Да убиеш лекар...

  • 7 925
  • 103
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 788
...Не мога да си представя усещането, да съм искала да бъда лекар от дете, това да е било единственото, което съм кандидатствала, да съм си скъсала задника от учене 8 год., да съм се борила след това да спечеля единственото място в престижна болница .... а някой да плюе на всичкия този мой труд само с едно множествено число.

Ако това се е случило в описаната хронология и ако това да си лекар е наистина твоето признание, дори и няма да се замислиш за това дали някой плюе или не.
Няма лекар, който да си върши съвестно и с професионалиъм работата, да се развива непрекъснато и да го плюят и обвиняват. Обвиненията са за всички онези (а те никак не са малко), които са си повярвали прекалено много, че са едни пълни копия на д-р Хаус и заслужават все повече и повече...
Човек преди всичко трябва да има и реална самооценка, а не само самочувствие, че е избутал висше 6 години...

# 16
  • Варна
  • Мнения: 957

Ако това се е случило в описаната хронология и ако това да си лекар е наистина твоето признание, дори и няма да се замислиш за това дали някой плюе или не.


Мислиш ли? Какво работиш?

# 17
  • Мнения: 141

Това е и моето мнение. Статията е много добра, казва много истини, явно на някои това обаче не им харесва. Много сме добри да оплюваме. Не мога да си представя усещането, да съм искала да бъда лекар от дете, това да е било единственото, което съм кандидатствала, да съм си скъсала задника от учене 8 год., да съм се борила след това да спечеля единственото място в престижна болница .... а някой да плюе на всичкия този мой труд само с едно множествено число.

Питам хипотетично, защото не знам дали си лекар.Не става ясно.
А защо тогава ти не плюеш на всички останали около теб, когато сбъркат и да си защитиш труда и ученето за тези години?Ами опълчи се, за да не си в множественото число.Или не искаш?От колегиалност? Просто не можеш, признай си.Иначе ставаш част от множественото число.
Къде са тези лекари години наред, които с ръка на сърцето си казват сгреших, или, колегата сгреши.Моля ти се, имам чуството, че имате и часове, "как да защитим санитарката, ако не е почистила добре" или "как вкупом да се обединим като гилдия и да се защитим". Не знам, признавам, как тук се борят за единствено място в престижна болница, но помня как преди време една съфорумка беше писала, как се преборват за такова място на запад.А именно, докладва се всяка грешка на конкурента.Ти имаш ли смелостта за това?Вероятно не, вас ви учат най-вероятно,как да се защитавате, как да се прикривате и ако следвам престилката на по-висшия, значи това е правилния път, пък бил той и грешен.
Лежала съм доста по болници.Спомням си преди години една млада, висока, мургава лекарка от МД.Беше стажантка.Беше едно мило същество, което те подкрепяше  и обнадеждаваше.Миналата година пак попаднах на нея.Пак беше млада, но нямаше такова отвратително същество.Груба, заядлива, знаеща много повече от зав.отделение, само че за гърба му. Mr. GreenПред него мънкаше.И как такава личност, ще застане срещу някой и ще се чуства горда, че не е от мнозинството.Ами от мнозинството ще е , тя е част от тях.И се питам, когато един ден, тя командва парада, на какво ще научи, онези, младите в белите престилки.На девиза "и хляба в мен, и ножа в мен"
И какво - учиш, отдаваш всичко от себе си, а когато трябва да се докажеш, мижиш, защото обадиш ли се, ще си до там, откъдето си тръгнал.И защо все  пак си мисля, че има лекари, които, вечер като си легнат, си мислят за някоя грешка, която са пропуснали, но не са посмели да изрекат на глас?Въпроса е риторичен.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 00:42 от ketti

# 18
  • вятър в маслините, вятър над хребета
  • Мнения: 14 990
Моето мнение е, че в българското здравеопазване се случват някакво обезчовечаване - и в преносен, и в буквален смисъл на думата. Не знам изходът.
За съжаление обезчовечаването е повсеместно, не само сред лекарите Tired. А лекарите са навсякъде еднакви- драпащи за кариера или пари, или и двете заедно.

# 19
  • Мнения: 2 480
Да убиеш с дума, леле, ужас, нещо като да убиеш наистина. Много е лошо така да има "умрели" лекари и умрели пациенти.

Естествено, че не всички лекари са мърлячи и некадърници, но пък на фона на случващото се напоследък това заглавие на статията ми изглежда не само пресилено, но и прекалено.

На същото мнение съм. Явно, че този автор се е учил от Петьо Блъсков, Венелина Гочева и Тошо Тошев! Не зная дали това негово творение може да се нарече статия. Безобразен език и стил и опит за четене на конско.

Ето някои от неговите прояви през годините:


http://tv7.bg/news/politics/1428992.html

http://novinar.bg/news/kakav-tcviat-e-istinata_MTYxNzszNw==.html … D1%88%D0%BE%D1%88

http://novinar.bg/news/misli-chuvash-li-misli_MTYzOTszMQ==.html? … 1%88%D0%BE%D1%88#

"Преди да стане директор на в. "Новинар", Мирослав Боршош беше шеф на младежката организация на СДС до 2003 г. На този пост той бе яростен застъпник на смяната на Иван Костов с Надежда Михайлова като лидер на СДС. Година след рокадата обаче Боршош влезе в остър конфликт с новото ръководство на синята партия и подаде оставка. Скоро след това стартира медийния си проект за информационния сайт "Всеки ден". При смяната на собствеността във в. "Новинар", който премина от фирми на Антоан Николов в ръцете на Любен Дилов-син, бившият син комсомолец и младежки апаратчик стана директор на изданието. По време на кампанията за парламентарните избори през юни вестникът подкрепяше Обединените демократични сили, в които партньор на СДС бе и "Гергьовден" на Дилов-син. Сега пък гергьовци активно участваха в кандидат-кметската кампания на Бойко Борисов, а Боршош бе сред организаторите на инициативния комитет, издигнал кандидатурата на генерала."-цитат

# 20
  • Мнения: 1 547
Къде са тези лекари години наред, които с ръка на сърцето си казват сгреших, или, колегата сгреши.

Ти познаваш абсолютно всички лекари или какво? Добре е човек да допуска, че светът не се състои само в телевизора и в личната му глава - там, навън, има много други работи, много хора и много случки. Аз познавам лекари като гореописаните, но се надявам, че не е необходимо да поствам снимка и адрес.


PS След справката, любезно предоставена от vl, този индивид, Боршош, ми стана още по-симпатичен. Дай Боже повече мозъчно активни "комсомолци" като него и по-малко пасивни дървени философи.

Последна редакция: чт, 01 дек 2011, 09:15 от crazy chick

# 21
  • Мнения: 599
Самият факт, че няма доказана лекарска вина до този момент, е показателен за обобщенията.
Като има и добри лекари, къде са те, когато трябва да се изправят срещу некомпетентността на колега, за да си понесе той последствията? Няма такива! Ами значи по нищо не се различават от некадърниците.

# 22
  • Мнения: 1 547
Самият факт, че няма доказана лекарска вина до този момент, е показателен за обобщенията.Като има и добри лекари, къде са те, когато трябва да се изправят срещу некомпетентността на колега, за да си понесе той последствията? Няма такива! Ами значи по нищо не се различават от некадърниците

Това са празни приказки. Първо, има доста лекари с наказания и с отнети права из България - информирай се. Не в Гугъл. Мога и пример да ти дам - първия гинеколог, който посетих в живота си, ако се не лъжа д-р Литов (Варна), беше обвинен в непрофесионализъм и злоупотреби именно от колегите си и благодарение на тях беше разобличен, осъден и до ден-днешен не практикува. После, има много медици, готови да свидетелстват против това или онова, дори рискувайки поста си, само че няма къде да застанат като свидетели - нали ме разбираш, няма обвинения, няма дела. Как се изправяш против колеги иначе - с вирнат нос и стиснат юмрук? И накрая, бих приела всякакви подобни на горната позиции, стига да съм 100% сигурна, че авторите им действат точно така: изправят се винаги и срещу всяка некомпетентност, докладват, свидетелстват и имат денонощно будна гражданска съвест. Ти против коя несправедливост последно свидетелства, Сънидей, питам те с най-искрени чувства?

# 23
  • Мнения: 234
В момента здравният министър или БЛС могат да отнемат лекарски права за срок от 3 месеца до 2 години.

Къде ги тези "доживотни" отнети права?

# 24
  • Мнения: 1 547
В момента здравният министър или БЛС могат да отнемат лекарски права за срок от 3 месеца до 2 години.Къде ги тези "доживотни" отнети права?

Къде ги прочете тези доживотно отнети права?

# 25
  • Мнения: 599
Ти против коя несправедливост последно свидетелства, Сънидей, питам те с най-искрени чувства?
Не съм, защото не ми се е налагало, а не защото няма да го направя.
Само ще дам един пример за непонесена отговорност - Мазнейкова.

# 26
  • Мнения: 2 927
Самият факт, че няма доказана лекарска вина до този момент, е показателен за обобщенията.
Като има и добри лекари, къде са те, когато трябва да се изправят срещу некомпетентността на колега, за да си понесе той последствията? Няма такива! Ами значи по нищо не се различават от некадърниците.
     В една не толкова обобщаваща тема пуснах линкове към към конкретни присъди, постановени за грешките на конкретни лекари.
     И аз не харесвам системата на здравеопазване, неприятно ми е, че ми издават касова бележка, все едно съм на щанда за месо. Неприятно ми е, че почти половината от отделеното за преглед време заминава в писане на медицинска документация. Но смятам, че това е порок в системата.
     По темата - харесва ми статията, и смятам че същото важи за много други съсловия. А като се отчете и ниското заплащане на труда, с времето все по-често ще се случва цели гилдии да бъдат обобщавани по сходен начин. Жалко.

# 27
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 408
Естествено, че не трябва да се правят обобщения, защото дето викат старите хора покрай сухото гори и зеленото.
Във всички сфери има кадърни и некадърни хора, но явно в нашата мила родина сме склонни към уравниловка.
Между другото заглавието ан темата е подвеждащо - като го прочетох си помислих, че става дума за реално убийство - явно гледам и чета много кримита.
А то се визира убийство на вярата в лекарското съсловие.

За жалост си мисля, че в последно време БГ действителността е такава, че започваме да губим вярата си във всичко.

Иначе и аз имам нелеки спомени от некомпетентността на някои лекари, но познавам и такива, които по призвание са такива.

# 28
  • Мнения: 234
В момента здравният министър или БЛС могат да отнемат лекарски права за срок от 3 месеца до 2 години.Къде ги тези "доживотни" отнети права?

Къде ги прочете тези доживотно отнети права?

"Беше разобличен, осъден и до ден-днешен не практикува."-така прозвуча,защото не цитира давност.


Сещам се за Мария Кръстева,която при ин витро манипулация /пункция/ умира от кръвозагуба/2005г/ благодарение на д-р Йосиф Димитров-към днешна дата с клиника за ин витро процедури.
Бил е  обвинен в причиняване на смърт поради немарливост. И до там.
Спомням си интервюто със съпругът й,който е искал да я откарат веднага в лечебно заведения,но Димитров го е уверявал,че е добре. Не ми се изпада в повече подробности.

# 29
  • София
  • Мнения: 787
Чудесна статия, много добре написана, браво. Точно такова е и моето мнение, затова и позицията ми в "лекарските" теми тук е приблизително една и съща. Ужасяваща е лекотата, с която се руши доверието в медицинското съсловие и ще дойде ден, в който всички вкупом ще съжаляват за това. Само че, типично по български, ние първо чупим стомната и после се опитваме да носим вода с нея. Жалко за лекарите. Жалко и за пациентите им.

Това е и моето мнение.
Нарушеното доверие в медицинското съсловие и постоянното плюене "убива" не само настоящо практикуващите, то убива и мотивацията на всеки млад, умен и кадърен човек въобще да се насочи към професия, която вместо добър материален статус, уважение, признание и удовлетворение ще му носи точно обратното.

Общи условия

Активация на акаунт