Въпрос относно

  • 1 535
  • 19
  •   1
Отговори
# 15
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Не видях такава тема, ако има-извинете ме Embarassed
Въпросът ми е към майките с по-големи деца-10+.
Въпросът е-пускате ли поотрасналите си вече деца да ходят на гости в техни приятели, или съученици с преспиване? Ако не го правите-какво ви спира?
Благодарско Peace

Е, що пък към майки с по-големи деца? Дъщеря ми приспива в приятели от 7 годишна, сега е на 10 и почти всеки уикенд спи или у приятелки, или приятелка идва вкъщи. Синът ми сега е на 7 и е по същия начин.
Стига да имаш доверие на семейството, защо не?

# 16
  • Мнения: 4
А и в крайна сметка, съдя по себе си и някои познати, че един тийнейджър, който е имал свобода като по-малък (да, включително преспиванията в приятели), когато му се отнеме да речем на 15-16 годишна възраст, освен, че се обърква защо се е случло, при положение, че нищо не е направил, се замисля, че мама и тате изведнъж са спрели да му имат доверие. Което буди доста кофти чувства в децата и се настройват срещу родителите си, съответно си намират начините да получават това, което им е забранено. Как ще обясниш на дете, на което си имал доверие като малко и си го пускал да си "купонясва" с приятелчетата, че изведнъж му нямаш вече доверие, само защото е тийн?

Winter Kat, на настоящия етап не мисля, че става дума за гласуване на доверие и някаква кой знае каква свобода, "купонясване". Сега са на безопасна  Wink възраст, а и при гостуванията винаги има възрастен. Занапред ... ами, ще трябва да докажат, че може да им се има доверие.  Наистина не съм мислила, как ще се справям с тийнове. Дано не приличат на мен в пубертета, че няма да ми е лесно  Mr. Green. А и Баница е права, че решат ли нещо да правят няма кой да ги спре. Надявам се поне  да съм положила прилични основи.
О, не се и съмнявам. По-интересно ми е следното. Да предположим, че 16 годишното ти дете (без значение от пола) е отличен ученик-не бяга от училище, има много добри/отлични оценки, страхотна дисциплина и прочие. Тоест, доказало ти е, че е отговорен човек. Обаче не е имало досег с евентуални гаджета, нито секс и прочие. Тоест, ти му имаш доверие в училище и пред очите ти, защото се е доказал. Обаче вътрешните ти страхове (като на всяка майка, разбира се), крещят в главата ти "ако я пусна да отиде на купон в Х, там ще има момчета, ще има и алкохол, предполагам, ами ако се напие без да се усети, и прави секс с някое момче...какво ще правя после? "...и така, започваш да се въртиш в един омагьосан мисловен кръг, виждайки възможно най-кофти вариантите, по които може да се развие един купон с преспиване. Естествено решаваш да я (примерно е момиче) пуснеш, въпреки крясъците между ушите ти колко е нередно. И детето ти отива там, отказва алкохол, дърпа се от момчетата, после ляга и си спи като пън цялата нощ, а на сутринта се прибира у вас. И ти я гледаш, питаш я "пи ли алкохол?" и автоматично получаваш отговора "не!". Да де, ама как да му повярваш на това подрастващо същество? И се чудиш лъже ли те, не те ли лъже? Има го и другия вариант-намотава се като пумпал, забива се с някой хормонално предрусал пич и се стига до сексът. Обаче се прибира сутринта вкъщи, свежа като краставичка със същата миловидна и невинна физиономия, с която е излязла предната вечер...и естествено да не е луда да ти каже какво  е вършила. А приятелките й със сигурност няма да я издадат. Какво правим в този случай?
Да предупредя, че въпросните ми са абсолютно хипотетични, но определено провокирани от отговорите в темата. И, не са с цел заяждане, ами поставяне в хипотетична ситуация, в опит да разбера как бихте реагирали.

Ако тийна не ви каже дали е правил секс, дали се е друсал, пушил и тн, вероятно няма и никога да разберете.  Повечето деца се държат по един начин пред вас вкъщи и по коренно различен начин сред приятели. Ако дъщеря ви е доказала, че може да й се има доверие и все пак вие не я пускате никъде, то това би могло да я провокира да ви направи напук и още на другия ден да се напие или да направи някоя друга глупост от яд. Тук голямо влияние оказват и хората които я заобикалят - ако приятелите й вече ходят на купони, пият, пушат, правят секс, то й тя ще поиска да прави тези неща за да не се чувства изолирана. На тази възраст, е много важно да не бъдеш различен от другите. Това, разбира се не важи за всички, но от опит ви казвам че е така в повечето случаи.
По първи вариант - пийнали са малко бира, повеселили са се и са се прибрали. Вие питате дали е пила алкохол, тя казва "не"/"малко бира" и вие все пак не вярвате, е ами според мен наистина  й нямате доверие, предвид, че това е първият купон с преспиване на който я пускате и досега не ви е дала основателна причина да се съмнявате.
По втори вариант - не виждам защо е толкова страшен този секс, разбира се с предпазни мерки. Мисля, че 16-17 е напълно нормална възраст за това. И все пак ако са много пияни и не знаят какво точно правят, може да има много сериозни последици, от които потърпевшите ще са не само момичето, но и неговите родители и изобщо става страшно. Остава да се надявате дъщеря ви да вече да може да се пази сама и да умее да обмисля добре решенията си и последствията, следващи от тях, просто защото не можете винаги да сте до децата си, за да ги предпазите.

# 17
  • София
  • Мнения: 20 083
Да имаш доверие означава да успееш да заглушиш съмненията и страховете в главата си.
Така или иначе, ако хипотетичната дъщеря е решила да прави секс, никой няма да е в състояние да я спре - независимо дали точно на този купон или някой ден след училище.
А това, което правя аз с реалната си дъщеря - говоря отсега /че и от по-отдавна/, че сексът е хубаво нещо, когато знаеш какво правиш, когато се чувстваш готов, когато си подготвен, когато го направиш безопасен и т.н. Надявам се, че не само ме слуша, но и ме чува и когато дойде времето ще бъде достатъчно отговорна. То друго и не ми остава, де, освен да се надявам.  Confused

# 18
  • Мнения: 798
Синът ми няма 7 и вече беше поканен на гости на приятел. Намирам го за чудесно и съответно ще върнем визитата Simple Smile Децата са щастиливи, за тях е цяло приключение, пък и не виждам причина да се държат за полата/дънките на майка си. Стига да знам къде е и с кого е - няма проблем.
С лагерите също ще продължим.
За да вярвам на децата си - трябва да ги уча да са отговорни. Това е процес. Ако чакам пубертета - ще е  късно за такава връзка, според мен Peace

# 19
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Аз за това, съвсем умишлено, попитах за по-големите деца. Докато са малки е ясно, че не могат да направят кой знае каква простотия. Аз също обяснявам на детето си всичко, свързано със секса и безопасността му, на език, който тя разбира и знам, че ще остане в главата й. Доверие й имам напълно. Ясно ми е, че девствена до сватбата няма да се пази, ясно ми е, че няма да е цял живот залепена за мен. За това я подготвям от рано-ходи си на гостувания с преспиване от много време. Преди не й беше толкова интересно, но сега-колкото повече расте и съответно знанията и опита й се обогатяват, толкова повече се радва, когато ходи да спи при най-добрата си приятелка.

Общи условия

Активация на акаунт