Кой е "шефът" - вие или детето ви?

  • 3 846
  • 88
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 44 270
В смисъл: приятелка буди детето си, ако спи твърде до късно според нея и така вече детето заспива като по часовник  Shocked
Друга, дойде ли време за сън, го слага в леглото и "да се оправя"  Rolling Eyes и т.н.
Трета, като има някаква работа - пазаруване, плащане на сметки и пр., го слага в количката и ходи по задачките, дори и детето да е недоволно или да му се спи... става въпрос за 1-2 год. деца


От моите дружки, може би 2 са Меките Марии, другите са като гореописаните...
Мислите ли, че Привързаният родител е Мека Мария?
Вие как се определяте?
Мислите ли, че е редно вие да "диктувате" правилата или оставяте децата да го правят? /не става въпрос за глезотии примерно/
Мислите ли, че е добре да му създадете режим или примерно го оставяте да спи и да яде, колкото и когато иска?
И като цяло глезите ли го /в рамките на нормалното/ или му показвате "кой е шефът"?


за мен привързаното родителство не е абсолютно и единствено съобразяване само  с детето...т.е. по точка 1 и 2 за буденето и слагането на детето за сън - да бих се съобразила с него, но ако има работа да се върши...до колкото мога бих я нагодила с режима на детето, но в никой случай не бих  оставила да няма какво да се яде, щото бебето е криво...ако му се спи или нещо - и в количка се спи прекрасно.
Иначе и във форума  деца гледани по твърди режими в изобилие.
 Аз лично съм гледала винаги да се водя от нуждите на детето за сън, храна и  подобни,  но все пак има някакви граници...т.е. ако нещо твърдо трябва да се свърши то се върши, въпреки и заедно с детето. За режима - децата си създават свой такъв и без одителя да им налага нещо.

Привързаното родителство в никой случай обаче не значи да ойдиваш на всяка глезотия на детето, да го оставяш да си вреди само на себе си или на друг и да оставяш всички решения неизменно  на него.

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 730
Привързаното родителство в никой случай обаче не значи да ойдиваш на всяка глезотия на детето, да го оставяш да си вреди само на себе си или на друг и да оставяш всички решения неизменно  на него.
Peace
Относно режима, аз съм  "шефът", но все пак се съобразявам и с децата. И двете ми дъщери не са от поспаливите, като голямата много трудно заспива, но полагам усилия да ляга в един исъщи час всяка вечер и да няма свръхемоции преди заспиване.
Относно хапването съм от злите шефове, най-вече към околни щедри хора, които държат да ми черпят децата с краксове, чипс и прочие. А децата ми не мисля, че страдат от ограниченията за вредни храни. В това отношение се убедих, че вкуса към храната се възпитава и с удоволствие наблюдавам как все по често, когато са подарили на щерка ми някаква вредност, тя опитва и зарязва или пита за "спортен бонбон", вместо предлагания шоколадов.
По отношение на игрите, децата ми са шефовете. Никога не съм ги ограничавала, за да не се изцапат, да не се изпотят и т.н. Единствено ако съм преценила, че има опасност да се наранят сериозно съм се намесвала в игрите.

# 32
  • Мнения: 1 590
Това,че искам детето ми да има някакъв режим-за хранене,сън-не означава,че съм му шеф.

# 33
  • Мнения: 1 121
Мислите ли, че Привързаният родител е Мека Мария?
Не знам точно какво е ПР, предполагам, че не е.

Вие как се определяте?
Хм не знам точно как да се определя. Ако става въпрос за хранене и обличане не давам избор. Аз приготвям дрехите от предния ден и сутрин ги обличам набързо. Но ги оставям да изберат къде искат да ходят да играят, дали искат да гледат Тв или да рисуват или да ходят на гости на някого. Хубаво е да се дава избор, но за по-маловажни неща. За храната ако ги оставя ще ядат боклуци цял ден или няма да ядат изобщо. а и не мога да се занимавам да приготвям по 5 различни яденета всеки ден, докато те решат кое искат. За обличането също-няма как едно 2 год и едно 4 год дете да прецени с какво ще му е топло или студено. ако ги оставя да изберат, трябва да мъкна допълнителни дрехи и да се преобличаме навън, пък и на др ден трябва да водим преговори, да има обяснения защо с това може, а с това не може и става ад. Имам приятелка, която даваше избор на детето си за дрехите и сега като е по-хладно всяка сутрин има истеричен рев, защото дъщеря й иска да ходи с рокля на градина.

Мислите ли, че е редно вие да "диктувате" правилата или оставяте децата да го правят? /не става въпрос за глезотии примерно/
Да, аз определям правилата. Как едно малко дете ще знае кое е най-доброто за него?

Мислите ли, че е добре да му създадете режим или примерно го оставяте да спи и да яде, колкото и когато иска?
Режим трябва да има и да се спазва плътно, за да мога да си планирам деня.

И като цяло глезите ли го /в рамките на нормалното/ или му показвате "кой е шефът"?
Не знам какво точно значи глезене. По цял ден се гушкаме и целуваме, прегръщаме и играем заедно, децата знаят,че много ги обичам, но правилата се спазват и там не отстъпвам. Ако се прекрачат започвам с наказанията Mr. Green

# 34
  • Мнения: 5 940
Не знам кой е шефът, той добронамерено се шегува " Кажи шефе, защо не я харесваш сега тази блуза" и се подсмихва.
А по отношение на различни свободи - синът ми няма никакъв проблем да спазва правилата в детската градина, никой не се е оплакал от него, напротив, но вкъщи знае, че спокойно може да си поспи следобяд  и четири часа.
Признавам си, че на мен малко изперкали ми изглеждат хората, които следват конкретен модел на възпитание, като програмирани в отношенията си с децата. Но по-скоро май съм привързан родител, без да знам затова много Laughing

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 07:47 от valerie

# 35
  • Мнения: 27 524
Режим не съм спазвала и не спазвам. За спането и храненето. Яде, когато огладнее и колкото иска. Е, като е на училище трябва да го будя сутрин, както и да го подканям да ляга по-рано, но когато не е ляга и става когато иска. За дрехите няма претенции.  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 1 418
Когато беше малък имаше режим,но сега сме някъде по средата.Придържаме се към някакви правила,но общо взето се зачита и неговото мнение

# 37
  • Мнения: 2 090
Първото си бебе гледах ''по книга'', например будех го са хранене (задължително през 3 часа), за къпане и т.н. ooooh!
Второто оставих да си живее живота както иска  Mr. Green (като бебе), аз само го следвах.
С днешна дата се се опитвам да се придържам към златната среда. Има правила вкъщи, които трябва да се спазват, с това не правя компромиси. С всичко останало действаме гъвкаво, според ситуацията, настроението (и на двете страни  Laughing) и целта на занятието.

# 38
  • Мнения: 10 547
Винаги съм гледала децата си с режим- точен, ясен, лесен. Режим, изграден на база техните нужди. Не е кой знае каква философия да установиш, че едно дете е гладно, спи му се и пр. в определени часове, +/-. И колкото по-големи стават децата, толкова по-ясно осъзнавам, че без режим сме за никъде.
Шеф не съм, диригент- да.  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 2 658
Mиии.... да кажем, че работим в екип, договаряме се, уговаряме се, споразумяваме се... много пъти пък и не успяваме...
Много ми се иска аз да съм шеф  Mr. Green , ама големият е вече голям и не ми се отваря парашута  Laughing
Малката пък е още прекалено малка, че да може да схване моите амбиции, та и там не съм на шефският стол..
Абе мъка, ви казвам... сменяме се на мястото на шефа май.

 Wink

# 40
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Mиии.... да кажем, че работим в екип, договаряме се, уговаряме се, споразумяваме се... много пъти пък и не успяваме...
Много ми се иска аз да съм шеф  Mr. Green , ама ......
 Wink
И у нас е точно същата ситуация. Напоследък все повече забелязвам как все повече се съобразявам с "идеите" на децата.....  Thinking

# 41
  • Мнения: 794
Поделяме си шефството тримата с таткото и детето! Аз си имам мои правила - миенето на зъбите, лягането в 21 ч., неяденето късно вечер на сладки неща, и други, не се сещам сега! Баща му е по-либерален и при него минава често номера с нарушаването на правилата!
Когато видя, че детето в даден момент не е в настроение за спазване на някое правило и много ще се разстрои, ако настоявам, не го тормозя, правя изключение. Но по мои наблюдения постоянството спрямо децата е най-ефикасно. Синът ми знае, че се ляга в 9 ч., а следобед се спи от 2 до 5 (в събота и неделя), и не само не протестира, но отива до кошарата, сам си отваря ципа и си влиза вътре. Никога не му крещя да ляга, той сам си иска.

# 42
  • София
  • Мнения: 2 217
Понякога те са шефовете, понякога аз Mr. Green

Споделям мнението на Блонди. Не гадая, не се старая да предусещам и т.н. Откакто се доверих на децата си ги гледам по-лесно, по-приятно и по-качествено. Е, има моменти, когато се налагат корекции.....

# 43
  • Мнения: 4 303
Понякога те са шефовете, понякога аз Mr. Green

Споделям мнението на Блонди. Не гадая, не се старая да предусещам и т.н. Откакто се доверих на децата си ги гледам по-лесно, по-приятно и по-качествено. Е, има моменти, когато се налагат корекции.....
Е,то без това не може,нали?

# 44
  • Мнения: 6 713
Относно пазаруването и воденето на деца по разни места - зависи, ако няма на кой да ги оставя, и е наложително - тогава ги водя с мен.
Но да ги водя на пазар, да правя шопинг, а те да реват, пискат - пълен абсурд. ooooh! Имаше период след като родих второто - не бях стъпвала в магазин доста време. Laughing
По тази точка май се числя към привързаните родители.

Относно режимът - категорично съм за такъв. За хранене, сън и разходки. Никога не съм излизала с децата за по цял ден навънка, както съм чела, че правят някои майки. Т.е. разходките са сутрин и привечер лятото, а зимата - една разходка по обед.
Относно хранене и спане също си имат режим от малки и ми е много добре така, както и на тях. Не виждам някакви драми особени. Е, ако оставя голямото няма да заспи и в 23.00 часа, въпреки че едвам гледа. Така че с уговорки, къде по-лесно я слагам да спи 21.00 най-късно, 21.30.

Общи условия

Активация на акаунт