Любими рецепти с риба за Никулден

  • 24 476
  • 102
  •   1
Отговори
  • Мнения: 0
Коледа наближава, но Никулден е още по-близо! Обичате ли риба и как я приготвяте за празника? Задължителен и е шаранът, или го заменяте с друга рибка?

# 1
  • Мнения: 112
Не обичаме шаран и приготвям риба в морска сол - лаврак или ципура. Става превъзходно. Peace
Риба в морска сол

Последна редакция: пт, 02 дек 2011, 16:38 от lu4a

# 2
# 3
  • Мнения: 0
Явно всички залагат на шарана Wink Макар и да е почти задължителен за Никулден, доста често е миризлив и усилията за приготвянето му остават напразни. Аз май ще заложа на рибни салати и някакв друга риба, например сьомга на скара със свежи зеленчуци.

# 4
  • Мнения: 0
Аз все пак си мисля да рискувам с шаран Wink Но пък вчера си харесах и една салата с пушена риба за алтернатива, ако нещо пълненият шаран се провали Wink

# 5
  • Мнения: 493
Аз харесвам пастървата и любимата ми рецепта е :

Измивам добре пастървата и я натривам със смес от сол, черен пипер и копър и я оставям да постои 1-2 часа.През това време задушавам в малко краве масло1 глава лук, нарязана на жулиени и 1 морков, нарязан по същия начин до омекване. С получената плънка напълвам вътрешността на рибата, а върху тях слагам и по1-2 парченца лимон. Отрязвам си парче алуминиево фолио, намазвам го с малко краве масло и слагам рибата. Загъвам добре и слагам да пека върху скара или във фурната.

# 6
  • Мнения: 1 269
Не обичаме шаран и приготвям риба в морска сол - лаврак или ципура. Става превъзходно. Peace
Риба в морска сол
Мерси за рецептата! Рибата не поема  ли много сол? Аз съм чувала подобна рецепта за пиле, но не съм пробвала.

На Никулден по традиция правим пълнен шаран на фурна , но плънката е само от орехи и кашкавал. Опитайте, божествено вкусно е!

# 7
  • Мнения: 540
a как се премахва миризмата на тиня от шарана  Rolling Eyes ?

Нямам нищо против да напълня и да спазя традицията, но ми мирише много неприятно  Confused

# 8
  • Мнения: 1 232
Шаранът е по традиция. Миризмата не се премахва. Просто е живял в тинесто място. Търсете чист такъв.
Много е вкусно риба в морска сол. Ще опитаме скоро.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 193
След миналогодишния шаран ,нямам никакво желание да го вкуся пак ,така че и аз ще се навъртам тук за някоя интересна идея.Рибата в морска сол ,звучи много примамливо .

# 10
  • Мнения: 11 417
За Никулден тази година ще имам гости. Купих два шарана ( около 1,200кг всеки ), избързах и го нарязах на шайби ( от главите и опашката ще направя супа ). Не смятам да го пържа щото  ooooh! много мирише и сега се чудя на фурна ако го опека ще стане ли добре?  newsm78

Предложете салати, освен зелена искаше ми се да имам и др салата. Каква млечна ще върви?

# 11
  • Мнения: 540
Млечна с риба не е добра идея  Peace По скоро всички варианти на картофена, зеленчуци на пара, на скара и т.н.

# 12
  • Мнения: 1 213
Аз правя рибна плакия,но не с шаран.

Моята рибна салата-Скумрия печена на скара се обезкостява и накъсва на дребно.Към нея добавям нарязани кисели краставички,майонеза и кисело мляко,подправям с малко лимонов сок.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 97
Предложете салати, освен зелена искаше ми се да имам и др салата. Каква млечна ще върви?


Нещо на което аз съм хвърлила око за тази година  Grinning-http://www.receptite.com/рецепта/картофена-риба

# 14
  • Мнения: 7 779
След миналогодишния шаран ,нямам никакво желание да го вкуся пак ,така че и аз ще се навъртам тук за някоя интересна идея.Рибата в морска сол ,звучи много примамливо .
пробвай със сом

# 15
  • София
  • Мнения: 2 921
И аз да следя тук. давайте и идеи за гарнитури  Hug
Аз съм на кантар дали да пробвам рецептата с морска сол ....страх ме е да не опропастя пъстървата и да не ядат  Rolling Eyes
Поръчали са ми и шаран и май ще го пържа.

За ганитура съм измислила само зелена салата с яйце и салата от моркови . Ще има и картофи по някакъв вариянт, но още не знам какви  newsm78

# 16
  • София
  • Мнения: 1 193
След миналогодишния шаран ,нямам никакво желание да го вкуся пак ,така че и аз ще се навъртам тук за някоя интересна идея.Рибата в морска сол ,звучи много примамливо .
пробвай със сом
Party това е идея.

# 17
  • Мнения: 112
За рибата в морска сол - не поема сол, не става солена. След като се извади, кожата се маха и остава само месцето , което е поело колкото му трябва, нито грам повече.

# 18
  • Мнения: 258
А шаран около 1,5кг дали ще стане печен в морска сол. Много ми хареса тази идея

# 19
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
И аз съм за сом. Превъзходна риба, много вкусна и не мирише. Мазна риба е и може да се прави всичко - да се пържи, да се пече, на скара... И всички рецепти за шаран могат да се направят и със сом. Само не съм сигурна дали е с люспи...  newsm78 Нали никулденската риба трябва да е с люспи.
Дайте идеи за салати с риба тон?

# 20
  • Мнения: 9 127

тази плакия съм я правила с амур, с бяла риба и с каквато имам. Дори нарязана на шайби съм правила с тези продукти.

ето две салати с риба тон

като тази сьомга с песто http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,4085.msg148486.html#msg148486 съм правила други филета бяла риба. За такива, дето не ядат сосове разни и луци.

пак филе от риба http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,4085.msg147324.html#msg147324 с разни работи

и пак риба  с разни работи в пергамент http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2760.msg85595.html#msg85595

# 21
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ммммм тази бобената много ми хареса. Благодаря.  Hug

# 22
  • Мнения: 0
И аз вече купих шарана! Решено е! Ще се готви шаран, независимо дали ще се яде после Wink

# 23
  • Мнения: 0
За първа година аз ще приготвям вечерята за Никулден и съм много горда  Flutter
Нямаме именници ,но все пак го празнуваме.За риба още не сме решили ,но аз искам хек и още  някаква.Хубавото на Варна си е че имаме рибна борса и то доста добра.
За гарнитура съм харесала едни картофени спагети ,но не знам ще се получат ли а за салата още нищо не съм измислила.
Преди няколко дни си усолихме и една скумрия така че ще я направя с олио ,оцет и лук пак като вид салата.Мислех си и за зелена ,но не знам събирам идеи още  Peace

# 24
  • Мнения: 118
Купила съм филе от кликач, мисля до го изпека, но приемам и други предложения, за първи път ще приготвям такава риба, ако някой е приготвял да сподели  newsm78

# 25
  • Мнения: 100
Здравейте, и аз ще правя пълнен шаран - с орехи, лук и домати. Миналата година взехме гол шаран -около 1.3 кг и беше много вкусен. Пазарувам само от едно и също място и съм доволна от шараните.

# 26
  • Мнения: 0
Четейки вашите рецепти за шаран, реших и аз да се пробвам! И освен салатата с пушена риба, ще направя и шаран със сол по рецептата на lu4a. Сега оставя да измисля и гарнитура и съм готова за утрешния празник!

# 27
  • София
  • Мнения: 2 100
Ще пробвам рибата печена в сол. Досега не съм правила. Каква риба ще ми препоръчате да взема за тази рецепта?

# 28
  • Мнения: 9 127
суха и нетлъста риба. Който мисли да прави шаран на сол, да си помисли още веднъж.  Всеки шаран (освен дивия) е доволно мазен.
Пекох домашен бройлер на сол и няма такава гадост - мазнината се разтича по солта, месото поема, чак горчи от сол. Мислех, че първия път не съм направила както трябва, но и втори път направих преди година - същата работа. Това с печенето на сол е за сухи меса, които не пускат мазнина, която да разтапя солта... 

# 29
  • Мнения: 624
Ето едно предложение от мен. Пробвах го преди месец и много ми хареса как става. За Никулден мисля да се придържам към тази рецепта, но да я приготвя с пъстърва.

Амур с плънка от спанак и топено сиренe



и порция



Гарнитурата е пюре от карфиол и салата от ряпа и моркови.

# 30
  • София
  • Мнения: 2 100
jozyy  
и твоята рецепта ме изкушава Simple Smile. Може ли с друга риба? Откъде да купя обезкостен готов амур. Аз едва ли ще успея да го изчистя така добре, като на снимката  Naughty

Последна редакция: пн, 05 дек 2011, 12:05 от Ybag&Mell

# 31
  • Мнения: 624
Ybag&Mell Амура купих от пазара на Римската стена. Предполагам, че със всякаква риба може да стане, както писах в предния пост аз мисля да пробвам с пъстърва, че ми е любимата рибка Party

# 32
  • София
  • Мнения: 2 100
Но изчистен и обезкостен ли го купи или ти си го приготви? Страх ме е, че няма да успея да го направя на филенце, като на снимката Sad

Последна редакция: пн, 05 дек 2011, 12:04 от Ybag&Mell

# 33
  • Мнения: 624
Да, беше готов обезкостен.

# 34
  • Мнения: 767
Аз правя пастърва в морска сол /"риба в саркофаг" на Ути/. Отдолу сол и върху нея пак, а в коремчето може малко копър. Пече се 30-40 мин. на 200гр., изчаква се малко да спатъхне месцето и да се отдалечи от кожата. После лесно се отделя  солта - става крехко и вкусно. Hug
Ути съветва за премахване на миризма от риба, тя да се кисне в кисело мляко - поне за филето от акула, както и за такива, дето са се размразявали по няколко пъти.

# 35
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
В Темпо има винаги амур и чистен и на филета и всякакъв.
Bongo, сподели някоя интересна рецепта за сом? Пълнен става ли? Но ми трябва нещо, което може да се приготви от предишния ден, че утре няма да имам време.

# 36
  • Мнения: 365
Аз бих искала да попитам нещо пеп-чо за рецептата със сьомга с магданозено песто: това песто готово в магазина ли се продава или се приготвя по някакъв начин и ако е последното, може ли рецептата  Praynig

# 37
  • Мнения: 1 983
Тази година милото ми иска лаврак. Tired
Аз по птинцип готвя само пъстърва. Досега четох в нета, ще продължавам да търся рецепти.
Бих се радвала, ако някоя от вас има изпитана рецепта за лаврак и я сподели.
И също така мисля да спретна и един коктейл от скариди. ooooh!
Само дано не останем гладни накрая. Praynig

# 38
  • Мнения: 9 127
Аз бих искала да попитам нещо пеп-чо за рецептата със сьомга с магданозено песто: това песто готово в магазина ли се продава или се приготвя по някакъв начин и ако е последното, може ли рецептата  Praynig


магданоз има целогодишно и си правя, прибирам в хладилник, издържа доста време. Ако пък е лятото и има леха с магданоз, го прибирам и във фризер готово.

Давам ти примерна пропорция: 2 връзки магданоз, 100-150 мл зехтин , малка свита шепа ядки - бадеми, орехи, лешници - белени обаче. Това в блендер или пасатор, но магданоза нарязан на едро, не цял, да се смели по-добре.
Когато е готов - понякога + парче пармезан, предварително настърган, или продават такъв пастърган, или парченце мнооого твърдо сирене (бяло)
Това последното не е задължително.
Зехтина е ориентировъчен, сложи 100, ако става съвсем гъсто от ядките - добави още малко.  Ако пък сложиш 150 и ти е рядко - още смлени ядки или пармезан.
Вместо зехтин може и с олио да направиш, но зехтина е по-ароматен и по-полезен.

По същия начин песто и с босилек, с копър....  Рибата може с всички тези видове.
в магазина съм виждала песто с босилек, за друго не съм и обръщала внимание.....

# 39
  • Мнения: 365
Много благодаря   bouquet

# 40
  • Мнения: 2 042
Не си падам по сложни и трудоемки рецепти, затова съм новобранка за Готварските теми. Но тъй като видях много хубави снимки, искам да ви питам за утре за Никулден за ястие със скумрия. Тъй като на празника ще сме само двама и не искам да купувам шаран, купих скумрия. Може ли да я напълня по рецептите за пълнен шаран. Вие как бихте направили скумрия за празника?

# 41
  • София
  • Мнения: 256
Здравейте! Миналата година правих филе от хек със сметана на фурна по рецепта от форума, но не мога да си я спомня. Със сигурност имаше маслини в цялата система newsm78. Рибата се заливаше със сметаната и се печеше така. Ако накой се сеща за подобна рецепта моля да помогне Hug
Ако не, ще импровизирам. Ще пробвам с маслини, лимон и девисил, пък каквото стане  Grinning

# 42
  • Мнения: 1 269
Не си падам по сложни и трудоемки рецепти, затова съм новобранка за Готварските теми. Но тъй като видях много хубави снимки, искам да ви питам за утре за Никулден за ястие със скумрия. Тъй като на празника ще сме само двама и не искам да купувам шаран, купих скумрия. Може ли да я напълня по рецептите за пълнен шаран. Вие как бихте направили скумрия за празника?
Скумрия на скара, сервирана с лимон и картофена салата. Това е моето предложение- просто имного вкусно.  Hug

# 43
  • Варна и...духом на Босфора
  • Мнения: 2 470
 HugЗдравейте!
Донбонбон-браво че си намерила кликач! Божествена риба! Давам два начина-
-Първи- Вкупа смесвам сока на един лимон,две яйца, пасиран чесън, черен пипер сол, копър на ситно-пресен и щипка сушен. Нарязаната и измита риба слагам в сместа и стои минимум 3 часа. След това изцеждам добре всяко парче и панирам с царевично брашно и малко галета смесени.
-Втори- по една тв рецепта ама на кой беше,май на Андре Токев.. Thinking
Цялото парче кликач без глава и опашка,се осолява и напиперчва Mr. Green както казва Ути.
Вблендер се смесват чесън ,магданоз,галета ,лют пипер-обезателно,но не стрит,а от по-едрия, зехтин ,малко розмарин,пресен кориандър ако има,ако не щипка -две смлян. Така приготвената коричка се намазва върху рибата, и най отгоре се поръсва със маково семе. Пече се на 200 градуса за 20 минути под фолио,след това то се маха и на горно печене за още 10 минути на 180 градуса.

-Снарки- Бе как ще останете гладни със лаврак и скариди! За лаврака имаше страхотни рецепти в предаването Вкусът на Европа и Средиземноморието.Ако някой знае де да го диря, да каже немедленно!
-Кристина- скумрия правя и плакия със много лук и домати, чесън бяло вино и магданоз,малко дафинов лист, Тази година ще направя вариация по Лидия. Ще я изпържа утре сутрин,като изстине ще  я смеся с галета,сока на два лимона,сол, нарязани печени люти чушки,нарязани скилидки чесън,копър и магданоз ,малко филирани бадеми . Да престои така,за ракиджока екстра мезенце!
-За основно ще изпека кефал плакия. Тази година си купих от Истанбул шафран и ще направя за гарнитура от мароканския кус кус с тази подправка като гарнитура за рибата.

-Не забравяйте да отстраните сребърното копче на шарана,за да не ви горчи после ястието! Приятни мигове в кухнята на всички! Hug Hug

# 44
  • Мнения: 22 867
Не си падам по сложни и трудоемки рецепти, затова съм новобранка за Готварските теми. Но тъй като видях много хубави снимки, искам да ви питам за утре за Никулден за ястие със скумрия. Тъй като на празника ще сме само двама и не искам да купувам шаран, купих скумрия. Може ли да я напълня по рецептите за пълнен шаран. Вие как бихте направили скумрия за празника?
Скумрия на скара, сервирана с лимон и картофена салата. Това е моето предложение- просто имного вкусно.  Hug

Още едно предложение за скумрия: СКУМРИЯ НА ФУРНА С ПЪЛНЕЖ ОТ ГЪБИ И КАШКАВАЛ Peace

# 45
  • София
  • Мнения: 2 921
Момичета, дайте идея за гарнитури  newsm78

# 46
  • Мнения: 22 867

И една рецепта, която съм хапвала в Чехия, а вчера попаднах на нея в руски форум. Понеже ми хареса, позволявам си да я сложа, може на още някой да допадне:

ШАРАН С БИРА ПО ЧЕШКИ

шаран
сол, чер пипер, 250 мл светла бира, 2 с.л. олио, 1 средна глава лук, сока на половин лимон, кимион, червен пипер, 50 гр краве масло.
Почистения и нарязан на порции шаран се посолява, поръсва се с черен пипер, напръсква се с бира и се оставя в хладилника за около час. В тиган се запържва в загрята мазнина нарязания на кръгчета лук, по-едро нарязан. Върху лука се слагат парчетата шаран и се запържват от двете страни. В тигана се налива останалата бира, добавя се лимоновия сок, кимиона, червения пипер и се задушава под капак. На слаб огън около 15-20 минути.
Порциите се подреждат в чинии, поливат се с прецедения сос, в който предварително се добавя кравето масло. Гарнитурата варени картофи, домати, краставици, картофено пюре – по желание.

Запомнила съм сосчето с аромат на кимион, пикантно от бирата и лим.сок и малко необичайно, но понеже обичам тая подправка, беше ми вкусно. Heart Eyes

Ето рецептата, има и снимки, а аз най-вероятно ще го приготвя след Никулден, за деня ще пълня шаран. Peace

# 47
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
Много вкусна тема! Heart Eyes
Ние утре ще сме на платика, защото шарана само мъжът ми си го яде. А сега го няма, и ще се възползвам. До сега платиката съм я правила на фурна, с домашна майонеза- учудващо сполучлива рецепта. За утре може да пробвам предложението на jozyy, че само от снимките  ми покапаха лигите.
Ако някой се интересува, рецептата за платика в майонеза е от нета, копирам я тук:

Продукти: по едра платика,домашно приготвена майонеза,чесън,лим.сок,ролца от раци
Подправки:сол,черен пипер,копър
Начин на приготвяне: Изчистената и измита платика се натрива отвън и отвътре със сол и черен пипер на вкус.Оставяме я да престои не повече от 3/4 ч В тава за печене разстиламе част от майонезата подправена с лим.сок,сол,черен пипер и копър.Нарязваме на ситно ролцата от раците и поставяме рибата.Покриваме я с останалата част от майонезата и печем на умерена фурна до готовност


Добър апетит!  chef

# 48
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ето едно според мен много подходяща и много лесна гарнитура (става и за основно за който не обича риба):
http://www.menumag.bg/recepta/rizoto-s-morski-darove
Мисля да го пробвам утре, че хич не съм по картофите. А това сома голямо чудовище. Надцених се май. Купих едно добиче 2 кг - здравето ми взе докато го изчистя и му сваля лигите. На всичко отгоре ми се размърда в ръцете по едно време.  Sick  Дано поне е вкусно.  Laughing

# 49
  • Мнения: 1 983
Хъхъ, аз досега водих битка със скаридите, тия гадини не са изчистени и бодат яко, и как ме гледат с тия очи, все едно ми казват "ти ще ни готвиш, ние ще те бодем!"  Twisted Evil
И за да не е само спам, продължавам да издирвам рецепта за лаврак. Praynig

# 50
  • Мнения: 7 779
В Темпо има винаги амур и чистен и на филета и всякакъв.
Bongo, сподели някоя интересна рецепта за сом? Пълнен става ли? Но ми трябва нещо, което може да се приготви от предишния ден, че утре няма да имам време.
пълнят се по-едрите риби. просто при малките няма необходимото място за пълнене. хубаво е да се пълни по-мазната риба - тя (мазнината) допълнително овкусява плънката.
аз лично не бих пълнил пъстърва. на нея силата и е в самото месо. обичам го чисто, без подправки.  bouquet

# 51
  • София
  • Мнения: 1 350
не бих пълнил пъстърва. на нея силата и е в самото месо. обичам го чисто, без подправки.  bouquet[/color]

Ако помогнеш на един жив новобранец в рибоготвенето ще съм мн. благодарна  Praynig Освен със морска сол как може да се приготви пъстървата? Какво ще и пасне за гарнитура? Бих я направила със солта,но умирам от шубе да не я пресоля по този начин, а ще имам гости  Sad. Никога до сега не съм готвила риба, само пържена и то сигурно на 2 години веднъж. Сега ми се налага обаче да я сготвяяя.

# 52
  • Мнения: 5 001
И за да не е само спам, продължавам да издирвам рецепта за лаврак. Praynig

Посоляваш и напиперяваш с черен пипер.....Намзняваш с олио,слагаш върху хартия за печене,наливаш малко водичка и пъхаш да се пече в загрята фурна.....После сервираш с лимонче и прясна салатка с гарнитура по избор....




Офффффффффф...Аз за да спазя традицията утре сме на шаран.....Ама ще го изпържа,че ми писна от тез плакии последните години.....

# 53
  • Мнения: 3 437
Ето едно предложение от мен. Пробвах го преди месец и много ми хареса как става. За Никулден мисля да се придържам към тази рецепта, но да я приготвя с пъстърва.

Амур с плънка от спанак и топено сиренe
ооо, това директно се изстреля на първо място и категорично ще присъства на масата ни утре   Heart Eyes chef ще я приготвя с хоки.

# 54
  • Мнения: 11 417
Та, такаааааа.... май реших най-накрая менюто за утре  Flutter

Рибена чорба от 3 вида риба ( главите и опашките на 2 шарана+ една скумрия + 5 попчета ), купих хайвер със сухари ще го поднеса, суши ( от едно любимо мое заведение ) после идва ред на шарана, но него ще го метна във фурната, че хич, ама хич не ми се пържи  Mr. Green, картофена салата, зелена салата и за десерт ябълков сладкиш  Crazy  chef

# 55
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
За гарнитура на по - сухички, или по - точно немазни риби, аз правя салата от зелен боб с чесън, оцет и зехтин.

Лаврака обикновенно го готвя в огнеупорна тава с капак. Осолявам, слагам черен пипер, малко лимонов сок и го слагам върху ред лук и домати на шайби, като пъхам малко от шайбите и в него. Заливам със зехтин и пека за 20 мин.

А утре ще си направя пълнен шаран. Две години вече правя и много ни харесва. А и все попадам на немиришещи шарани. Simple Smile

# 56
  • Мнения: 9 127

Ако помогнеш на един жив новобранец в рибоготвенето ще съм мн. благодарна  Praynig Освен със морска сол как може да се приготви пъстървата?

Пастърва по Годечки на Жоро http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,1002.msg20591.html#msg20591 уникално вкусна с тази заливка.

Тук със съвсеееееем лека намеса от моя страна е Пастърва почти по Годечки  Laughing
 http://pep-4o.blogspot.com/2011/08/blog-post.html

като стана въпрос за шаран и Чехия, ето  на това предложение  на Наталина бих се доверила безрезервно http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,249.msg8753.html#msg8753

# 57
  • Девето поколение софиянка
  • Мнения: 438
Имам един въпрос, мъжа ми е взел ципура и я е изчистил и махнал главите, ще стане ли да я направя по рецептата за риба в сол или ще стане прекалено солена, ако е без глава?

# 58
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
За пъстърва някой питаше. Аз я готвя най-често като риба-бонбон, както казват децата.  Mr. Green В коремчето на рибата слагаш малко сол, много пестеливо подправка за риба (или по-добре само босилек и девесил), 1-2 резенчета лимон и резенче масло. Слагаш рибата в хартия за печене (или алуминиево фолио), нареждаш 1-2 резенчета масло отгоре, капваш 1-2 ч.л. бяло вино и завиваш хартията плътно като бонбон и печеш във фурна. Става страхотно и е много бързо и лесно. Само имайте предвид, че понеже рибата е затворена става много бързо. Не печете повече от 20-30 мин.
По същия начин съм правила лаврак и ципура и пак става чудесно.
Ако готвите повече риби, всяка се увива поотделно.

# 59
  • София
  • Мнения: 1 350
За пъстърва някой питаше....

А после ако отвия за да хване коричка дали ще стане или да не рискувам?

Леле вече три рецепти си харесах и ще откача  Laughing Тая със солта, тази на Пеп-чо и сега твоята до утре трябва да съм решила

# 60
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не, не става с коричка. Отвива се директно в чинията, за да не изтече сока.

# 61
  • Мнения: 7 779
Леле вече три рецепти си харесах и ще откача  Laughing Тая със солта, тази на Пеп-чо и сега твоята до утре трябва да съм решила
метнах ти  още една, четвърта рецепта, за да си нормализираш състоянието  Joy

# 62
  • София
  • Мнения: 1 350
метнах ти  още една, четвърта рецепта, за да си нормализираш състоянието  Joy

Благодаря за нея ужасно много! Просто ме грабна веднага и някак ми се видя,че не мога да я оплескам  Laughing. Аз зададох още 3 идиотски въпроса като за малоумни ама това е скарана съм с манджите  Embarassed

# 63
  • Мнения: 118
Redemi, благодаря за рецептите, ще пробвам втората, защото ми се струва по-лесна  Laughing Хубав празник на всички!

# 64
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Честит празник на всички именници и техните семейства! Да сте живи и здрави!

# 65
  • Мнения: 6 472
Честит имен дена на всички малки, големи и още по големи Николаевци, Николети и изобщо всички, които чунвстват този празник като свой:) Ние също си имаме един мъничък Николайче, така че с удоволствие се включвам в темата.

От миналата година - Традиционен пълнен шаран с орехи и лук



Аз не обичам особено шаран, така че тази година нещо доста по- лесно и по бързо: Лаврак със зеленчуци на фурна

# 66
  • у нас
  • Мнения: 1 870
честито на всички именници  bouquet

аз да питам за рибата в морска сол.... дали ще стане и да я напълня с кашкаал и орехи- ще я зашия хубаво разбира се newsm78

# 67
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Менюто ни тази вечер:

1. Мидена супа със сметана
2. Зелена салата с репички и чери доматки
3. Салата от накъсани топло пушени скумрии + майонеза+ лук +лимон +магданоз
4. Малки хапки от хляб без кората + сирене Филаделфия с краставички + пушена сьомга
5. Ципура на фурна- в/у морска сол, с резени лимон в коремчето
6. Картофи соте
7. Гръцки сос- горчица + лимонов сок + зехтин

# 68
  • Мнения: 9 127
Честит имен дена на всички малки, големи и още по големи Николаевци, Николети и изобщо всички, които чунвстват този празник като свой:) Ние също си имаме един мъничък Николайче, .....

а при нас е голям Николайчо вече и да си дам отчета за моя  вече  отлежаващ за довечера шаран плакия, въпреки, че младежа ще празнува далеч от нас.



също е готова и отлежава  рибна салата с ориз




# 69
  • София
  • Мнения: 282
Честит празник на всички именници! Аз всяка година правя традиционния за нас пълнен шаран с лук и орехи, но тази година реших да приготвя вариант на същия по рецепта на Пенка Чолчева:

Шаран в тесто на фурна

Изчистваме и нарязваме на филии 7–8 глави лук и го слагаме да се пържи в 2 кафени чашки олио. Когато лукът омекне добре, без да се зачерви, сваляме го от огъня, посоляваме го. Прибавяме 1½ чаша счукани орехи, ситно нарязан магданоз, малко счукан черен пипер и разбъркваме сместа. Вземаме около 1 кг втасало хлебно тесто, разделяме го на 7 топки, всяка разточваме на кора по големината на правоъгълна или кръгла тавичка. Слагаме първата кора в намазаната тавичка, поръсваме с малко олио и нанасяме тънък пласт от ореховата смес, която предварително сме разделили на 7 части. Слагаме втората кора, мажем ореховата смес и така нареждаме третата и четвъртата кора. Върху четвъртата кора слагаме 1 или 2 шарана на тегло около 1 кг, предварително добре изчистени, измити и с отрязани опашки и перки. Поливаме шараните с малко олио, намазваме ги с орехова смес и отгоре ги покриваме с останалите 3 кори, които също мажем помежду с орехова смес. Най-горната кора поливаме с олио и печем ястието в умерено силна фурна

# 70
  • Мнения: 112
Tommelise, много пъти съм правила рибата в морска сол , но никога не съм я пълнила с нищо. Това не значи, че няма да стане, не виждам причина да не стане. Успех и пиши за резултата. Аз съм до 17 и 30 на работа newsm61 така, че ще е нещо сготвено  от мама и тате - скумрия на скара. Не че не я обичаме, но друг път повече. Хвърлила съм око на една баница с риба тон, дано поне за нея да имам време. От тук е -
http://dimitranas.blogspot.com/search/label/%D0%A0%D0%B8%D0%B1%D … D1%82%D0%B8%D1%8F

# 71
  • София
  • Мнения: 282
... и понеже децата не обичат много много шаран, ще приготвя още филе от тилапия, залято със смес от кисело мляко с къри,чесън и олио, запечено на фурна и рибни кюфтенца с лук,чесън, хляб (или галета), яйце, чер пипер, магданоз, копър, лимонов сок, зехтин и оваляни в царевичен грис, също печени на фурна.

Последна редакция: вт, 06 дек 2011, 13:23 от ginger tea

# 72
  • София
  • Мнения: 547
И за да не е само спам, продължавам да издирвам рецепта за лаврак. Praynig

Посоляваш и напиперяваш с черен пипер.....Намзняваш с олио,слагаш върху хартия за печене,наливаш малко водичка и пъхаш да се пече в загрята фурна.....После сервираш с лимонче и прясна салатка с гарнитура по избор....

TheNMaster, ще стане ли това за филета от акула? newsm78

# 73
  • Мнения: 1 232
Лаврака на Лулу ще го пробвам задължително! Много е красив.

# 74
  • Мнения: 1 983
Лаврака на Лулу ще го пробвам задължително! Много е красив.

Лулу, много благодаря за рецептата. Hug  bouquet
Това е моят избор за довечера.  Peace

# 75
  • София
  • Мнения: 232
Момичета, да ви попитам - преди 2-3 години бяхме в Русе по работа. Ядохме в един ресторант (май се казваше "Виена") на брега на Дунава - късчета сом на нещо като манджа - беше леко люто и безкрайно вкусно. От тогава го сънувам този сом, но не мога да намеря рецептата...Дали някой има подобна рецепта?  Blush

# 76
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ето моето меню за довечера:
1. Домашна царска туршия;
2. Салата от риба тон с царевица;
3. Варени яйца пълнени с рибен пастет;
4. Пълнен сом на фурна;
5. Ризото с морски дарове;
6. Домашен хляб;
7. Торта;

# 77
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
          БЪРЗО, ЛЕСНО,ВКУСНО

      1 шаран нарязан на шайби
       3-4 с л брашно  плюс  1 с л червен пипер
        олио за пържене
       След пърженето шайбите се заливат със:
   5-6 с л зехтин или олио  , в което се  пържи  за  1 мин  нарязан чесън, девисил или копър   плюс лимонов сок
  ДА ВИ Е СЛАДКО!!!

# 78
  • в сърцето на държавата
  • Мнения: 321
Пояснение към горната рецепта-от червения пипер  след като се изпържи шаранът има червеникъв  много-о-о  хубав вид!!!

# 79
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ето малко снимки от моята Никулденска трапеза:
Салатки и предястие:

Сома:

Ризото

Десертите:



Наздраве и весел празник на всички!

Последна редакция: вт, 06 дек 2011, 18:53 от savina_33

# 80
  • Мнения: 1 983
Моите лаврачета са готови. В 2 тави са. Едното вече се пече.
Лу, още веднъж благодаря!   bouquet
Скаридите и те са готови. Чакам само гостите.
Наздраве на всички и весел празник.  bouquet

# 81
  • Мнения: 7 779
Моите лаврачета са готови. В 2 тави са. Едното вече се пече.
Лу, още веднъж благодаря!   bouquet
Скаридите и те са готови. Чакам само гостите.давай координатите  Joy
Наздраве на всички и весел празник.  bouquet

# 82
  • Мнения: 0
Наздраве и весел празник  Hug

# 83
  • у нас
  • Мнения: 1 870
шарана ми стана трепач Peace напълних го с гъби, кашкавал и орехи Peace рецептата е ммммммммм - вече си я слагам и за другия никулден
Да салатка приготвих айсберг с риба тон и царевица

# 84
  • Мнения: 3 437
Ето едно предложение от мен. Пробвах го преди месец и много ми хареса как става. За Никулден мисля да се придържам към тази рецепта, но да я приготвя с пъстърва.

Амур с плънка от спанак и топено сиренe
както казах вчера- приготвих хоки-то по тази рецепта. стана стра-хот-на! великолепна-лек вкус, но засища, а и обожавам комбинацията от заквасена сметана със сирене. с добавката от горчица и лимон е ммм.  Heart Eyes благодаря ти, че сподели рецептата, jozzy!   bouquet

# 85
  • София
  • Мнения: 1 350
ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА ВСИЧКИ!
 
Да докладвам ! Справих сеее по рецептата на  bongo_2007 за което отново му благодаря! Стана вкусно, хареса се от всички, лесно и бързо е (става и за такива като мен с две леви ръце  Embarassed) Трудно се преборих с почистването на тва хлъзгаво нещо  Laughing ама го преборих.

Моето меню беше
Пита домашна във формата на цвете подобно на хризантема http://www.liveinternet.ru/users/3433074/post113229146/
Салати - картофена с праз, ряпа с моркови, руска
Основно  Пъстърва в доматен сос на фурна
Десерт карамелизиран ябълков сладкиш (откраднах си рецептата от другата тема. Превъзходно се получи и той.

Единствено ме е яд,че не снимах масата остана ми време и да я украся качествено и забравих да я щракна преди да дойдат гостите ама голяма работа  Laughing

# 86
  • Мнения: 22 867

Пълненото шаранче:

# 87
  • София
  • Мнения: 2 100
Аз пекох лаврак в сол. Стана много вкусно Simple Smile
На места обаче наистина беше соленичко. имах проблем и с изваждането от солта, защото робата е доста крехка и се поразчупи и кристалчета сол попаднаха вътре. Но това мисля,. че ще го усъвършенствам с практиката. Като цяло рибата стана вкусна и не остана Simple Smile

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 1 061
Темата е хубава, а и наближава Никулден.

# 89
  • София
  • Мнения: 3 271
Темата е хубава, а и наближава Никулден.

И аз си мисля същото  Hug
Нямам някой именяк в къщи, но винаги приготвям нещо по-завъртяно за Никулден, защото по принцип и без това ядем често риба и ми се иска нещо по различно.  Ще е интересно да се споделят нови рецепти. Напоследък рядко намирам хубав шаран, някак минмитише на тиня и вкуса му не е както трябва. Вие от къде купувате хубав шаран?
Иначе абсолютния фаворит в къщи е сьомговата пъстърва,   два пъти седмично я правим.

# 90
  • Sofia
  • Мнения: 1 061
Шаранът дори и от рибарник винаги има вкус на тиня. За това се изкисва за около час в оцет и вода.
Но и за сома май затова се изкисва. четох в нета. че е хубаво 30 мин. -1.5-2 часа да се остави в лимонов сок.
А шарана е хубаво да е пресен. Да има бистри очи и да няма наранявания по кожата, ако е бит с бомба Simple Smile май така се казваше.
И ние също често ядем риба, но май все една и съща. Навремето дядо ми купуваше често сом от рибарите, но не го оценявах.
Рецепта за сом на фурна
http://kulinar.bg/Сом-на-фурна_l.r_i.12173.html
1 бр.сом
1 ч.ч.вино бяло
4 гл.лук кромид стар
500 гр.зелени чушки
500 гр.червени чушки
600 гр.домати
2 бр.лимон
1 к.л.черен пипер млян
1 ч.л.сол
50 млолио
100 гр.галета

Измиваме и нарязваме сома на шайби.
Слагаме го в купа и го посоляваме със сол и черен пипер.
Заливаме го със сока на единия лимон и го оставяме в хладилника да престои около 1 час.
През това време нарязваме лука на полумесеци, чушките на жулиени и ги задушаваме в мазнина до омекване.
Изсипваме ги в тавичка.
Вземаме парчетата сом и ги овалваме добре в галета.
Редим парчетата в тавичката при лука и чушките, покриваме с резени домат и лимон. (Използвах домат консерва срязан наполовина и полях рибата с малко от сока)
Наливаме бялото вино и печем 40 мин. в предварително загрята на 180-200 градуса фурна.
Стана много вкусен.

# 91
  • София
  • Мнения: 12 255
Иначе абсолютния фаворит в къщи е сьомговата пъстърва,   два пъти седмично я правим.
Как я готвиш сьомговата пъстърва? Аз така и не съм взимала. Обикновено за най-лесно ядем сьомга филe или котлет, понякога лаврак или ципура и по-рядко пъстърва. Шарана само аз го ям, затова се отказах вече да правя на Никулден. Имам именничка и тя отново ще иска да празнува доколкото я познавам... Което означава гости деца и възрастни вкъщи  Simple Smile Миналата година се опитах и хапки сьомга за децата да направя, но не пожънаха голям успех, повечето си хапваха пилешки филенца с корнфлейкс. Може ли да се направят от риба според вас?

Последна редакция: чт, 19 ное 2015, 14:27 от Aila

# 92
  • София
  • Мнения: 3 271
Aila,
Мъжа ми предпочита филе. Научи се да филетира рибата, дори и да купя цяла. Аз я харесвам всякак и пържена и печена. Най-бързия начин за приготвяне и може би един от най-вкъсните е следния:

Филетата се нарязват на парчета, кожата се запазва. В тиган с незалепващо покритие - най-добре керамичен - се капват няколко капки шарлан /може и зехтин, царевично олио, обикновено слънчогледово олио/ и се загрява. Когато е загрят се слагат няколко клончета прясна мащерка и върху тях с кожата надолу се слага рибата. Много бързо се приготвя и след 4-5 мин. може да се извадят или, ако се обича по-препържена да се обърне за 30 секунди от другата страна и да се извади. Много крехка и вкусна риба, аз я предпочитам пред сьомгата, защото не е толкова тежка, но е не по-малко вкусна. Мащерката се отстранява от рибата - тя си е пуснала аромата и не е нужна повече - посолява се с морска сол. От началото - рязането на филетата и слагането на тигана - до сервирането на масата не повече от 10 минути. Когато съм уморена, но ми се хапва нещо вкусно и нямам време да приготвям - това ни е вечерята.

# 93
  • Мнения: 178
Риба правя по два начина-пържена или във фолио.За празника обикновено правя лаврак
 в морска сол с подправки в коремчето.Децата я обожават.

# 94
  • София
  • Мнения: 12 255
Много благодаря за предложенията и рецептите. Задължително ще ги пробвам и ще пиша отзиви  Simple Smile

# 95
  • Мнения: 11 417
От сега планувам какво да направя за Никулден, ще имам гости и ми иска да направя нещо интересно.
Скоро правих прословутия Султан кебеп - харесахме го, сега се чудя дали ако заменя пил. месото с риба ще стане добре? Някой да го е правил с риба?

# 96
  • Мнения: 1 319
Всяка година приготвяме пълнен шаран с различни плънки от - кашкавал и орехи или  гъби с ориз.
Майка ми ни посрещаше с Рибник, които се готви, както пиле с ориз, но отгоре се нареждат рибни парчета от скумрия.
За първи път ще експериментирам с тази салата: http://www.gotvetesmen.com/recipes/alphabet_list/index.php?alpab … t-ratsi-i-morkovi

За празника нещичко набързо- Скумрия в плик и гарнитура от варени картофи с червен лук и магданоз, постна питка, а за десерт Куркубиня на фурна.

# 97
  • София
  • Мнения: 12 255
Аз обикновено залагам на най-лесното сьомга запечена на тиган или във фурната и гарнитура картофена салата или задушени зеленчуци, броколи и карфиол.
Това за възрастните и за моите деца е ок като цяло, но се чудя за останалите гостенчета деца, какво бих могла да предвидя, което да е лесно за хапване и да им хареса. Миналата година бях направила много малки кубчета сьомга дори и клечка забита в тях, но не ги харесаха. Повечето си ядоха от пилешките филенца с корнфлейкс. Дали може да направя с риба?

# 98
  • Мнения: 9 127

препоръчвам ти да настържеш рулцата от раци. На средно ренде. Така си е в оригинал, т.е. от мен  Laughing Така се овкусяват по-добре, отколкото нарязани, сериозно вече.

Aila направи на децата филе, панирано в корнфлейкс пак. Така го харесват децата, или пък на кюфтенца - смляно филе, с малко настърган картоф да се сплоти сместа. Пържени.

# 99
  • София
  • Мнения: 12 255
пеп-4o мерси за идеите, а филе от каква риба има ли значение?

# 100
  • Мнения: 9 127
каквото намериш хубаво, охладено, не буца лед, без кости да е

# 101
  • София
  • Мнения: 8 672
Записвам се, че се чудя как да направя шарана.
Тези, с които ще празнуваме ядат само скумрия и само по 1 начин сготвена.Та съм взела и 2 скумрии да ги изпека, защото се съмнявам да ми ядат шарана  Laughing
За пръв път ще правя сама и се надявам да е вкусен.

# 102
  • Sofia
  • Мнения: 1 061
Аз ще го правя пълнен. Плънката я правя с орехи, лук, лимонче и подправки. Завиваме го в зеле и вече киселото почти стана.
Дъщерята днес я помолих да купи по-голям, и е взела един 3 кг шаран от пазара, че ще сме доста хора.

Общи условия

Активация на акаунт