Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 482 079
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 651
Този 5 годишен период специално в офертите на ДСК оскъпява кредита като теглиш чертата.
Сравнявах  офертите им за:
- без фиксиран период
- период от 3 год
- период от 5 год

Най-оферта беше първия вариант! Аз не бих взела за 5, но всеки си преценява Simple Smile Не е изключено и погасяването със собствени средства да е след 5-тата година...

Не знаеш дали го оскъпява, защото при не-фиксирана лихва крайната цена на кредита е загадка. Плащайки малко по-висока лихва сега си осигуряваш 5 г. "спокойствие", т.е. знаеш, че лихвата ти няма да мръдне. За 3 г. спокойствие плащаш по-малко, а за несигурността на плаващата лихва плащаш най-малко. Такава е логиката.

# 166
  • Мнения: 5 178
с плаващата лихва по БЛП нещата не са такива каквито изглеждат, така че ДСК само в склучай на 5 год фикс лихва и то ясно да пише, че е фиксирана лихвата , защото Булбанк твърдят вече за някои от договорите, че лихвата е фиксирана само ако не била настъпила кризата .. ми мерси от такова фиксиране  #Crazy

# 167
  • София
  • Мнения: 980
Този 5 годишен период специално в офертите на ДСК оскъпява кредита като теглиш чертата.
Сравнявах  офертите им за:
- без фиксиран период
- период от 3 год
- период от 5 год

Най-оферта беше първия вариант! Аз не бих взела за 5, но всеки си преценява Simple Smile Не е изключено и погасяването със собствени средства да е след 5-тата година...

Не знаеш дали го оскъпява, защото при не-фиксирана лихва крайната цена на кредита е загадка. Плащайки малко по-висока лихва сега си осигуряваш 5 г. "спокойствие", т.е. знаеш, че лихвата ти няма да мръдне. За 3 г. спокойствие плащаш по-малко, а за несигурността на плаващата лихва плащаш най-малко. Такава е логиката.

Абсолютно вярно! Тази попара вече я сърбах! Подписваш на 4.5% БЛП и след 2 месеца е 7.9, а след още 2 - 10%. 5 години спокойствие и ясни правила са ми достатъчни.След това имам право да погася цялата сума.

# 168
  • Burgas
  • Мнения: 1 584
Записвам се   bouquet първо ще прочета какво се е коментирало до сега.

Боже заболя ме главата, то си е цяла наука- да изтеглиш ипотечен кредит в България, нз  в другите страни така ли е?

Последна редакция: ср, 27 юни 2012, 13:06 от anik79

# 169
  • Мнения: 48
Здравейте   Имама проблем Преди12 години моят мъж стана поръчител на заем с ипотека.От известно време човекът не е плащал вноските и моят мъж беше осъден от банката като му направиха запор върху заплатата  Какво може да се направи и имаме ли право на някакво част от апартамента след като го изплащаме ние.Може ли да го откупим от банката.Въобще какво може да се направи защото мъжът ми стана поръчител само защото имаше ипотека и мислехме че няма да има проблеми .Ако някой може да ми помогне ще бъда много благодарна   

# 170
  • Мнения: 5 178
Докато плащат от заплатата на съпруга ви няма да пристъпят към продажба на имота..
Посъветвайте се с адвокат, казуса е доста сложен. Вие ще получите пари евентуално като продадат имота и той евентуално покрие всички разноски + кредита и останат свободни пари.. и то само ако предявите това си желание в изрична молба до съда

# 171
  • Мнения: 48
А след като го изплащаме имаме ли право на някаква част от него

# 172
  • София
  • Мнения: 795
Не съм специалист, но точно това е целта на поръчителите...да са гаранти, че банката ще си вземе парите..и според мен нямате прва върху апартамента..няма начин освен по съдебен път, но и там ме съмнява да стане нещо..все пак доброволно сте се съгласили на този риск!
Подкрепям, КОТЕ, трябва ви адвокат по възможност водил подобни дела.

# 173
  • Мнения: 651
liliapz, нямате право на "част от апартамента", но имате право да встъпите в правата на кредитор в случай, че вие изплащате чуждия кредит. Трябва да имате документи за направените плащания, въз основа на които след това да искате плащане от длъжника. Ако той не плати - изпълнителен лист се вади срещу него и т.н. (наистина е работа за адвокат).

Съвета ми е ако все още те в добри отношения с кредитополучателя да се бразберете с него. Ипотеката има давност 10г и ако банката не я е подновила кредитополуателят може и да е продал апартамента (не че и  ипотека не може, де...).

# 174
  • Мнения: 5 178
Тинки, моля не ги вкарвай в още по-голяма беля.. Кредита става предсрочно изискуем ако не подновят ипотеката и има 100% вероятност да го изискат от поръчителя
Трябва определено да наемете адвокат, който да следи всяка стъпка по въпросния кредит, защото имате реален шанс да се окажете с огромен кредит, а друг да има апартамент...за да си върнете парите този другия ще има да го съдите и да плащате едни хонорари и държавни такси..
Абе поръчителството не е безобидна работа, жалко че някои трябваше да го разберат по този начин ooooh!

# 175
  • Мнения: 651
KOTE, какво съм казала, че да вкарвам някого в беля? И аз мисля, че е работа за адвокат, но ако така и така ще се правят вноски (а те очевидно се правят) след това трябва да се знае какви права има плащащия поръчител, нали така?

Кредита става предсрочно изискуем ако не подновят ипотеката и има 100% вероятност да го изискат от поръчителя


Не, не ства, защото това е задължение единствено на КРЕДИТОРА. Но  моят съвет е именно да проверят дали все още има валидна ипотека (минали са 10 години все пак!), защото ако няма, за тях става по-трудно да си изискат от длъжника платеното.

Адвокат трудно може да те отърве от поет ангажимент като поръчителство. С това не искам да кажа, че няма нужда от такъв! Просто по-добре е да няма заблудени!

# 176
  • Мнения: 5 178
Явно аз не съм се изразила правилно - банките имат клаузи в договорите, че подновяването на ипотеката е задължение на кредитополучателя и ако не го направи своевременно кредита става предсрочо изискуем от КРЕДИТОРА. Банката обаче може да е счела, че си е намерила луда калинка,която да плаща и не и се занимава с такива неща като предсрочна изискуемост.
Имат си клаузи, че задълженията се покриват със защитите по желание на кредитора.. т.е на нея и е евтино да издейства само запор и не и се занимава с упражняване на права по ипотека и подновяване на такава.. Това ще спаси кредитополучателя, но не и поръчителя, защото или ще го цъцъркат месец по месец или ще му хвърлят бомба в лицето с предсрочна изискуемост, защото еди кое си условие не е изпълнено

Там е тънкия момент, че има и едни други клаузи, че своевременно съдлъжника трябва да се уведомява за проблеми около кредита ..Ако няма вписана наново ипотека и поръчителя не е уведомен това 1. променя характера на кредита 2. значително увеличава тежестта на поръчителството

Абе трябва си им адвокат, който да следи ходовете на банката и ходовете на длъжника. В много неизгодна позиция са, особено ако има наложен запор няма друга заинтересована страна -банката е намерила кой да и плаща, кредитополучателя триж по-щастлив, че заема му върви, живее си в жилището..

# 177
  • Мнения: 651
КОТЕ, понеже според мен отдавна разводнихме темата, просто да ти кажа, че щом има запор на заплатата/сметката на поръчителя, има и изваден изпълнителен лист (т.е. голяма част от таксите са платени, а кредита е станал предрочно изискуем). Подновяването на ипотеката никакъв разход не е и обикновено си го прави банката.

На мен поне не ми е известен механизъм, по който да  ти запорират заплатата без изп. лист.

# 178
  • Мнения: 5 178
Tо запора е с изпълнителен лист, но събират месец за месец вноските в момента и не искат цялата сума на куп
А има и вариант, в който поръчителя си получава заплатата в банката и е дал разрешение банката да удържа задълженията по кредита, ако основният кредитополучател не покрие вноската...

Като цяло не става ясна ситуацията, ако са го обявили за предсрочно изискуем имат право да начисляват наказателни лихви само за 90 дни, след което го отписват като загуба и тръгва процедура по възстановяване.

Като цяло да си проверят колко им иска банката и какво им начислява, защото може да се окаже, че събира всеки месец пари, които да покриват само вноската

Пази Боже да може банката сама да си поднови ипотеката без твое знание Crazy

Темата хич не е разводнена, да знят хората какво ги чака в случай, че имат затруднения в плащанията и какво трябва да правят  Peace

# 179
  • Мнения: 651

Пази Боже да може банката сама да си поднови ипотеката без твое знание Crazy


Какво пази Боже бе, КОТЕ, банката ти дала заем за 30 г, а ипотеката "важи" само 10 - ами аз сега ще направя ипотека, ама след 10 години - що??? Уверявам те нямаше да има банка, която да дава за по-дълъг срок.

И за да не съм голословна /Правилник за вписванията/:
"Чл. 18. (1) Подновяване на вписването на договорна или на законна ипотека (чл. 172 ЗЗД ) става по молба на кредитора, подадена в два еднакви екземпляра, придружена от договора за ипотека, съответно от молбата за учредяване на законната ипотека, или от записката за вписването на ипотеката, ако вписването е било извършено чрез записка.
(2) Молбата трябва да съдържа и данните на първоначалното вписване. Ако собственикът на ипотекирания имот е умрял, трябва да се посочат и наследниците му. Може да се иска подновяване на вписването и за сума по-малка от онази, за която е направено първоначалното вписване.
(3) Подновяването се извършва чрез подреждане в съответната ипотечна книга на единия екземпляр от молбата, по реда, установен за първоначалното вписване (чл. чл. 15 и 16)."

И за други неща не си съвсем права, ама айде...

Общи условия

Активация на акаунт