НОРВЕГИЯ - 42

  • 62 823
  • 741
  •   1
Отговори
# 15
  • Norge
  • Мнения: 2 311
Седя си тук така, чета си ви и ви съчувствам. Да попаднете ТУК, след като сте познали ОНАЗИ възвишена цивилизация на Балканите, с онази любезна администрация и с хуманната лекарска помощ, изпреварила времето...
Имате пълно право да се оплаквате.
Наистина ли няма никакъв път обратно?  Confused
 Mr. Green

# 16
  • Мнения: 0
Аз пък си мислех, че споделяме, а не оплакваме  Mr. Green
Усмихнат четвъртък на всички  bouquet

# 17
  • Мнения: X
Седя си тук така, чета си ви и ви съчувствам. Да попаднете ТУК, след като сте познали ОНАЗИ възвишена цивилизация на Балканите, с онази любезна администрация и с хуманната лекарска помощ, изпреварила времето...
Имате пълно право да се оплаквате.
Наистина ли няма никакъв път обратно?  Confused
 Mr. Green

Нелка.Нелка  Peace Peace Peace Peace Peace
в десятката с две думи Sunglasses

# 18
  • Мнения: 1 265
Седя си тук така, чета си ви и ви съчувствам. Да попаднете ТУК, след като сте познали ОНАЗИ възвишена цивилизация на Балканите, с онази любезна администрация и с хуманната лекарска помощ, изпреварила времето...
Имате пълно право да се оплаквате.
Наистина ли няма никакъв път обратно?  Confused
 Mr. Green

Нелка.Нелка  Peace Peace Peace Peace Peace
в десятката с две думи Sunglasses

 smile3525  smile3501 - Да се присъединя и аз към вас. ЧУДЯ СЕ САМО ЗА ЕДНО....... newsm78  newsm78  newsm78

оплакваме се, чудим се на дивотията им, на тяхната мудност, на какво ли не още????? 
А пък като гледам много българи стоят тука да работят, някои са с намерение и за постоянно оставане; запитванията и исканията на още повече да дойдат тука.

Дали някъде не се разминаваме между нас самите и действителната ситуация !!!!

Анете - преди години имах възможността да работя два месеца в Швеция. Беше нещо като обмяна на опит между две болници. Видях как се работи и.... попитай колегата /швед/ следващия път като ходиш при него - ЗАЩО стои тука след като ТАМ медицината е по-напреднала.

Желая на всички ви приятна събота и неделя

# 19
  • Мнения: 0
Е, то ясно що стои тука! Но той просто се шегуваше, че невестулките са * възпитани* в Швеция и не влизат в чужди колички  Simple Smile Те така си се джафкат по съседски норвежци и шведи. Нищо общо с медицината нямаше шегата. И сега се сещам, че по тв тече сега една реклама, на Флакс ли беше, на Лотто ли, не помня. Седят си трима норвежци в един бар и си пииват тихичко и идва компания шведи - шумни, гелосани, зализани, издокарани юнаци и девойки. Звъни му телефона на единия норвежец и му казват, че печели не знам си колко милиона. Отиде нашия в тоалетаната, позализа се, вдигна яката на ризката си и се върна *дегизиран* като швед и извика всички сънародници на nachtspill. Натовари се шведската компания на лимузини, които нашия човек е поръчал. И накрая горките шведи свършиха по средата на едно голо поле, а норвежците си допиха на спокойствие биричката в бара Laughing
А иначе от скоро и аз играя Лотто и си чакам милионите, че спешно ми трябват Laughing

# 20
  • Мнения: 0
Здравейте на всички! Имам следната дилема и ако някой е компетентен, моля за съвет: В момента съм в майчинство и искам евентуално да работя почасово от време на време за друг работодател, а не за този, към който имам 100%ва заетост...Ако си прекъсна майчинството, задължително ли трябва да се върна на постоянната ми работа...Има ли право моят работодател да ми откаже неплатено майчинство и ако си взема такова, мога ли да работя за друг работодател  почасово или на 100%?Тука има ли както в БГ неплатена отпуска и само от благоволението на работодателя ли зависи дали може да се ползва такава отпуска или не? Не искам да си губя постоянното си работно място, но и не искам да се връщам веднага там...Абе въобще сложна работа...май прекалено много искам Laughing Поздрави от севера!

# 21
  • Мнения: 2 786
Анете, тази реклама ме разсмива много всеки път като я гледам.  Joy Партисвенскене, мдааа.  Laughing
Аз не съм по хазартните игри, освен че си купувам по някой лод за изтриване 2-3 пъти годишно. Гледам, че са пуснали юлекалендер лод, та преди Нова Година ще взема един да си пробвам късмета.  Wink

# 22
  • Мнения: X
Здравейте на всички! Имам следната дилема и ако някой е компетентен, моля за съвет: В момента съм в майчинство и искам евентуално да работя почасово от време на време за друг работодател, а не за този, към който имам 100%ва заетост...Ако си прекъсна майчинството, задължително ли трябва да се върна на постоянната ми работа...Има ли право моят работодател да ми откаже неплатено майчинство и ако си взема такова, мога ли да работя за друг работодател  почасово или на 100%?Тука има ли както в БГ неплатена отпуска и само от благоволението на работодателя ли зависи дали може да се ползва такава отпуска или не? Не искам да си губя постоянното си работно място, но и не искам да се връщам веднага там...Абе въобще сложна работа...май прекалено много искам Laughing Поздрави от севера!

Работодателите дават неплатена отпуска за гледане на дете до една година, но условието е, че ще гледаш дете, а не че ще работиш за друг работодател.
Затова предполагам, че не се квалифицираш за такава отпуска при тези ти изисквания.


За неплатената отпуска при раждане:

Den nye bestemmelsen som er hjemlet i arbeidsmiljøloven § 31 nr. 4, innebærer at hver av foreldrene i tillegg til det ene året i forbindelse med fødselen gis rett til inntil ett års ulønnet permisjon. Permisjonen kan ikke overføres til den andre av foreldrene, og den må benyttes i sammenheng med det første året. Foreldrene kan med andre ord ikke velge å komme tilbake til arbeidet etter permisjon i fødselspengeperioden, for så å ta forlenget permisjon på et senere tidspunkt, når barnet er blitt større. Bestemmelsen er ikke til hinder for at foreldrene tar permisjon samtidig. Dette må i så fall skje i løpet av det andre året. I det tredje året kan permisjon bare tas ut av den av foreldrene som ikke allerede har brukt opp sin rett. Dersom foreldrene får et nytt barn før permisjonsperioden er benyttet, begynner en ny permisjonsperiode å løpe. Restpermisjonen kan ikke benyttes senere.


Retten etter arbeidsmiljøloven § 31 nr. 4 innebærer at foreldrene vil kunne ta permisjon frem til barnet fyller 3 år. Bestemmelsen gjelder tilsvarende ved adopsjon. Dersom en arbeidstaker velger å benytte seg av retten til delvis permisjon i kombinasjon med delvis uttak av fødselspenger etter arbeidsmiljøloven § 31 A (tidskontoordningen), kan vedkommende ikke i tillegg ta ulønnet permisjon etter § 31 nr. 4. Begrensningen er knyttet til den enkelte arbeidstaker. Dersom bare den ene av foreldrene tar ut tidskonto, kan den andre benytte retten til inntil ett års ulønnet permisjon. Retten til forlenget ulønnet permisjon kan likevel bli aktuell for en arbeidstaker som har inngått tidskontoavtale, dersom særlige grunner gjør at tidskontoavtalen opphører i medhold av arbeidsmiljøloven § 31 A nr. 4.
http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/dok/nouer/1995/nou-1995-27/ … /1.html?id=338268

Последна редакция: пт, 02 дек 2011, 22:04 от Анонимен

# 23
  • Мнения: X
Aрbeidsmiljøloven § 12-5. Foreldrepermisjon

(1) Foreldrene har rett til permisjon etter reglene i paragrafen her og i §§ 12-2 og 12-4 i til sammen tolv måneder. Foreldrene har uansett rett til permisjon når det ytes foreldrepenger fra folketrygden.
(2) Hver av foreldrene har i tillegg til permisjon etter første ledd, rett til permisjon i inntil tolv måneder for hver fødsel. Denne permisjonen må tas ut umiddelbart etter foreldrenes permisjon etter første ledd. Arbeidstaker som har delvis permisjon etter § 12-6 har likevel ikke rett til permisjon etter leddet her. Това е важно


Последна редакция: пт, 02 дек 2011, 22:14 от Анонимен

# 24
  • Мнения: 0
Lucky.me, много благодаря! - не знаех къде да ги прочета тези закони...

# 25
  • Мнения: 2 786
Тази маслена криза ...  Rolling Eyes Не искам да купувам маргарин, но то друго просто няма, обиколих толкова магазини ... Накрая да отидем до Швеция за масло?  Wink

# 26
  • Мнения: 1 062
Абе намира се тук там все още, ама нямам нито време, нито нерви да обикалям.
Два дни на новата работа и вече бях на два курса Mr. Green Още един плануван за следващата седмица Mr. Green Обстановката е съвсем различна - там никой не говори за криза и спестяване Grinning
ROSI22, всички закони са тук : www. lovdata.no
Така вали навън..........

# 27
  • Мнения: 2 786
Аз днес ще посетя три магазина, до които не бях ходила досега и дано намеря някоя останала опаковка там. Харесва ли ти на новата работа?  Sunglasses При нас спря да вали, но духа страховито. Което не ме плаши да изляза, разбира се.  Grinning

Намерих си 70%-ово масло Bremykt и засега съм доволна. По-добре от нищо.  Grinning

Последна редакция: сб, 03 дек 2011, 21:39 от Teresa of the Faint Smile

# 28
  • Мнения: 0
Zdraveite! Imam vupros, na koito bih se radvala ako nqkoi moje da mi otgovori.
Kakva e procedurata za vadene na pasport na toku shto rodeno bebche s bulgarsko grajdanstvo i kolko vreme otnema?   Jiveem v Stavanger, chakame bebeto ni da se rodi prez januari i ni se nalaga da patuvame do Bulgaria malko sled tova.  Shte vi buda blagodarna za pomoshtta, che neshto vse oshte nemoga da ustanovq kontakt s bulgarskoto posolstvo v Oslo. 
Vesela nedelq na vsichki!

# 29
  • Мнения: X
Tsvetyp, опитай пак с консулството. Моите впечатления са, че са много любезни по телефона. Не би трябвало да имаш проблем да се свържеш с тях. При всички случаи пак при тях тярбва да отидеш Simple Smile
Иначе, по въпроса ти не мога да помогна.

Общи условия

Активация на акаунт