Що е то - стара мома ?

  • 33 305
  • 386
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 918
Когато бях студентка, много се страхувахме от една стара мома, преподавател.Тя си беше страшна, де, ама дали защото беше стара, дали защото беше мома, дали защото беше изключително взискателна, така и не разбрахме.

Някога "старомоминството" се е свързвало с липса на сексуална и дори липса на емоционална връзка с представител на противоположния пол.

Днес така се объркаха семейни и несемейни статуси,  наличие или не на връзка, дали с отсрещния, дали с твоя си пол, че за никого не можем със сигурност да знаем кой какъв е и откъде му идва киселеенето му.

Аз, като една бивша стара мома, "взела се" с бивш стар ерген, да си кажа мнението с думите от една народна песен:
"Ергенлък, мамо, пашалък,
моминство- везирство"

Не ги мислете  толкова момите, не ги ожалвайте, те пък мислят ли "С какво най-много дразнят свекървите"

# 16
  • Мнения: 6 365
Има нещо вярно в статията. Както се казва в един средновековен ръкопис за гонения на вещици, когато жена мисли самостоятелно, мисли за злини.

Това може да се тълкува изцяло негативно, но има и позитивна страна. Понякога човек с един мозък и с един ум не може да постигне много. Повече може да се постигне в мисленето, ако има някаква среда от двама или повече души. Идеята е малко от научната фантастика, но като се замисли човек, и в реалния живот понякога има "суперум", създаден от двама или повече души.

Понякога суперум възниква и в брака и това е чудесно. За да се възползва от него човек, обаче, трябва малко пренастройка, малко избягване от чисто индивидуалното мислене. Да, но за жените съвременното възпитание предполага да си внушат, че те самите са достатъчни, че нямат нужда от мъж и собствения им ум и мисли са адекватни и достатъчни.

Да, но сравнени с някои колективни супер-умове, не са. Напротив, ако самите ние сме част от някакъв супер-ум, такива индивиди наистина ни изглеждат несвързани, самотни.

Е, никой не може да каже, че един суперум ще има повече оригинални идеи от един индивидуален- доста от човешките революции идват от "индивидуални умове" и са наистина различни и оригинални. Но и малко тъжни и в сравнение с традицията, понякога изглеждат дори зли.

# 17
  • Мнения: 7 914
Просто и ясно е.
А по смисъла на статията може да има и мъже стари моми. Що не. Laughing



И аз това съм се чудела винаги.
От къде на къде  за жените има нарицателно, а за мъжете - не.
 Crossing Arms

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Има - стар ерген.

# 19
  • Мнения: 2 236
Ох, момичета това ми е болна тема...Имам една колежка стара мома,на 45 е.Чудя се откъде да започна да ви я описвам.Такава злобна и завистлива душица нямааа...Тя знае всичките 100 човека във фирмата женени ли са,разведеви ли ,имат ли деца,къде работят половинките им... Постоянно се сърди,все си мисли че другите искат да я прецакат,все някой не я уважава достатъчно...Ужасно е всидлива - ние всеки ден носим нещо за хрупане в офиса,тя никога не носи, но винаги яде от нещата.Не ми се свиди ама се набива на очи.Все замъква за вкъщи разни дребни неща от офиса - джобчета,моливчета,химикалки... И какво са й,се чудя!...

Коментира чуждите мъже - колко били работни,колко свестни...
Тя чака принца на бял кон - да е хубав,висок,директор някъде и неженен.За нищо на всета вне би взела разведен.На принципа е - разведените да взимат разведени,неженените - неженени..Абе луда работа.Зимата се сърди когато колежката завърти към себе си печката,че на нея нямало да я топли. Обижда се и се сърди като малко дете...все се съобразяваме какво говорим че да не я разсърдим.Че става страшно после - тръшкат се врати и папки .Сменила е 100 работни места и все не се сработва с колектива...Това от нея го знаем.
В деня когато си намери друга работа ще почерпя.

# 20
  • Мнения: 7 914

Е, то си има, но рядко се използва като нарицателно. Rolling Eyes
 Или поне не така като "стара мома". Crossing Arms

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото старите ерггени са по-скришни.

# 22
  • Мнения: 11 918
Ох, момичета това ми е болна тема...Имам една колежка стара мома,на 45 е.Чудя се откъде да започна да ви я описвам.


Такива екземпляри има и сред омъжените, и сред разведените, и сред съжителстващите без брак, и сред майки на малки и на големи  деца.Характеровите особености не са в особена зависимост от семейното положение.

# 23
  • Мнения: 1 296
В категорията «стара мома» биха попаднали и разни дърти лесбийки, а тях не можеш да ги наречеш «моми», ама хич!

# 24
  • София
  • Мнения: 2 217
В категорията «стара мома» биха попаднали и разни дърти лесбийки, а тях не можеш да ги наречеш «моми», ама хич!

Е, защо само дърти - нали говорим за нарицателно, а то изключва възрастовия признак Joy

# 25
  • Мнения: 1 296
 Joy Joy Неумишлено.

# 26
  • Мнения: X
Явно на някои хора им е мъчно да се сбогуват с някои архаизми и се опитват да им придават нова семантика. Интересно, че за стария ерген нито думичка не се споменава. Това цялата статия ли беше всъщност?

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
"Стара мома"  си е стара мома, жена без мъж на немалка възраст и порядъчно "изкукала"  Mr. Green

Това вместо запис ли е  Hug Нищо лично, просто за пореден път попадам на твой пост, който гласи едно и също и затова се зачудих. Иначе, не ми пречи, няма проблем  Hug Hug

# 28
  • Мнения: 12 666
Познавам много жени, които отговаряг по възраст и семейно положение. Супер готини мадами.  И много супергорди от това, че имат съпруг. И май това е основното им постижение.  

# 29
  • Мнения: 5 710
Ох, момичета това ми е болна тема....


е как може  това да ти е 'болна тема' Shocked

Общи условия

Активация на акаунт