Църквата се произнесе днес.

  • 28 759
  • 844
  •   1
Отговори
# 825
  • София
  • Мнения: 5 884
Тези над сто полубратя и сестри леко като жълта сензация или фантасмагория ми звучат, ама не би трябвало да се допуска. Няма ли някакви ограничения, контрол? Thinking

Ограничения сигурно има, но в България не знам кой и най-вече как осъществява контрола. Всички знаем, че сурогатното майчинство все още е забранено, нали? Преди година и половина един професор в публично интевю се похвали, че го практикува тук, в България. Някой от вас да е чул да последваха санкции от така наречените контролни органи?

Е, попрехвърлих ги документите, посочени от jam. Максимумът е 5 доносени бременности от един донор на сперма. Предполагам, за яйцеклетките ще е нещо подобно. Изискванията за регистрите звучат респектиращо. Сега колко ги спазват е отделен въпрос, няма как да знаем с пълна сигурност.

# 826
  • Мнения: 2 510
А защо църквата трябва непременно да приеме всички видове  ин витро процедури?
След 30-40 години клонирането на хора по всяка вероятно ще се смята за нормална процедура и тогава ли ще се очаква църквата да го приеме?
Защото в основата си са едни и същи с изключение когато има донор. Но след като приемаш осиновяването то би следвало да приемеш и донорството.
Клонирането на хора е от един и същи индивид и тогава вероятно ще се свърже с безсмъртието или възкръсване в нова форма.

# 827
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Статията, препоръчана от saluti, е много добра. Благодаря. Изяснява позицията, аргументира я. Не можем да искаме църквата да мисли и формира мнение в шаблоните извън изповядваното от нея. Не можем да изискваме да се оценява светът с нашите, светски мерки - те са изначално различни. Това, което можем и бива да сторим е, ако темата ни вълнува, да разберем какво стои зад нея като мироглед.

# 828
  • София
  • Мнения: 39 079
Ами ето - и аз прочетох статията. И аз съм против унищожаването на ненужните ембриони и редуцирането на ембриони при вече започнала бременност като част от инвитро процедурата. Но, доколкото знам, вече има по-нови методи, при които това се избягва.

Ама оная чавка, представителката на Светия Синод, явно нищо не беше чела, преди да се яви по телевизията, защото единствения и довод против инвитрото беше, че това било създаване на живо същество с душа по неестесвен начин. Личеше си много, че не е наясно със самата процедура.

# 829
  • Мнения: 1 519
Църквата няма никакво морално право да се изказва по въпроса, това е нечуван цинизъм, защото колко народ е избит в името на нейния бог...
Аз ли съм в грешка или това по принцип противоречи на една от десетте божи заповеди - да не съдиш другите? newsm78

# 830
  • Мнения: 61
...
Ама оная чавка, представителката на Светия Синод, явно нищо не беше чела, преди да се яви по телевизията, защото единствения и довод против инвитрото беше, че това било създаване на живо същество с душа по неестесвен начин. Личеше си много, че не е наясно със самата процедура.

да; съгласна съм. въпросната десилава пулиева наистина е дълбоко неадекватна и некритична; слушала съм я да говори с апломб пълни глупости и по други въпроси от името на църквата (синода). трагично. доколкото знам, беше главен редактор на официалния сайт на църквата; не знам дали още е такава. и някакси е убедила дядовците явно, че е много учена и много ги разбира нещата Simple Smile))

жалко, че нашите духовници са неадекватни много често. но това си има много обяснения и далеч не навсякъде е така по света ...  поведението им много често компроментира църквата в очите на обществото, ясно ми е. въпросът е, обаче, човек да не реагира предубедено; да не се отхвърля църковната позиция по дифолт, само защото има проблеми в нашите църковни служители. къде ли няма...

# 831
  • Мнения: 4 794
...да не се отхвърля църковната позиция по дифолт, само защото има проблеми в нашите църковни служители. къде ли няма...


Ама качеството на служителите се отразява и на резултата от работата им - т.е. на становищата им. Това не е първия подобен случай.

# 832
  • 221B Baker Street
  • Мнения: 1 950
утре сутрин в предаването на Лора Крумова по БТВ отново ще се говори за ин витрото,
ще има и представители на Църквата  Peace

# 833
  • Мнения: 61
нормален разговор с двама грамотни свещеници за медийните изяви на синода...

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2012/01/06 … /?sp=1#storystart

# 834
  • Мнения: 1 630
Има един такъв довод срещу теорията на църквата, който не знам как те биха оборили. След като църквата е против ин витрото, много ми е чудно какво има да каже за това, че цялата православна религия е основана на едно събитие, което спокойно бихме могли да наречем по- различно зачеване, но в никакъв случай естествено........

# 835
  • Мнения: 2 510
Този въпрос беше разискван.
Ние сме хора, а там е Бог.
Въпросът е сега накъде вървим - на горе към висините или надолу към "механизмите".

# 836
  • Мнения: 4 794
нормален разговор с двама грамотни свещеници за медийните изяви на синода...

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2012/01/06 … /?sp=1#storystart

saluti, те не казват нещо, което вече да не сме казали в тази тема. Иначе съм съгласна с тях, но такива като тях явно нямат думата по официалните дела.

# 837
  • Мнения: 2 123
нормален разговор с двама грамотни свещеници за медийните изяви на синода...

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/obshtestvo/2012/01/06 … /?sp=1#storystart

 Peace
много добро!

# 838
# 839
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Уф, и Стандарт ли вече е жълт парцал?
Добре че не чета вестници.

Общи условия

Активация на акаунт