Отговори
# 705
  • Мнения: 2 786
Zorita, то и аз се бях отписала така, но това не им попречи да ми начислят задължения и лихви и след това. Та съветът ми е да си проверяваш редовно. Сега лятото ще цъфна там с една камара документи да се разправям с тях - надявам се за последно. Дори си извадих нова ЕЗОК от тук, ако им щукне и нея да искат. С валидност 3 години е.

# 706
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 114
И аз съм отписана преди доста време, но нито имам начислени задължения, нито статута ми е променян, пише, че съм отписана по ч. 40. Не знам как стават тези работи, хем отписан, хем със задължения. Когато подавах въпросното зачвление ми дадоха статуса в момента и документ, че съм отписана.

# 707
  • Мнения: 2 786
И аз се опитвам да разбера как е станало това 2 години да съм отписана по тоя същия член и изведнъж да започнат да ми се начисляват задължения. Отговорите от НАП са в стил "Не знам, госпожо, елате и проверете на място", "Нямам идея, госпожо, може да е станала някаква грешка при местенето на базата данни". Документи никакви не са ми давали при подаването на заявлението преди напускане, но този път ще ми дадат всичко (още не го знаят обаче  Mr. Green).
Интересното е, че не съм само аз - същото се е случило и на много други.  Thinking Ако не беше данданията в края на миналата година, нямаше и да се сетя да проверя какво е положението. Разговарях и с два адвоката по въпроса и ме увериха, че не би трябвало да ми се начисляват задължения, ама ей на - българска работа. Едната адвокатка дори ми сподели, че и на нея постоянно и цъфват някакви странни стари задължения, които тя ходи да се разправя да й махат. Та нещо става, ама какво - дори НАП не казва.
Затова казвам да си проверявате, че да не се окажете и вие със задължения няколко години по-късно. Пък като се отпиша за пореден път, ще се похваля как е станало.  Laughing

# 708
  • Мнения: 6 274
Чудех се в коя тема бяхме коментирали ЕЗОК. newsm78
Не съм сигурна, че е в тази, но понеже някой казваше, че картите били валидни по 6 месеца, да кажа, че не е така.
Моята пристигна миналата седмица и е валидна до 2017- та. Peace

И още нещо - по повод доказването, че сме постоянно пребиваващи тук, ЕЗОК е такъв документ (може би единственият, който можем да си извадим тук, защото, както казахме, няма какъв документ иначе да си извадим).

С две думи - вече знам какъв е документът, въпросът е дали НОИ го признава. Tired

# 709
  • Мнения: 2 786
Джуличка, ЕЗОК се коментираше май в една тема в По държави, където ставаше дума за майчински и други социални помощи в Германия.  Wink

Аз казах, че моята първа българска ЕЗОК беше валидна само 6 месеца. Дали е било грешка при отпечатването или друго - не знам, но не съм и питала колко трябва да е, защото така или иначе беше предназначена за триседмична почивка. Simple Smile Моята пък чисто новичка ЕЗОК от тук е валидна само до 2016. Каква дискриминация!  Crazy Laughing

# 710
  • Мнения: 6 274
Джуличка, ЕЗОК се коментираше май в една тема в По държави, където ставаше дума за майчински и други социални помощи в Германия.  Wink

Аз казах, че моята първа българска ЕЗОК беше валидна само 6 месеца. Дали е било грешка при отпечатването или друго - не знам, но не съм и питала колко трябва да е, защото така или иначе беше предназначена за триседмична почивка. Simple Smile Моята пък чисто новичка ЕЗОК от тук е валидна само до 2016. Каква дискриминация!  Crazy Laughing

Нищо де, не помня къде беше, но пък тук коментирахме как (евентуално) бихме доказали, че сме постоянно пребиваващи, та си мисля, че пак съм си по темата.  Wink
А за твоя срок на валидност и моя - ами, вярно си е дискриминация, оплачи се де, ай ша им се не види! Crossing Arms  hahaha
 bouquet Hug

# 711
  • Мнения: 2 786
Сигурно защото не сме в ЕС - то това обяснение се пробутва за много работи в различни институции.  Laughing Аз така или иначе не възнамерявам да я ползвам, имам си частна здравна застраховка, с която пътувам в чужбина и която покрива много повече неща.

# 712
  • Мнения: 65
Подадох декларация в края на миналата година. Отидох преди две седмици, когато се прибирах. Навикаха ми се, обясниха ми как не мога да докажа, че не съм в страната от 2008 (мога), как системата не приема промени (?!) и как трябва да си платя осигуровките + лихвите и в деня, в който тръгна да подам декларация. Подадох я и сега периодично проверявам да не би да ми се появи още нещо за доплащане, защото хич не им вярвам...
От една страна ме бе яд, от друга ми бе забавно. Поне споменът ще ми прогонва носталгията през следващите няколко години.

# 713
  • Мнения: 158
Поне споменът ще ми прогонва носталгията през следващите няколко години.

 Mr. Green Mr. Green Mr. Green такива спомени  “ме топлят“ толкова много, че се прибирам само вднъж в годината от хорски срам, а напоследък чета новините и такива неща стават в БГ, че съвсем ми се изпарява и малкото желание дет го имам за прибиране.  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

# 714
  • Мнения: 2 786
........... от хорски срам................

Аз пък нямам такъв срам.  Mr. Green

Лаби, добре дошла в цирка, наречен "българи в чужбина и здравни осигуровки в България".  hahaha Добре правиш да си проверяваш, че аз им повярвах и ей на, тихомълком са ми начислявали някакви осигуровки няколко години, макар че съм се отписала надлежно.  hahaha

# 715
  • Мнения: 80
Здравейте, пиша в тази стара тема с молба, ако има хора, емигрирали през втората половина на миналата година, които са минали през подобен казус преди заминаването си в чужбина да ме насочат.
Предстои ми в средата на м.юли емигриране в чужбина /в страна извън ЕС/. Работя в момента на трудово правоотношение до края на м. юни и ще ми се внесат здравноосигурителните вноски, т.е за 6-те месеца на 2014 г. /181 дни/ вноските ми са от работодателя.
Искам да се отпиша от здравното осигуряване, но от датата на заминаването ми излиза, че пребивавам повече от 183 дни в България и според закона дължа вноски до края на годината. Как се процедира с отписването от здравно осигуряване в този случай, трябва ли да подавам Декларация 7 и да внеса предсрочно всички вноски до края на годината? И кога да подам заявление за отписване от здравното осигуряване, като в него е посочен текст повече от 183 дни в годината в чужбина:

"Заявявам, че считано от …………………г.  напускам/съм напуснал(а) страната и ще пребивавам/ съм пребивавал повече от 183 дни в чужбина през календарната …………г."

В близките няколко години не мисля да се прибирам и искам да приключа сама с този въпрос, докато съм още в БГ.
Интересува ме също ако имам дни в чужбина в ЕС през тези 6 месеца, преди да емигрирам - дали трябва и тях да ги приспадна.
Ходих в НАП в града ми да питам, жената не можа да ми отговори нищо, освен че когато се върна трябва да си доказвам престоя в чужбина с полицейска справка. Каза като наближи да заминавам да мина  Angry . 
Моля, ако някой може да ме осветли по тези въпроси, да пише.

# 716
  • Мнения: 1 051
Централата на НАП има телефон
0700 18 700
 
Телефонното обаждане е на цената на градски разговор от цялата страна.От 9.00 до 17.30 ч. в делнични дни. Обажданията от мобилни телефони към телефон 070018700 се заплащат по стандартната тарифа на съответния мобилен оператор.

Успех

# 717
  • Мнения: 80
Благодаря за номера на системата на НАП. Свързах се и служителката ми обясни, че като подам декларацията за отписване няма да дължа вноски до края на 2014 г.  и че тези 183 дни се броят след заминаването без значение дали е през второто шестмесечие. На 1 юли ще подавам, да видим.  Simple Smile

# 718
  • Мнения: 1 051
Препоръчвам новите електронни услуги на НАП чрез персонален код. Той се получава се срещу лична карта на място и веднага:

https://inetdec.nra.bg/pikservices.html

Същото важи и за НОИ. В пенсионното ми казаха миналия месец, че тепърва ще се увеличават възможностите за електронни справки и услуги. Това е засeга началото.

И на двете места обслужването беше на ниво.

http://www.noi.bg/eservicesbg/reports

Общи условия

Активация на акаунт