Любими рецепти с риба за Никулден

  • 24 487
  • 102
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 925
Момичета, дайте идея за гарнитури  newsm78

# 46
  • Мнения: 22 867

И една рецепта, която съм хапвала в Чехия, а вчера попаднах на нея в руски форум. Понеже ми хареса, позволявам си да я сложа, може на още някой да допадне:

ШАРАН С БИРА ПО ЧЕШКИ

шаран
сол, чер пипер, 250 мл светла бира, 2 с.л. олио, 1 средна глава лук, сока на половин лимон, кимион, червен пипер, 50 гр краве масло.
Почистения и нарязан на порции шаран се посолява, поръсва се с черен пипер, напръсква се с бира и се оставя в хладилника за около час. В тиган се запържва в загрята мазнина нарязания на кръгчета лук, по-едро нарязан. Върху лука се слагат парчетата шаран и се запържват от двете страни. В тигана се налива останалата бира, добавя се лимоновия сок, кимиона, червения пипер и се задушава под капак. На слаб огън около 15-20 минути.
Порциите се подреждат в чинии, поливат се с прецедения сос, в който предварително се добавя кравето масло. Гарнитурата варени картофи, домати, краставици, картофено пюре – по желание.

Запомнила съм сосчето с аромат на кимион, пикантно от бирата и лим.сок и малко необичайно, но понеже обичам тая подправка, беше ми вкусно. Heart Eyes

Ето рецептата, има и снимки, а аз най-вероятно ще го приготвя след Никулден, за деня ще пълня шаран. Peace

# 47
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Много вкусна тема! Heart Eyes
Ние утре ще сме на платика, защото шарана само мъжът ми си го яде. А сега го няма, и ще се възползвам. До сега платиката съм я правила на фурна, с домашна майонеза- учудващо сполучлива рецепта. За утре може да пробвам предложението на jozyy, че само от снимките  ми покапаха лигите.
Ако някой се интересува, рецептата за платика в майонеза е от нета, копирам я тук:

Продукти: по едра платика,домашно приготвена майонеза,чесън,лим.сок,ролца от раци
Подправки:сол,черен пипер,копър
Начин на приготвяне: Изчистената и измита платика се натрива отвън и отвътре със сол и черен пипер на вкус.Оставяме я да престои не повече от 3/4 ч В тава за печене разстиламе част от майонезата подправена с лим.сок,сол,черен пипер и копър.Нарязваме на ситно ролцата от раците и поставяме рибата.Покриваме я с останалата част от майонезата и печем на умерена фурна до готовност


Добър апетит!  chef

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ето едно според мен много подходяща и много лесна гарнитура (става и за основно за който не обича риба):
http://www.menumag.bg/recepta/rizoto-s-morski-darove
Мисля да го пробвам утре, че хич не съм по картофите. А това сома голямо чудовище. Надцених се май. Купих едно добиче 2 кг - здравето ми взе докато го изчистя и му сваля лигите. На всичко отгоре ми се размърда в ръцете по едно време.  Sick  Дано поне е вкусно.  Laughing

# 49
  • Мнения: 1 983
Хъхъ, аз досега водих битка със скаридите, тия гадини не са изчистени и бодат яко, и как ме гледат с тия очи, все едно ми казват "ти ще ни готвиш, ние ще те бодем!"  Twisted Evil
И за да не е само спам, продължавам да издирвам рецепта за лаврак. Praynig

# 50
  • Мнения: 7 779
В Темпо има винаги амур и чистен и на филета и всякакъв.
Bongo, сподели някоя интересна рецепта за сом? Пълнен става ли? Но ми трябва нещо, което може да се приготви от предишния ден, че утре няма да имам време.
пълнят се по-едрите риби. просто при малките няма необходимото място за пълнене. хубаво е да се пълни по-мазната риба - тя (мазнината) допълнително овкусява плънката.
аз лично не бих пълнил пъстърва. на нея силата и е в самото месо. обичам го чисто, без подправки.  bouquet

# 51
  • София
  • Мнения: 1 350
не бих пълнил пъстърва. на нея силата и е в самото месо. обичам го чисто, без подправки.  bouquet[/color]

Ако помогнеш на един жив новобранец в рибоготвенето ще съм мн. благодарна  Praynig Освен със морска сол как може да се приготви пъстървата? Какво ще и пасне за гарнитура? Бих я направила със солта,но умирам от шубе да не я пресоля по този начин, а ще имам гости  Sad. Никога до сега не съм готвила риба, само пържена и то сигурно на 2 години веднъж. Сега ми се налага обаче да я сготвяяя.

# 52
  • Мнения: 5 001
И за да не е само спам, продължавам да издирвам рецепта за лаврак. Praynig

Посоляваш и напиперяваш с черен пипер.....Намзняваш с олио,слагаш върху хартия за печене,наливаш малко водичка и пъхаш да се пече в загрята фурна.....После сервираш с лимонче и прясна салатка с гарнитура по избор....




Офффффффффф...Аз за да спазя традицията утре сме на шаран.....Ама ще го изпържа,че ми писна от тез плакии последните години.....

# 53
  • Мнения: 3 446
Ето едно предложение от мен. Пробвах го преди месец и много ми хареса как става. За Никулден мисля да се придържам към тази рецепта, но да я приготвя с пъстърва.

Амур с плънка от спанак и топено сиренe
ооо, това директно се изстреля на първо място и категорично ще присъства на масата ни утре   Heart Eyes chef ще я приготвя с хоки.

# 54
  • Мнения: 11 465
Та, такаааааа.... май реших най-накрая менюто за утре  Flutter

Рибена чорба от 3 вида риба ( главите и опашките на 2 шарана+ една скумрия + 5 попчета ), купих хайвер със сухари ще го поднеса, суши ( от едно любимо мое заведение ) после идва ред на шарана, но него ще го метна във фурната, че хич, ама хич не ми се пържи  Mr. Green, картофена салата, зелена салата и за десерт ябълков сладкиш  Crazy  chef

# 55
  • Къде ли не
  • Мнения: 693
За гарнитура на по - сухички, или по - точно немазни риби, аз правя салата от зелен боб с чесън, оцет и зехтин.

Лаврака обикновенно го готвя в огнеупорна тава с капак. Осолявам, слагам черен пипер, малко лимонов сок и го слагам върху ред лук и домати на шайби, като пъхам малко от шайбите и в него. Заливам със зехтин и пека за 20 мин.

А утре ще си направя пълнен шаран. Две години вече правя и много ни харесва. А и все попадам на немиришещи шарани. Simple Smile

# 56
  • Мнения: 9 144

Ако помогнеш на един жив новобранец в рибоготвенето ще съм мн. благодарна  Praynig Освен със морска сол как може да се приготви пъстървата?

Пастърва по Годечки на Жоро http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1002.msg20591.html#msg20591 уникално вкусна с тази заливка.

Тук със съвсеееееем лека намеса от моя страна е Пастърва почти по Годечки  Laughing
 http://pep-4o.blogspot.com/2011/08/blog-post.html

като стана въпрос за шаран и Чехия, ето  на това предложение  на Наталина бих се доверила безрезервно http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,249.msg8753.html#msg8753

# 57
  • Девето поколение софиянка
  • Мнения: 438
Имам един въпрос, мъжа ми е взел ципура и я е изчистил и махнал главите, ще стане ли да я направя по рецептата за риба в сол или ще стане прекалено солена, ако е без глава?

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За пъстърва някой питаше. Аз я готвя най-често като риба-бонбон, както казват децата.  Mr. Green В коремчето на рибата слагаш малко сол, много пестеливо подправка за риба (или по-добре само босилек и девесил), 1-2 резенчета лимон и резенче масло. Слагаш рибата в хартия за печене (или алуминиево фолио), нареждаш 1-2 резенчета масло отгоре, капваш 1-2 ч.л. бяло вино и завиваш хартията плътно като бонбон и печеш във фурна. Става страхотно и е много бързо и лесно. Само имайте предвид, че понеже рибата е затворена става много бързо. Не печете повече от 20-30 мин.
По същия начин съм правила лаврак и ципура и пак става чудесно.
Ако готвите повече риби, всяка се увива поотделно.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 350
За пъстърва някой питаше....

А после ако отвия за да хване коричка дали ще стане или да не рискувам?

Леле вече три рецепти си харесах и ще откача  Laughing Тая със солта, тази на Пеп-чо и сега твоята до утре трябва да съм решила

Общи условия

Активация на акаунт