За една частна градина, за кооператив, за частно училище

  • 3 492
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 181
Ani27, все пак не разбирам от какво точно ще се оплачеш. От това, че детето ти се е будило насън и е стресирано (няма как да го докажеш и е доста субективно) или че веднъж са ти казали, че не им дължиш нищо, а после - че им дължиш, и значи са били некоректни. Или пък че са коментирали детето ти пред самото него - непрофесионално, но не нарушава никакъв закон; достатъчно е да споделиш тук. А и не знам какво очакваш като резултат от подобно писмо - да ти върнат парите, да ти разстресират детето, да ти се извинят? Твоя воля обаче, ако ти се занимава. Ако искаш "хората да си вършат качествено и съвестно работата, и когато това не е така, да не остават в заблуда, за да не заблуждават и другите", както твърдиш - кажи им го лично; може да им помогне, ако решат, че оплакването ти е обективно, а не плод на афект. Иначе само ще създадеш излишни проблеми на хора, които може и да не са го заслужили. Казвам го, без да имам никакво лично отношение към "Звезден водопад", напомням.

Мнението ми към поста ти няма абсолютно никакво отношение към истории от преди година и повече. Бях забравила, но благодаря, че ми напомни.
Напротив, Емем, много добре ме помниш, и постовете ти в темата са показателни Stop Mr. Green, защото единствено ти определи мнението и впечатленията ми от въпросният " Звезден водопад, като преувеличени и израз на афект'', не прояви очакваното разбиране и съчувствие newsm78 . newsm78 newsm78 newsm78 newsm78 Съжалявам, изтрила съм писмата, които си разменихме преди година, мислех да ги постна, за да преценят останалите потребители, кой е обективен, кой субективен, кой афектиран......тогава ти подходи по подобен начин с недоверие и в последното ти писмо имаше сърказъм, смесен с ирония и неприятни намеци, явно не търпите критика.
Да, ще напища писмата, ще ти обяня защо:
1. Собственичките на  въпросният център оставят с погрешно впечатление за воденият от тях център;
2. Не желая, да подвеждат и други хора, т.е. да травмират и други деца;
3. Цената не е символична и скромна, т.е. очаква се съответното качество;
4. Да, искам извинение, това е най-малкото. Парите, не държа да ми връщат, ако исках можех да не отида да им ги дам, нямаше как да си ги получат(нямат личните ми данни), беше моя добра воля, аз съм коректен човек, държа на чесността......просто бях възмутена от целият цирк, който ми спретнаха, за да им ги дам. По отношението на хората към парите, си правя изводи за тях, доста е показателно;
5. На мнение съм, че когато има критика, хората могат да коригират грешките си, и да предложат по-добри услуги.......стига да не подхождат с недоверие и негативизъм към въпросната такава, а наистина я вземат под внимание, и не реагират, като  мъмрени деца Mr. Green
Емем, ти вместо да приемеш критиката, като помощ и възможност за усъвършенстване, изопачаваш думите ми, твоя воля..........

Не съм забравила още посещението си в Плейцентър Приятели '' в Белите Брези, пропуск от моя страна, че не споделих впечатления във форума, никога не е късно. Емем, не си присъствала на срещата, т.е. мнението ти, няма как да бъде от лични впечатления, а на база предположения Mr. GreenБеше мината година по същото време, преди Коледа. Търсех алтернатива, детето ми да посещава центрове и различни мероприятия с деца, тогава попаднах на тема във форума за въпросния център. Емем беше написала, че търсят хора за центъра в ''Белите брези''. Реших, че е чудесно, близо ни е. Разгледах сайта, написах и писмо с молба, да посетя центъра и т.н. Тя ми върна отговор, че ще ми даде координатите на момичето, което отговаря за въпросният център, лично Емем няма да присътва. Обадих се на въпросната дама( съжалявам не помня имена), много мила ми се стори по телефона, уговорихме се, за мисля беше сряда или четвъртък в 10.00 или 10.30  часа. Няма да забравя, че вечерта валя страхотен сняг, непрестанно, бях се притеснила как ще стигнем с малкия, близо ни е в района,но все пак се притеснявах..... и се обадих, да предупредя, че може и да не отидем с оглед на времето,  момичето дори предложи да не вземе с колата, но аз отказах...първоначално бях с много добри впечатления, може би там ми е грешката, в големите очаквания....... Отидох ме с трамвая, зад нас беше седнала една мама с дете на подобна възраст, детето не престана да кашля, чудех се къде е тръгнала тази жена с това болно дете Mr. Greenкаква беше изненадата ми, когато пристигнах ме едновременно в центъра. Обясни на всички, че това е остатъчна кашлица и т.н.  Mr. Green аз си имам принципи относно събирането с болни деца, първо неприятно впечатление. Заниманията бяха ок, нищо, че лично аз мисля, че обучението на 1,9м-2,5. г. деца на английски е малко пресилено, има доста по-полезни неща, на които могат да се научат........както и да е. Момичето преподаващо английски поднасяше чудесно информацията. Проблемът беше, че повечето дами се изненадоха от моето присъствие, очаквах малко по-раздушно посрещане, а не да се чувствам , като натрапник. Имаше една закръглена мама, която не престана да храни 1.9м. си щерка, то не бяха ябълки, круши, чайчета, медчета........лошото впечатление , което ми направи, че дори не предложи на другите деца......ок, може да си имат правила, всеки да консумира каквото си носи, но в крайна сметка, ние сме нови......мен са ме възпитавали, че когато ядеш нещо и има други наоколо, особено деца, трябва да им предложиш, на детето може да му се прияде........нямах търпение да си тръгна......През цялото време  се опитвах да водя диалог, а получавах отегчени отговори. Емем може и да търсеше хора за центъра, но останалите определено нямаха нужда от такива, поне такова поведение демонстрираха........тогава и написах писмо с негативните си впечатления, че идеята е чудесна, но изпълнена в бгвариант. Преди тръгване попитах дължа ли нещо, казаха ми 10лв(нямаше и 2 часа)това е цената за пробно посещение, мисля. Определено ми се затвърди впечатлението, че направих грешка да изведа детето в този студ. Емем, не беше споделила, че се заплаща, за пробно посещение, може и аз да съм пропуснала да се информирам Mr. Green. Лично аз, съм на мнение, че когато има опция заплащане, другата страна трябва да се уведоми предварително, а не да е по подразбиране. Държа да споделя, че бях наясно , че се заплаща определена сума на месец, но не мислех, че за час, час и половина пробно посещение си заслужаваха 10лв. Центърът беше прилично обзаведен, имаше доста играчки, книжки и т.н......хората не ми допаднаха, по-точно отношениято им.
Отново написах много дълъг пост, съжалявам.....за мен подробностите и детайлите са важни. Да, критичен човек съм, имам високи изисквания.........е, защото мога да си позволя да имам избор Mr. Green

Последна редакция: сб, 10 дек 2011, 22:02 от ani27

# 16
  • Мнения: 3 161
Ani27, наистина не се сетих веднага, че се 'познаваме', но по-късно погледнах в пощата си - аз още пазя писмата ти за спомен. Друг подобен 'случай' не сме имали за 2 г., признавам. Не че всички много са ни харесвали, напротив, хора разни, вкусове разни - но някой да се оплаква, само защото не са го заговорили достатъчно приятелски и не са го предразположили... при положение, че са ти предложили дори да ви вземат с кола от вас в снега... и да твърди, че си е изгубил при нас не само парите, ами и времето... въпреки че беше напълно неоснователно оплакването (в центъра имаше чудесни хора, никога не сме имали конфликти, всички бяха в добри отношения въпреки много трудности, с които се борехме), се опитах да ти отговоря максимално търпеливо и да обясня как стоят нещата, за да не оставаш с лоши впечатления, и дори ти предложих да ти върна парите, ако смяташ, че са загубени.

Благодаря за положителните оценки сред цялото недоволство. "Плейцентър Приятели" вече не съществува, за съжаление, но всеки, който е искал, е дошъл и е видял за себе си какво представлява - не е детски център, а родителски кооператив; бяхме наели хубав апартамент, бяхме го оборудвали с любов, събирахме се с децата си и бяхме отворени и за външни посещения, особено за хора, които проявяват интерес да се включат за постоянно. Но разчитахме повече на това 'сходните' да се намерят, като се видят, а не да привличаме клиенти и да събираме такси; може би затова не си получила очакваното 'обслужване' и пресилено любезно отношение. Но за да го има това прекрасно място за децата ни, сме плащали немалки сметки месечно, които си деляхме - в това число и момичето, което е водило английския език при вашето посещение, и всички, които правехме заниманията там; както и майките, чиито деца са отсъствали няколко дни или седмици по болест (разбира се, че в края на болестта може да остане кашлица и между хора, които се познават и си имат доверие, това не е проблем, ако обясниш). И винаги ме е учудвало отношението на някои хора, че след като нещо се прави некомерсиално, то следва и да е безплатно. И последно, държа да уточня, че групите за игра бяха не по един, а по 2-3 часа, от 10:00 до 1:00, но зависи вие кога дойдете и си тръгнете. Заплащането от 10 лв. е било на посещение, не на минути престой.  A цена от 200 лв. не сме имали - Ани27 си я беше калкулирала сама на базата на дневно посещение. Момичетата, които сами си организирахме заниманията, участвахме с 50 до 100 лв. месечно, според редовността на посещенията, за да плащаме наема и всички разходи, но не сме взимали подобни пари от 'външни', а само при участие в кооператива. Освен това, почти всеки път някоя от нас носеше плодове за всички деца, които се режеха и даваха в почивката, както и чай, който правехме за децата и майките на място; практиката наистина беше да делим храната. Отделно от това, всеки е бил свободен да носи храна на собственото си дете, за да го нахрани, преди да си тръгнат, но не сме имали проблеми с дразнене, защото по-големите обикновено не проявяват интерес към бурканчетата на малките.

П.С. И понеже докато пишех, Ани27 е постнала и нейните писма, които не знам кого биха заинтригували в тази тема, искам само да кажа, че се надявам те сами да илюстрират как за някои хора няма угодия, каквото и да им предложиш. Дано междувременно не навреди на много други с необмислените си коментари и критики.

Последна редакция: нд, 11 дек 2011, 06:57 от Емем

# 17
  • Мнения: 4 877
ani27, мисля, че има забрана в бгмама да се публикува лична кореспонденция.

Емем, жалко за прекрасната ви идея!

# 18
  • Мнения: 3 161
Danybon, нищо не е загубено. След нас отвориха няколко кооператива, дори и момичетата от нашия се включиха в нов, получихме силна медийна подкрепа и идеята вече е доста популярна. За себе си научих много неща, и най-вече си дадох сметка какви усилия са необходими, за да се отглеждат качествено деца - много хора си мислят, че това е печеливш бизнес, лесни пари, но поне моят опит е точно обратният. Изискват се добри начални инвестиции, материална база, качествен човешки ресурс (най-трудното обикновено), огромна отдаденост и донякъде инат, за да се справиш от една страна с непостижимите условия за отваряне на детска градина (ако решиш да се лицензираш), а от друга - с често нереалните очаквания и изисквания на родителите. Аз затова и бягах от идеята за частна детска градина; исках да привлека хора, с които ще правим нещата заедно и всеки ще влага от себе си максималното; а и не исках да правя бизнес, работя друго (пак свързано с образование), правех го за моите деца и децата на съмишленици и приятели. Та затова ми е ясно какви усилия са нужни, за да се поддържа един детски център и ме боли, когато се злослови по нечий адрес, без да има реални основания за това.

# 19
  • Мнения: 3 181
Danybon, нищо не е загубено. След нас отвориха няколко кооператива, дори и момичетата от нашия се включиха в нов, получихме силна медийна подкрепа и идеята вече е доста популярна. За себе си научих много неща, и най-вече си дадох сметка какви усилия са необходими, за да се отглеждат качествено деца - много хора си мислят, че това е печеливш бизнес, лесни пари, но поне моят опит е точно обратният. Изискват се добри начални инвестиции, материална база, качествен човешки ресурс (най-трудното обикновено), огромна отдаденост и донякъде инат, за да се справиш от една страна с непостижимите условия за отваряне на детска градина (ако решиш да се лицензираш), а от друга - с често нереалните очаквания и изисквания на родителите. Аз затова и бягах от идеята за частна детска градина; исках да привлека хора, с които ще правим нещата заедно и всеки ще влага от себе си максималното; а и не исках да правя бизнес, работя друго (пак свързано с образование), правех го за моите деца и децата на съмишленици и приятели. Та затова ми е ясно какви усилия са нужни, за да се поддържа един детски център и ме боли, когато се злослови по нечий адрес, без да има реални основания за това.

Донибон, дори и да е забранено постването на лична кореспонденция, това са моите писма до Емем, и не виждам защо да не ги споделя с останалите, няма от какво да се притеснявам....ако някой друг се притеснява, проблемът е негов. Оставам на останалите потребители да преценят.
Емем, повярвах ти, че не ме помниш, при условие, че "Друг подобен 'случай' не сме имали за 2 г.'' Mr. Green
Да, момичето предложи да ни закара до центъра и точно тази и любезност и отзивчивост, ме накара да тръгна в онзи студен и снежен ден, реших, че хората са мили и добри, но до там с добрите впечатления. Не съм очаквала ОБСЛУЖВАНЕ, както Емем изкоментира в единият си отговор до мен( личи си от писмата), а нормално човешко отношения. Има си неписани правила, норми на поведение, когато има нов човек+дете и отсрещната страна би трябвало да се опитва да го приобщи, а не само той да прави опити едностранно.
Емем, не си присъствала нито на посещението ми в '' Плейцентър Приятели'' в Белите брези, нито в  "Звезден водопад'', т.е. мнението ти е субективно и не е изградено от лични впечатления, бих казала, по скоро е реакция на обида и наранено его, защото :" си дадох сметка какви усилия са необходими, за да се отглеждат качествено деца - много хора си мислят, че това е печеливш бизнес, лесни пари, но поне моят опит е точно обратният", т.е. многото услилия и труд не са били оценени според очакванията ти, съжалявам, всеки има право на мнение.
Форумът е свободен, и аз държа да споделя мнението и впечатленията си с другите, за да ги предпазя от подобни преживявания........кой как ще го изтълкува и разбере си е негов избор. Лично мен, ме обижда квалификацията ''злословене'', при условие, че човекът няма лични впечатления от нито една от двете ситуации/случки. Това, че някой е положил много услилия за нещо, не означава автоматично, че другите нямат право да го критикуват, и изразят лично мнение, щом има бъг в системата........а явно наистина е имало подобен проблем(визирам '' Плейцентър Приятели''), и правилно съм преценила нещата щом кооперативът вече не съществува......една от причините е може би, точно хората Mr. Greenкоито тогава се държаха дистанцирано.
Да, цената сама си я калкулирах(имам слабост към цифрите Mr. Green), момичето ми каза 25 лв на посещение, които са 2пъти  седмично. 25*2=50лв седмично. 4 седмици по 50= 200лв месечно, това е за постоянни посещения, ясно е, че ако си т.н. външен човек, няма да си редовен посетител, едното изключва другото. Споделих, че въпросната закръглена мама, хранеше детето си с ябълки, круши и чай с мед, не с храна от бурканчета. Синът ми,  много обича плодове, но никой не ме беше уведомил, че за по-малко от 2 часово посещение трябва да нося храна. Моето възпитание, предполага когато някой яде нещо пред другите, особено, ако тези други включват деца, да  предложи от храната. Това, не подлежи на коментар, колко лошо впечатление прави. Отделно си личи, че сме разменили 4-5 писма преди да осъществим посещението, в  някои от тях питам какво е нужно, да носим ли нещо........да, аз не съм попитала в прав текст, колко ще струва, но все си мисля, че ако има такса за пробно посещение, страната, която прави офертата, трябва да уведоми другата.....т.е. за мен е странно, че Емем не ме е информирала. Не става въпрос за 10лв, въпроса е принципен, не са изяснени всички обстоятелства. Парите не са маловажни, понякога могат да бъдат и определящ фактор, защото на мен частната градина за 3 часа седмично, всеки ден ми струва 300лв, на фона на 200лв, 2 часа седмично, 2 дни, във въпросният център...........
Относно " нереалните очаквания и изисквания на родителите'', моите са единствено и само детето ми да се чувства комфортно и щастливо. Не страдам от болни амбиции, не ме вълнуват учебните програми, 2 езика на 3годишна възраст и подобни, намирам го за пресилено и смешно........оставила съм на детето свобода да се занимава с каквото прецени, каквото му доставя удоволствие, ако иска и тираджия да става, стига да е щастлив.  Heart Eyes Heart EyesХората имат различни разбирания и критерии за щастие и удовлетворение. Примера с тираджията, е от еднин разказ на моя приятелка, как нейн роднина със завършена школа в Симеоново, инспектор, после завършил и право, но след няколко години станал тираджия, защото това  била детската му мечта Mr. Greenи тя не можеше да го разбере.......ами не могат всички да са инжинери, доктори, юристи, хора на изкуството........ едно е важно: хората да са доволни/удовлетворени от това, което правят.
Съжалявам, за дългия пост.

# 20
  • Мнения: 4 877
Благодаря за информацията, Емем! Беше ми интересно да прочета какво се случва с идеята ти.
Радвам се, че успешно се развива.

Danybon, нищо не е загубено. След нас отвориха няколко кооператива, дори и момичетата от нашия се включиха в нов, получихме силна медийна подкрепа и идеята вече е доста популярна. За себе си научих много неща, и най-вече си дадох сметка какви усилия са необходими, за да се отглеждат качествено деца - много хора си мислят, че това е печеливш бизнес, лесни пари, но поне моят опит е точно обратният. Изискват се добри начални инвестиции, материална база, качествен човешки ресурс (най-трудното обикновено), огромна отдаденост и донякъде инат, за да се справиш от една страна с непостижимите условия за отваряне на детска градина (ако решиш да се лицензираш), а от друга - с често нереалните очаквания и изисквания на родителите. Аз затова и бягах от идеята за частна детска градина; исках да привлека хора, с които ще правим нещата заедно и всеки ще влага от себе си максималното; а и не исках да правя бизнес, работя друго (пак свързано с образование), правех го за моите деца и децата на съмишленици и приятели. Та затова ми е ясно какви усилия са нужни, за да се поддържа един детски център и ме боли, когато се злослови по нечий адрес, без да има реални основания за това.

# 21
  • Мнения: 1 347
Danybon, нищо не е загубено. След нас отвориха няколко кооператива, дори и момичетата от нашия се включиха в нов, получихме силна медийна подкрепа и идеята вече е доста популярна. За себе си научих много неща, и най-вече си дадох сметка какви усилия са необходими, за да се отглеждат качествено деца - много хора си мислят, че това е печеливш бизнес, лесни пари, но поне моят опит е точно обратният. Изискват се добри начални инвестиции, материална база, качествен човешки ресурс (най-трудното обикновено), огромна отдаденост и донякъде инат, за да се справиш от една страна с непостижимите условия за отваряне на детска градина (ако решиш да се лицензираш), а от друга - с често нереалните очаквания и изисквания на родителите. Аз затова и бягах от идеята за частна детска градина; исках да привлека хора, с които ще правим нещата заедно и всеки ще влага от себе си максималното; а и не исках да правя бизнес, работя друго (пак свързано с образование), правех го за моите деца и децата на съмишленици и приятели. Та затова ми е ясно какви усилия са нужни, за да се поддържа един детски център и ме боли, когато се злослови по нечий адрес, без да има реални основания за това.


 Peace

Между другото, винаги  съм се се възхищавала на това, което направихте. Поздравления!!!

# 22
  • София
  • Мнения: 721
ani27, вече в трети или четвърти дълъг пост казваш една и също, може би е време да спреш  Simple Smile
Всичко, което искаш да кажеш, стана ясно още с първия ти пост, наистина Peace

# 23
  • София
  • Мнения: 12 479
Емем Съжалявам, че сте затворили центъра. Беше добра инициатива.

За нереалистичните очаквания и изисквания на родителите при отварянето на ДГ не съм съгласна. След сериозна обиколка из ДГ в София смело твърдя, че изискванията на родителите са крайно, безумно занижени. Логично е да е така, защото няма места, тази услуга е скъпа и хората просто трябва да се върнат на работа, но все пак е факт, че в такива бардаци се гледат деца, че е срамно направо. Има и добри места, разбира се, но другите са много повече и с времето стават еталон, защото родителите казват, че са много доволни. И какво друго да кажат, няма как да е "оставям детето си на едно ужасно място, но какво да се прави". Държавата сериозно трябва да се заеме с този въпрос, защото поражението от стореното сега ще и струват много повече по- късно.

ПП По конфликта ви с Ани не бих взела отношение, това са ви ваши, лични неща.

# 24
  • Мнения: 3 161
Ani27 май има някакъв проблем в комуникацията. Казах, че не се сетих коя е, докато четях оплакването й за "Звезден водопад" и излагах позицията си. Не че изобщо не се сетих коя е впоследствие, както тя неправилно интерпретира думите ми. Няма как да забравя подобен случай; както казах, е единствен в двугодишната ни практика. И понеже много ме изненада, разпитах подробно момичетата тогава и имам достатъчно информация.

За таксите - май и с математиката има проблем. Или не помни вече какво е чула, или съзнателно изкривява нещата, не знам. 25 лв. за посещение не сме събирали никога. Това, което са й казали, и което се споменава и в нейното цитирано по-долу писмо е "50лв за 2 посещения седмично" - това са парите, които майките плащаха за месец, при средно 2 посещения на седмица. При по-чести посещения (4-5 пъти) събирахме по 100 лв. Но това беше на база вътрешни договорки между нас и за хора, които участват активно и доброволно в поддръжката на центъра, не е "такса" в чистия смисъл и не касае външни хора.

На въпроса "Трябва ли да носим нещо(играчки, пластелин, моливи, книжки)" по всяка вероятност съм отговорила да си носят пантофки; другите неща ги осигуряваме. Не ми е хрумнало да отговоря с "носете си и 10 лв.", защото ако е искала да пита колко струва, щеше да го формулира така. На сайта ни, който тя върди, че е чела, имаше информация за групите за игра и цените им, така че съм предположила, че е запозната. http://priateli.info/?p=1617

И накрая, удивена съм колко злоба и жлъч може да съдържа в себе си един човек към хора, които дори не познава. Като започнем от времето, което отделя, за да ви занимава с един отдавна приключил случай в едно вече несъществуващо място (т.е. няма как да е полезно инфото на хората в тази тема), минем през зелените човечета, с които е изпъстрено писмото й и стигнем до заключението "явно наистина е имало подобен проблем(визирам ''Плейцентър Приятели''), и правилно съм преценила нещата щом кооперативът вече не съществува." Нямаш начин да знаеш, мила Ани, защо не съществува вече кооперативът, но със сигурност не е заради твоите дълбоки наблюдения и анализи, уверявам те. Ако хората, които се грижат ежедневно за децата ви, получават подобно пренебрежително, обидно, язвително отношение, чудя се какво ли търпение е нужно, за да се държат мило и любезно с вас и с децата ви? Че и да не ви взимат пари за това? Съчувствам на всички, към които Ани27 ще се насочи с детето си. Не зная дали наистина е спокойно и мило дете, както го описва, или при контакт с други деца става агресивно, както са го охарактеризирали в "Звезден водопад", но майката със сигурност не е от майките-мечта за един детски център. А мисля, че и темата обърна на спам и лични плюнки срещу хора, които не й харесват.

ПП Бояна, нямам личен конфликт с Ани27; просто реагирах на изложеното от нея мнение и понеже тя реши да го обърне на лична нападка, опитвам да изчистя сума неверни неща, които наговори по наш адрес; който иска, да си прави изводите за останалите места, които критикува.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 479
ПП Бояна, нямам личен конфликт с Ани27; просто реагирах на изложеното от нея мнение и понеже тя реши да го обърне на лична нападка, опитвам да изчистя сума неверни неща, които наговори по наш адрес; който иска, да си прави изводите за останалите места, които критикува.
Разбирам те, намеквах, че това е за личен разговор. Публиката би могла да изпитва само неудобство, когато е свидетел на подобна размяна на реплики.

# 26
  • Мнения: 3 181
Емем, съжалявам за т.н. спам, обичам нещата да са точни и ясни.
Не ти вярвам, че не ме помниш, а впоследствие си се сетила, защото първият ти пост относно впечатленията ми за '' Звезден водопад '' е показателен, като го характеризираш, като афект.......това е меко казано леко надменно, да омаловажаваш личното мнение на друг, при условие, че за детето му е имало негатифен ефект, дори е травмирано, само защото са засегнали егото ти и не са оценили положеният от теб труд. Да идеята е похвална, но както споделих по бгизпълнена. И наистина, щом кооперативът е закрит, мисля, че една от причините е точно лошата комуникация и отношения между хората, това визирах, като казах, че правилно съм преценила ситуацията.
Относно  въпросните пари, много добре чух, и както подчертах, за пари и сметки, никога не греша и недочувам грешно. И мисля, че е елементарно, когато се очаква заплащане за услуга, това да бъде уточнено и да се знае от двете страни, за да са подготвени, а не да се разчита, на това, че другиат прочел в сайта........аз тогава не го намерих, от къде да знам, че след коментара ми не сте го качили в сайта, т.е. взели сте си бележка.
Кой е злобен, жлъчен и т.н. не знам, но вие Емем, не пожелахте да приемете моята критика, а веднага ме обвинихте, че съм искала да бъда ОБСЛУЖВАНА, що за глупост и отношение? Ако исках ОБСЛУЖВАНЕ щях да приема предложението да ни закарат с кола, аз отказах,предпочетох да използва ме трамвая( тогава още не шофирах).
И няма защо да съчувствате на хората, които ще се грижат за детето му, да взискателна съм, но ако си вършат качествено работата, няма да имат проблем с мен. Под качествена работа, не визирам детето ми да знае 100 песнички, 2 езика, да смята и подобни, искам да е доволно и щастливо и да ходи с желание на градина. Споделих, една от причините да избера частната детска градина, е за да имам право на претенции, ако не са покрити изискванията и очакванията ми. Плащаш-искаш-получаваш.
Личен конфликт с Емем нямам, но още помня, писмото и, с което ме обвини, че съм очаквала ОБСЛУЖВАНЕ, как личното ми мнение относно травмирането на детето ми е АФЕКТ, а постовете ми са ЗЛОСЛОВИЕ.........приемам го, като е словестна агресия.
Емем, в провинцията сме, и може би, ще останем тук за празниците. Каняте с удоволствие, след това, да прекараш един ден с мен и детето ми, за да прецениш колко е агресивно, отнася се и за останалите. Няма от какво да се притеснявам Wink
Бояна, исках да остане личен т.н. разговор между нас( за това и преди 1г. коментарите бяха само на лични), но след омаловажаването на ситуацията от Емем относно '' Звезден водопад'', реших да споделя с останалите на какво се дължи това омаловажаване и лично отношение. Съмнявам, се че на някоя майка би и било приятно, ако вместо съчувствие, получи подобни квалификации, при условие, че детето е реагирало показателно отрицателно.......и майката се притеснява дали няма да остане трявма за детето, а други се грижат за егото си....... идеята и трудът си.
Мога да пожелая на всички успешен избор на детска градина, доволни и шастливи деца и липса на негативни емоции.
С удоволствие приемам предложения, за частни градини, в южните квартали, предпочитам половин ден. Учебната програма не ме вълнува, единствено искам детето ми да е доволно и щастливо. Не ми е спешно детето да ходи на градина, '' Звезден водопад'' беше по негово настояване.
Извинявайте, за дългите и подробни постове, държа нещата да са максимално ясни и точни.

Последна редакция: нд, 11 дек 2011, 11:32 от ani27

# 27
  • Мнения: 3 161
Ани27, стига вече, на всички стана досадно, даже и на мен - да отговарям на едни и същи неща. Виж заглавието на посочения линк от сайта ни и датата под него (автоматично генерирана), след като мислиш, че сме го качили след твоето посещение. Всичко е точно и ясно, само дето ти не го схващаш. Един ден с теб?  Crazy Не, благодаря; и няколко разменени лични съобщения и поста тук са ми в повече  Peace

# 28
  • Мнения: 3 161
За нереалистичните очаквания и изисквания на родителите при отварянето на ДГ не съм съгласна. След сериозна обиколка из ДГ в София смело твърдя, че изискванията на родителите са крайно, безумно занижени. Логично е да е така, защото няма места, тази услуга е скъпа и хората просто трябва да се върнат на работа, но все пак е факт, че в такива бардаци се гледат деца, че е срамно направо. Има и добри места, разбира се, но другите са много повече и с времето стават еталон, защото родителите казват, че са много доволни. И какво друго да кажат, няма как да е "оставям детето си на едно ужасно място, но какво да се прави". Държавата сериозно трябва да се заеме с този въпрос, защото поражението от стореното сега ще и струват много повече по- късно.

Бояна, чудя се как може държавата да вземе мерки, като тя самата не предоставя достатъчно места за децата и родителите трябва да се спасяват поединично; а и в съществуващите държавни има много добри такива (поне в материално отношение), но има и ужасно остарели, занемарени и неподдържани места; така че родителите няма и много база за сравнение и избор. За отношението къ децата да не говорим; поне в някои от частните се полагат усилия за съвременни методи на възпитание, докато в държавните можеш да се молиш само да попаднеш на добра учителка - правилата и порядките са си като от наше време.

Но това, за което говоря аз, е именно отношението "Плащаш-искаш-получаваш" от страна на родителите; някои хора смятат, че за парите, които дават, имат право на всякакви претенции, а това е невъзможно. Дори и в кооператива, където гласът на родителите е решаващ, трудно се постига съгласие - едни искат по-ниска цена, други искат по-малко деца в групата, трети искат само био храни, четвърти искат да се излиза много в природата, пети искат да не се излиза, за да не настиват децата... десет души искат 10 различни неща, колкото и да са сходни уж по възгледи и да са си допаднали... а в една частна градина хората са с още по-различни изисквания, с огромни претенции и понякога с очакването, че след като плащат, ще поръчват музиката... държавните изисквания за отваряне на детска градина също са доста непосилни за малки заведения примерно тип домашна детска градина, независимо, че средата може да е много приятна, образователна, близка до семейната атмосфера... само за да извадиш нужната документация, се искат няколко хиляди лева и много тичане... това хора, които обичат децата и искат да работят с тях, не могат да си го позволят обикновено и така кръгът се затваря....

# 29
  • София
  • Мнения: 12 479
За нереалистичните очаквания и изисквания на родителите при отварянето на ДГ не съм съгласна. След сериозна обиколка из ДГ в София смело твърдя, че изискванията на родителите са крайно, безумно занижени. Логично е да е така, защото няма места, тази услуга е скъпа и хората просто трябва да се върнат на работа, но все пак е факт, че в такива бардаци се гледат деца, че е срамно направо. Има и добри места, разбира се, но другите са много повече и с времето стават еталон, защото родителите казват, че са много доволни. И какво друго да кажат, няма как да е "оставям детето си на едно ужасно място, но какво да се прави". Държавата сериозно трябва да се заеме с този въпрос, защото поражението от стореното сега ще и струват много повече по- късно.

Бояна, чудя се как може държавата да вземе мерки, като тя самата не предоставя достатъчно места за децата и родителите трябва да се спасяват поединично; а и в съществуващите държавни има много добри такива (поне в материално отношение), но има и ужасно остарели, занемарени и неподдържани места; така че родителите няма и много база за сравнение и избор. За отношението къ децата да не говорим; поне в някои от частните се полагат усилия за съвременни методи на възпитание, докато в държавните можеш да се молиш само да попаднеш на добра учителка - правилата и порядките са си като от наше време.

Като казвам да вземе отношение държавата въобще нямам предвид само частните градини, напротив. Липсата на места и много други нерешени въпроси произвеждат сегашната абсурдна ситуация.

Но това, за което говоря аз, е именно отношението "Плащаш-искаш-получаваш" от страна на родителите; някои хора смятат, че за парите, които дават, имат право на всякакви претенции, а това е невъзможно. Дори и в кооператива, където гласът на родителите е решаващ, трудно се постига съгласие - едни искат по-ниска цена, други искат по-малко деца в групата, трети искат само био храни, четвърти искат да се излиза много в природата, пети искат да не се излиза, за да не настиват децата... десет души искат 10 различни неща, колкото и да са сходни уж по възгледи и да са си допаднали... а в една частна градина хората са с още по-различни изисквания, с огромни претенции и понякога с очакването, че след като плащат, ще поръчват музиката... държавните изисквания за отваряне на детска градина също са доста непосилни за малки заведения примерно тип домашна детска градина, независимо, че средата може да е много приятна, образователна, близка до семейната атмосфера... само за да извадиш нужната документация, се искат няколко хиляди лева и много тичане... това хора, които обичат децата и искат да работят с тях, не могат да си го позволят обикновено и така кръгът се затваря....
Съгласна съм, но мисля, че пропускаш нещо важно в разсъжденията си. За всеки родител, особено за майката, първата раздяла с детето е кошмарно тежко преживяване свързано с много голямо чувство за вина. Това е проста схема, която е "измислена" от природата, за да не изоставя майката детето си. Затова и изискванията често изглеждат странни, родителите истерични, а мира невъзможен. Онзи, който предлага такива услуги трябва да е добър психолог и/или да има достатъчно опит, за да успокои и родителите, да спечели доверието им.
Колкото до бизнеса, с всеки бизнес е така. Някой ден бих ти разказала в моята работа за какво става въпрос, няма лесно никъде. нито гаранции, че усилията ти няма да отидат на вятъра в крайна сметка.

Общи условия

Активация на акаунт