За платеното майчинство в различните страни

  • 6 090
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 491
Аз малко да поспамя темата на Звездичка, ама май тук е най-добре да попитам. Я ми кажете, аз като родя американски гражданин и съм на виза H4 имам ли право на някакви такива екстри като майчински или не?  newsm78
Не, мила, нямаш  Sad. Ще ви върнат повече пари от данъците догодина, това е бенефита.


Е, да са живи и здрави  Mr. Green
И аз тъй казвам! Hug

# 16
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Здравейте   Heart Eyes Hug

Аз бях писала веднъж за ситуацията тук, но ще пиша пак. Майчинството започва 6 седмици преди термина за раждане и продължава 6 месеца - тогава майката получава пълният размер на последната си работна заплата. Ако иска да си запази мястото, трябва да започне работа след това (тук около мен не познавам никого, който да го е направил). Като се има в предвид, че ясли почети не съществуват(поне в нашето 30 000 градче няма), а детегледачките са доста скъпи и предимно се срещат в Прага, остава само опцията, бебо да се гледа от баби, но много малко от чешките баби са охотни да го направят(в това отношение аз случих - е, не ми гледат децата нон-стоп, но поне мога да ги оставям за час-два). Та, да се върна на въпроса за майчинството. След това започва подпомогнато от държавата майчинство, което продължава 3 години и по желание на майката, може да се продължи на 4 години. През това време майките получават скромната сума от грубо 125 Евро, с възможност да си изкарват с почасов труд или надомна работа сумата на минималната работна заплата - около 240 Евро.

Аз лично с първият ни син бях 3 години в къщи, след което трябваше да си продължа майчинството, защото не можех дълго време да си намеря работа. Най-лошото е, че и почасов труд тук е трудно да се намери, особенно извън Прага, така че става доста сложно, добре че, мъжа ми има добра заплата!

Ами това е, ако Ели се сети за нещо...

# 17
  • Мнения: 6 390
 newsm78 natalyna, амиии ти си казала всичко  Wink Grinning

майчинските са 28.седмици , като се започва 6.седмици преди определения термин за раждане/ най рано може 8.седмици преди термина/, ако се родят две или повече деца, майчинските са 37.седмици.
майчинството се изчислява / средностатистическо възнаграждание за последната работна година / краят е момента когато излиза в майчинство жената/ ако е работила по малко, се смята за времето което е работила последно и при последния й работодател, ако е била безработна, се връща времето назад, докато не се стигне до някъде където е работила повече от три месеца.
за студентки се смята 1/30 от детските според закона в момента

детските са до три години, ако не се върнеш на работа до 4.г. навършени,
 а от 2007 ги увеличават с 100% и се очаква бум в приръста на населението Mr. Green Mr. Green

# 18
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
В Щатите има по федерален закон 12 седмици неплатена отпуска за майчинство, бащинство или осиновяване, ако си работил за работодателя си поне една година. Ако си работил по-малко от една година, дават 6 седмици. През това неплатено майчинство може да се изплаща за известно време (обикновено 6 седмици за нормално раждане, 8 за секцио) т.нар. застраховка за "временна инвалидност". Колко пари ти плащат зависи какъв вид застраховка предлага работодателя ти (май е 60-70% от заплатата). Поради причина, че бащата не може да е "временно инвалиден" Simple Smile, бащинство не се плаща.
Детски май има включени в социалната помощ, но за това не мога да помогна.

# 19
  • Мнения: 804
както Burka е казала, тук майчинството е неплатено(според мен няма майчинствo), т.е. фирмата ти пази мястото 12 седмици(според зависи от политиката на фирмата) За тази инвалидност, която ти плащат от застраховката не съм чувала, но ще разпитам по-вече, че и мен ме вълнува Grinning Иначе за бащинство и дума не може да става.
   Иначе знам , че връщат от данъците , но как и колко нямам идея
     newsm78

# 20
  • България-София
  • Мнения: 573
В Израел платеното  майчинство е 12 седмици за едно и 13 - за близнаци. Получава се 100 % от заплатата / усреднена за последните 3 мес/ и при условие, че си работил мин. 9 мес преди това. Тези 12 седмици се взимат, когато поискаш - преди или след раждане - твоя работа. Може и таткото да я взаме. После можеш да останеш в къщи неплатена, като работодателят е длъжен да ти пази мястото максимум до 6 мес от излизането в майчинство. Отделно единият родител започва да получава облекчение в данъка /общ доход/ и детски от Осигурителния институт и двете в зависимост от броя на децата. Инфото е от преди година - ако има новости да ме поправят майките от Израел Wink

# 21
  • Bristol
  • Мнения: 9 364
Ако си работил тук майчинството е 1 година, от която 26 седмици е платено останалото просто ти пазят работното място. Излизаш по майчинство когато ти прецениш. Но не трябва да е по рано от 11 седмици преди термина, ако искаш можеш да ходиш до последно на работа и там да започне раждането ти  Laughing Майчинството започва да тече от момента в който спреш да работиш затова много жени предпочитат, ако могат, да работят до последно. Задължително първите 6 седмици се заплаща 90% от заплатата ти, следващите 20 седмици по 100 поунда на седмица. Няма разлика ако имаш близнаци. Ако фирмата за която работиш е хубава е възможно да ти плащат по-големи суми, но това обикновено е свързано с определени условия и ако ти ги на нарушиш трябва да върнеш парите на работодателя.
Не знам какво се плаща ако не си работил преди това  newsm78
Имаме си и детски малко над 15 поунда на седмица, а за първо дете са около 17 Wink Освен това има и отстъпка в таксите, ако доходът на семейството е под 50к на година, която е около 500 поунда годишно.
Хубавото е че има всякакви варианти за гледане на децата - nursery, childminder, nanny, ou pear, а също така много от колежите предлагат така наречените creche на място. Всеки избира според желанието и възможностите, разбира се. Почасовата работа е много популярна. Ако имаш свестен работодател пък, можеш да промениш работното си време, след като се върнеш отново на работа.
Ако предпочетеш да стоиш в къщи, гледането на дете под 10 години се зачита като трудов стаж за минималната пенсия в страната.
Сигурно има още много детайли и подробности но аз само до тук съм стигнала  newsm78

# 22
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
най-добре като 4е ли е в англия. при нас няма такова животно платено май4инство -за тези, които работят се полагат 2 месеца и единствено на тях се плаща, ако са на безсро4ен договор за другите май се плаща, но процент, после да се спасяват- кой на креш, кой свеки, кой мама, 4есто и жена за бебето.единсвено имат право да ходят да кърмят или бебето да го водят при нея, другите мами са си в къщи, за което няма нищо като награда.детските са около 8лв, аз не знам дали взема тати 4е много бюрокрация за нищо.а като сравнявам и стандарта ни тука е много по-трудно отглеждането на децата, ако искам да са като в бг например. народа поумнява и рядко младите искат пове4е от едно-две деца.а определено се борят да работят макар, 4е е трудно.

# 23
  • Мнения: 7 605
Бащите имат право на 14 дни бащинство.

Мария, слу4айно да zнаеШ да ли теzи 2 седмици са платени или не?
Мерси zа инфото

# 24
  • Мнения: 847
Бащите имат право на 14 дни бащинство.

Мария, слу4айно да zнаеШ да ли теzи 2 седмици са платени или не?
Мерси zа инфото
Da plateni sa...
I trite dni za rajdaneto sachto sa plateni.A za 14 triabva da se vzemat do 4mesec na deteto ,i ima opredeleni uslovia -tatkoto triabva da e  na postoianen trudov dogovor ,i da e poveche ot edna godina na tazi rabota ....mai beche taka...
sorry za latinicata

# 25
  • Мнения: 7 605
Бащите имат право на 14 дни бащинство.

Мария, слу4айно да zнаеШ да ли теzи 2 седмици са платени или не?
Мерси zа инфото
Da plateni sa...
I trite dni za rajdaneto sachto sa plateni.A za 14 triabva da se vzemat do 4mesec na deteto ,i ima opredeleni uslovia -tatkoto triabva da e  na postoianen trudov dogovor ,i da e poveche ot edna godina na tazi rabota ....mai beche taka...
sorry za latinicata


Супер, мерси много, zна4и Ще се въzполzваме от това  Grinning

# 26
  • Мнения: 384
както Burka е казала, тук майчинството е неплатено(според мен няма майчинствo), т.е. фирмата ти пази мястото 12 седмици(според зависи от политиката на фирмата) За тази инвалидност, която ти плащат от застраховката не съм чувала, но ще разпитам по-вече, че и мен ме вълнува Grinning Иначе за бащинство и дума не може да става.
   Иначе знам , че връщат от данъците , но как и колко нямам идея
     newsm78

500$ на дете (за данъците дето се приспадат става дума)

# 27
  • Мнения: 114
Здравейте!
Извинявам се,но ще попитам мамите в САЩ ако знаят-има ли регламентирана сума детски,които се изплащат всеки месец или не? Въобще има ли някакви помощи за дете,родено в САЩ и какви са като сума?
Сигурно зависи и от статута на родителите и щата? ThinkingНие сме тук от 6 месеца с green card например.Ако родя преди да имаме поданство като съм работила поне 1 година,ще получавам ли някакви детски или помощи?
Много ми е любопитно просто Wink Party

# 28
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Според мен, статут или не, детски никакви няма (само дето детето ти се води зависимо за данъците, и ще ти върнат някаква сума, $500 е казала една друга мама).
Ако се взима социална помощ, там май има нещо допълнително на дете, но и за това не съм сигурна.

# 29
  • Мнения: 314
Ето и изчерпателна информация за Швеция от мен Simple Smile: тук майчинството е 480 работни дни. От тях за 390 дни се плаща 80% от заплатата (има обаче горна граница, както и условие да си работил 6 месеца), или за онези, които не са работили – около 18 евро на ден.
От тези 390 дни всеки родител трябва да вземе поне 60 – другият родител няма право да ги използва. Някои дори настояват дните да се разделят по равно по закон.
За останалите 90 дни се плащат 6 евро на ден, независимо от заплатата.
Дните могат да се вземат като цял ден, половин, четвърт или 1/8 ден докато детето навърши 8 години. Отделно при раждането на детето бащата има право на 10 работни дни.

Последна редакция: ср, 04 яну 2006, 20:06 от anita_

Общи условия

Активация на акаунт