(Био) зеленчукова градина 13

  • 109 912
  • 748
  •   1
Отговори
# 660
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 889
Пръсни лют червен пипер. Така в Канада се отървах от един пор дето ми ядеше цветята ( това по съвет на едно руско другарче, след като цялата махала ухаеше на ванилия). Бях решила, че са зайци, кой да му дойде на ум, че е пор  newsm78

Снощи сях магданоза- по нова технология, в мулчиран участък. Да видим дали ще стана и ще обяснявам какво съм правила. Тази вечер е на ред копъра.

# 661
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Като каза лют пипер, че се сетих ... Показаха ми един специален пипер, с който натъркват оградите в Индия, за да не им влизат слонове. Убиец някакъв. Отказах семената.

# 662
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
J_M_M Кучетата не харесват червения пипер .Поръсвах раната /върху превръзката/ на нашето куче за да не я маха и ближе.Но и идеята за бодливи храсти не е лоша-например махония -расте и на слънце и полусянка и образува компактно насаждение.Кучетата я заобикалят, защото е бодлива.
Веселчето На Балкана в градината ми не е ветровито ,защото така са разположени растенията и дуварите наоколо ,че създават микроклимат.Виждам понякога вятъра как минава по върховете на дърветата .Разклаща ги ,чува се ,но  долу е тихо.Много е впечатляващо.По тази причина харесахме къщата,когато я купувахме.В двора сякаш времето е спряло -спокойно,тихо и цветята цъфтят 10 дни по-рано отколкото у съседите .Латинките на слънце са по-красиви и ароматни, но ставата и на полусянка.
Колко ми се иска да идва пролетта по-бързо !!!

# 663
  • Мнения: 26
Как се справяте с колорадския бръмбар ? Знаете ли някакъв био метод ?
При мен миналата година нападнаха патладжаните (сигурно и картофите, ама тогава нямаше никой в градината да ги види) и аз наивната ги избутах от корените и хич не се и сетих,че ще се върнат .
Иначе преди в селото са плащали на децата да ги събират в буркани : ) .
Към коментара на Amica1 мога да дабавя това."Колорадският бръмбар по картофите не обича тикви. За целта тиквите цигулки са най-добри, защото пускат дълги милини и ходят из картофите да пазят." "Рицин между корените на картофите и патладжаните - от нея колорадските бръмбари умират. Внимание: растението е отровно. "

# 664
  • Мнения: 6 095
Благодаря ви за отговорите,ще пробвам  bouquet

# 665
  • Мнения: 0
Предлагам ви малко инфо за био защита http://prikachi.com/images/117/4310117N.jpg и

http://prikachi.com/images/118/4310118d.jpg

# 666
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Страхотна зима-сняг и виелица . Тази сутрин не можах да пътувам извън Русе ,защото пътищата са затворени.
Зачетох се за " кумато" - черни домати , които не били точно домати. Някой опитвал ли е да сее такива и има ли опит при отглеждането им на открито? А семена?
Моите немски семена са си домати -червено черни на раета /зебрино/ . Ще ги сея за първи път?
Кумато обаче са някакви други , доколкото успях да разбера .

# 667
  • Мнения: 86
Дебел сняг-голям комат!
Седя си тук-клиенти никакви,и си мисля за живота в миналото.Какво са правели в такова време  Laughing
Не е имало кризисни щабове и бедствия.
Всеки си е разчиствал снега до кокошките,обора и дръвника,а после присядал до печката.Без нужда от транспорт и логистика...хляба се е месел в къщи,ток не е бил необходим...
Хората са имали време да се радват на снега...и на себе си

# 668
  • Русе
  • Мнения: 25
vili__66 какви клиенти чакаш?

# 669
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
vili__66 И при мен е така.Седя си в кантората-клиенти няма , засилила съм парното и чета в интернет за градини , цветя , чудати постройки и какво ли не.Правя си планове зя лятото и чакам.Почти като едно време.Само дето няма клиенти е равно на няма пари.Ама нейсе-подробности.
На кого ли му трябва адвокат в такова време!

# 670
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Хуууубава зима.Сняг . Работа има ама я отложих за утре , че не се ходи в 50 см. сняг.
Тая вечер ще надписвам семената , според поръчките. Ще чакам по-топло време за изпращане.
В градината си гледам да слагам класически , български, зеленчуци.По възможност мои семена.Не зная какво ще ми докарат чуждоземските. Я някоя болест, я някое ГМО.

..."Хората са имали време да се радват на снега...и на себе си"
Аха, стояли са си в къщи ,  друг път.
Тато като тръгваше  в такова време до Балкана, или из Златията за да играе карти  , яздейки кон или с конската шейна , баба го кръстеше и нареждаше "Мите, Мите, да те пази Бог , дано те не изядат вълците."
Познаваха , кога ще има виелица, кога , не.Как , познаваха? Не зная?!.Нямаше  изчистени пътища.Конете знаеха пътя.Шейната , метър висока.
Веднъж връщайки  се с него отнякъде , по тъмница ,  с шейната  , гледам ширнало се море от сняг.
Нан небето , луната и звездите.Тишина.
Привидяха ми се вълци, минали замръзналия Дунав.Викам "Тате , вълци"  - Не бой се сине , дръж здраво пушката , да не я загубим в снега"
Спря конете , изправи се в швйната , огледа се, накъдето му показах . Изсмя се  , така гръмогласно  в тишината. " Дедо ти Иван , не си е прибрал кукуружяка  , гявол да го вземе, дет ми плаши децата." Като  пристигнахме, ми се видя цяла вечност да си разтворя пръстите да пусна пушката.  Ех, как ми липсват , ръкавиците от овча кожа, табаците от овча кожа , кожуха на татко.Леки , топли, удобни дрехи.


Много , се изнежи народа ни, много.Загуби връзката със земята.

 

Последна редакция: чт, 26 яну 2012, 18:53 от rorik

# 671
  • Мнения: 1 296
Последният пост ме изкефи максимално Peace
Много ми хареса.

# 672
  • Мнения: 30
О, Рорик Hug! В такива зимни вечери тате, преди години, ми разказваше спомени, случки и съновидения от неговите младини-за таласъми. Срещу нас има местност, Попови ливади се казва. Сняг до колене и повече, вятър блъска в голите букови клони, а те скърцат ли, скърцат, всичко живо се е притаило. И изведнъж-чува се шум и хорска глъчка, ергенски, младежки викове и смях, смях и от кръшни момински гърди, извий се, извий-и току секне.
А на сутринта-няма никаква следа в дебелия сняг, нито птича, нито лисича, камо ли човешка!
Ех, колко спомени имам от такива зимни вечери!

# 673
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Хехе, Роририк, напомни ми за една вълча история на дядо ми. Прибирал се една зимна снежна нощ от съседното село пеш, кой го знае защо е бил там, не казва (сигурно на седянка при момите  Joy) и изведнъж видял вълк. Голям страх брал докато го заобиколи. По едно време луната изгряла услужливо и той видял, че не е вълк, а храст!  Laughing

# 674
  • Мнения: 86
Рорик, Hug
Ана, Hug
Нощни очи, Hug
Във всяко семейство има такива истории,разказвани във вечери,в които камъка се пука от студ,а небето е бездънно,а звездите ярки.Някак повече имаше време тогава за такива неща.Ще свали баба круши и ябълки от горния кат,ще ни опука на дървената печка пуканки,ще дойдат съседките,коя с хурка,коя с плетка.Бабите/а са били около моята сегашна възраст  Joy/ си разказват истории чути от техните баби,ние дечурлигите се боричкаме с "тайно"вкараната в къщи котка  Laughing.По някое време ще влезе дядо  с думите"Вижте какво намерих под яслата"-в ръцете му се гуши току що родено агънце.Очите ни ставаха на палачинки,забравяхме страха от бабините истории и хуквахме навън да видим как ще засуче агънцето....
Сега щракаме вечер с дистанционното и клавиатурите,свързваме се с целия свят...А сме толкова самотни  Sad

Общи условия

Активация на акаунт