Олимпиади

  • 355 726
  • 2 020
  •   1
Отговори
# 1 455
  • Мнения: 542
Нямам наблюдения върху предходни години, но за мен е странно това, че от цяла София само един седмоклсник е допуснат до националния кръг на олимпиадата по БЕЛ. Същевременно в София се намират училища, които традиционно са на първите места в страната на НВО по БЕЛ и изобщо в София се намират гимназиите, в които се влиза с най-висок бал след 7-ми клас. Вярно, че формата е различен, но чак пък толкова... От страната се класират над 20 деца, сред които от София е само едно. Моят седмокласник не се яви на тази олимпиада и не съм лично засегната, обаче съм силно изненадана.

Форматът е много различен. Не знам как е в София, но в други градове се пишат съчинения в 7-ми клас, а не преразкази, тоест децата са подготвени за този формат. Да, "в София се намират училища, които традиционно са на първите места в страната на НВО по БЕЛ и изобщо в София се намират гимназиите, в които се влиза с най-висок бал след 7-ми клас", но и в останалите градове има умни и подготвени деца. За голяма част от тях не е проблем с получените резултати от НВО да бъдат приети в 91НЕГ, СМГ, 164 ГПИЕ, 73 СУ, някои даже се възползват от това. В паралелката на сина ми десетина деца имаха нужния бал за поне една от тези гимназии, а 4 от тях не са посещавали допълнителни уроци.
Миналата година допуснатите до Национален кръг деца от София са били 3 срещу 26 от други населени места.

# 1 456
  • София
  • Мнения: 5 054
Статистически ми се струва странно. Не подценявам децата извън София, но има деца и от София, които са наясно с формата на олимпиадата и са се готвили конкретно по него. Ако това, София да класира за нацоинален кръг по БЕЛ едно дете, е нормално и има своето разумно обяснение, приемам, че аз не разбирам нещата. Сравнено с други олимпиади, явно по български седмокласниците от София са най-неподготвени.

Последна редакция: пн, 06 мар 2017, 19:30 от Prizma

# 1 457
  • Мнения: X
От страната се класират над 20 деца, сред които от София е само едно.
Къде може да се види общият протокол с допуснатите до национален кръг? Стана ми интересно.

Сравнено с други олимпиади, явно по български седмокласниците от София са най-неподготвени.
Чисто хипотетично това важи и за седмокласниците и от останалите области. Съдейки по това, че резултатите на седми клас излязоха заедно с резултатите на останалите класове говори, че вероятно не е имало арбитраж, което пък означава, че броят на допуснатите до национален кръг е най-много 40.

# 1 458
  • София
  • Мнения: 5 054
Не съм виждала протокол, но бях питала навремето по колко деца се класират и бях разбрала, че обикновено са над 20.

Виждам, че РУО София са публикували протокол по география. Нямат проблем с личните данни по този предмет   Mr. Green

# 1 459
  • София
  • Мнения: 1 154
Тази олимпиада, а и не само тя, е връх в безхаберието, което цари в МОН и лично аз смятам да се обърна към Омбудсмана за проверка в този сектор. Не е нормално да се подиграват по този начин с децата ни, в МОН цари тотално безхаберие, отсъствие на каквато и да било прозрачност и престъпно неуважение към все още проявяващите някакъв интерес към занимание с наука от страна на подрастващото поколение. МОН и т.нар. Национални комисии са очевидно някакви богове, на които е позволено всичко и не е ясно докъде точно се простира това.
И аз мисля да пиша до Омбудсмана относно безхаберието, липсата на прозрачност и на желание от МОН да оправи кашата, която създаде при организирането и провеждането на ученическите олимпиади и състезания.
Колкото повече хора пишат има по-голяма вероятност институциите да се размърдат. Така че нека повече хора да сигнализираме за проблемите.

# 1 460
  • Мнения: 366
И областният кръг на биологията е била пълна подигравка с децата. Имало е повтарящи се въпроси, такива с объркани отговори (да се избере вярната комбинация от 8 опции, а възможните решения са 7, напр.), какво изобразява картинка, която всъщност е сив правоъгълник поради лошото си качество. А това, че са започнали с повече от час закъснение направо го броим бял кахър. Къде се пише за проблемите?

# 1 461
  • на тавана в кошницата
  • Мнения: 465
Знае ти ли резултатите  " Знам и Мога" от къде мога да разбера за класирането.

# 1 462
  • Мнения: 9
И аз мисля да пиша до Омбудсмана относно безхаберието, липсата на прозрачност и на желание от МОН да оправи кашата, която създаде при организирането и провеждането на ученическите олимпиади и състезания.
Колкото повече хора пишат има по-голяма вероятност институциите да се размърдат. Така че нека повече хора да сигнализираме за проблемите.

Колкото повече хора пишем, толкова по-голям ефект ще има. От година на година става все по-лошо и е крайно време на това да се сложи край. Крайно време е да се сложи край и на това в елитните училища и гимназии да се обявяват места за по 25-28 деца в паралелка, а да се почва годината с по 34-36. Всичко това има пряко отношение към качеството на обучението. Като по отношение на приема са налице неясни критерии и практики, съвсем нормално е същият подход да се прехвърли и към олимпиадите, където, предполагам, също имат някакво значение тези класирания. На фона на всичко това, на фона на многобройните критики и МОН гузно мълчи. Защо ли?

# 1 463
  • София
  • Мнения: 1 154
Къде мога да намеря становището на Комисията за защита на личните данни предизвикало хаоса с публикуването на резултатите?

# 1 464
  • Мнения: X
Къде мога да намеря становището на Комисията за защита на личните данни предизвикало хаоса с публикуването на резултатите?
https://www.cpdp.bg/?p=element_view&aid=1877

# 1 465
  • София
  • Мнения: 1 154
Къде мога да намеря становището на Комисията за защита на личните данни предизвикало хаоса с публикуването на резултатите?
https://www.cpdp.bg/?p=element_view&aid=1877
bouquet

# 1 466
  • Мнения: 8 213
Само не разбирам, защо комисията разсъждава еднакво за
"· за новоприети ученици в първи, пети и осми клас;
· за резултати от олимпиади и състезания;
· за резултати от приравнителни и други изпити."
Явяването на състезание предполага публичност, много по-различна от приемни и приваренителни изпити.
Аман от буквоядщина  Thinking но какво да се очаква, юрситите не обичат спазване на "духа и буквата на закона", те спазват "буквата и запетаята на закона"  ooooh!

# 1 467
  • София
  • Мнения: 1 154
Интересно е и защо МОН не е взело мерки да уреди нормативно въпроса от 6 юни 2016 г. до началото на учебната година, тъй като явно проблемът според решението на КЗЛ е в липсвата на нормативна уредба. "Поради липсата на нормативна уредба в сферата на образованието по отношение на начина, по който става оповестяването на резултатите от различни видове изпитни форми и обем на информация, който трябва да се съдържа, следва да бъдат съблюдавани общите принципи, визирани в ЗЗЛД и основанията за правомерното обработване на лични данни."

# 1 468
  • Мнения: 366
Аз не съм юрист и, може би, заради това не мога да видя никаква логика в тази драма. Защо просто не се обяви в регламента за олимпиадите, че всяко състезание приключва с публично обявяване на резултатите и съгласието за участие означава и приемане на правилата за провеждането му?

# 1 469
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 299
Интересно е и защо МОН не е взело мерки да уреди нормативно въпроса от 6 юни 2016 г. до началото на учебната година, тъй като явно проблемът според решението на КЗЛ е в липсвата на нормативна уредба. "Поради липсата на нормативна уредба в сферата на образованието по отношение на начина, по който става оповестяването на резултатите от различни видове изпитни форми и обем на информация, който трябва да се съдържа, следва да бъдат съблюдавани общите принципи, визирани в ЗЗЛД и основанията за правомерното обработване на лични данни."

ако бях юрист бих се хванала за това "изпитни форми"  Peace

състезанията не са изпити. те са по желание  Peace

Общи условия

Активация на акаунт