Отговори
# 15
  • Мнения: 2 786
нищо. абсолютно така стои

Може и да е проблем с браузъра или компютъра ти или пък в на НАП системата. На твое място бих се зарадвала чак след като се убедя със сигурност, че не дължа нищо.  Wink

# 16
  • Мнения: 4 399
10 c's, мен системата не ме намираше години наред, пишеше Че такова лице не съществува. По едно време се появих, може би беше малко след като си подадох декларациите Че живея в Чужбина. Изникнаха ми неплатени осигуровки за минали периоди, макар Че съм напуснала БГ преди да се въведе здравно осигуряване и Че никога не съм имала лиЧен лекар. От НАП ме посъветваха да не правя нищо, да изЧакам да им мине давностния срок. Така Че никога не е късно да те намерят и да се появиш на страницата им.  Confused Последно миналата година не дължах веЧе нищо, а в линка от предната страница изобщо не мога да влезна.

# 17
  • Torino,IT
  • Мнения: 1 833
На мен линкът ми дава несъществуваща страница, дали не работи или има някакъв друг?

# 18
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
На мен линкът ми дава несъществуваща страница, дали не работи или има някакъв друг?

хм, в момента не работи и при мен Thinking
иначе линка го намерих през гугъл  Thinking

# 19
  • Мнения: 6 390
10 c's, мен системата не ме намираше години наред, пишеше Че такова лице не съществува. По едно време се появих, може би беше малко след като си подадох декларациите Че живея в Чужбина. Изникнаха ми неплатени осигуровки за минали периоди, макар Че съм напуснала БГ преди да се въведе здравно осигуряване и Че никога не съм имала лиЧен лекар. От НАП ме посъветваха да не правя нищо, да изЧакам да им мине давностния срок. Така Че никога не е късно да те намерят и да се появиш на страницата им.  Confused Последно миналата година не дължах веЧе нищо, а в линка от предната страница изобщо не мога да влезна.
същатата работа и при мен

# 20
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 512
Днес бях в НАП, оказа се, че тези формуляри се отнасят само за българи, живеещи в страни, които НЕ са членки на ЕС. За всички останали продължава да си важи прословутия формуляр 104. В моето АОК (Германия) нямат представа какъв е тоя формуляр. Ако и при вас е такъв случая (и ако сте от София, предполагам) трябва да отидете в НАЦИОНАЛНА ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНА КАСА
Адрес: гр. София 1407, ул. “Кричим” №1, да подадете молба и те по служебен път ще поискат от здравната каса в чужбинаТа попълването на ОНЗИ формуляр  Laughing

# 21
  • Португалия
  • Мнения: 3 982
и по служебен път ще им отговорят същото-едни декларации пращат,дето наш*те не ги разбират,искат разяснения...после отсам,ако се замисли служителят,ще вземе да пуска изяснителни писма,пък после наш*те съвсем се забатачват
имам личен  допир с подобен казус/българка,пенсионирана по болест тук,искаше да ползва нашата здравна система за превръзки,едно-друго,ама не!-не кандисват и това е!Уточнение-Португали я и България нямат спогодби нито за здравни,нито за пенсионни осигуровки/

# 22
  • Мнения: 245
Здравейте, и аз чух въпросната новина, влязох и в страницата на НАП, където всичко беше обяснено "много ясно" както винаги. Има два формуляра, свалих си ги, разгледах ги и пак не ми стана ясно кой се отнася за мен или и двата. Пише че могат да се подадат и по пощата, ама като ги знам какви са, нямаш ли входящ номер забрави "да ги получат". Та реших да попитам на дадения мейл как да процедирам като се надявах на ясен отговор от типа на попълнете този формуляр и го пратете там. Мислех, че съм сравнително умна, но отговорът ме обърка още повече. Ще го постна тук, а дано някой който е по-на ти с нашата администрация да го разбере и разтълкува. Ако можете да ми кажете в прав текст какво да попълня и къде да пратя, както и как да докажа, че са го получили ще съм благодарна.

Въпрос:

"Здравейте,
 
Живея в Англия. Как мога да подам от тук декларация за освобождаване от здравни вноски?
 
Благодаря предварително."

Отговор:

"Уважаема госпожо,
 
В отговор на Вашето запитване следва да Ви уведомим, че съгласно последните изменения на Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), които влизат в сила от 01.януари.2012 година:
Лицата, отговарящи на условията по чл. 40а от ЗЗО  (български граждани, които са длъжни да осигуряват себе си и пребивават в чужбина повече от 183 дни през една календарна година, могат да не заплащат здравноосигурителни вноски до края на съответната календарна година, смятано от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година след предварително подадено заявление до НАП), които са напуснали страната преди 31 декември 2011 г., но не са подали предварително заявление, могат да подадат заявлението в срок до 31 декември 2012 г. Към заявлението лицата прилагат декларация по образец, изготвена от Националната агенция за приходите, за датата на напускане на страната.

Заявлението и декларацията се подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите лично, чрез упълномощено лице, по пощата или по електронен път чрез използване на квалифициран електронен подпис на подателя придобит от български лицензиран доставчик на  електронни подписи.

Заявлението и декларацията ще можете да намерите и изтеглите  от сайта на НАП  http://www.nap.bg/, тук приложения линк  http://www.nap.bg/news?id=1496 

По този начин се дава право на всички български граждани, макар и не  подали заявление преди напускането на страната да се освободят от задължение за внасяне на здравно осигурителни вноски от датата на напускане на страната, и за всяка следваща календарна година ако са пребивавали в чужбина повече от 183 дни през съответната календарна година. Лицата които са подали заявление преди напускането на страната не следва да подават отново такова за следващи периоди.

Промените в нормативната уредба не се отнасят за лица, които се осигуряват за периодите след 01.01.2007 в страни членки на ЕС. Тези лица, съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава-членка. По тази причина те не са задължено осигурени в НЗОК лица и съответно нямат задължение от което да се освобождават по реда на чл. 40а от ЗЗО и. Лицата покриват периодите си без данни за здравно осигуряване в България след завръщането си в страната и представяне на документ издаден съгласно регламентите за координация на системите за социална сигурност от администрацията в страната членка в която са се осигурявали.
 
Успешен ден!
 
С Уважение,
 
Г.Иванова
Информационен център
Национална агенция за приходите
Информационен телефон на НАП - 0700 18 700
Електронна поща: infocenter@nra.bg"

# 23
  • Португалия
  • Мнения: 3 982
дъра-бъра ,пак не ми стана ясно ...макар да го разбирам,как аджеба го прилагат това,като все още си висим със задълженията  newsm78

Промените в нормативната уредба не се отнасят за лица, които се осигуряват за периодите след 01.01.2007 в страни членки на ЕС. Тези лица, съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност подлежат на здравно осигуряване в друга държава-членка. По тази причина те не са задължено осигурени в НЗОК лица и съответно нямат задължение от което да се освобождават по реда на чл. 40а от ЗЗО и. Лицата покриват периодите си без данни за здравно осигуряване в България след завръщането си в страната и представяне на документ издаден съгласно регламентите за координация на системите за социална сигурност от администрацията в страната членка в която са се осигурявали.
 

# 24
  • Мнения: 245
Е добре де, аз това го разбирам като нищо не правете. Ама като я знам нашата администрация няма да е толкова лесно, та затова съм объркана.

# 25
  • Португалия
  • Мнения: 3 982
точно така,varnagirl ,и аз така го разбирам..и за това съм в тоя ступор!

# 26
  • Мнения: 245
Интересното е, че като си проверя статута излиза че съм с непрекъснати осигурителни вноски, а със сигурност нищо не съм плащала от септември поне, сега не знам системата им ли закъснявя или понеже живея в Европа ме водят като осигурена. Също така ако аз не им кажа, че живея в Европа как ще знаят, че не съм в България и да не ми търсят здравни осигуровки?

# 27
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 099
Добре де, ти декларирала ли си някъде, че живееш в ЕС? Всичко е ясно, до последния абзац, дето Mamagemelar го е цитирала. Мисля, че това може би се отнася за тези, дето пребивават временно в друга страна, отишли са и имат намерение да се върнат, те всъщност ня искат да се отпишат от здравната каса, а само временно плащат здравни осигуровки в друга държава. Иначе, ако се отпишеш от здравната каса и се върнеш и искаш да я ползваш се чака мисля, 6 месеца или се плащаха някакви вноски.

# 28
  • Мнения: 245
В България нищо не съм декларирала. Тъй като преди не ставаше по пощата мислех да го правя като се прибера това лято, само че сега като смениха правилата мислех, че ще мога да пратя документи по пощата, но именно параграфът за тези, които живеят в Европейския съюз ме обърка. Ще и пиша на девойката, дето ми е пратила автоматичния мейл да разясни по-подробно.

# 29
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 512
Добре де, вие четете ли изобщо какво пишат потребителите дори няколко поста преди вашия?

Varnagirl, за хора, които живеят в страна от ЕС тази нова наредба НЕ важи. Продължава да важи формуляр Е104, който можеш да свалиш от интернет и да дадеш в здравната си каса, за да бъде попълнен. В този формуляр ще бъде отбелязано от кога се осигуряваш в тази държава. При следващото си пътуване към Бг можеш да подадеш попълнения формуляр в НАП. Формулярът се отнася само за изминал период от време, тоест ще е доказателство, че в периодите, в които не си плащала в Бг, все пак си била осигурена и от българската страна тези месеци ще ти бъдат изчистени. Това попълване можеш да го правиш всеки път преди да се прибираш в Бг или един ден, когато решиш да се завърнеш окончателно.

Ако към актуалния момент според НАП си с непрекъснати здравноосигурителни права, аз лично не бих се занимавала да си пиша писма със служителите там. Проверявай редовно, но не си вкарвай сама таралеж в гащите.

Общи условия

Активация на акаунт