"Парите следват детето" 2

  • 46 461
  • 1 165
  •   1
Отговори
# 1 110
  • София
  • Мнения: 62 595
не си пазя списък с източници. Просто през годините съм събирала тези знания в главатта си. Не пиша научна статия, че да съм длъжна да цитирам източници.

# 1 111
  • Мнения: 5 160
Питаше какво правят с "печалбата"  Simple Smile
Търг.дружество - това му е целта - разпределя си разликата.
Дружество с нестопанска цел - тц.


Още цитат :
Цитат
Финансовите донори, отстъпвайки част от печалбата си, освен от благотворителни съображения са мотивирани и от корпоративни аргументи. Най-очевидният от тях е толерирането на данъчните им задължения по отношение на преките данъци. Но в развитите пазарни общества корпоративните мотивации не се ограничават само с данъчни съображения. Все по-голяма популярност придобива например двустранната връзка между водещи компании и водещи висши училища. Дарявайки част от печалбата си на добрите университети, финансово стабилните компании благоприятстват високото качество на образователния процес, респ. създаването на висококвалифицирани модерни специалисти, измежду които те избират своите бъдещи служители. Факт е, че и най-могъщият държавен бюджет не може да си позволи субсидиране на образователния процес в мащабите, в които това прави частният капитал. Същевременно той проявява пазарния си рефлекс, като ориентира помощта си към най-добрите участници на образователния пазар. Разбира се, има много дейности, които не представляват интерес за него, но са доказано необходими за обществото. Тяхното реализиране е възможно от нестопански организации, които или се самоиздържат с печалбата от съпътстващи стопански сделки, или разчитат на някакъв вид бюджетно финансиране. Естествено и логично е държавният бюджет да предостави част от задълженията си на нестопанските субекти. За целта адекватната данъчна политика трябва да стимулира предприемаческите нагласи у тези субекти, както и да контролира целевото изразходване на реализираната от тях печалба.

оттук - http://www.ecem.org/Default.aspx?ln=1&id=283 - пише за училища;)

# 1 112
  • Мнения: X
И какво правят с частта, с която приходите надвишават разходите?
Случайно точно по този повод ми разказа моя приятелка какво се прави - с тази част  в голяма чанта на 23.12. (преди Коледа) се вдигат директорката и най-приближените й лица и пазаруват каквото могат на килограм - компютри, лаптопи, принтери, кой каквото се сети. Не трябва да остава нито стотинка от бюджета неизползвана.

# 1 113
  • Мнения: 24 467
не си пазя списък с източници. Просто през годините съм събирала тези знания в главатта си. Не пиша научна статия, че да съм длъжна да цитирам източници.

Е, то такова едно твърдение си е жива журналистика. А пишете, как кофти били журналистите.
Благодаря, все пак, за честността.  Wink

Фри, за частни училища ли пишеш?
Така описаното е налице у нас във всяко бюджетно учреждение- харчи се до стотинка, че след въпросната дата трябва да се връща.

Да се "вкара" печалбата в подобряване и модернизация на базата и учебния процес е нещо, различно от това "нямат право на печалба" или да "не генерират печалба". Стигнахме до нещо, все пак.
Пак да питам- това ли ви плаши и отвращава от ТД- че учредителите могат да разпределят печалби? Всъщност не са учредителите, а съдружниците, но това- само за пълнота. Защо ви притеснява? Ако това не е налице, какъв друг проблем ви създават ТД?

# 1 114
  • Мнения: 5 160
Фри - това при държавно/ общинския бюджет.

Дружество с нестопанска цел прави бюджет - с членски внос да покрие разходите, търси дарения, спонсори, прибягва да стопанска дейност, която трябва да е свързана с целите на нестопанската.

# 1 115
  • София
  • Мнения: 62 595
И какво сега, ти всеки път ли се аргументираш с цитати, че твоето да не е журналистика? Доколкото съм забелязала, не прилагаш списък с линкове в подкрепа на мненията си! Ако нещо не си съгласна с написаното от мен относно училищата, можеш да ми опонираш със съответните аргументи като твои знания и изночници, щом толкова държиш на тях, а не да се опиитваш само да дискредитираш моите аргументи!

Нямат право да генеерират пачелба, която после да си разпределят помежду си съдружниците или акционерите, а трябва всичко над чертата да вкарат обратно в някаква дейност в училището. Сега по-ясно ли се изразих?

# 1 116
  • Мнения: 5 160
Цитат
Да се "вкара" печалбата в подобряване и модернизация на базата и учебния процес е нещо, различно от това "нямат право на печалба". Стигнахме до нещо, все пак.

"Нямат право" - самите физически лица, нали те стоят все пак зад всяка една форма на организация.

Цитат
"Така или иначе, май частните не напират много към субсидията, за разлика от родителите, които се възползват или смятат да се възползват от частни училища."
И на мен така ми изглежда. Или лобито им не пробива. Засега.

# 1 117
  • Мнения: 24 467
Е, ако твърдя нещо, се позовавам на източник, когато ме питат. Ако нямам такъв- казвам че няма и толкова, не си губим времето взаимно с хората.
То, иначе, ясно- твърденията не са забранени, но си остават едни такива... ами твърдения. Т.е. не са с особена тежест. Не се обиждайте де, важи за всяко твърдение, все пак.
ххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххххх

Лоренца, дори ТД може да има за съдружници не само или изобщо да няма ФЛ.
Съдружник може да бъде дори ЮЛ с нестопанска цел /напр. синдикат- Решение № 36 от 26.I.1996 г. по ф. д. № 214/95 г., V г. о./.

"Сдружението с нестопанска цел, регистрирано по ЗЛС, може да образува с имуществото си търговско дружество по реда на Търговския закон."-Решение № 212 от 26.I.1995 г. по ф. д. № 119/94 г., V г. о.


Не разбрах какво те тревожи, обаче, до тук. Искам да си изясня.

# 1 118
  • Мнения: 5 160
Нищо не ме тревожи.
Не се схваща разликата между ТД и ЮЛНЦ.
А това, че в ТД може да няма ФЛ - интересно ТД, което участва в първото кой ли стои зад него/ много правно взе да става вече/.

Цитат
"Сдружението с нестопанска цел, регистрирано по ЗЛС, може да образува с имуществото си търговско дружество по реда на Търговския закон."-Решение № 212 от 26.I.1995 г. по ф. д. № 119/94 г., V г. о.
Това конкретно го няма вече.
Да, може да учредява ТД.

# 1 119
  • Мнения: 24 467
Тогава пак да опитам да си изясня- какво ви притеснява в ТД?

# 1 120
  • София
  • Мнения: 62 595
Мен лично не ме притеснява регистрацията на ТД като такова, а дейността и целта му, в частност дали е записано в устава му относно печалбата дали като при обикновена фирма работи с цел печчалба, която после да се разпреедели между съдружниците според желанието им, или е обратното - няма разпределяне на печалба и накрая трябва колкото приходи има, толкова и разходи да са направени. Пък дали ще вложат излишъка в подобряване на битовите условия на училището, дали ще е в иновативни програми за обучение или нещо друго, то се решава от настоятелството и кой как се разпорежда със средствата се описва в устава. Хич не ме кефи това собствениците на частното училище хем да получават държавна субсидия, хем после да си прибират печалбата в джоба, и то съвсем безконтролно.

# 1 121
  • Мнения: 264
Andariel, идеята е парите да следват детето , а дали ще иде при ТД , Фондация и прочие какво значение има след като те се дават целево - за тази услуга /да обучиш лицето Х/ получаваш толкова пари съгласно изискванията, които държавата поставя ...., а какво ще си правят ТД с печалбата също не би трябвало да те интересува . Няколко пъти коментирах по темата, че конкуренцията ще оправи всичко. Ако собственикът на ТД "частно училище" иска и догодина да е на пазара , който без това много бързо се развива няма да ходи на яхти и почивки, а ще инвестира в подобряване на качеството на услугата образование, което предлага.  Дори цитираното изследване на plamenhk е в подкрепа на твърдението, че няма нищо лошо в повечко конкуренция, че тя ще е здравословна за всички.


Смятам, че АК осигурява помощ на децата, които заслужават да учат там, но не могат да си го позволят финансово. Прави го доста по-масово от всички подобни опити на други места.

Личното ми мнение е, че в нашата държава е проблем не че не всички деца могат да влязат в АК или да си платят за частно образование. Проблем е огромния процент деца, които НЕ посещават никакво училище и са обречени на неграмотност и невъзможност да се грижат за себе си. Затова предпочитам държавата да се грижи приоритетно за тях. За да не ги издържат утре моите деца, ако останат тук.
Това е моят и на децата ми интерес. Ние тук очевидно ще намерим начин децата ни да изкласят.
Ще си позволя да не се съглася с подчертаното. Не искам да обръщаме темата за или против АК, тъй като си има отделна тема за Американския колеж , но политиката на Колежа напоследък въобще не е такава.
И относно личното мнение - това че ВИЕ имате възможност е чудесно. Аз се изказвам по принцип, че една такава субсидия би разширила възможностите на повече родители и ако се колебаят и средствата им не са достатъчни  държавната субсидия "парите да следват ученика" би им дала избор и  възможност да намерят алтернатива на държавното образование, т.е. аз съм твърдо за това да имаш различен избор  Peace

# 1 122
  • София
  • Мнения: 2 952
Countries with a higher proportion of students enrolled in private schools score higher on internationally comparable exams taken by 15 year olds.
For example, a 10% increase in enrolment in private schools improves a country’s mathematics test scores in PISA (Programme for International Student Assessment) by almost half a year’s worth of learning. A 10% increase in private school enrolment also reduces total educational spending per student by over 5% of the OECD average.

ОИСР, за която се отнася изследването е организация на 29 РАЗВИТИ държави. Статистиката е правена във и за членовете на ОИСР.
България не е сред тях.

Цитирам Уикипедия:
Дялът на страните-членки на ОИСР е около 60 % от световния БВП.
ОИСР стимулира изграждането на бариери в работния човекопоток и създаването на конкуретни условия. Същевременно през последните годни нарастват усилията на организацията по отношения на образованието и социалната политика. В края на 2008 година ОИСР обръща внимание на страните членове за опасност от нарастване на бедността и неравнопоставеността в тях.


Наистина ли някой смята, че образователната ни система и държавна и частна и каква ли не има общо с това, което се прави в 29-те най-развити държави? Наистина ли някой смята, че делът на децата обхванати от частно образование в Бг има общо с цифрите за ОИСР?
Няма и на милиметър да се доближим до тази организация с процента деца, които в Бг изобщо не са обхванати от образователната система. Ако ще и държавата да започне да издържа на 100% частното образование.

...това че ВИЕ имате възможност е чудесно. Аз се изказвам по принцип, че една такава субсидия би разширила възможностите на повече родители..
Колко повече? Цената на година е 5700 евро, държавната субсидия е от порядъка на 700 евро. Не смятам, че това ще промени намеренията на много хора.
Не си спомням да съм казвала какво имам възможност. Нека се придържаме към фактите.

... но политиката на Колежа напоследък въобще не е такава.
Цитирам сайта на Колежа: На близо 95% от 51 кандидатствали за намаляване на учебната такса от новоприетия випуск през 2011 г. е предоставено такова. Намаляването на годишната учебна такса варира от 10% до 90%. Общо над €100 000 са отпуснати на семействата на нашите осмокласници.

Не съм адвокат на АК, не съм и противник на частното образование.
Просто уважавам труда и платените данъци и предпочитам разпореждането с тях да бъде в обществен интерес. Аз така или иначе стана ясно, че съм от донорите, не от бенефициентите  Simple Smile, така че директен паричен поток нЕма да ме огрее.

# 1 123
  • София
  • Мнения: 35 332
Добре де, нали това се дискутира- държавата да отпусне субсидия и съответно таксите да се намалят в същия размер?! Кой, какво прибира в повече?! Важното е, че родителите ще заплатят по-малко.
Въртите, въртите и пак до това стигаме.

# 1 124
  • Мнения: 264
...това че ВИЕ имате възможност е чудесно. Аз се изказвам по принцип, че една такава субсидия би разширила възможностите на повече родители..
Колко повече? Цената на година е 5700 евро, държавната субсидия е от порядъка на 700 евро. Не смятам, че това ще промени намеренията на много хора.

Нали не смятате , че АК е единственото частно учебно заведение в България което би заинтересувало родителите с един ваучер от 700Е ?
Има различни такси в различните частни училища и детски градини, и човек доста би се замислил какво да избере , ако държавата му плаща половината примерно  Wink



Не си спомням да съм казвала какво имам възможност. Нека се придържаме към фактите.
цитат от вашето мнение: Ние тук очевидно ще намерим начин децата ни да изкласят.

Аз така или иначе стана ясно, че съм от донорите, не от бенефициентите  Simple Smile, така че директен паричен поток нЕма да ме огрее.
Ами нека да огрее бенефициентите Simple Smile)

... но политиката на Колежа напоследък въобще не е такава.
Не съм адвокат на АК...

Таксата на АК започна от около 900$, за да стигне до  5700Е в момента;
Имаше безплатно обучение на първите приети по успех момче и момиче, както и субсидирана такса на 50% за първите 100 момичета и момчета /тази бройка не претедирам да е точна, а приблизителна/.... всички тези неща отпаднаха, както му пада и нивото след като не дава достатъчно достъпност на умни бедни деца




Общи условия

Активация на акаунт