Отговори
# 660
  • Мнения: 871
Да, рано е било да се хвалим, че сме изключени от здравно осигурителната система в България  ooooh!

Направих запитване в НАП и за всеобща информация го разпространявам, за да извлекат поуки/ползи тези, които биха се заинтересували:

Цитат
Основанията по чл.40а от Закона за здравното осигуряване са в сила от 01.01.2005 г.  именно за това няма как да бъдат приложени по отношение на периоди от съответните години преди това.

За периоди преди разгледания по горе случай, съгласно параграф 19и от ПЗР на Закона за здравното осигуряване /ЗЗО/ всички българи, които са живели в чужбина повече от 183 дни от една календарна година, дължат здравноосигурителни вноски за своя сметка за времето, през което са били в чужбина и не са ползвали медицинска помощ, могат да се освободят от задължението за внасяне на здравноосигурителни вноски с подаването на една декларация (по § 19И от ПЗР на ЗЗО). Тази декларация няма краен срок за подаване. За Заявлението по чл.40а от ЗЗО към декларацията по § 19И от ПЗР на ЗЗО задължително се прилага и документ, който удостоверява, че гражданинът е бил повече от 183 дни в рамките на календарната година извън територията на България. Такива документи могат да бъдат:
•копие на задграничен паспорт, от който са видни датите на влизане и излизане от страната; удостоверение от съответната районна дирекция на вътрешните работи;
•документ, издаден от компетентните органи на съответната държава, преведен по реда на Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа.

***

 Относно прилагане реда за погасяване на задължения по давността, моля да имате предвид, че давността не се прилага служебно, а по искане на лицето, чрез подаване на искане или възражение в свободен текст в компетентната дирекция или офис на НАП.

По отношение прилагане на последиците на изтекла погасителна давност: вижте Указание с № 24-00-28/21.04.07г. относно: Действия на органите по приходите във връзка с погасени по давност задължения - т. VI и т. VII.

# 661
  • Мнения: 229
какво означава това "Има промяна в здравноосигурителния статус на лицето при извършената актуализация на дата 05.05.2013 г." с непрекъснати здравни осигуровки съм студентка и съм в България какво означава някой знае ли  Shocked

# 662
  • Мнения: 1 399
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1081152
Вижте това. Имало е и репортажи по телевизиите в БГ. Майки ми специално за това се обади.
Обаче е много трудно да се интерпретира това, което е написано. Поне аз не успявам.
От друга страна бях я пратила миналия месец в НАП да пита какво трябва да направя за да се освободя от здравни осигуровки за периода преди 2005 година.
Миналата седмица получих фермана който са и дали
От него става ясно, че дори и да съм с друго гражданство това не ме освобождава от здравни осигуровки по простота причина, че освен другото гражданство имам и българско. И пак трябва да подам декларация и да доказвам, че не живея в БГ.
За доказването на това се изисква:
- копие от задграничен паспорт с видни дати на влизане и излизане????/ те вече не слагат печати
-удостоверение от съответната дирекция на МВР-???? това пък какво трябва да значи
- документ издаден от компетентните органи на съответната страна и преведен по реда на правилника за превод и легализация на документи.?????? това може да бъде всичко което си помислите.

Ще сканирам фермана и ще го пусна тук като си взема изпитите.

# 663
  • Мнения: 7 171
Ние получихме информация от българското посолство в Канада  чрез българското дружество в Отава. Най-после и аз ще мога да направя нещо по въпроса! Приемат писма с обратна разписка.

# 664
  • Мнения: 6 274
Аз вече нищо не разбирам!  ooooh!
Какво сега - отначало ли почваме с глупостите им?!  Shocked ooooh!

# 665
  • Мнения: 2 786
Тези с двойно гражданство са освободени от момента на придобиване на второто гражданство. Но трябва да се докаже с официален документ от другата страна кога е получено второто гражданство. Така поне ми казаха на мен миналата година.  newsm78
А аз се чудя, възможно ли е веднъж завинаги човек да се отпише? Има ли някой, който да кажем преди 5 години да се е отписал с Е-формуляри и други документи и да не са го вписвали отново?
А тези, които са вадили прословутите Е-формуляри в страна от ЕС и пращали до България, трябваше ли да ги превеждате на български или ги предадохте в оригинал? Защото нали са стандартизирани за целия ЕС, не би трябвало да се превеждат ...

# 666
  • Мнения: 7 171
Нова информация за здравните застраховки, получена от Националната Агенция по Приходите на 8 май 2013
  ЦЕНТРАЛНО УПРАВЛЕНИЕ НА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ                                                                             
1040 София бул. “Дондуков” №52                                                             
web: www.nap.bg;    0700 18 700 Информационен център;   е-mail: PRD@nra.bg
 
Освобождаване от здравноосигурителни вноски в България на българите в чужбина
 
5/8/2013
 
            Българските граждани, които живеят в чужбина, вече могат да бъдат освободени от плащането на здравноосигурителни вноски у нас и за минали периоди. Подаването на заявление в НАП вече не е обвързано с изискването това да стане преди напускането на страната, както беше до сега.
За да бъдат освободени от здравноосигурителни вноски обаче, българските граждани, живеещи извън родината, трябва да отговарят на няколко условия. Лицата трябва да са български граждани, както и да са били в чужбина най-малко 183 дни през една календарна година. Най-важното условие за освобождаване от плащане на вноски за здраве е подаване на заявление в офиса на НАП по постоянен адрес. Вече няма срок, в който това заявление трябва да бъде представено в НАП. До 8 март 2013 г. законодателството изискваше документът да бъде подаван  преди напускането на България.
Заявлението може да се подаде лично или чрез упълномощено лице. Документът може да бъде изпратен до НАП и по пощата, с обратна разписка.
            За да се възстановят здравноосигурителни права при връщане в България, в НАП се подава друго заявление - за завръщане. Освен него трябва да се представят и документи, които доказват, че сте били в чужбина повече от 183 дни през една календарна година. Такива документи могат да бъдат например копие от задграничен паспорт, удостоверение от областна дирекция на полицията, документ, издаден от компетентен орган на съответната държава, придружен с точен превод от заклет преводач на български и други.
            Здравноосигурителните права на българи, които са били в чужбина и са подали заявление, могат да се възстановят по два начина. Единият е автоматично след изтичане на шест последователни месеца, през които те се осигуряват за здраве в България. Ако българите, които са били зад граница искат веднага да възстановят своите здравни права, то те трябва да платят еднократно 12 здравноосигурителни вноски върху минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващи се лица. Ако се плащат през 2013г. това са 12 вноски по 33,60 лв.
С последните промени в Закона за здравното осигуряване българските граждани, които са  граждани и на друга държава и не живеят постоянно (повече от 183 дни през календарната година) на територията на страната, не подлежат на задължително здравно осигуряване в България.
Те могат да декларират, че не дължат здравноосигурителни вноски с декларация по образец. Документът се подава в офис на НАП. Това може да стане лично, чрез пълномощник или по пощата с обратна разписка.
            Повече информация и консултации за попълване на всички видове данъчни и осигурителни декларации може  да се получи от кол центъра на НАП на телефон  0700 18 700, на цената на един градски разговор. Кол центърът на приходната агенция работи от 9,00 до 17,30 ч., всеки делничен ден.
Изключения:
Българите, които живеят в страна-членка на ЕС, за периода след 1 януари 2007 г. трябва да имат предвид, че разпоредбите на чл. 40а от ЗЗО, не се прилагат по отношение на периоди, за които съгласно европейските регламенти се прилага законодателството на другата държава-членка на ЕС. Ако спрямо лицето през периода на трудова заетост в другата държава-членка е приложимо законодателството на съответната държава, за този период то ще бъде освободено от задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски в НЗОК. За да удостовери този факт пред Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка. Въз основа на данните, посочени в документа, месеците без данни за здравно осигуряване ще бъдат покрити и ще бъде коригиран здравноосигурителния му статус.


# 667
  • Мнения: 419
Аз вече нищо не разбирам!  ooooh!
Какво сега - отначало ли почваме с глупостите им?!  Shocked ooooh!
Ами май да  Tired
 Мъжът ми има да отписва още ,не му приеха старите документи които изпратихме миналата година.
Не се е прибирал в България от 4г. и пак му висят като неплатени  ooooh!

# 668
  • Мнения: 1 399
Тези с двойно гражданство са освободени от момента на придобиване на второто гражданство. Но трябва да се докаже с официален документ от другата страна кога е получено второто гражданство. Така поне ми казаха на мен миналата година.  newsm78


и на мен така ми казаха през януари като се обаждах. Но в документа, който майка ми взе пише съвсем друго. Трябва да покажеш, че не живееш в БГ.
И изрично пише, че няма срок в който да подадем декларации.

# 669
  • Мнения: 2 786
Предполагам става дума за удостоверение, че си постоянно живеещ в дадената страна, защото то с двойно гражданство пак можеш да си живееш в България.

# 670
  • Мнения: 6 274
Аз вече нищо не разбирам!  ooooh!
Какво сега - отначало ли почваме с глупостите им?!  Shocked ooooh!
Ами май да  Tired
 Мъжът ми има да отписва още ,не му приеха старите документи които изпратихме миналата година.
Не се е прибирал в България от 4г. и пак му висят като неплатени  ooooh!

Ааа, моите ги приеха, отписана съм.
А сега пак ли да пращам???  ooooh!


Предполагам става дума за удостоверение, че си постоянно живеещ в дадената страна, защото то с двойно гражданство пак можеш да си живееш в България.

И от къде ще го намерим това удостоверение?  ooooh!

# 671
  • Мнения: 2 786
Община, данъчни, други институции, където си регистриран, че живееш на даден адрес?  newsm78 Аз си взех такова удостоверение от нашата община.

# 672
  • Мнения: 1 399
Община, данъчни, други институции, където си регистриран, че живееш на даден адрес?  newsm78 Аз си взех такова удостоверение от нашата община.

В Ирландия няма такова удостоверение. Не сме регистрирани в общината. Нито в полицията. Реално не сме регистрирани никъде и доказателство за адрес тук се ползва сметката за тока, газта, телефона.
Единствено имаме документ в края на всяка календарна година, че работим тук и плащаме данъци. Когато питах в НАП казаха, че този документ не става.
Договор за наем или договор с банката, че изплащаш ипотека пак не става. Не ги интересувало това.

# 673
  • Мнения: 6 274
Община, данъчни, други институции, където си регистриран, че живееш на даден адрес?  newsm78 Аз си взех такова удостоверение от нашата община.

В Ирландия няма такова удостоверение. Не сме регистрирани в общината. Нито в полицията. Реално не сме регистрирани никъде и доказателство за адрес тук се ползва сметката за тока, газта, телефона.
Единствено имаме документ в края на всяка календарна година, че работим тук и плащаме данъци. Когато питах в НАП казаха, че този документ не става.
Договор за наем или договор с банката, че изплащаш ипотека пак не става. Не ги интересувало това.

Именно.  Peace
И аз за това попитах - айде ся върви доказвай, че живеем тук, егати!  ooooh!

# 674
  • Мнения: 2 658
Егати... В таз Ирландия май всичко е много странно.. Няма ли там адресна регистрация, никаква? Тук това е първото нещо, което изобщо трябва да направиш, ако ще живееш - да се регистрираш в съответната служба. Просто е и е задължително за всеки. Представлява един лист с адреса, с печат на града/съответната служба. Нямаш ли него, все едно не съществуваш тук, след него правиш каквото и да било друго..
Аз иначе ще изкарам тогава този Е104 от здр.каса, че сме осигурени тук и лятото - примерно - ще нося него, когато си ходим. Щом вече можело..  Wink

Последна редакция: пт, 10 май 2013, 21:28 от Сова

Общи условия

Активация на акаунт