Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 481 505
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 795
Някой с впечатления от Прокредит банк?
Уж следя темата, но нещо не си спомням да сме я обсъждали... живо ме интересуват ипотечните кредити, а тези (заедно с МКБ и Таксим??) са в зеления списък по прозрачност на кредитните условие в редица проучвания...
Само че всички знаем, че на проучвания вяра не трябва да се има или поне не на 100%..та се надявам някой от опит да сподели Simple Smile

# 226
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Някой с впечатления от Прокредит банк?
Уж следя темата, но нещо не си спомням да сме я обсъждали... живо ме интересуват ипотечните кредити, а тези (заедно с МКБ и Таксим??) са в зеления списък по прозрачност на кредитните условие в редица проучвания...
Само че всички знаем, че на проучвания вяра не трябва да се има или поне не на 100%..та се надявам някой от опит да сподели Simple Smile
За проучванията си права. Всеки си цитира всякакви проучвания, награди и т.н., които са от измислени институции или от центрове, които получават комисионни. Много често кредитните центрове насочват не към банката с най-добри условия, а към банката от която вземат най-голяма комисионна за кредитите.
Второ няма как да има банка с перфектни условия на 100%, тъй като е логично всички клиенти да са там и да закрият всички други банки. Истината е, че банките компенсират доходността си от едно с друго. Въпроса е да намериш банката, която да има възможно най-добрите условия за теб.
Трябва основно да гледаш следните неща:
- има ли такса за проучване, за кандидатстване.. или както там се казва и каква е тя
- кой ще прави оценка на имота и кой ще я плаща и колко съответно струва, ако ще я плащаш ти
- колко е таксата при усвояване на кредита
- каква е годишната такса за управление
- каква е лихвата, как се формира за фиксиран период, за първата година, за втората и т.н. и т.н.
- кои поема застраховка живот и застраховка имот и колко струват, тъй като тези застраховки се правят всяка година и не са малък разход.
- има ли такса за изготвяне на ипотека и каква е
- можеш ли ти да избираш нотариус, или те казват при кой да отидеш и какви такси ще ти вземе. За мен например беше важно това, тъй като отидох при нотариус, който ми прави отстъпки и само от това спестих 900лв.
- също така е добре да знаеш какви допълнителни такси ще плащаш - особено ако кредита е някаква промоция с карти, пакети и други екстри. Тъй като екстрите са начин банката да спечели допълнително, а не да ти даде на теб нещо. Например някой банки имат пакети, които имат месечна такса за обслужване. Има банки, които ще ти събират например 8лв. месечно от сметката като такса. Има банки, които ще ти дадат уж бонус кредитна карта, която е без такса първата година, но после ще ти събират 60лв. годишно за тази карта и т.н и т.н.
Единствения начин да разбереш кой е най-евтиния вариант е да си направиш собствено проучване. Наистина е трудоемко, но това е истината. Всички останали проучвания, съвети на приятели, реклами, промоции и т.н. са просто пълна заблуда.

# 227
  • София
  • Мнения: 795
Stanislava_, много мерси за отговора. Като цяло всичките ти съвети веча са ми в списъка. Правя си собствено проучване и за момента само изключвам банки... Joy
Понеже в моето обкръжение няма хора с кредите в най-различни банки..имам дупки от към проучванията Simple Smile и се опитвам да събера личен опит от другите хора Simple Smile

От обиколките ни по банките...си е чиста загуба на време, почти не отговарят на въпросите ти докато не отидеш с официално искане за предарително одобрение за кредит.
Нямаме проблем от към доказване на доходи и всички банки казват, че ще ни отпуснат. Към момента сме се спрели на следните основни критерии:
- да е с намаляващи вноски
- прозрачно (или поне сравнително прозрачно) определяне на лихвите и положенията , при които могат да ги променят...
- всички годишни такси, условия, застраховки да са ясни и да не избиват зъби все пак Simple Smile сиреч да имаме прилична крайна сума за връщане. Не да е тройно, а поне по-малко от двойно. По тази причина сме се спрели и на кредит за около 15 години

Като цяло най-ме притеснява факта, как да си намеря и от къде да го изкопая..човек, който да прочете договорите за кредит, че аз каквито и проучвания да правя, немога да избегна всички капани в договорите, тъй като съм много далеч от тази материя.

# 228
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
-Като цяло най-ме притеснява факта, как да си намеря и от къде да го изкопая..човек, който да прочете договорите за кредит, че аз каквито и проучвания да правя, немога да избегна всички капани в договорите, тъй като съм много далеч от тази материя.
Какъвто и човек да намериш, няма голяма полза. Т.е. общите условия на банките са почти идентични и пероятността да променят типов договор заради един клиент само клони към 0%. Т.е. ако прочетеш договори на 10 банки и в 10те ще има поне едно кофти условие, с което така или иначе трябва да се примириш, ако желаеш да получиш кредита. Казвам го чистосърдечно, като човек затънал до шия в тази материя  Mr. Green

Имай също така предвид, че не е особено добре да търсиш препоръка за банка от други хора. Тъй като всяка банка се отнася към всеки клиент различно. Това, че аз съм си договорила супер условия с определена банка и не са ме подвели с нищо, не означава че и при теб ще е така в същата банка.

Ако искаш наистина практичен съвет, си избери банка според твоето си проучване, колкото и непрофесионално да е /че то има и адвокати и банкери, които толкова не ги разбират нещата, че не е ясно дали ще те ориентират правилно/. Вземи си кредита и си го харчи със здраве. След години като те прецакат с някое условие по кредита си правиш пак проучване и се рефинансираш. Ако слушаш съветите на всички разбирачи, най-много нищо да не свършиш, да си в постоянна несигурност какво правиш и постоянно да се тормозиш, че някой те цака.

# 229
  • On the sea
  • Мнения: 1 849
Сега ни предстои деклариране на нотариалния акт, в срок от 2 месеца за което ни казаха, че ще излезе доста пари, аз съм вече като попарена. Казаха ми че зависело от квадратурата и мястото на което са намира апартамента. Искам да попитам някой има ли си идея колко ще ни излезе, апартамента е 110кв.м на центъра на Добрич. Просто някаква ориентировъчна сума да се подготвя психически, защото вече честно казано нямаме никакви излишни пари и няма от къде да ги вземем. Моля някой да съдейства.
Не се дават никакви пари за деклариране на имот в данъчното.  Просто отивате с нотариалния акт за собственост и това е. Попълвате една декларация и я подавате, в нея се описва жилището и на нейна база от догодина почвате да плащате данък сгради, смет и др. общински данъци. При декларирането не се плаща нищо.



Благодаря ти за информацията наистина не ни искаха никакви пари днес в данъчното. Тази жена само ни изплаши и един месец се ядосвах, че ще трябва да даваме отново излишни пари. За пореден път се убедих, че не винаги трябва да слушам хората. Обаче ни задължиха да си платим данъка в срок от 2 месеца след сделката, т.е. края на този месец, защото този мизерник продавача го е платил само за половин година. Както и да е вече съм доста по спокойна.

# 230
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Сега ни предстои деклариране на нотариалния акт, в срок от 2 месеца за което ни казаха, че ще излезе доста пари, аз съм вече като попарена. Казаха ми че зависело от квадратурата и мястото на което са намира апартамента. Искам да попитам някой има ли си идея колко ще ни излезе, апартамента е 110кв.м на центъра на Добрич. Просто някаква ориентировъчна сума да се подготвя психически, защото вече честно казано нямаме никакви излишни пари и няма от къде да ги вземем. Моля някой да съдейства.
Не се дават никакви пари за деклариране на имот в данъчното.  Просто отивате с нотариалния акт за собственост и това е. Попълвате една декларация и я подавате, в нея се описва жилището и на нейна база от догодина почвате да плащате данък сгради, смет и др. общински данъци. При декларирането не се плаща нищо.



Благодаря ти за информацията наистина не ни искаха никакви пари днес в данъчното. Тази жена само ни изплаши и един месец се ядосвах, че ще трябва да даваме отново излишни пари. За пореден път се убедих, че не винаги трябва да слушам хората. Обаче ни задължиха да си платим данъка в срок от 2 месеца след сделката, т.е. края на този месец, защото този мизерник продавача го е платил само за половин година. Както и да е вече съм доста по спокойна.

Радвам се, че си по-спокойна. Това за половината година сега го чувам. Незнаех, че има и такава опция. Аз си мисля, че при продажбата нали се показва данъчна оценка на имота и удостоверения за задължения - и щом там пише, че продавача не дължи нищо, значи наистина не дължи. Но явно имало и такава врътка.

# 231
  • On the sea
  • Мнения: 1 849
Ами той не е дължал нищо защото е било платено при сключването на сделката и до там. А от данъчното казаха, че данъка може да се плаща на 2 части, може да е ставало на въпрос за по високите данъци, такива като нашия, не знам идея си нямам. Thinking

# 232
  • Мнения: 187
Здравейте! И аз се наредждам в групата на теглещите ипотечен кредит. За сега клоним към Райфайзен, а ето и тяхната оферта- ако изтеглим сега ползваме промоционална лихва 6% за 12м., след това лихвата се актуализира на 6м. спрямо Sofibor и може да се повиши или понижи (да бе...). ГПР е 7.4%, а сумата за която ще теглим е 28 000Eu. Няма такса за предсрочно погасяване, което ми харесва, но за съжаление не съм записала комисионните, които се плащат. Ще съм ви благодарна, ако споделите мнение. Не знам дали описах правилно всички показатели, но се надявам да може да коментирате.

Първо няма такса след 3-тата година със собствени средства
Второ - ако няма акт 16 имота райфайзен няма да ви дадат
Трето - надбавката на райфайзен не е никак малка 3,31 което при ръст на софиборд дори и с малко ще се отрази на вноската така че си го смятайте умната
Иначе нещата на мен ми изглеждат добре стига наистина гпр-то да е 7,4 и дали са ти включили застраховките в него че ги пропускат понякога  Grinning

В крайна сметка се спряхме на Райфайзен- условията са както ги описах с грешката, че е Euribor+надбавка ( а не Софибор, който е за кредити в лева). Първата година лихвата ни е 6%, от там нататък се актуализира на всеки 6м. Дано не се разочароваме в последствие, за сега условията ни звучат добре.
Не знаех, че е толкова скъпо писането на нотариалния акт. Това извън всички такси за нотариуса ли е??? Според вас, ако се напише от адвокат дали ще е по-евтино (ако изобщо съществува такъв вариант)??? Тоест освен 3000лв за такси, вписване и нотариус, да си подготвим и 1000лв за нот. акт?!  Shocked
Lodsi, мислех, че това е само за залъгване с  намалялата лихва, но се радвам, че при теб е намаляла- значи и за нас има надежда  Praynig
Stanislava_, и от мен едно благодаря   bouquet за полезните съвети! В крайна сметка направихме както и ти казваш- сами си избрахме банката, след наше си проучване, пък дано всичко е наред.
Един леко страничен въпрос- годишния данък на база на данъчната оценка ли се прави??? Сега излезе д.оценка за имота, който ще купуваме- в София е, панел от 80та год. и е 40 000 лв. Много ми се струва, но аз реално нямам представа това нормално ли е?
Благодаря за помощта, определено много ми помагате!!

# 233
  • Мнения: 5 178
Lina, ами много важно нещо е това, че се образува от Юрибор, защото юрибора е под 1%, а Софибора е около 3, говоря за 6м индекси
Т.е надбавката ви не е 3, а е 5 % за да излезе лихвения %

# 234
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
LiNa_86, наистина таксата за писане на нотариален акт е много висока в някои банки, точно това имах предвид като казвам, че цената на кредита се компенсира от едно за сметка на друго. Някъде такса за писане на акта няма. Правилно си разбрала, тези 1000лв ги взема банката за писане на две страници. Отделно си плащаш на нотариуса всички такси.
В някои банки има опции ти да си направиш акта /твой нотариус, адвокат и т.н./ и банката само да го провери, като един адвокат може да ти вземе и 100лв само. Но Райфайзен нямат такава опция, каквото и да направиш ще си вземат 1000лв от сметката ти, тъй като го пише в договора, доколкото знам.
Аз точно това имах предвид, че човек трябва да преглътне някои неща и такси, когато тръгне да взема кредит. Както се казва няма пълно щастие.

И да, годишния данък се плаща на база данъчната оценка на имота.

# 235
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Лина, дан. оценка вече доста се приближава към реалната цена, нашата дан. оценка е с 20 000 лв по-ниска от цената, за която се споразумяхме.

# 236
  • Мнения: 1 419
Здравейте и на мен ми предстой същото.
Има ли някой с ипотечен от Алфа банк?

# 237
  • Sofia
  • Мнения: 4 032
Колко струва писането на нотариален акт ако няма кредит/ипотека?

# 238
  • Мнения: 5 178
Вафличка ето тук може да сметнеш
http://www.calculator.bg/1/imoti_taksi_danatzi.html
и тук също, в частта за кредита сложи 0
http://www.notarial-calculator.imoti-bulgaria.com/

# 239
  • Мнения: 646
Колко струва писането на нотариален акт ако няма кредит/ипотека?
Писането струва толкова, колкото се договориш с някой да ти го напише - адвокат, нотариус, юрист - 150-200 лв.

Общи условия

Активация на акаунт