Отговори
# 675
  • Мнения: 6 274
Егати... В таз Ирландия май всичко е много странно.. Няма ли там адресна регистрация, никаква? Тук това е първото нещо, което изобщо трябва да на правиш, ако ще живееш - да се регистрираш. Просто е и е задължително за всеки. Представлява един лист с адреса, с печат от града/съответната служба. Нямаш ли него, все едно не съществуваш тук..

Няма такова животно тук.  Tired
Няма и такава служба.
Шашава работа.

# 676
  • Мнения: 245
Цитат
Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка.

Предполагам, че повечето от вас имат ЕЗОК (Европейска здравноосигурителна карта), във Великобритания се казва EHIC и се изкарва безплатно и лесно, онлайн.

# 677
  • Мнения: 2 786
Guilty, наистина ли нямате нещо като община, където всеки се регистрира, съответно се регистрираш в друга община като си се преместил, и т.н.?  newsm78 Как се определя къде гласуваш на избори тогава? На база на тези годишни уверения не може ли да ви се издаде от общината някакъв документ, че през този период сте живеели там? Свободен текст нещо ... Наистина ми звучи много странно, че европейска държава няма система за регистриране кой живее в дадената община.  Thinking

Относно ЕЗОК, тукашните ЕЗОК не са като българските. Нямат дата на издаване, важат по няколко години (моята я извадих преди 2, 3, а може и 4 години да беше) и чак преди 2 месеца изтече, но как да провериш кога е издадена, когато не стои дата на издаване на нея. Така че с тукашните ЕЗОК не мисля, че може да се докаже минал период или каквото и да било освен настоящо състояние на нещата.

# 678
  • Мнения: 1 412
Guilty, наистина ли нямате нещо като община, където всеки се регистрира, съответно се регистрираш в друга община като си се преместил, и т.н.?  newsm78 Как се определя къде гласуваш на избори тогава? На база на тези годишни уверения не може ли да ви се издаде от общината някакъв документ, че през този период сте живеели там? Свободен текст нещо ... Наистина ми звучи много странно, че европейска държава няма система за регистриране кой живее в дадената община.  Thinking

за изборите пристигат по пощата формуляри, с които да се регистрираме. Но този формуляр важи само за дадения вот. На следващите избори пак.
То и гражданство така се взема тук- искат 3 сметки за всяка година, в която си живял тук и удостоверението за платени данъци и подписи от трима ирландци който декларират от кога те познават.
Нямаме никаква регистрация никъде.

# 679
  • Мнения: 2 786
Guilty, наистина ли нямате нещо като община, където всеки се регистрира, съответно се регистрираш в друга община като си се преместил, и т.н.?  newsm78 Как се определя къде гласуваш на избори тогава? На база на тези годишни уверения не може ли да ви се издаде от общината някакъв документ, че през този период сте живеели там? Свободен текст нещо ... Наистина ми звучи много странно, че европейска държава няма система за регистриране кой живее в дадената община.  Thinking

за изборите пристигат по пощата формуляри, с които да се регистрираме. Но този формуляр важи само за дадения вот. На следващите избори пак.
То и гражданство така се взема тук- искат 3 сметки за всяка година, в която си живял тук и удостоверението за платени данъци и подписи от трима ирландци който декларират от кога те познават.
Нямаме никаква регистрация никъде.

Наистина странна държава.  Simple Smile Всички ли домакинства получават формуляр за изборите или ги делят по някакъв признак (например тук трябва да си живял поне 3 години легално, за да имаш право да гласуваш на общинските избори)? Ако писмото е адресирано до вас с вашите имена, значи сте регистрирани някъде като пребиваващи на този адрес? А поне за тези формуляри Е 101, 104, 106, и т.н. чували ли са?  Mr. Green

# 680
  • Мнения: 1 412
Писмото пристига до къщата. Независимо кой живее там. Ние като граждани на евросъюза имаме право да гласуваме на референдуми, местни и парламентари избори.
то граждани на държави извън ЕС май не останаха тук. Заради рецесията не им дават пермити да работят. А тези който са тук вземат гражданство. В момента гражданство тук се дава на килограм. Стига да си живял тук 5 години.
много неща са странни в Ирландия, не само липсата на регистрация в общината.

# 681
  • Мнения: 6 274
Тереске, как наистина ли?! Shocked
Ние няма да лъжем, я.  Crossing Arms

Гилти, май това е нашият вариант:

Цитат
Националната агенция за приходите, лицето може да представи формуляр, издаден съгласно правилата за координация на системите за социална сигурност (напр. А1, Е 101, ЕЗОК, Е 104, Е 106 или аналогичните документи по Регламент (ЕО) № 883/2004 и др.) или друг документ/удостоверение, издаден от компетентна институция на държавата-членка, в който изрично е посочен конкретен период на задължително здравно осигуряване в тази държава-членка.

Предполагам, че повечето от вас имат ЕЗОК (Европейска здравноосигурителна карта), във Великобритания се казва EHIC и се изкарва безплатно и лесно, онлайн.

 Wink Peace

П.С. Само не разбирам, как точно ще бъде изрично упоменат периодът, ако сега аплайна за тая ЕЗОК от тук?  newsm78
Офф, побъркаха ни.  ooooh!

П.С. 2 И още нещо - ми, тук здравното осигуряване НЕ Е задължително.
Тия к'во си мислят в НОИ, че светът се върти около тях ли?!  Close

# 682
  • Мнения: 2 786
Джуличка, не казвам, че лъжете, просто ми звучи невероятно.
С ЕЗОК и от тук не можеш да докажеш минал период, но явно системите не са още съвсем синхронизирани. Освен да пробвате с тия А1, Е 101, Е 104 или Е 106 формуляри и да видите кой ще ви издадат и за какъв период назад ...

И все пак - някой, който е вадил тия Е-формуляри в ЕС и ги е пратил в България, трябваше ли да ги превеждате на български допълнително?  Thinking

# 683
  • Мнения: 1 412
И още нещо - ми, тук здравното осигуряване НЕ Е задължително.
Тия к'во си мислят в НОИ, че светът се върти около тях ли?!  Close

PRSI покрива социално и здравно осигуряване. И всички работещи и самоосигуряващи плащат PRSI.
Тези здравно осигурителни карти за чужбина ги издават тук.

# 684
  • Мнения: 6 274
Джуличка, не казвам, че лъжете, просто ми звучи невероятно.
С ЕЗОК и от тук не можеш да докажеш минал период, но явно системите не са още съвсем синхронизирани. Освен да пробвате с тия А1, Е 101, Е 104 или Е 106 формуляри и да видите кой ще ви издадат и за какъв период назад ...

И все пак - някой, който е вадил тия Е-формуляри в ЕС и ги е пратил в България, трябваше ли да ги превеждате на български допълнително?  Thinking

Ехх, ти ако поживееш тук колко неща ще ти се видят странни...  Laughing
Не се чуди после, като се хващам за главата от тях.  ooooh! Sunglasses

За тези формуляри - в сайта на НОИ не пише ли как ги искат?
Преведени или не?  newsm78

П.С. Гилти, това НЕ Е задължително здравно осигуряване.
Тук ако не работиш, никой не те кара да се осигуряваш.
Което, обаче е задължително в БГ.  Tired
За картите - точно това ти казвам и аз - ако си ги извадим тук, ще можем да ги използваме за пред НОИ.

# 685
  • Мнения: 2 658
Четох го някъде, ама сега не ми се рови  Blush, искат ги преведени на български, да. Но нормално..
Иначе само с карта.. и аз не мисля, че може да стане. Нали въпросът е да докажеш минал период, а не, че в момента имаш действаща здравна осигуровка. Трябва си официален документ, който да упоменава точно периода назад, според мен..
Хмм. Пък тук здравното осигуряване Е задължително. Нали по конституция всеки има права и задължения. В ДЕ това е спада към задълженията. Малко е мътна работата обаче за сега с тия европейски неща, де факто уж не могат да те задължат да се осигуряваш двойно. Но тук законът е така, че ако живееш постоянно, след третия месец трябва да си застрахован тукашно. Другото си е за спешност и ако не си постоянно живущ. За жалост обаче.. май няма как да се следи това и хората така си карат...

# 686
  • Мнения: 2 786
Сова, я виж ти - тук ми казаха, че бланките са по стандарт за целия ЕС и няма нужда да се превеждат (защото просто гледаш полетата според бланката на езика на твоята си страна), но явно в България и това ще е накриво.

Но пък с Гугъл намерих стара тема в тоя форум, където 10 c's е цитирала някакъв отговор на нейно запитване и там пише, че конкретно Е 104 не се превежда и легализира.  Thinking Да пусна и аз едно запитване да видим ъпдейтната информация 3 години по-късно.

# 687
  • Мнения: 6 274
Ей, побъркаха хората, ей! #2gunfire
На всеки различно казват, постоянно променят и/или измислят нещо ново, пълна каша, никой нищо не знае....
Аман от тая държава, аман!  Crossing Arms

# 688
  • Мнения: 2 786
Аха, Джуличка.  Laughing Аз и за друго се чудя - дали мога да си подам всички документи в София или трябва да губя 2 дни да пътувам из България, за да ги занеса по местоживеене?  Thinking

# 689
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 121
Все се каня да пиша. Бях пратила преди Коледа  баща ми да пита за един месец август 2008 година дето ту се появява ту изчезва. Иначе си пише, че съм отписана. Та баща ми като казал ЕГН и имената онзи на гишето го питал дали съм с двойно гражданство и казал хич и да не се притеснявам за каквито и да е задължения, с двойното гражданство хората били  с изтрити задължения. Баща ми казал, че ми излиза един месец, а онзи, при нас не излиза, имало разминаване в сайта дето си проверяваме и техния с официалните данни. Вече се чудя какво е това с тия сайтове, но хич и няма да им се връзвам.

А с Английската здравна карта освен спешна помощ нищо друго не може да искаш и правиш, пише го в книжката дето пращат заедно с картата.
Впрочем Ирландия е също като Англия, няма регистрации, ни в полиция, ни в община. Който работи плаща данъци и от тях за здравеопазването, който не работи само ползава здравеопазването, няма садължителни здравни вноски. Единствено доказателство, че живееш тук е сметки и банк стейтмънт на дадения адрес и консил таксата. Ама тая тема я нищихме в една друга, дето бяхме обвинени с Трой в какви ли не лъжи.

Последна редакция: сб, 11 май 2013, 00:04 от Doret

Общи условия

Активация на акаунт