Теглене на ипотечен кредит – неща, които трябва да знаем!-2

  • 482 028
  • 4 590
  •   1
Отговори
# 885
  • Мнения: 79
Повярвай ми с кредит за 30 години жилището ти толкова се е оскъпило, че инвестицията е буквално безмислена. Разбирам, че всеки иска да има дом, затова и банките прилъгват хората с тези дългосрочни кредити, като акцентират върху поносимата вноска. По-добре човек да пести и да си купи нещо малко според възможностите. Категорично против съм 20 и 30 годишните кредити, за мен това си е чист пладнешки обир на Хампарцумян и компания...

Така е, но ако живееш под наем и нямаш помощ от родители, никога не можеш да спестиш за жилище, дори и малко. Ето, ние след като теглихме кредит за 25г. го изплатихме след това за 6г. По-добре шест години малко да се свием, от колкото цял живот. Да, оскъпи ми се малко повече, но не и няколко пъти, ако трябваше да го изплащам по първоначален план.

Така, че всеки сам си прави сметките може или не може да си позволи такъв кредит и такова изплащане. Просто човек не трябва да наскача собствените възможности и най-вече за пореден път го пиша още преди да тегли кредита да е наясно какво плаща.

Иначе аз повече се дразня на хората, които използват кредити за глупости от рода на стоки на изплащане без да сметнат с колко им се оскъпяват при положение, че годишният им доход е постоянен. Това са суми, които могат да се спестят за няколко месеца, а не да се купуват с кредити и кредитни карти.

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 15:12 от Red_Hot

# 886
  • София
  • Мнения: 3 298
Аз не се дразня на кредитите на хората, всеки сам си преценява. Някои колкото и да им говориш, няма да проумеят твоята гледна точка. Не се дразня и на кореняк софиянците с наследствени имоти, които все са много против кредитите . Понякога е трудно да влезеш в гащите на другия.

# 887
  • Мнения: 79
Аз пък не смятам, че е редно да разчиташ на наследства, а ти самия да не се погрижиш за тях. Не живея в София, но съм "кореняк" в града си и семейството ми има доста имоти, не е като да няма. С мъжът ми сме на мнение, че никой не е длъжен да ни държи на хранилка, а ние само да цоцаме.

Разбира се всеки си си живее живота, както го намира за добре, но понеже тук за пореден път някои потребители се опитаха да обясняват, че били против кредитите за 20-30 години, а за мен пък е противно  да стоиш и да чакаш някой друг да ти купи жилище, след като вече си пълнолетен.

Последна редакция: ср, 23 окт 2013, 15:13 от Red_Hot

# 888
  • София
  • Мнения: 39 118
И аз съм коряняк, и мъжо, обаче предците ни са се "погрижили" да започнем "на чисто". Mr. Green
Е имаше "нещо като помощ" - купихме си общинско жилище.

# 889
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
И аз съм коряняк, и мъжо, обаче предците ни са се "погрижили" да започнем "на чисто". Mr. Green
Е имаше "нещо като помощ" - купихме си общинско жилище.
Това хич не е малко.  Peace

Red_Hot, напълно подкрепям!  Peace
На моменти много ми писва от всичките ни видове кредити, но пък от друга страна (като се абстрахирам от многото трудности) и се радвам, че се справяме... Абе, луда работа!  ooooh!

# 890
  • София
  • Мнения: 39 118
И аз съм коряняк, и мъжо, обаче предците ни са се "погрижили" да започнем "на чисто". Mr. Green
Е имаше "нещо като помощ" - купихме си общинско жилище.
Това хич не е малко.  Peace


Е така си е!
Нашия ИК беше за 20 хил лв, щяхме да върнем 45.
Но това пак нямаше да стигне реалната стойност на имота, която в момента е към 75 хил.лв.
А беше повече по време на имотния бум.
Но пък ние му направихме ремонт и ще има метро - така че цената пак ще се качва.

# 891
  • Мнения: 7 008
Хахах, 20 х лв Laughing, а на нас ни казват, че нашият е малък (35 х. евро).  Rolling Eyes
Аз се надявам скоро да се продаде един имот, който ще покрие половината от тези 35 хиляди и да намалим срока на кредита, ама да видим кога и дали ще стане това. Иначе нямаме накъде да се свиваме особено, че да спестим за предсрочно погасяване. Освен ако не вземат да ни вдигнат заплатите, ама надали  Laughing

# 892
  • София
  • Мнения: 39 118
Е то верно си е смешно да се тегли ипотечен за такава сума.
Ама такива бяха условията тогава, които ни наложиха общината и банката.
Пък и ние бяхме зле - аз в майчинство, мъжо с малка заплата.
Даже аз бях ужасно против това навремето.
Ама сега се оказа, че сме на далавера.

# 893
  • Мнения: 649
Е то верно си е смешно да се тегли ипотечен за такава сума.
Ама такива бяха условията тогава, които ни наложиха общината и банката.
Пък и ние бяхме зле - аз в майчинство, мъжо с малка заплата.
Даже аз бях ужасно против това навремето.
Ама сега се оказа, че сме на далавера.

Е как ша да не сте на далавера - за 20 хил. лв. апартамент в София. 

# 894
  • Мнения: 4 393
Е то верно си е смешно да се тегли ипотечен за такава сума.
Ама такива бяха условията тогава, които ни наложиха общината и банката.
Пък и ние бяхме зле - аз в майчинство, мъжо с малка заплата.
Даже аз бях ужасно против това навремето.
Ама сега се оказа, че сме на далавера.

Е как ша да не сте на далавера - за 20 хил. лв. апартамент в София. 


Нещо съм изпуснала темата, или по-скоро далаверата  Laughing къде ги раздават тия имоти в София, да мина и аз да взема два-три  Wink

# 895
  • София
  • Мнения: 39 118
Доста е трудно да се вземе, и после е трудно да се купи, но е възможно все още - кандидатства се в общината.

# 896
  • София
  • Мнения: 3 298
Трудно е, да. Една позната добре че свекър и беше кмет на район в София, та да ги уреди в едно такова като младо семейство без деца. Простосмъртните може и 10 години да отвисят в чакане за такава панелка в Надежда. И през това време ще си живеят на свободен наем.

# 897
  • Мнения: 379
За София средния кредит е около 45 000 евро. И да 35 000 евро за София се води малък кредит. Забелязала съм, че в провинцията хората взимат по 10 -20 000 евро, ама то там и апартаментите са 3 пъти по-евтини, че и до 5 пъти.

# 898
  • Мнения: 79
Различно е. В София, Варна и Бургас цените на имотите са почти едни и същи, че по едно време морските градове дори водеха. Все пак София е голяма и има разлика в коя част си купуваш жилище, до като във Варна и Бургас има някаква средна цена на жилищата. Разбира се и те имат по някой друг периферен квартал, където цените са по-ниски, но не е като в столицата.

В провинцията заплатите са малки, стандартът е нисък, резонно е и жилищата да са поевтини. Следователно и ИК са по-малки.

Но всички наши познати, с които по едно и също време си купувахме жилища, изтеглиха по около 20 хил. лева кредит. Макар, че тогава жилище под 40 000 евро нямаше. Някои бяха продали нивите на баба си, други бяха съфинансирани от родители. Та чак ми се вижда смешно как се вайкаха тогава в сравнение с нашия, който беше близо шест цифрена сума в лева.

# 899
  • София
  • Мнения: 39 118
Едно време - 2003 да кажем, 20 000 лв ни се виждаха някаква страшна сума.
А сега /след 10 г/ инфлацията я направи направо смешна.
Което пак доказва, че колкото и да се надуват банките, няма да могат да стигнат инфлацията!
Така че - теглете кредити спокойно. След 10 години инфлацията ще е още по-голяма! Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт