход/ има поставени пломби.  Peace Т.е. няма как да разкачиш радиатора без да скъсаш пломбата /е, сигурно има открит начин вече  Mr. Green/, а от фирмата ни предупредиха, че видят ли скъсана пломба, ще ни начислят максимална консумация на този радиатор, независимо какво показва топломерчето. Не знам дали е масова практика, или е поискано само от нашия вход, пломбите си ги плащахме отделно.
Към Бруната сме.

# 18
  • Мнения: 241
Оправия има — желание няма...  Wink
 Хоризонтална инсталация на парното. Има един истински топломер, който дава реалната потребена топлина в киловати, както е при електромера. Отделно, че вместо радиатори, може да се ползват лири или конвектори (като вътрешното тяло на климатик), които не заемат място в стаята.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 011
Оправия има — желание няма...  Wink
 Хоризонтална инсталация на парното. Има един истински топломер, който дава реалната потребена топлина в киловати, както е при електромера. Отделно, че вместо радиатори, може да се ползват лири или конвектори (като вътрешното тяло на климатик), които не заемат място в стаята.
Обаче преработката на вече същуствуваща вертикална инсталация ще е безумно скъпо - да минат всички тръби през общите части, после къртене на подовете във всеки отделен дом, за да стигне новата инсталация до вече съществуващите радиатори, лири и щрангове с топла вода ... малко ще са ентусиастите. Този пък външния топломер, доколкото ми се върти в главата, струва около 500 лв.

# 20
  • Мнения: 241
...Обаче преработката на вече същуствуваща вертикална инсталация ще е безумно скъпо - да минат всички тръби през общите части, после къртене на подовете във всеки отделен дом, за да стигне новата инсталация до вече съществуващите радиатори, лири и щрангове с топла вода ... малко ще са ентусиастите. Този пък външния топломер, доколкото ми се върти в главата, струва около 500 лв.
Нищо подобно. Подове се пробиват само в стълбището, за основните вертикални щрангове.  Към всеки апартамент отиват две ПВЦтръби, на които се слага истинския топломер (вън от жилището). Тръбите се движат в ъгъла до тавана, така че никакви подове не се къртят. При радиаторите се спускат отклонения надолу. Може да затворите двете тръбички, в специален кабелен канал (има такива точно за това нещо), като там може да си пуснете и кабелите за интернет, кабелната телевизия .... всеки нов кабел. Има и варианти (някъде в белите държави така санират) да се пусне нова ел. инсталация успоредно с парното.  Отделно ремонта на такова нещо е лесен и бърз — никакво къртене. Само се отваря капака на канала и се подменя/добавя тръба или кабел.
Цената на истински топломер е доста по-ниска. Преди година и нещо, един истински топломер, ми излизаше все едно да купя нови топлинни уреди (не са топломери!) за всеки радиатор.
Най-хубавото е, че няма как да се краде "топло", защото уреда и извън жилището, а и "топленето от тръбите" се измерва точно.
Това може да тръгне от тавана или от пода(както е в случая).

# 21
  • София
  • Мнения: 6 011
 Не ми беше хрумвало, че може новите тръби да минат по тавана, добра идея.  Peace Печели се още малко топлина.  Laughing
Иначе в новите блокове е така инсталацията - таблото е едно на етажната площадка и всички топломери от този етаж са в него. Всички тръбни разклонения вътре обаче са вкопани в пода. Peace
За цената на големия външен топломер писах, че не съм сигурна, скоро чакам да ме сюрпризират и ще пиша какви пари са ни искали.  Mr. Green

П.П. Наскоро търсех жилище. При един от огледите ми казаха, че при тези хоризонтални инсталации процента за "общи" части е 6% от сметката на всеки отделен абонат /да споделят живеещите в такива блокове дали е така?/. За сравнение - процента при вертикалните инсталации е около 40%.

# 22
  • София
  • Мнения: 818
Ника, преди 3 години такъв топломер за апартамент струваше 450 лв. Общо взето ги предлагат няколко фирми, като само едната предлага гаранция - а именно Бруната. В останалите беше 437 лв тогава, е за 13 лв решихме да си "купим" и гаранцията.  Peace

Честно казано, не знам как точно са процентите за общи части, но определено не са като на сгради с вертикална инсталация. И сметката за сезона - засичах я и излизаше доста точно.  Peace

# 23
  • Мнения: 7 743

за един и същ брой радиатори и една и съща постигната температура, разликата в цената между 'Бруната' и 'Тахем' ми е около 60%. Какво отчитат не знам, ама като входа не ще да се махне от тия брунатци.....  Tired

# 24
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Нищо подобно. Подове се пробиват само в стълбището, за основните вертикални щрангове.  Към всеки апартамент отиват две ПВЦтръби, на които се слага истинския топломер (вън от жилището). Тръбите се движат в ъгъла до тавана, така че никакви подове не се къртят. При радиаторите се спускат отклонения надолу. Може да затворите двете тръбички, в специален кабелен канал (има такива точно за това нещо), като там може да си пуснете и кабелите за интернет, кабелната телевизия .... всеки нов кабел. Има и варианти (някъде в белите държави така санират) да се пусне нова ел. инсталация успоредно с парното.  Отделно ремонта на такова нещо е лесен и бърз — никакво къртене. Само се отваря капака на канала и се подменя/добавя тръба или кабел.
Това живо ме интересува, въпреки че не мога да си представя точно как ще стане.
Предстои ми разбиване на всичко (с изкл. на подовете), за да си подобря инсталацията (вертикална е).
На последен етаж съм, нямам кръг (тръбите свършват при мен, не се връщат обратно надолу, както би трябвало) и освен, че плащам лудите сметки и мръзна, защото половината радиатори са пълни с въздух, а някои изобщо не отхапват.
Хоризонталният вариант би бил идеален за мен, но не беше толкова популярен преди 10-ина г., когато е строена сградата. Къде мога да прочета повече за такава преработка?

# 25
  • Мнения: 13 770
Надали можеш да си направиш хоризонтална инсталация, при положение, че сградата е с вертикална. От Топлофикация не вярвам да разрешат, а и е безсмислено най-вероятно. И да сложиш топломер, другите като са на топлинни единици, кво!?
Сложи си най-обикновени вентилчета за обезвъздушаване по радиаторите, ще ти решат проблемите.

Иначе възможността да се промени вида инсталация и мен заинтригува, но предполагам изисква общо решение, поне за целия вход.

# 26
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Сградата ни е малка - общо 10 апартамента, собственици сме на 35% от нея + земята, съседите са разбрани хора.
Ако преработката на инсталацията ще подобри нещата с отоплението (основно това е проблемът, не толкова сметките), всички ще се навият.
Винтили съм сложила на всички радиатори, изобщо не решават проблема, освен че съм като в абонатна станция и е ужасно грозно. Просто някъде при самата направа на инсталацията нещо тотално е сбъркано.

# 27
  • София
  • Мнения: 23 097
В нашия вход положението е сложно. Нямаме топломери на радиаторите.

Това, че имаме един радиатор, лежаш под бюрото в детската, прави ли ни потенциални крадци?  Thinking Че като се зачетох в един пост на първа страница, ме обзе параноя.

# 28
  • София
  • Мнения: 4 349
В нашия вход положението е сложно. Нямаме топломери на радиаторите.

Това, че имаме един радиатор, лежаш под бюрото в детската, прави ли ни потенциални крадци?  Thinking Че като се зачетох в един пост на първа страница, ме обзе параноя.

Като нямате топломери, може да си слагате колкото радиатори искате. Като писнат комшиите, ще се принудите да си сложите.

# 29
  • София
  • Мнения: 23 097
Като нямате топломери, може да си слагате колкото радиатори искате. Като писнат комшиите, ще се принудите да си сложите.
Какви комшии да пищят. Целият вход няма топломери, поради не знам какви си причини. Това е заявено и в Топлофикация.  Tired

Общи условия

Активация на акаунт