Въпроси към Класически хомеопати 19

  • 44 014
  • 733
  •   1
Отговори
# 75
  • в матрицата
  • Мнения: 952
SinioNebe, като  чета за хомеопата ти, започвам да си мисля,че най-вероятно ние не знаем всичко за хомеопатията.... Далеч съм от мисълта, че съм хомеопат, и за това съм склона да се съглася, че има и други подходи, не само тези, които в Бг се изучават ( като знам и кой преподава  Confused ) нищо лично към изучаващите, ама все си мисля, че не може така да се плашат хората и да се хвърлят гръмки заключения без да се познава хомеопата..лечението и най-вече пациента.
Може пък да има и такава практика, ето сама казваш, че си отдавна при него и до сега никакъв проблем - нещо с, с което ние в БГ трудно може да се похвалим  Peace
 За това, ако има някакво притеснение, защо направо не говориш с хомеопата си?

# 76
  • Мнения: 0

Lavender, pak kazvam, che ima obratna vryzka vinagi s homeopata.


Aз откъде да знам, че имаш обратна връзка с хомеопата?

Тук никъде не пише нищо за обратна връзка.

Здравейте,
от 2 години аз и 3год. ми син се лекуваме с хомеопатия  при един и същи хомеопат, който до момента работи по всички известни ми правила на класическата хомеопатията. Последният път ме изненада като ми каза да редувам в следващите 2 месеца при сина ми Бацилинум и Фосфор на всеки 2 седмици. Досега никога нито аз, нито детето ми не сме получавали повече от 1 лекарство и винаги е било в течна форма...Та въпросът ми е  има ли такива случаи, които могат да изискват такъв вид лечение? И другият ми въпрос е какво представлява Бацилинума?

Пише, че е препоръчано да се редува на 2 седмици Бацилинум и Фосфор....което ако се случва без обратна връзка е недопустимо предписание.  Никъде не пише, че след всеки прием на лекарство, например, ще има проследяване или поне ще държите връзка за да информираш хомеопата за това което се случва след дозата.


И какво като се съмняваш във водещ виенски хомеопат? Аз пък съм виждала кофти последствията от предписанията на водещ индийски хомеопат, на който всички му се кланят доземи, а една колежка (3 година курсист) видя неща за случая и го реши, които той беше пропуснал. Поне имаше доблестта да признае грешката си.

# 77
  • Мнения: 11
Че има обратна връзка, пише във втория ми пост. Да разбирам ли, че подобно предписание + обратна връзка не е в разрез с правилата според теб?

# 78
  • Мнения: 0
И каква е логиката да ти предпиша едно лекарство и после друго, и после първото, и после пак второто, ако след 1вия прием има обратна връзка за репорт. Второто и всички други предписания се обезмислят, нали? Каква е логиката да ти предпиша една схема, при положение, че след всеки репорт потенциално може да има нужда от предписание което не е в схемата? Така схемите се обезмислят въобще.
Не ми харесват предписанията на твоя хомеопат.

# 79
  • Мнения: 11
ОК, права си..и аз за това взех да се чудя и да питам, не намерих логика и не попитах докато бяхме при него. Благодаря ти за отговорите.
Suzza,  ще го попитам, когато се чуем. Искаше ми се да се информирам малко повече преди това. Не съм учила за хомеопат и се чувствам малко неловко да се съмнявам в знанията на човек с толкова много практика зад гърба си. Все едно той да дойде и да ме учи как се строят сгради..Нали затова всеки е в специалист в неговото си, за да си помагаме взаимно и да се допълваме.
Още веднъж да попитам Фосфор и Бацилинум могат ли да се допълват взаимно?

# 80
  • Мнения: 0
В афоризъм 246 на Органон, Ханеман казва:

"Всяко забележимо прогресиращо и очевидно нарастващо подобрение по време на лечението е условие, което докато съществува, отстранява напълно необходимостта от повтаряне на приема на лекарството, или от прилагане на каквото и да било друго лекарство, тъй като всички благоприятни ефекти на приетия медикамент продължават и напредват към завършване на лечението....."

С прости думи - не е нужно да се повтарят дозите, докато има динамика в положителна посока. За да оцени има или няма динамика хомеопатът трябва да проследява периодично пациентът и да повтори дозата ХЛ (ако същото все още е показано за случая) или да назначи ново ХЛ (ако картината е променена) само при положение, че предходната доза е изчерпала действието си. Това обезмисля използванетона всякакви схеми в хомеопатичната практика.
Същият афоризъм 246 продължава:

"Нерядко при остри, но често и при хронични болести, приемът на една единствена доза правилно подбрано хомеопатично лекарство може да доведе до завършване на лечението, с макар и бавно прогресиращо подобрение, и да окаже помощта, което такова лекарство естествено може да окаже в подобен случай, за период от 40, 50, 60, 100 дни. Това обаче се случва доста рядко; и освен това, за лекаря също, както и за пациента е извънредно важно да съкрати този период, ако е възможно до половината, четвъртината или още повече от периода, тъй че да достигне оздравяване много по-бързо. И това, както се вижда от последните и често повтарящи се наблюдения, може да бъде много успешно осъществено при следващите условия: първо, ако лекарството е избрано с най-голямо внимание и е съвършено хомеопатично; второ, ако то е високо потенцирано, разтворено във вода и дадено в подходяща малка доза на определени интервали, както експериментът показва че е най-добре за по-бързото довършване на лечението, но като се внимава, степента на потенциране на всяка доза да се различава малко от предходната и от следващата, тъй че жизненият принцип, която трябва да бъде изменен до една подобна лекарствена болест да не бъде възбуден до неблагоприятни реакции и съпротива, какъвто е винаги случая, когато дозите са неизменни и особено често повтаряни."

Просто казано - допустимо е по-честото повторение на дози от ЕДИН препарат, с оглед на това да се ускори процесът на възстановяване на здравето. Никъде не става дума за редуване на 2, 3 или повече препарата - това нарушава концепцията за индивидуален подход в хомеопатията. В своите "Лекции по философия на хомеопатията" Кент е разгледал подробно това в Лекция 30.

# 81
  • Мнения: 0
В афоризъм 18 на Органон, Ханеман казва:

"От тази несъмнена истина, че извън съвкупността на всички симптоми, при зачитане на съпътствуващите модалности (§ 5) не е възможно да се открие в болестта нищо и с никакви средства, иначе то би изявило нуждата си от помощ, следва несъмнено, че съвкупността от всички симптоми и обстоятелства във всеки индивидуален случай на болест трябва да бъде единственото показание, единственият ориентир при избора на лекарството."

Ако са назначени 2 или 3 или повече ХЛ по схема, това означава, че тоталността симптоми на болестта се променя по схема (аз това не мога да си го представя  #Crazy ), иначе не би имало основание за промяна на предписанието. Откъде може хомеопатът предварително да знае как ще се измени тоталността, за да предпише схемата си?

# 82
  • Мнения: 0
Въпросът въобще не е в това дали Фосфор и Бацилинум имат "допирни точки". ОК, имат и какво от това?

В афоризъм 169 на Органон, Ханеман казва:

"В случай, когато след първото изследване на болестта и първия избор на лекарството (пъво интервю) установим, че тоталността на симптомите на дадената болест няма да бъде покрита ефективно от болестните елементи на някое единствено лекарство (заради недостатъчното количество известни лекарства) и че две лекарства си съперничат по отношение целесъобразността, като едното е по-подходящо хомеопатично за една част, а другото - за друга част от симптомите на болестта, не се препоръчва след назначаването на по-подходящото от двете да се назначи второто без нов преглед и още по-малко да се дават двете лекарства едновременно, понеже лекарството, което е изглеждало най-подходящо за назначаване след първото не би било подходящо за останалите симптоми при вече изменените условия. В такъв случай, следователно, вместо второто лекарство, за появилата се при новия преглед тоталност на симптомите трябва да бъде избрано друго, по-подходящо хомеопатично лекарство."

Точно и ясно си е казано от Ханеман.

Наближава Коледа....защо не направиш един подарък на хомеопата си - Органон ?  Grinning

# 83
  • Мнения: 11
не знам дали Фосфор и Бацилинум имат допирни точки  Grinning започнах да търся подробна информация за нозодите, но вместо да намеря попаднах на това
 http://www.samuelhahnemann.bg/2011/11/08/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B … 0%B0%D0%BA%D1%82/

Хомеопатична профилактика?

Къде мога да прочета за нозодите?

# 84
  • Мнения: 0
Думата "профилактика" е некоректно да се употребява по този начин. Както и в самата статия пише, става дума за "генус епидемикус" и след като е опеределено кое е генус епидемикус лекарството, то се дава на всички, които са изявили първи симптоми на заболяването, без да се чака да направят пълна картина. В тези слчуаи пациентите не се разболяват повече, а симптомите които са изявили изчезват. Така, че това не е същинска профилактика по смисъла, който сме свикнали да влагаме в тази дума.

За нозодите може да се прочете във някоя материя медика. За да бъдат правилно разбрани трябва човек да се запознае с миазмичната теория, която в Органон е разгледана в афоризми от 78 до 82. По-подробно са разгледани в "Хроничните болести" на Ханеман. "Лекции по философия на хомеопатията" на Кент от 18 до 21 и много мноооого други автори са писали по темата.

Последна редакция: пт, 16 дек 2011, 20:36 от Lavander

# 85
  • Мнения: 3 499
подкрепям. Ако няма проследяване. Едно е да се каже : "Купи си бацилинум да ти е под ръка, сега пийте фосфор, после ще се чуем, или ако има нещо мимоходом, звънете" , друго е директно да ти се пише схема. Макар че е възможно да има някаква тънкост при нозод и поликрест връзката, до която аз не съм стигнала Thinking И въпреки това.

# 86
  • Мнения: 186
Докато се усетя и хоп нова тема и 7 страница! Бързам да чета...

# 87
  • Пловдив
  • Мнения: 41 034
Да  ми подскажете нещо за Туя?Нали не се ползва само за чистене на ...нещо Thinking

# 88
  • Мнения: 0
Лекарството има 9419 симптома. Не се използва само за чистене на нещо си.
Въобще тази идея с чистенето не е много коректна.

# 89
  • И аз не знам къде...
  • Мнения: 718
А някои да се е справил с мастопатия с хомеопатия?
Казвала съм на хомеопата, но тогава не беше толкова зле положението! От няколко месеца не се трае! Не съм говорила с хомеопата, но тези дни трябва да го направя!

Общи условия

Активация на акаунт