Сладката илюзия за Дядо Коледа - до кога?

  • 2 832
  • 46
  •   1
Отговори
# 15
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
 Hug Аз се радвам на тази тема, защото си имам едно детенце на 4 г. и 9 м., което на Коледа - беше на ръба да "разсекрети" Дядо Коледа. А това от три години е най-добрият приятел на съпруга ми - на "разменни начала" на Коледа радваме взаимно дечицата си. И - накрая - тя дойде до мен и мноооооого тихичко ме попита - "Мамо, този Дядо Коледа много прилича на Калин".
Може би защото му е фен от бебе, свикнала е с гласа му в различни варианти, може би защото тя на него му е слабост и за разлика от предишните години той много приказва, много я гушка и накрая инстинктивно направи нещо, което той обожава - щипна й бузата. Аз бях изтръпнала ....... В крайна сметка той се усети и набързо приключи посещението. Но - явно беше мислила доста с малката си главица, защото вечерта ми каза, че истинският Дядо Коледа бил този в детската градина - ...... защото бил с къдрава брада - аз отговорих, че от прегръдки и целувки брадата му се е изправила  Thinking Като на мама косата - може и къдрава и права да бъде.
Аз считам, че вярата в Дядо Коледа трябва да я има винаги, особено в едно детенце. Както тя самата казва - той е добрият старец и носи радост на всички хора, не само на децата. Затова максимално се старая да поддържам вярата й в крайна сметка - в едно вълшебство, в нещо безкрайно хубаво.
Дано успея!

# 16
  • Мнения: 3 993
Предполагам, че в годините ще си оставя вратичка такава, че детето само да се досети, че не е съвсем сигурно, че Д.К. съществува и че е много вероятно да е само приказен герой Simple Smile

Точно така мисля да направя и аз. По естествен начин детето самО да достигне до истината, без емоционални драми, по пътя на израстването. Ще поддържам илюзията, докогато детето иска. Peace
Спомням си момента, когато аз самата разбрах, че няма дядо Коледа, нещо, което подозирах от известно време. Разпознах съседа ни, преобразен като дядо Коледа и тогава илюзията приключи за мен  Simple Smile. Не си спомням да съм страдала по този повод, но си спомням, че бях горда със себе си, че съм го разконспирирала.  Simple Smile После още известно време поддържах илюзорната версия пред брат ми, който е по-малък от мен с 4 години, ама вече се изживявах като голяма.  Laughing

*Пипи*, на въпроса ти за хилядите дядо Коледа и коледните тържества през целия месец декември: вярно е, че действат отегчително и омръзват, но забелязвам, че получаването на подаръци само по себе си изобщо не омръзва на моята дъщеря.  Laughing Не казва отегчено "Ох, пак ли ще идва този дядо Коледа!", а вчера ме пита "Ама защо престана да идва дядо Коледа, кога ще дойде пак?!" Laughing. Така че моят проблем е друг, детето много се разглези с тези многобройни тържества и непрестанни подаръци, приема ги за даденост  Mr. Green. Казах й, че е посрещнала дядо Коледа многократно, защото е била послушна и го е заслужила. А сега той се е оттеглил в заслужена ваканция и ще го видим отново след 1 година.

Последна редакция: вт, 27 дек 2011, 15:49 от Little wingels

# 17
  • Мнения: 2 018
големия каза - Ама ти си ме лъгала толкова време?!?

мина му.. а на една приятелка - голям беше и се ядосваше, че толкова години слушал през годината, а напразно...  Laughing

# 18
  • Мнения: 808
.. а на една приятелка - голям беше и се ядосваше, че толкова години слушал през годината, а напразно...  Laughing

Каква минавка само  Laughing.

Нашият още вярва. Засега няма да му казвам истината.

# 19
  • София
  • Мнения: 283
Иска ми се да вярва в Дядо Коледа колкото си може по-дълго. Въпреки, че тази година беше на ръба на разсекретяването му...., но надявам се успяхме да запазим сладката илюзия непокътната поне за сега. Обаче за другата година...незнам.
Яд ме е, че идеята за Дядо Коледа става все по-комерсиална и децата доста по-рано се сблъскват с истината, а не трябва. Все пак каквото зависи от мен ще се старая да поддържам вярата му в Дядо Коледа, докато той сам не стигне до истината. 

# 20
  • Мнения: 8
 До втори - трети клас  Peace

# 21
  • Мнения: 4 841
В нашето семейство основен принцип на общуване е максималната искреност и откровеност. Честно казано, никога не съм поддържала последователно идеята за Дядо Коледа, особено след като стана на 4-5 години и започна да разсъждава логично. И споменатата вече инвазия от Дядо Коледовци накъдето и да се обърнеш... Но ние по принцип не си припадаме по "Духът на Коледа", правенето на ненужни подаръци по задължение и цялата тази суетня и изкуствена приповдигнатост...

В една друга тема бях писала - синът ми сподели, че има деца в класа му, които знаят много добре, че няма Дядо Коледа, но се правят, че вярват в него - едни, за да радват родителите си; други - за да искат по-скъпи подаръци, които родителите биха им отказали  ooooh! - говорим за деца във втори клас!

# 22
  • Мнения: 2 658

В една друга тема бях писала - синът ми сподели, че има деца в класа му, които знаят много добре, че няма Дядо Коледа, но се правят, че вярват в него - едни, за да радват родителите си; други - за да искат по-скъпи подаръци, които родителите биха им отказали  ooooh! - говорим за деца във втори клас!

Хах, кофти работа, ама на тези дечица надали проблемите им идват от вярата/невярата в Дядо Коледа. Явно с него или без, си имат странни отношения с родителското тяло.

А аз... аз обичам искрено Коеда, Бъдни Вечер, Нова година, приготовленията, готвенето дори - иначе хич не съм някоя маниак-готвачка Wink , трепета, подаръците (изобщо не е за дължително да са ненужни), уюта.. украсите... всичко. Даже коледните песни по радиото и където и да е, коледните филми.. ни най-малко не ме дразнят и не ми идват в повече, напротив - обичам ги. И бих се радвала и децата ми да чувстват така тези дни от годината. Харесва ми и с удоволствие бих им го предала.. разбира се, не само заради подаръците, не - Коледа не е само това. Но и това Wink И нищо не ми е изкуствено приповдигнато, не и което си ни идва отвътре.
Комерсиализацията и търгащината ме дразнят много, да.. но тях ги избягвам и не им обръщам внимание.
Та в този смисъл вярата в Д.К. до време за мен изобщо не е синоним на нечестност към едно дете, просто е част от Коледа. Искреност и откровеност пак си имаме, повече от достатъчно.. мисля.
Честно, без да се меся на никой, но аз не мога дори да си представя да "отнема" (колко тъпо звучи, ама..) на едно дете нещо толкова... хубаво... и то да израсне без тази част.
Но хора различни, знам.

# 23
  • Мнения: 4 841
Честно, без да се меся на никой, но аз не мога дори да си представя да "отнема" (колко тъпо звучи, ама..) на едно дете нещо толкова... хубаво... и то да израсне без тази част.
Но хора различни, знам.

Този пасаж може да се отнесе до абсолютно всичко - вярата в бог, наличието на домашен любимец у дома, отглеждането у дома до предучилищна възраст и консумирането на топла домашно приготвена храна до живот...

Но, както казваш - децата са различни, както и възрастните. Знам, че на романтичните натури им е трудно да си представят, че има хора (и деца  Laughing ), които нямат потребност от точно такъв вид всепризнати "чудеса", но е факт - има. И те си живеят не по-малко забавно и пълноценно, създавайки си свои чудеса  Hug

# 24
  • Мнения: 1 569
TSV, разбирам те. Наистина дори умишлено да решим да бъдем откровени с децата от самото начало, от други места илюзията все пак се създава (ясла, д.г., мола, улицата и т.н.). Може би ми е малко мъчно, че ти самата (така да се каже) не вярваш поне мъничко в Дядо Коледа и всичко, което стои зад неговия образ, за да заразиш и децата си с тази магия.  babydust7 Но в никакъв случай не съдя или не критикувам. Всеки разбира живота по свое му. Hug

Аз за себе си не мога да си представя Коледа без Дядо Коледа.  Heart Eyes За мен става въпрос за всичко, което стои зад неговия образ - магията от празника, чистота, топлота, наивност, носталгията по детството, надежда и още какво ли не... И аз се надявам детето ми да вярва в него колкото се може по-дълго. Никога няма да забравя своите вълнения, когато баща ми правеше всичко възможно, ама наистина всичко, за да поддържа илюзията жива до максимално късно. Не съм била разочарована, когато със сестра ми (съвсем по естествен път) разбрахме, че не съществува. А днес ме обзема топло чувство, мислейки за това колко сладко е било от страна на родителите ни (особено на изобретателния ни баща) да поддържат магията жива до последно.  Heart Eyes

Последна редакция: вт, 27 дек 2011, 20:09 от ♥Пандичка♥

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Любопитно ми е до кога поддържахте сладката илюзия за съществуването на добрия белобрад старец? Как разбрахте, че е дошъл моментът за "жестоката истина"? Съответно как стана така, че децата ви я научиха? Как реагираха?

 Simple Smile

Много актуална тема е това и за мен, точно смятах да пускам такава ...
Синът ми е на 6г... все още вярва и си търси подаръците от Дядо Коледа под елхата... но сянката на съмнението отдавна се е появила... А аз не знам какво е най-правилно да направя...

Аз не злоупотребявам с Дядо Коледа... не го карам да слуша, за да получи подарък... и всички подобни неща...

Но и не съм казала в прав текст, че няма такова нещо като Дядо Коледа ... дали не е защото и аз самата тайно вярвам в него  Thinking  Joy

Нищо полезно не ти казах, ама ...и аз не знам... всяко дете е различно => всяко дете има своята истина ... тази, която е най-подходяща за него самото  Hug

# 26
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз също пусках преди няколко години подобна тема Simple Smile)

Не лъжа дъщеря си и съответно никога не съм подкрепяла илюзията за ДК. Тя сама твърди, че той съществува и във феята на зъбките твърди, че вярва даже - на 8 години е.

Тази година я попитах още ли вярва в ДК. Отговорът беше: "Мммм ако спра да вярвам кой ще ми подарява подаръци?" Аз: "Аз ще ти ги подарявам." Тя: "Е да, ама ти сигурно само по един ще ми подаряваш..." Което, когато се отнася до дъщеря ми, е навлизане в дебрите на пазаренето. Оставих въпросът до тук, защото ми стана ясно, че докато й е изгодно ще вярва в ДК. Както казва мъжа ми "докато стане на 18"  Mr. Green

# 27
  • Мнения: 304
Опитах се да си спомня как аз съм разбрала истината за Дядо Мраз, но нямам конкретен спомен. Не мисля, че съм вярвала до много късно, само си спомням, че с голяма радост пишех писма за него и ги оставях зад една саксия на балкона. Сутрин първо там тичах, да проверя дали Дядо Мраз е минал.   Heart Eyes

Струва ми се обаче, че присъствието на костюмирани дядоколедовци под път и над път отнема част от очакването и трепета, свързани с този образ. Част от вълшебството е именно в очакването, в тайнственото му умение да сбъдва желанията, без да го виждаш - това създава усещане за неговото присъствие на ръба на фантазията и реалността.  Когато образът му присъства по реклами, магазини и улици цял декември напълно реално, някак става прекалено осезаем. Утвърждава се съществуването му в очите на най-малките, но реалните неща не са вълшебни.
Не знам дали съм права, може би децата не възприемат нещата по този начин.
Във всеки случай децата са много наблюдателни и сигурно много бързо фиксират разни подробности като черно кичурче коса, подаващо се под шапката, разлепено крайче на белия мустак и т.н. Laughing

# 28
  • Мнения: 1 569
Комерсиализацията наистина е огромна и за съжаление - неизбежна в днешното общество на материята. Наистина ми е много интересно да ви чета и тъй като много такива мигове тепърва ни предстоят темата ми е изключително полезна.  Hug Замислих се например как аз бих отговорила, ако (като порасне още малко) ме пита 'защо има толкова дядо коледовци навсякъде' или пък 'защо на някой му се е отлепила брада/му се показва черен кичур коса'. Ще кажа, че това са просто хора, които го имитират и искат да бъдат него, но истинският е само един, живее в една далечна и красива земя Лапландия и само той разнася подаръците в коледната нощ. Реално ще кажа истината, но наполовина.  Heart Eyes

# 29
  • в здрача
  • Мнения: 2 208
TSV, разбирам те. Наистина дори умишлено да решим да бъдем откровени с децата от самото начало, от други места илюзията все пак се създава (ясла, д.г., мола, улицата и т.н.). Може би ми е малко мъчно, че ти самата (така да се каже) не вярваш поне мъничко в Дядо Коледа и всичко, което стои зад неговия образ, за да заразиш и децата си с тази магия.  babydust7 Но в никакъв случай не съдя или не критикувам. Всеки разбира живота по свое му. Hug

Коледен дух. Заряда, който носи дядо Коледа. Не искам децата ми да свързват Коледа единствено с получаването на подаръци, много подаръци, от някакъв си приказен герой, а на практика точно това се получава. Тържество тук, тържество - там, бам подаръци, елха тук, елха там - още подаръци. И с какво свързват празника - с много подаръци дадени от някой си дето не са го виждали, защо защото са били послушни. Ама и непослушните получават подаръци и те го виждат, побойника също получава подарък от дядо Коледа на тържеството.
Искам Коледа за тях да е като празник, в който показваш на близките си, че ги цениш и обичаш. И не само на най-близките, а на цялата си фамилия. Винаги сме се събирали на този празник всички при най-възрастните. Всеки носи по нещо за трапезата /какво точно предварително се уточнява/ и децата са включени в приготовленията - от украсата, до сладките и питката. Всеки има задачи, празнуваме, раздаваме си подаръците, а после всеки помага за раздигането, прибирането и почистването. Винаги държах да знаят точно от кого е дадения подарък, както и те да изготвят /когато вече могат, де/ определен подарък за този човек и да му го дадат.

Общи условия

Активация на акаунт