Нов опит за закон

  • 3 160
  • 53
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 8 000
Не мога да се въздържа и да не споделя с вас прочетеното за новия проектозакон, целящ ограничаване на безразборното извърхляне на остарели лекарства. Разбира се, нямам против да изхвърля старите лекарства на определени за целта места (напр. в подобие на контейнерите за батерии). Това, което ме развесели в законопроекта, беше следното:
Цитат
От тази година лекарствата с изтекъл срок на годност ще трябва да се връщат точно откъдето са закупени. Потребителите ще трябва да представят касова бележка и да ги предадат в аптеката, от която са се снабдили с тях.

Ако изхвърлим пък стари лекарства в кофите за боклук, ни заплашва глоба от 300 до 1000 лева.

Ето и целия текст на новината.
В самия текст на проектозакона пише, че "Физическите лица предават лекарствените продукти по чл. 2, ал. 1, т. 1 на търговеца на дребно, от когото са закупени, след представяне на платежен или друг документ." (чл. 5, ал. 3)

# 1
  • Мнения: 6 361
Дори изключвайки въпроса как се пазят касови бележки за лекарства 5 години (за мен лично е безумно), ще очаквам някой да ми разясни какво се прави, когато след 5 години аптеката, от която е купено лекарството, вече я няма, както и дали ще ми поемат пътните разходи, ако съм купила лекарството през лятната си отпуска от някоя аптека по морето.

# 2
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
 rotfImbo rotfImao
Смяяяяяяяяяяяяяяяяяях!

От сега мога да предположа какви количества стари лекарства ще изтекат в мивките Mr. Green

# 3
  • София
  • Мнения: 9 878
Аз бих била съгласна да хвърлям старите лекарства в определени за това места. Но да ги връща човек в аптеката е абсурдно и честно казано не вярвам някой да вземе насериозно подобно нещо...макар че знае ли човек! И как точно ще разберат че точно аз съм изхвърлила черния чувал за смет с лекарствата вътре? Или пред всеки контейнер ще има полицай?!
Вчера си закупих лекарство с изтекъл срок на годност. Върнах се в аптеката и ми го смениха, а коментара на аптекарката беше, че само с три месеца е изтекъл, но ако държа ще го сменят.

# 4
  • София
  • Мнения: 8 000
Вкъщи имам застояли лекарства, които не изхвърлям, именно поради нежелание да го направя в общинския контейнер за смет.
Прочетеното граничи с абсурда, тъй като надали някой пази касови бележки от преди години. Особено, ако са били животоподдържащи лекарства, купувани в големи количества за хронично болен човек, какъвто бе и нашият случай.
От друга страна ми стана тъжно, четейки поредния законотворчески напън, защото се замислих колко от моите данъци са отишли за издръжката на няколкото мозъка, сътворили това "нещо".

# 5
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Дори изключвайки въпроса как се пазят касови бележки за лекарства 5 години (за мен лично е безумно), ще очаквам някой да ми разясни какво се прави, когато след 5 години аптеката, от която е купено лекарството, вече я няма, както и дали ще ми поемат пътните разходи, ако съм купила лекарството през лятната си отпуска от някоя аптека по морето.
А и бележките са на термохартия, написаното на който избледнява след 2 месеца... Поредният неуспешен опит да ни натътрузят с глоби, само дето не е ясно как ще ни хванат спатиите къде си изхвърляме лекарствата. То човек да иска да прави нещо по правилата, го блокират с глупави закони.  ooooh!

# 6
  • Мнения: 662
Само пълен идиот може да роди подобно безумие.
Почти няма човек, който да си пази касовите бележки години назад, дори и месеци.
Непрекъснато затварят аптеки, в този случай къде ще си върнеш старото лекарство?
Както Mamma спомена, какво правим с илачи, закупени от друг град, например?
Интересно ми е, как ще разберат точно кой е изхвърлил лекарство в кофата, или до всяка такава ще има контролиращ? Mr. Green

# 7
  • 221B Baker Street
  • Мнения: 1 950
да,гледах го по новините снощи  Peace
обаче това с връщането на лекарствата в съответната аптека е просто една от опциите,предлагани в закона,и не е задължителна  Peace
другият вариант беше точно специални контейнери,като тези за батериите  Peace

# 8
  • София
  • Мнения: 2 483
Значи до всеки контейнер ще има полицай, така ли? Ми те хептем ще затлъстеят от стоене на едно място...поне ще оправдаят раздутия щат...

# 9
  • Мнения: 15 619
да,гледах го по новините снощи  Peace
обаче това с връщането на лекарствата в съответната аптека е просто една от опциите,предлагани в закона,и не е задължителна  Peace
другият вариант беше точно специални контейнери,като тези за батериите  Peace
Аз останах с други спомени от новината. Точно един си е вариантът, предлаган за приложение у нас, а в други държави е възможно да се изхвърлят в специални контейнери, намиращи се в аптеките. Ако информацията е поднесена коректно, то авторите на това предложение са некадърници.  

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 768
Предполагам, това с точния търговец и касовата бележка ще отпадне от закона.
Най-вероятно ще сложат някакви контейнери в аптеките и болниците,където да се връщат лекарствата.

# 11
  • Мнения: 4 300
Най разумният вариант ми се струва в аптеките да сложат контейнери за изхвърляне на лекарства. Да се връщат на гишето- също .
В някои страни от ЕС се прилага втората практика.

# 12
  • София
  • Мнения: 8 000
Ето текста на проектозакона, аз поне не открих алтернативата с контейнера.

# 13
  • Мнения: 170
Това е някаква шега, нали...И как да се явя с касова бележка/бон в аптека, като първо мастилото на бележката(дори и да я пазя) отдавна го няма и имам просто един отрязък бяла хартийка и второ в несъществуваща аптека, защото отдавна е затворена...и .... изобщо как си го представят да ходя и да връщам медикаменти с изтекъл срок на годност...в пункта отдето са били закупени...Стига, бе..това е нЕква лудост...Евентуално контейнер до всяка аптека и там да се изхвърлят....ама как ще ги опазят после тия контейнери, не знам...че луди всякакви... ooooh!..

# 14
  • София
  • Мнения: 2 079
Кой ли умен мозък измисли това? newsm78 #Crazy
И как точно ще ме накарат да запазя касовата бележка? newsm78

Нямам думи направо! То бива, бива глупости,
ама това вече ....  ooooh!
Ще си изхвърлям лекарствата както досега - в канализацията!  Crossing Arms

# 15
  • Мнения: 269
Този нов закон е абсурден, особено в частта с касовия бон, който трябва да се носи в аптеката. За какво им е на тях? Аз често изхвърлям стари батерии в "Германос", но за батериите не ми искат касова бележка.

# 16
  • Мнения: 4 300
Евентуално контейнер до всяка аптека и там да се изхвърлят....ама как ще ги опазят после тия контейнери, не знам...че луди всякакви... ooooh!..
Верно, за това не се бях замисляла, че все пак много лекарства не се продават свободно  и със сигурност са обект на нездрав интерес.
Сякаш остава единствено варианта с връщане директно на гишето.

# 17
  • Мнения: 6 361
На гише е най-добре.
Макар да не изключвам възможността от злоупотреби и с това.
Трябва да го намислят добре как ще се описват върнатите лекарства.
Валенцето писа, че са се опитали да и продадат лекарство с изтекъл срок. Какво пречи на някой недобросъвестен да пробута върнато му лекарство, ако опаковката е съвсем цяла?
Чак се ядосвам като пиша това... яд ме е, че го мисля. Надали например някой германец би си го помислил това. Сигурно през акъла няма да му мине подобна схема.
Но имам чувството, че тук винаги ще се намери някой тарикат, който да се опитва да мами без да го интересува дали, кой и как може да пострада.

# 18
  • Мнения: 4 300
По принцип нищо, но реално ако опаковката е съвсем цяла и е в срок няма какво опасно да се случи Thinking Предполагам с малко контрол нещата ще са ок, а и едва ли ще са много върнатите лекарства, които хем са с непокътната опаковка, хем са в срок. А може и да се регламентира да се връщат само след изтичане на срока. 
Имам близка приятелка фармацевт, тя мина и през по малка, и през по голяма аптека. В големите сроковете се следят стриктно, освен че би трябвало д а ги поглеждат непосредствено преди да ти ги дадат. В по малката ( но много оборотна), в която работеше, нямали дори система за отчитане чрез баркод и ми е казвала, че се е случвало някой в другата смяна да продаде кутийката с написаната цена и тя след това не знае на каква цена е конкретното лекарство.

# 19
  • Мнения: 6 361
ако опаковката е съвсем цяла и е в срок няма какво опасно да се случи
Ако е в срок...
Имах предвид върнати лекарства, които са с изтекъл срок на годност...
Т.е. аз отивам и връщам лекарство, на което му е изтекъл срокът преди месец да речем.
Утре ти отиваш в аптеката и ти продават моето с изтекъл срок на годност лекарство.
Ако се усетиш, ок - подменят го, ако не - честита съвсем чиста печалба за продаващия.

# 20
  • Мнения: 53
А закупените от чужбина? Представям си как хващам самолета заради няколко хапчета с изтекъл срок, които няма къде да върна тук.  hahaha

# 21
  • Мнения: 6 361
Цитат
Лекарствата с изтекъл срок на годност да се връщат от гражданите в аптеките срещу документ за самоличност вместо с касова бележка. Това предлагат от Националната аптечна камара (НАК) в становище, изпратено до министъра на здравеопазването д-р Стефан Константинов.
Проектът за Наредба за условията и реда за унищожаване, преработване или използване за други цели на лекарствени продукти, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването, е изработен без участието на експерти на НАК, каквато договореност е имало през ноември 2010 г.

Част от текстовете на проекта са неприложими, тъй като гражданите пазят касовите си бележки до напускане на търговския обект, по смисъла на данъчното законодателство, според аптечната камара. Ако касовата бележка е запазена, рядко на нея е описано поименно всяко лекарство.

Гражданин, закупил лекарство от едно населено място, не може да го върне в аптека от друго населено място, предвиждат нормативните промени, което според аптечната камара е „административен нонсенс”. Не става ясно и къде може да се върне лекарството, ако аптеката вече е закрита, както и връщането на лекарство, на което не се вижда срокът на годност - отделен блистер, пакетче и др., според становището на камарата. Връщането на лекарства, купени от чужбина, също не е регламентирано.

Националната аптечна камара предлага на здравното министерство да се доработят промените съвместно с техни експерти, със специалисти по третиране на опасни отпадъци, с Български фармацевтичен съюз, с производители и вносители на лекарства продукти.

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=833654

# 22
  • Мнения: 1 310
И това се прави с цел...? newsm78

# 23
  • Мнения: 6 361
Кое с каква цел се прави?
Законът за реда за връщане на лекарствата ли?

# 24
  • Мнения: 1 310
Да. Нещо пак с еко, био, зелено, природо ли?

# 25
  • Мнения: 170
Ама, Мамма, това няма законова обоснованост..поне не и според реда в който трябва да се връщат медикаментите...Лудост е...Пропуските са очеизвадни....с касов бон-шега, в контейнер-грешка...те са просто боклук и какво толкова....може да се натровиш от развален салам, точно толкова колкото и от с изтекъл на годност аспирин, само дето с последния няма да се натровиш....тъпо е... Wink

# 26
  • Мнения: 170
Всъщност е рентабилно и оправдано да връщаме храните с изтекъл срок на годност, от тях наистина има опасност, ако някой ги консумира, ама за хапове...смешно е....

# 27
  • Мнения: 6 361
Не е така, Тумба.
Има лекарства с всевъзможен химичен състав, не може да се сравняват лекарства със стар салам.
Нужно е да има регламент и да не се изхвърлят старите лекарства с битовите отпадъци или в канализацията.
Не става въпрос за това, че може някой да ги вземе от кофата и да ги изпие, а затова, че безконтролно изхвърлени на сметището или в канала, директно попадат в почвата и водата.

# 28
  • Мнения: 170
Възможно е Мамма, не съм се замисляла за почвата, само затова кой може да ги изконсумира...ама погледнато в световен мащаб, хаповете като натравяне на почвата са ни последен проблем...предвид нейната натровеност...Проблема явно е по глобален...но аз си мислех за Човека в близък план...почвата си е натровена и без изхвърлените медикаменти, а с тях няма да е по натровена поне така мисля аз...

# 29
  • Мнения: 25 713
...ама погледнато в световен мащаб, хаповете като натравяне на почвата са ни последен проблем...предвид нейната натровеност...Проблема явно е по глобален...но аз си мислех за Човека в близък план...почвата си е натровена и без изхвърлените медикаменти, а с тях няма да е по натровена поне така мисля аз...

В дълбока заблуда си.
Почвата в световен мащаб е натровена толкова И заради лекарствата, които се изхвърлят безразборно в канализацията или в битовата смет (отделно това, което изхвърляме ние и животните чрез отделителната си система).
Сметни само колко антибиотици попадат в почвата и водата, а оттам се връщат обратно в организма ни чрез храната. Ами останалите вещества?
Това е един затворен цикъл, който трови най-вече нас. И децата ни. Да му мислят внуците и следващите поколения...

# 30
  • Мнения: 170
Как Сийке, извинявай, ама тва са глупости....аргументи колко искаш, че до медикаментите изхвърлени в канализацията опряхме...Whistling

ПП веднага коригирам.. Wink

Последна редакция: пт, 06 яну 2012, 11:59 от Tumba_lumba

# 31
  • Мнения: 6 361
Това, че природата е замърсена, не би трябвало да е пречка да се търсят начини тя да се опази от допълнително замърсяване, напротив.

Проучвания са показали, че мъжките риби са феминизират, когато са изложени на хормони (напр. от противозачатъчни хапчета). Други лекарства, като например анти-депресанти и бета-блокери предизвикват намаляване на плодовитостта и повлияват на хвърлянето на хайвер на определени водни организми.
Продължителното излагане на ниски дози на антибиотици може да доведе до развитието на резистентни микроби и бактерии.
Причини и аргументи да искаш. Има достатъчно.
Дай сега като е мръсно, то да замърсяваме още повече... не може така до безкрай.

"айде, холан" не ми е в речника за нормална комуникация

# 32
  • София
  • Мнения: 399
 Лекарствата обикновено се разчистват 1-2 пъти в годината, но пък в канализацията ежедневно изтичат толкова много препарати за какво ли не...че лекарствата доста бледнеят. Как се отразяват те на рибите и хайвера?

# 33
  • Мнения: 1 788
Би трябвало лекарствата просто да се връщат в аптеките, независимо от къде, кога и как си го купил.
Обаче не съм наясно какво правят аптекарите след това - дали плащат за извозването на тези стари лекарства, дали се ангажират с нещо друго... Ако - да, то тогава безумното изискване за запазена касова бележка, следва да е в резултат от мрънкането на аптекарската гилдия. И само мир да е, крайният потребител пак е прецакан...

# 34
  • Мнения: 1 310
Добре. Представяме си идеалния случай - всички си връщаме лЮкарствата с изтекъл срок в аптеките. А те къде ще ги изхвърлят, за да не замърсят почвата и водите?! newsm78

# 35
  • Мнения: 2 401

Цитат
От тази година лекарствата с изтекъл срок на годност ще трябва да се връщат точно откъдето са закупени. 


 Shocked Shocked Shocked

Ще ни ги пробутат отново, но с нов срок на годност,  нема празно.

Последна редакция: чт, 05 яну 2012, 22:00 от минзухар

# 36
  • Мнения: 6 361
Ще ни ги пробутат отново, но с нов срок на годност,  нема празно.

Е, точно това и мен ме притеснява.


Добре. Представяме си идеалния случай - всички си връщаме лЮкарствата с изтекъл срок в аптеките. А те къде ще ги изхвърлят, за да не замърсят почвата и водите?!

Аптеките и болниците и сега ги връщат на търговците на едро, вносителите и производителите, а оттам те се препращат към организации, които имат разрешение за унищожаването на опасни отпадъци (лекарствата се считат за опасни отпадъци).

# 37
  • Мнения: 2 386
Ако започнем да връщаме лекарства в момента в аптеките, няма да се налага да чакаме десетилетия, за да видим ефекта от старите антибиотици в/у идните поколения (от замърсена почва). Ще се види до броени месеци по нашето поколение - тук и сега - натровени бедни души, попаднали на алчни фармацевти...

Лошо, Седларов, лошо...

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 372
Е, страхотно Laughing! Още утре ще си купя една кутия, в която специално ще си пазя касовите бележки от лекарства. А ако си ги купя от друг град, смятам да ги изпратя след това по пощата Laughing. Най-адекватното според мен е да има контейнери за лекарства. Но не в аптеките. Просто хората са толкова нагли, алчни и безотговорни, че съм убедена, че една част от тези лекарства ще бъдат препродадени, което е много опасно. Може и да греша, но такива мисли ми идват. Изобщо трябва много добре да се обмисли.

# 39
  • Мнения: 8 999
Нищо не пречи контейнерите за лекарства с изтекъл срок да са вътре в аптеките, а също и да се изхвърлят само таблетките/сиропите, без опаковките. Да не се знае едно хапче какво е всъщност. В подобни контейнери ще се получи една джурканица от хапове и сиропи - едва ли ще е възможно тези лекарства да бъдат пробутани някому отново.
Нямам представа как точно се унищожават лекарства екологично - погребват ли ги, в космоса ли ги изстрелват, отделят полезните от вредните вещества в тях ли, кремират ли ги? Или за всеки вид лекарство си има отделна поточна линия - аспиринът в една, витамин С - в друга?
Това с пазенето на касовата бележка е пълна идиотщина. Не мога да се сетя кому е нужно да има такава "отчетност" при предаване на някакъв вид вторична суровина. Все едно в пунктовете за хартия да ми искат касови бележки за донесените от мен пет кила вестници примерно.

# 40
  • Мнения: 96
Законът в този му вариант е безумен и вярвам,че ще предвидят и други варианти,преди да го приемат.Хубаво е все пак,че са насочили вниманието си и към този проблем.Аз лично идея си нямам какво да правя едно голямо количество лекарства,които останаха след смъртта на двете ми баби.Съставът на лекарствата е такъв,че спокойно мога да убия поне двадесетина човека с тях.Никой не ми ги е потърсил,а уж спадаха към някаква по-различна категория лекарства,която подлежеше на по-засилен контрол.Не смея и просто да ги дам на някоя аптека за унищожаване,защото кой ще ми гарантира,че морфинът например няма да бъде продаден на наркомани?
Не знам дали съществува такава опция,но ми харесва идеята в някои аптеки да има нещо като мелничка за отпадъци,където с очите си да видиш,че унищожават лекарствата.

# 41
  • Мнения: 1 788
Gebura, пусни мнението си в темата за свекървите...  Mr. Green
Вярвам, че много бързо ще се отървеш от тези лекарства!  Joy

# 42
  • София
  • Мнения: 8 000
Може би, наистина, най-смислен е вариантът с контейнер в аптеката/болницата, където да се хвърлят лекарствата без техните опаковки. За да не може след това да ги "изконсумираме" като втора употреба.
Вярвам, че никой тук не би се противил на идеята да не си изхвърля лекарствата, където му падне. Защото не става въпрос само за аспирини, а и за силни, психотропни вещества, за които наистина би трябвало да има някакъв ред, съгласно който да се изхвърлят.
Гледайки новините, може би ще върнат за доработка тази глупост, наречена проектозакон и ще изчистят абсурдите. Явно видяха, че се вдига обществено недоволство и ще преработят текста.

# 43
  • Мнения: 2 510
От тази година лекарствата с изтекъл срок на годност ще трябва да се връщат точно откъдето са закупени. Потребителите ще трябва да представят касова бележка и да ги предадат в аптеката, от която са се снабдили с тях.
Ако изхвърлим пък стари лекарства в кофите за боклук, ни заплашва глоба от 300 до 1000 лева.
[/quote]
Ще има ли назначен човек до кофата за боклук да проверява какво се изхвърля.
На по- боледуващите ще им се предоставя касичка за съхранение на касови бележки, а ако са закупени от друго населено място ще се заплащат пътните и в двете посоки.

Мисля, че е достатъчно да се събират спринцовките и бинтовете поне в болниците, а не да се търкалят до пейките / пример МА/.

# 44
  • Мнения: 647
Здравейте!

Наистина, предложението на Министерството на здравеопазването е .. да се смееш ли, да ревеш ли?!?!

Написахме много остра реакция срещу тази проектонаредба, защото изчислихме, че парите, които данъкоплатците плащаме за заплати за трима държавни експерта в МЗ + осигуровките ще са достатъчни, за да се платят две процедури в годината за унищожаване на лекарствата, събрани от гражданите в цялата страна!

Лекарствата са много опасен отпадък по ред причини- екологични, епидемиологични, криминогенни,  дори морални. Но, в същото време са много малки като обем! Тоест, тяхното унищожаване не е скъпо, спрямо балирането на битови отпадъци, например, които са в хиляди тонове всеки месец!

Всеки производител на лекарства в момента плаща на държавата т-нар. "екотакса" за унищожаване на всяка опаковка. Знаете, че на всяка опаковка има един знак с три стрелкички, които показват рециклиране. Тоест, за да се унищожат тези лекарства, държавата вече е прибрала едни пари в държавния фонд.

В нормалните страни с пари от този фонд унищожават лекарствата с изтекъл срок на годност и всички останали лекарства, които са негодни за употреба вече.

У нас обаче, държавата някак си не иска да дава част от парите във фонда, ами иска да си ги прибере за "черни дни". И, затова, е решила, че лекарствата, които гражданите ще връщат, ще ги унищожават аптечните складове за тяхна сметка. Това са частни предприятия, които изведнъж трябва да платят сметката на държавата...

Сещате се, че аптечните складове никак не долюбват идеята да плащат за това, и затова измислят всякакви пречки тези лекарства с изтекъл срок на годност да не попадат при тях. Например, искат от аптеките да посочат точно по коя фактура преди 5 години са купили тези лекарства от тях. Ако не могат аптеките да докажат, че са ги купили от тях точно, складовете си запушват ушите... Така, в момента има лекарства с изтекъл срок на годност, които стоят там с години...

Сега, ако от утре гражданите започнат да връщат и своите лекарства с изтекъл срок на годност, в аптеките ще стане една боклукджийница... И понеже от Министерството на здравеопазването знаят каква са я надробили, за да не вдигнат аптеките на война срещу себе си, измислили са идиотията, че пациентите трябва да показват касов бон "или друг документ", за да върнат старо лекарство... Сиреч, наредба ще има, ама тя няма да действа...

Е да, ама не! Аптекарите пак възстанахме - този път срещу поредната идиотия, този път заедно с пациентите! Защото една такава неработеща наредба е в ущърб на всички - на природата, защото пак ще мятаме лекарства в канала или в кофите, на пациентите, щото ще им лазим по нервите с изискването да пазят касови бележки, и на аптекарите, защото няма да могат да излязат на глава с по-упоритите пациенти с юридическа грамотност, които на всяка цена ще искат да си върнат лекарствата в аптеката "с друг документ"... И на аптечните складове, защото ще трябва да плащат разходи, само защото са набедени да плащат чужди идеи за светло бъдеще!

В страните с мислещи държавници е уредено:

Фирмите-производители плащат вноска в еко-фонда на държавата. Като застраховка е.

Гражданите си връщат старите лекарства в аптеките. Там има поставени специални контейнери, които са пломбирани и защитени, да не вземе някой да си вади опаковки от вътре, че закъсал, я за антибиотик, я за хапчето за гастрита...

Министерството на екологията лицензира няколко фирми да събират тези стари лекарства от контейнерите, аптекарите им разписват специални протоколи, че са ги предали. Специалните фирми изгарят лекарствата по тази процедура, а контрольори от здравното министерство проверяват дали фирмите наистина добросъвестно унищожават лекарствата, а не ги сортират и предават на някой да върти далавери с тях...

След това, съгласно договора, Еко-министерството се разплаща с фирмите, които унищожават лекарствата. Парите идват от гаранционния еко-фонд.

Чиста схема!

Хубавото в тези страни е, че по тази процедура се унищожават и лекарствата, които пациентът няма да пие и по други причини - получил е алергия по време на приема и спира лечението, контролните органи са установили, че дадена партида лекарство е опасно и не трябва да се приема, нищо че по срок на годност е годно... или пък роднини на починали близки предават остатъчни количества лекарства за унищожаване.

Това искаме и ние, но в Умното министерство мислят другояче.

Затова, който иска едно разумно решение, нека да подкрепят исканията на Националната аптечна камара. Да пишат писма до министерството, до медиите.. Нека се шуми по въпроса, нека бъдем нетолерантни към платената с нашите данъци простотия!

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 45
  • Мнения: 25 713
Гражданите си връщат старите лекарства в аптеките. Там има поставени специални контейнери, които са пломбирани и защитени, да не вземе някой да си вади опаковки от вътре, че закъсал, я за антибиотик, я за хапчето за гастрита...

Министерството на екологията лицензира няколко фирми да събират тези стари лекарства от контейнерите, аптекарите им разписват специални протоколи, че са ги предали. Специалните фирми изгарят лекарствата по тази процедура, а контрольори от здравното министерство проверяват дали фирмите наистина добросъвестно унищожават лекарствата, а не ги сортират и предават на някой да върти далавери с тях...


И какво се оказа? Топлата вода била изобретена вече. Даже и колелото.
А ние тепърва ще има да го мъдруваме...

# 46
  • Мнения: 96
Gebura, пусни мнението си в темата за свекървите...  Mr. Green
Вярвам, че много бързо ще се отървеш от тези лекарства!  Joy
Мда,и на мен ми се струва,че имам възможност за допълнителни доходи Mr. Green .
Шегата на страна,не се ли води престъпна безотговорност от страна на държавата да оставя на произвола подобни лекарствени продукти?Ясно е,че ако аз извърша престъпление с тях,ще бъда осъдена,но страната ни ще понесе ли някакво наказание?

маг.фарм. Антон Вълев,радвам се,че се включихте по темата.Винаги съм казвала,че не желая законодателите ни да измислят нещо ново,даже се плаша в такива случаи,искам просто да се възползват от опита на други държави.Много по-бързо,предвидимо и сигурно е.Особено в случая са въвели толкова лесно изпълнима схема,за какво ни е да я усложняваме ooooh!?

# 47
  • Мнения: 2 510
Гражданите си връщат старите лекарства в аптеките. Там има поставени специални контейнери, които са пломбирани и защитени, да не вземе някой да си вади опаковки от вътре, че закъсал, я за антибиотик, я за хапчето за гастрита...

Министерството на екологията лицензира няколко фирми да събират тези стари лекарства от контейнерите, аптекарите им разписват специални протоколи, че са ги предали. Специалните фирми изгарят лекарствата по тази процедура, а контрольори от здравното министерство проверяват дали фирмите наистина добросъвестно унищожават лекарствата, а не ги сортират и предават на някой да върти далавери с тях...


И какво се оказа? Топлата вода била изобретена вече. Даже и колелото.
А ние тепърва ще има да го мъдруваме...
Защото не е разработена втората част за която се плаща и изискват определени условия от фирмите които унищожават такива продукти.
При условията които са поставени само много малка част ще се спазят, а другите лекарства ще си вървят по метода досега.
Това може би е изискване на ЕС и ние се чудим как да го заобиколим т.е. изпълним и пак да сме  на сегашното нива.

# 48
  • Страната на приказките
  • Мнения: 369
Абе ако влезе в сила тази наредба, на всички е ясно, че ненужните лекарства ще вървят по "етапния ред", както досега. Може да се помисли да има контейнери като за батериите, в които да се изхвърлят лекарствата, независимо откъде са купени и да се изваждат хапчетата от опаковките им, иначе ще бъдат препродавани.  А това, дето изхвърлянето в контейнера ще бъде наказвано с 1000 лв., буди смях, бих искала да попитам нормотворците как точно предвиждат да заловят хапчеизхвърляча и какви точно доказателства се предвиждат.

# 49
  • Мнения: 2 510
Препродавани не мисля. Има и течни, но много от тях са твърде опасни, смесването им, поставяне в контейнери / които в повечето случай ще отидат на общото сметище, а кои са тези които ще ги унищожават?

# 50
  • Мнения: 686
И аз добросъвестно пазя куп лекарства с изтекъл срок. Но сега с тия солени глоби много ме изплашиха  Mr. Green Да си бях пила редовно по хапче-две за закуска, че да си ги изконсумирам в срок - нищо, че не са ми били нужни. Колкото да не им създавам глабоволия на държавата, МЗ, аптеки, складове и т.н....  Crazy

# 51
  • София
  • Мнения: 399
 Къде да подкрепим аптечната камара, петиция някаква има ли?

# 52
  • Мнения: 647
Къде да подкрепим аптечната камара, петиция някаква има ли?

http://nphc-bg.eu/NAK%20Stanovishte%20Naredba%20unishtojavane%20 … a%20lekarstva.pdf

Това е становището на Националната аптечна камара, входирано до всички тези адресати.

Поздрави,
маг.фарм. Антон Вълев

# 53
  • Мнения: 6 361
http://www.dnevnik.bg/ekobiznes/2012/01/18/1747897_startira_sist … snite_otpaduci_v/


Столична община и фирмата за работа с опасни отпадъци "Балбок инженеринг" стартират система за събиране на опасните отпадъци от домакинствата в София, съобщиха за "Дневник" от фирмата.

Вече работи специална телефонна линия 0700 11 750, на която гражданите могат да подадат заявка за събиране на опасни отпадъци като препарати, бои и химикали, лекарства, спрейове под налягане, живачни лампи и термометри от домовете им.

Изхвърлянето на тези отпадъци в общите контейнери за битова смет е забранено, но както експеримент на "Дневник" установи миналата година, система за легалното им предаване и обезвреждане нямаше.

Веднъж месечно ще функционира и временен събирателен пункт. Той ще се разполага в различни точки на града по график, който ще се обявява на сайта на общината.

Ще бъде разпространена и специална листовка с информация как работи системата. В нея са описани и най-важните мерки за безопасност, свързани със съхраняването и предаването на опасните отпадъци от домакинствата.

Общи условия

Активация на акаунт