Постпостмодерен поглед върху приказките

  • 51 979
  • 1 356
  •   1
Отговори
# 1 335
  • Мнения: 2 829
Може поне да се пише "3@е6к0", например!

# 1 336
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Може поне да се пише "3@е6к0", например!


Това, погледнато от малко по-различен ъгъл,
определено не изглежда добре  Mr. Green Възраст-
ният може и да се усмихне, но децата - де да
знам, зависи от възрастта сигурно, но в начал-
ните класове, по-напредналите може да полу-
чат колики от хилеж  hahaha

# 1 337
  • Мнения: 2 829
Лоана, наистина някои от по-големите деца може да за били жертва на недостатъчно деликатни родители, но с мисъл за бъдещите поколения трябва да избягваме възможността дори едно дете случайно да разбере че месото не се произвежда от нефт, например. Още повече че с развитието на хранително-вкусовата промишленост, за късмет скоро може да не се налага да лъжем.

# 1 338
  • София
  • Мнения: 6 219
Хм... разказаха ми за едно дете, което не иска да яде риба (въпреки че е обичала), защото тя има очи и гледа.

Но идвам за нещо интересно, което ми попадна:
http://mentalfloss.com/article/67896/12-creepy-lullabies-around- … ll-keep-you-night

# 1 339
  • Мнения: 95
 Mr. Green  Mr. Green  Mr. Green
Опитвам се да изчета цялата тема, но с тези 90 страници е трудно. Както и да е, бях чела като малка, разкази - един баща описваше как разказвал по негов си начин приказките, за да не плаши детето. Не помня кой е автора, но от тогава ги издирвам тези разкази. Та това, което помня е, че решил човека, че Снежанка я е блъснала пожарната кола, защото иначе може детето да не иска да яде ябълки никога в живота си. А вълкът от червената шапчица бил едно голямо добро куче - че детето щяло да го е страх да иде в гората иначе...

# 1 340
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Да де, Умберто Еко имаше едно есе точно за тази подмяна на посланието, основано на реален случай, при който две дечица се намърдали в ареала на бялата мечка в нюйоркския зоопарк, за да погалят "Баба Меца". И тя ги погалила, при това така, че едното не оцеляло.

Приспивните песнички са си ок, особено си каталясал от умора вечер, сутринта от тъмно си на тръстиката, а някое по-бодро пеленаче ти мрънка или се върти - скръцваш му със зъби, че ще насъскаш местната версия на Торбалан, белким се стресне и се кротне. Щото преди 20век няма кой да ти даде отпуск или болничен, да не говорим да ти посъчувства за хиперактивното отроче. С малко по-големите нямаш този проблем - и те от ранни зори са я след гъските, я след говедата, та си къртят дълбоко в отпуснатото им време.

Последна редакция: нд, 30 авг 2015, 15:32 от gargamela

# 1 341
  • Мнения: 3 736
Аз не ям заешко, щото ми е мъчно за зайците. Което съвсем не ми пречеше да си играя със заешките опашки, които тати ми даваше след успешен лов за зайци. Гоу фигър, тъй да кажа. Напоследък се хващам, че ми е гадно да ям малки животни, в смисъл агнета и прасенца-сукалчета (такова всъщност никога не съм яла). Предполагам, че се разлигавям с възрастта, но докато има дърти животни за сеч, ще оцелея.  Grinning

С умирането на животните вкъщи сме всички наясно и нямам никакво намерение да променям нещата. Макар да помня как на крехка възраст, пет-шестгодишна, станах свидетел на обичайно заколване на пиле за супа на село. Ми не ядох супата, миришеше ми, вероятно на смърт. Това е то "цивилизационното лицемерие". Както беше казала една прекрасна жена и моя приятелка: "Ако съм галила едно агне, не мога да го ям." И аз съм така. Дотам.

Ако мачкаш котката в един момент няма да има котка, това е. На кокошките се радвай, но знай, че пилешкото, дето го ядеш, идва от тях. Ако се наложи, мога и аз да гътна кокошка, но трябва много да се наложи, естествено. Туйто. А пък ако пресичаш улицата без да се огледаш, ще те прегази кола и ще ти изпочупи краката и ръцете, та после много ще боли. МНОГО.

# 1 342
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
лигавите се!

децата трябва да се задължават да четат приказки с кървища, тела, падащи от огромни височини, отрязани търкалящи се глави и всичкото, което можете и не можете да си представите.
А, щях да забравя, страшни, грозни и псуващи индивиди от двата пола, готови да ти кръцнат гръцмуня сал зарад едното поглеждане накриво.

тогава те са доволни, усмихват се преди лягане и дори те успокояват "маме, това се случва само в приказките".

Те теб успокояват, не ти тях. но то е защото са видели налудничавият ти поглед при третия опит да разчетеш заглавието на книгата и да разбереш защо е включена в списъка със задължителната литература за (примерно) трети клас.

# 1 343
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Добри, ама то 'де е писано, че този, който включва
в списъка със задължителна литература трябва за-
дължително да я чел?  Wink И те чукчи  hahaha
Па и не е толкова лесно да се ориентира човек в
ППМ-ските дебри. Я, ний тук колко време я премя-
таме темата, па още не сме подковани  Mr. Green

# 1 344
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
 Blush

липсва ми нящото, облечено с денонощница, принцинът, с оскубаните веждички и епилираното телце. даже "маминка" скокондрела, зъбата ми залипсва...

# 1 345
  • Майничка
  • Мнения: 12 582
Пускам го тук, че не ми се рови за темата за изгубени в превода:
http://kapana.bg/index.php/popart/item/2458-14-neprevedimi-dumi- … varnati-v-kartini

# 1 346
  • Мнения: 3 736
Мдаам, японците са забележително точен народ. Много красиви рисунки, много.  Simple Smile

# 1 347
  • Мнения: 7 171
Мдаам, японците са забележително точен народ. Много красиви рисунки, много.  Simple Smile

Тези отдавна ги зная, дори съм се диагностицирала - kyoikumama. А дъщеря ми е luftmensch. Ама точно!

# 1 348
  • Мнения: 3 736
Поне си признаваш. Горкото луфтменшче. Mr. Green

# 1 349
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 868
На ви сега, да видите какво причинявате на децата си.  Mr. Green

http://www.duma.bg/node/109502

Общи условия

Активация на акаунт