Отговори
# 690
  • Мнения: 6 274
. Който работи плаща данъци и от тях за здравеопазването.

А посещението при лекар или престой в болница плащаш ли? Rolling Eyes

# 691
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 117
. Който работи плаща данъци и от тях за здравеопазването.

А посещението при лекар или престой в болница плащаш ли? Rolling Eyes
Абсолютно нищо не се плаща в държавните болници, джи пи или специалисти. Даже рецептите на децта са безплатни.
Докарахме комунизма тук Laughing

Джул, ти от скоро си тук, като напущаше България не подадели заявление за напускане, не знам по кой си член? Аз до 2008 бях в неплатени и майчинство и след това като напуснах работа окончателно подадох това заявление и оттогава съм отписана.

# 692
  • Мнения: 6 274
. Който работи плаща данъци и от тях за здравеопазването.

А посещението при лекар или престой в болница плащаш ли? Rolling Eyes
Абсолютно нищо не се плаща в държавните болници. Даже рецептите на децта са безплатни.

Ехххх, кога ще ги стигнем...  ooooh!
Тук и тия филми ги няма!
Плащаш си като поп, освен ако нямаш частна застраховка.  Crossing Arms

# 693
  • Мнения: 1 399
. Който работи плаща данъци и от тях за здравеопазването.

А посещението при лекар или престой в болница плащаш ли? Rolling Eyes
Абсолютно нищо не се плаща в държавните болници. Даже рецептите на децта са безплатни.

Само, че ние плащаме ако не сме достатъчно бедни да имаме медикал кард от държавата.
Престой в болница, посещение при ГП и лекарствата се плащат тук.
Има различни социални схеми, които покриват лекартвата на хронично болните.
Например аз съм диабетик и ГП изпрати писмо до социала да ми покриват само лекарствата за диабет. Март месец бях болна от грип и ГП ми изписа имуностимулатори и пак прати писмо да ми ги дадът безплатно. Но те казаха не.

Чудно ми е какво ще превеждам на тази европейска здравна карта newsm78. До колкото си спомням една пласмасова синя карта пристига само. И какво доказва тя, като е само за срок от 6 месеца.
Това, че плащаме данъци е много по стойностен документ. Но НАП казват не на него.

# 694
  • Мнения: 6 274
. Който работи плаща данъци и от тях за здравеопазването.

А посещението при лекар или престой в болница плащаш ли? Rolling Eyes
Абсолютно нищо не се плаща в държавните болници. Даже рецептите на децта са безплатни.

Само, че ние плащаме ако не сме достатъчно бедни да имаме медикал кард от държавата.
Престой в болница, посещение при ГП и лекарствата се плащат тук.
 

Да, точно.  Peace
И за това не схващам имеята на Пи Ер Ес Ай-я, ама айде.


Цитат
Чудно ми е какво ще превеждам на тази европейска здравна карта newsm78. До колкото си спомням една пласмасова синя карта пристига само. И какво доказва тя, като е само за срок от 6 месеца.
Това, че плащаме данъци е много по стойностен документ. Но НАП казват не на него

Що за 6 месеца само?  newsm78
За две години са, а може и за повече, зависи.  Thinking

# 695
  • Мнения: 1 399
всичко преведено и легализирано. което е лишено от логика защото ако представиш документ на който и да е език от ЕС, те са длъжни да го приемат. но не би.

# 696
  • Мнения: 6 274
всичко преведено и легализирано. което е лишено от логика защото ако представиш документ на който и да е език от ЕС, те са длъжни да го приемат. но не би.

То и това с езиците е една тъмна Индия, ужас.  Tired
Не знам някъде да приемат документи на чужд език, освен на официалния във въпросната държава.  Tired

# 697
  • Мнения: 1 399
тук приемат болнични на български например.

# 698
  • Мнения: 2 786
всичко преведено и легализирано. което е лишено от логика защото ако представиш документ на който и да е език от ЕС, те са длъжни да го приемат. но не би.

То и това с езиците е една тъмна Индия, ужас.  Tired
Не знам някъде да приемат документи на чужд език, освен на официалния във въпросната държава.  Tired

Тук приемат Е-формулярите на друга държава в ЕС, които са на нейния език, както ме увериха по телефона. Simple Smile Ама защото са стандартни бланки навсякъде и нямало нужда от превод. За други документи не знам. А, всъщност знам - приемат много документи и на английски. Simple Smile
Българската ЕЗОК още ли важи само 6 месеца или са й удължили срока?

# 699
  • Мнения: 6 274
Имах предвид друго.
Според законите в ЕС, държавните институции нямат право да ви откажат прием на документи, ако те са на някой от официалните езици на ЕС (какъвто е и българският).
Но, това, уви не е така!

# 700
  • Мнения: 2 658
Българската ЕЗОК на помня да е била някога за 6 месеца. Когато само веднъж сме вадили - то беше през 2007ма, тъкмо я създодоха, беше валидна за възрастни 1 година, за деца - 5 години. Още се мотаят някъде у нас. Или може би после са променили това..?

# 701
  • Мнения: 2 786
Моята първа и последна българска ЕЗОК беше валидна само 6 месеца. Нямам спомен кога я вадих, но помня, че ми направи впечатление много краткия срок.

# 702
  • Мнения: 3 098
... беше валидна за възрастни 1 година, за деца - 5 години.
При нас за възрастни са валидни 2 години. Винаги е било така. Децата преди имаха, също за две години, но в последно време им отказват, защото не работят и не внасят в системата. Малоумен довод. А че не внасят не е вярно, защото удържат от родителите, иначе нямат достъп и до националната система.


Убеждавам се постоянно, че те са само на хартия. Практиката ми показва, че навсякъде си изискват според техните критерии и въобще не виждам облекчение или улеснение на гражданите в "единна" уж Европа.
Никакви изследвания, документи и т.н. не ми се приемат тук. Даже и преведени. Тоест ако се разболея някъде, направя си изследвания и започна лечение, но междувременно се върна и ми трябва нещо от лекаря, той няма да признае документацията от чужбина. Ще ме прати на нови изследвания, което според мен е излишно и ще загубя време.

# 703
  • Мнения: 6 274
Никакви изследвания, документи и т.н. не ми се приемат тук. Даже и преведени. Тоест ако се разболея някъде, направя си изследвания и започна лечение, но междувременно се върна и ми трябва нещо от лекаря, той няма да признае документацията от чужбина. Ще ме прати на нови изследвания, което според мен е излишно и ще загубя време.

Toва не е така само "навън".
В различните болници в България също не признават "чужди"изследвания (в смисъл от други болници, не от чужбина) и си правят техни.  Tired

# 704
  • Мнения: 158
През октомври м.г. отидох в НАП Търново, подадох декларация, че съм напуснала страната на 01.04.2010г и си взех входящия номер. Сега проверих в системата и пише, че съм отписана, поради напускане на страната. Тогава се бях подплатила с Е104, самолетни и автобусни билети, адресна рег и др. Нищо не ми поискаха, само казаха, че ако искам да се впиша после, някога в системата, ще трябва да доказвам, че съм била вън. Затова се подписвала декларацията, а после ще доказваме.....До периода на отписване съм си платила всичко, за да не ме гонят за глупости след време. Очаквам всичко от българските тиквочи.

Общи условия

Активация на акаунт