Съвети за университети в Шотландия

  • 126 788
  • 822
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 1
Искам също да попитам има ли я тази комбинация между няколко предмет (без знаение в каква насок са) първата година като в щатите,тоест например психология,филмови науки и история на изкуството .

# 796
  • UK
  • Мнения: 958
Зависи от университета и специалността. Знам, че University of Glasgow ти позволява да си избереш допълнителни избираеми предмети, които може да нямат пряка връзка с основната ти специалност, но по принцип изискванията там са доста високи.

# 797
  • Мнения: 8 230
Искам също да попитам има ли я тази комбинация между няколко предмет (без знаение в каква насок са) първата година като в щатите,тоест например психология,филмови науки и история на изкуството .

Синът ми е математика/информатика. Задължително учи тези двата и си избира други за допълване, които нямат общо със специлността.

# 798
  • Мнения: 106
И при нас е така - мениджмънт и психология са задължителни, както е и специалността, но за третия предмет имаше няколко възможности, не чак всичко, което си сетиш. Тя си избра немски.

# 799
  • Мнения: 0
Здравейте! Има ли някой от вас информация за студентските заеми в Шотландия за 2013/2014 учебна година?

# 800
  • Мнения: 633
 Миналата година се кандидатстваше в SAAS и тази организация поемаше таксите за обучение на студентите от ЕС. Формално това вероятно се води заем, защото ако се откажат от следването, парите май трябва да се връщат. Но ако завършат, финансирането не се възстановява от студента. В нашия случай, след като дъщеря ми писа на университета, че се отказва от мястото, от SAAS й пратиха писмо, че няма да преведат на университета сумата, за която е била одобрена.
Тази година промяна ли има?

# 801
  • Мнения: 0
В това отношение няма промяна. Става въпрос не за таксите за обучение, а за заем за целия курс на обучение т.е. средства за живеене /общежитие, храна и т.н./.

# 802
  • Мнения: 106
Доколкото ми е известно, този вид заеми са само за хора, пребивавали последните три години във Великобритания, или нещо от този род. Не съм проучвала особено, но така мисля.

# 803
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
В това отношение няма промяна. Става въпрос не за таксите за обучение, а за заем за целия курс на обучение т.е. средства за живеене /общежитие, храна и т.н./.

Нямаме право на друг заем, освен на този за таксите. Има някакви допълнителни заеми, но трябва да си живял там, май беше 5 години,  за да ти отпуснат.

# 804
  • Мнения: 0
Да, и аз така разбрах. Значи нямаме избор, ще трябва да се откажем. Единствено в Единбург отпускат средства за всички години, но трябва да си адски късметлия.

# 805
  • Мнения: 106
Ако имаш предвид стипендията на Кока - кола, тя си е трудно достижима. Да, истината е че трябват доста пари, първата година със сигурност няма да работи детето, така че трябва добре да се прецени. Но дори и да е студент в България, ако е в друг град, пак не е никак евтино. Мисля, че си струват лишенията, за да замине детето в чужбина, но разбира се всеки  сам си знае. Най-големият разход е общежитието, всичко останало е поносимо, дрехите и козметиката са доста по-евтини от тук. Дъщеря ми се е задръстила с дрехи, чак не знае как ще ги пренася, наистина има невероятни промоции.

# 806
  • Мнения: 0
Вие със спестявания ли я изпратихте или със заем?

# 807
  • Мнения: 0
Всъщност от "Интеграл" не дадоха правилната информация, не знам дали от незнание или от нещо друго. Това беше и причината да се захванем с това нещо, иначе без заем нямахме шансове.

# 808
  • Мнения: 106
Помогнаха ни много родителите на мъжа ми, тя работи цяло лято и си спести пари, с които почти си покри джобните разходи за цялата година. Общо взето годината беше благоприятна за нас, но напоследък не са ни вече точно като преди нещата. Но пък лятото дъщеря ни пак ще работи тук и се надявам да си спести пак доста парички. Сега и аз позаделям по някой лев. Засега не сме прибягнали до заеми, но може и това да се наложи, още повече че имаме и син в десети клас. На две заплати сме, но все я връзваме някак и често казано, пак повтарям за кой ли път, че ще направя всичко, за да учат децата ни в чужбина.

# 809
  • някъде из облаците
  • Мнения: 505
Единбург, май имат стипендия , ако успееш да се класираш. Някои университети отпускат помощи bursary не са големи сумите , но пак е помощ.

Иначе не знам с какво разполагате,  аз се притеснявах, че няма да се справим с парите ( моите са две едно след друго), но ако работи детето, може и да успеете. И двете започнаха да работят от втори курс, повечето приятели на децата ми също работят, но винаги има и "но"  Confused.

Е, докато публикувам и вече доста отговори.
Ами някои родители взимат заеми, всеки сам решава какъв риск да поеме.
 bvelikova72 ти е казала горе-долу.
Лятото на работа по морето и двете, още през март почнаха да си търсят в джобса.
Първата година са повече паричките, защото докато се адаптира детето, докато си извади разрешително ( дано да отпадне от 01.01.2014г.), някои си намират и започват още през първата година работа, просто си зависи от дете, амбиции, колко е мотивирано да учи и знае, че нямат възможност родителите му, това си е много индивидуално.
Моите както казах започнаха работа сериозна малко преди да почнат втори курс, лятото не успяха да работят плътно, подработваха тук-там, докато си намерят по-сериозно. Зависи и града, голям град повече възможности, малък- по-трудно.
Сега малката си плаща половината издръжка- втори курс е, голямата сама се издържа с работа петък, събота, неделя общо 20 часа, работи като сервитьорка в ресторант, това искаше, защото с бакшишите си докарва повече от заплатата- това кота идея за работа, иначе е на минимална ставка 6 паунда. И двете ѝ съквартирантки работят при нея и също сами се издържат. Ваканциите работят повече, преди и по време на сесията малката не работи, имаше тежки изпити, та с парите от ваканцията си покрива сега, когато не работи.
При нас беше много тежко в началото, голямата за да замине бяхме взели от близки заем, не бяхме подготвени за следване в чужбина, просто изведнъж го решиха, преди това не показваха желание, че искат. Може би, защото знаеха, че няма да ни е лесно.
Това е, дъщеря ми има приятелка, която още от първи курс работеше и втори вече сама се издържаше и все казваше - щом тя може, защо и аз да не мога...

Последна редакция: пн, 28 яну 2013, 20:48 от valha

Общи условия

Активация на акаунт