Отговори
# 105
  • София
  • Мнения: 7 798
sweetkids_mama, ще ми бъде интересно да споделиш и твоите отзиви за "Пражкото гробище" и "Между действията" на В.Улф, след като ги прочетеш.

kiki29, защо те е страх от Мишел УелбекLaughing
Мен ме загуби като автор още с първата си книга, която даже не успях да дочета, но ми е любопитно, как се е развила 'вашата връзка'.  Sunglasses

# 106
  • Мнения: 15
Аз пък съм на нещо доста по- мейнстрийм- четирилогията на Талев. Още съм на първата книга, но бързо ми върви, след като вече нямам изпити. Надявам се скоро да споделя мнение. Hug Спазвам си стриктно литературния план за тази година.  Grinning

# 107
  • София
  • Мнения: 25
Аз пък съм на нещо доста по- мейнстрийм- четирилогията на Талев. Още съм на първата книга, но бързо ми върви, след като вече нямам изпити. Надявам се скоро да споделя мнение. Hug Спазвам си стриктно литературния план за тази година.  Grinning
Страхотна е!  Peace Въпреки, че аз не съм чела четвъртата книга, другите три са сред любимите ми. Все искам да ги препрочета, но от новите "желани" книги нямам време  Rolling Eyes

Моите книги за март:
Отива една жена при лекаря - Рей Клуун
Каин и Авел - Джефри Арчър
Елегантността на таралежа - Мюриел Барбери


И трите са много различни и много ми харесаха  Heart Eyes

Направо ме е срам да споделя скромния си списък с прочетени книги, като виждам тук какви дълги списъци се точат, на които се възхищавам  Rolling Eyes

# 108
  • Мнения: 15
Важното е, че четем, пък кой по колкото може и има време. Hug
Но и аз ви се възхищавам на скоростта, с която четете, и то все смислени книги.  bouquet

# 109
  • Мнения: 3
През 2011 се запознах с прозата на Георги Господинов, прочетох всичките му книги. Може и не е много оригинално, но този писател напълно може да представя България пред другите държави.
През 2012 се надявам да прочета повечко от поезията на този автор.

# 110
  • Мнения: 2 529

kiki29, защо те е страх от Мишел УелбекLaughing
Мен ме загуби като автор още с първата си книга, която даже не успях да дочета, но ми е любопитно, как се е развила 'вашата връзка'.  Sunglasses



Страх ме е защото безкомпромисно и в много случаи с изключително вулгарна жестокост разголва тъмните страни на битието ни (предимно в междуполовите отношения) и не влага нито капка позитивизъм в писанията си. Страх ме е, защото се опасявам, че грубо натуралистичните му "видения" са трудни за поглъщане хапки (засега) от реалността и  защото дълго време след като съм го чела, депресивно размислям върху лицемерието и привидността на всичко, което ме заобикаля..."Елементарните частици" ли те отблъсна? За мен беше по-тежка книга от "Платформата" и "Възможност за остров"... Все пак си купих "Карта и територия", но не съм решила кога да я чета...

# 111
  • Мнения: 382
Сама се изненадвам, че „планът” от края на декември се изпълнява. Товага мислех, че си набелязвам неща, но не бях убедена, че може така да се предвижда и изпълнява. Оказа се обаче, че по всички „направления” напредвам по малко...

Да се отчета за март, че другата седмица няма да имам време за четене:

"Среднощни деца – Салман Рушди 
“Пинк Флойд отвътре” Ник Мейсън
Diary of a Wimpy Kid – The Ugly Truth 
“Африканеца” – Клезио
“Дали и Гала” - Елена Шатохина
“Добро момче” Галин Никифоров
“Какво обичах” – Сири Хуствет
“Скитникът” Адриан ван Дис

Като се замисля, най-много ми харесаха книгите, които ме накараха да направя нещо. Примерно „Среднощни деца” – две индийски рецепти опитах (а не си падам по експерименти в кухната) и изобщо това е книгата, която досега ми е фаворит за годината въпреки разточителността на словото Wink . По време на „Какво обичах” реших да рисувам (т.е цапам, драскам), не остана време, но го има още желанието, може и да стане... „Пинк Флойд отвътре” – преписвах страници от книгата, както едно време преписвах текстовете им, намерени като по чудо (когато нямаше интернет... ) и изслушах отново всичките им албуми с огромно удоволствие (толкова красива и богата музика, че и нея исках някак да нарисувам...).  Heart Eyes

# 112
  • София
  • Мнения: 3 114
 Ето моят списък за месец март:

 Sleeping with Patty Hearst by Mary Lambeth Moore
 The Sense of Ending by Julian Barnes
 Дневникът на един луд старец- Джуничиро Танидзаки
 Руски дневник- Джон Стайнбек
 The Giver by Lois Lowry 
 Gathering Blue by Lois Lowry
 Messenger by Lois Lowry
 From Zero to Four Kids in Thirty Seconds by Amy L. Peterson
 Тежестта- Джанет Уинтърсън
 Степният вълк- Херман Хесе
 Нарцис и Голдмунд- Херман Хесе
 Човек в тъмното- Пол Остър (недовършена)



   От тях ме впечатлиха "Дневникът на един луд старец", "Руски дневник" и трилогията на Лоис Лоъри. Последната е юношеска антиутопия с приятен стил и интересен сюжет.

"Човек на тъмно"- голямо разочарование. Thinking През цялото време тече преразказ на филми или паралелната история, която си измисля старецът, а  сегашното време на повествованието просто ме подлуди. smile3511 Не си спомням за друга книга на Остър, която така да ме е вбесявала.... newsm78

Затова пък с двете книги на Хесе се върнах към изпълнението на моя читателски план. Wink Нарочно не ги споменах сред заглавията, които са ме впечатлили, защото те са...извън всяка категория. Blush "Степният вълк" ме порази- някак ми въздейства още по-силно отпреди, а "Нарцис и Голдмунд" ме натъжи, но и с двете прекарах блажени часове.

# 113
  • Мнения: 15
Аз за март се отчитам с последна част на "Игрите на глада" и "Желязния светилник"... срам не срам. Embarassed За април съм планувала да довърша четирилогията на Талев, дано да си струват, че обема им е стабилен.. към 2000 страници още ме чакат. smile3529

# 114
  • София
  • Мнения: 3 114
През април започнах препрочитането на поредицата "Дюн" на Франк Хърбърт, което беше съществена част от плановете ми за 2012г. Вече съм на четвъртата книга- "Бог- император на Дюн". Не мога да се откъсна направо, невероятни книги!

# 115
  • Мнения: 6 300
sweetkids_mama, на какъв език ги четеш? Видях, че цялата поредица я има в "Читанка", обаче преводачите са трима и са превеждани и в разбъркан ред Simple Smile))) и затова малко се чудя дали си струва на български?

# 116
  • Мнения: 2 617
 От тях ме впечатлиха "Дневникът на един луд старец"...
Ах, как те разбирам  Peace
Колко е "опасен" този Джун`ичиро Танидзаки: понякога му се ядосвам, но пък винаги го чета и накрая "побеждава" яда ми  Hug

# 117
  • София
  • Мнения: 3 114
sweetkids_mama, на какъв език ги четеш? Видях, че цялата поредица я има в "Читанка", обаче преводачите са трима и са превеждани и в разбъркан ред Simple Smile))) и затова малко се чудя дали си струва на български?

На български ги чета, точно от "Читанката". Wink  Преводите са добри. Peace

# 118
  • Мнения: 382
Изнамерих тази хубава тема, защото годината почти се преполови... и забелязах, че нещата, които съм планирала в края на миналата година, се изпълняват в голяма степен. Мислех, че тогава просто нахвърлям идеите и желанията си, но не очаквах, че ще мога да ги следвам. Горе-долу досега се получава.

Българска литература - вълнуващи срещи със съвременни български автори (Елена Алексиева, Александър Секулов и др.) и класиците (Йордан Йовков, Елин Пелин).
Южна Америка – „Дванадесет странстващи разказа” на Маркес са прочетени и заобичани. Амаду и Алиенде предстоят.
Африкански автори не намерих, прочетох една книга с герои и събития от Африка на гражданските войни след средата на 20 век и имам още една такава.
Салман Рушди – точно планираните "Среднощни деца"  Heart Eyes и "Сатанински строфи" Confused
Ерик-Емануел Шмит !!!  „Синът на Ной” за мен е велика, скоро ме чакат „Одисей from Багдат” и „Концерт в памет на един ангел”.
Людмила Улицка –  още едно !!! за „Медея и нейните деца”. Ако имаше и друго на български...

"По план" прочетох още книги и от поредицата „Безкрайна проза” на Леге Артис (не всички добри) и „Съвременна европейска проза” на Колибри (повечето добри).
Както предполагах, разнообразявам понякога с детски романи.

Най-„якото” бяха РОК биографиите – Pink Floyd, The Doors, Led Zeppelin, Steven Tyler... А в момента Freddie Mercury.  Sunglasses

Непредвидените също бяха много приятна част – особено когато не очакваш или не знаеш нищо, а се окаже нещо силно – така се случи с „Роман с кокаин” М. Агеев, „Одески разкази” Исак Бабел, „Време за жени” Елена Чижова (все руски??!).

Неизпълнените са: препрочитане на четени отдавна любими автори – копнея за Стайнбек, дано успея тази година. Не успях досега и с още книги от Уилиам Уортън (търся „Гордост”), Саган, Амос Оз, Кундера. Но няма да се „напъвам” за нищо, както се случи...  Grinning

# 119
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Не съм се разписвала отдавна, нещо си дадох почивка от активното четене (прехвърлих се на гледане на филми  Embarassed)
Този месец прочетох "Роксалана" от Павло Загребелни
"Харем" (пак на същата тема) от Колин Фалконър
Сега чета "Вечната Амбър" в интернет, но не върви така бързо, како като си гушна книжката.

Общи условия

Активация на акаунт