Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 767
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 795
Много зависи от самият апартамент:
- какъв ремонт ще се прави, какви мебели ще си купите..
- разходите по документи, нотариус, адвокати, комисионни..
- колко бързо искате да се нанесете...че ако трябва и квартира да се плаща и заем, ще трябва да предвидите и малко спестявания за всеки случай..

Тези неща трябва да  си ги имате кеш или да си ги приспаднете от собственото участие, което автоматично означава малко по-висок кредит...

# 151
  • Мнения: 0
Здравейте, от давна не съм писъл но да споделя какво стана при нас  ... най накрая купихме апартамент с ипотечен от ОББ ... лихвения процент им се определя от БЛП(базов лихвен процент) който за нашия кредит в лева е свързан със софибор + надбавка . Или казано друго ядче лихвата ми  е 5%(БЛП) + 1,5 надбавка , като ако претърпи промени във времето те ще са заради промяна на БЛП, който по намереното от мен, мой приятели с кредити в същата банка, и др запознати не се променя често - да се надяваме че така ще остане Simple Smile)))) За сега съм единствено недоволен от троманата им система на работа и не толкова работещите им управители на клонове - трябва им юркане и твърда позиция какво искате за да се случат нещата !!!!

# 152
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Здравей, може ли подробности кога ви дадоха погасителния план и при подписване на договора с банката, бяха ли попълнени сумата на кредита и месечните вноски?

# 153
  • София
  • Мнения: 9 954
Здравейте,
Утре ни предстои подписване на договор за ипотечен кредит. С част от него ще рефинансираме друг такъв, така че 14-дневното отказване май няма да важи за нас, но и не искам да се стига до там!

Ако не сме съгласни с нещо по договора - дали ще може да се промени или това е "сделка или не"?

Разбрах, че нямат практика да дават преддоговорна информация (освен погасителните планове), така че днес ще чета отново Общите условия и утре по-рано в банката - договора.

За какво трябва да сме бдителни?

 Предсрочното погасяване е 0.5-1% със собствени средства (под собствени ще трябва да питаме какво имат предвид).
Това е засега.

# 154
  • Мнения: 13
На нас ни дадоха копие от договора предварително, за да си го прочетем вкъщи

# 155
  • Мнения: 0
Здравей, може ли подробности кога ви дадоха погасителния план и при подписване на договора с банката, бяха ли попълнени сумата на кредита и месечните вноски?

Погасителния план си го изисквах още при преговорите. Договара когато подписвах го прочетох от до и даже имаше разправиии и преправяне на договора по 4 от точките. Сумата на кредита си беше попълнена предварително а месечната вноска ми я донаписаха )сумата) когато ми го дадоха окончателно след изповядване на ипотеката. Като при нашето подписване и те се разписаха на него .

# 156
  • Sofia
  • Мнения: 4 731
Ние всъщност също приключихме всички документации в понеделник, остава сега да плащаме вноските.  Crazy Не смеех много да се обаждам тук, че някакви суеверия ме гонеха да не се провали или по-скоро прецака нещо. След като с предишните собственици имахме разни пререкания точно на подписването на сделката, само стисках палци всичко останало да мине по вода.
На нас не пожелаха предварително да ни дадат погасителния план, чак тази седмица, като изплатиха парите, най-сетне го дадоха, преди това беше само една хартийка с ориентировъчни данни.  Confused За щастие нямаше изненади, но пък ни държаха в напрежение, особено от изготвянето на нотариалния акт до изплащането на сумата си изгризахме ноктите.  Laughing

Хакама, собствените средства са заплати, подаръци, наеми, наследства и т.н. Ако теглиш друг кредит, за да погасиш този, процентът скача.

# 157
  • София
  • Мнения: 9 954
Хм, чух че имало задължение банките да дават преддоговорна информация - нашата банка нямала практика да дава такава... ще се чете договора на място. #Cussing out

# 158
  • Мнения: 13
на коя банка се спряхте?

# 159
  • София
  • Мнения: 9 954
Прокредит Банк.

По-горе видях, че сте се договорили за 4 точки... ние засега нямам много успех в преговорите, все пак те имат интерес да подпишем, но последния път за един казус бяха готови да откажат кредита (55 000).

Доколкото знам при тях, ако погасиш предсрочно да кажем за 2години със сума Х - се отмахва от прииждащите 2години лихви и главница (т.е. в началото е добре да се погаси част от него, защото лихвата е 60-70% от вноската). ) - забравих срока дали се намалява също или се удължава и с това и лихвата?!

# 160
  • Мнения: 13
При нас при предсрочно погасяване има две опции:
1. запазва се големината на вноската и се намалява периода на кредита. => вноската по главницата е по голяма
2. запазва се срока и се намалява вноската => вноската по главницата намалява

След като се погаси част от сумата, сумата по лихвата е една и съща реално. Променя се само тази по главница и респективно цялата вноска.

# 161
  • Мнения: 5 178
hakama,   ако кредита е ипотечен имат право да не ти дадат преддоговорна информация, но това веднага да ти светне, че тази банка  е некоректна.. Най-малко би било редно договора да можеш да го занесеш на юрист и той да се произнесе има ли законови проблеми

Ако кредита е потребителски обаче има си закон за потребителския кредит , който посочва каква е преддоговорната информация, която задължително се предоставя

hakama, очевидно не сте наясно какво се прави при предсрочно погасяване. Има две опции - едната намаляне срока на кредита и запазване размера на вноската
и втория е преизчисляване размера на вноската за същия срок
Размера на лихвата зависи само от две неща
Остатъчен дълг*Лихвени%/12,
Анюитетната вноска  = Лихвено плащане + Погасително плащане =  constant (при запазване размера на лихвата)
Следователно проста математика показва, че колкото по в началото на кредита сте толкова Лихвеното плащане е по-голямо, но това ще е така абсолютно при всеки кредит.

# 162
  • Мнения: 0
при теглене на ипотечен кредит има една бланка която е европейски формат и се подписва от искащите - на нея са всички условия на банката, както и лихвен процент, наказателни лихви, срокове и т.н. Това което говорихме при подаване на молбата за кредит си го имаше там. Когато получихме одобрение ни изготвиха договора и ни го дадоха да го подпишем, но там имаше разминавания между това което бяхме говорили и им го върнахме. Казахме да си го оправят по това което е говорено когато кандидатствахме иначе да ни връщат документите и отивам в друга банка ... имахме одобрение по сума (не по имот) в още две банки и да видиш ти как нещата бяха коригирани по 4 от 5 точки. Петата я преглътнах тъй като тя касае едни 11 хил лв които ще ги получа при акт 16 а не сега другия месец ... те са за обзавеждане не за покупката.
Така че ако имате необходимите доходи за дадения кредит да не ви пука да се пазарите - банката се издържа с лихвите които вие ще им плащате и ако сте образно стабилен платец (нямали сте проблеми и забавяния по каквито и да било кредити до сега) нахалствайте пред банката.
Все още получавам оферти от банките където обикалях да питам за условията по кредитите им!

# 163
  • София
  • Мнения: 980
Аз мисля да се спра на ДСК заради твърдия лихвен процент за 5 години. Надявам се до тогава да съм върнала кредита. Всякакви други лихви които са на база БЛП просто ги забравете. Заради БЛП сега се съдя с Пощенска банка, а и не само аз, софийски съд е заринат. Чуете ли БЛП бягайте далеч! Това е моят съвет.

# 164
  • София
  • Мнения: 795
Този 5 годишен период специално в офертите на ДСК оскъпява кредита като теглиш чертата.
Сравнявах  офертите им за:
- без фиксиран период
- период от 3 год
- период от 5 год

Най-оферта беше първия вариант! Аз не бих взела за 5, но всеки си преценява Simple Smile Не е изключено и погасяването със собствени средства да е след 5-тата година...

Общи условия

Активация на акаунт