Въпрос за трудов договор и обезщетение

  • 12 551
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
И аз съм много боса в тази област и искам да попитам нещо. Знам, че в четирите месеца, в които се плаща обезщетението, вървят и осигуровки. Тоест считат ли се тези четири месеца на борсата като стаж?
Осигуровки не вървят... държавата ви плаща здравните за този период. Времето се признава за стаж при пенсиониране.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 623
Благодаря на всички, които се включиха със съвет  Hug Hug
Доколкото разбирам в такъв случай не ми остава нищо друго освен да им се помоля да ме съкратят или да прекъснем договора по взаимно съгласие, за да взимам по-голямото обезщетение? Нали правилно съм разбрала

Първо се запознай с договора, който не си подписала.
Ако договорът е с изпитателен срок, то работодателят
ще го прекрати по чл. 71, ал. 1 и ще взимаш по-голямо
обезщетение.
Съмнявам се, че ще те съкрати, примерно по чл. 328 от КТ.
Ако обаче, договорът е безсрочен /в което силно се съмнявам/,
в никакъв случай не подписвай по взаимно съгласие, защото
ще взимаш минималното обезщетение.








# 17
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте,

Имам въпрос:
Август 2011 - прекратен ТД по взаимно - борса 4 месеца. Започване на работа ТД по чл. 71 - 6 месеца срок на изпитване и прекратяване днес.

Имам ли право да ползвам обезщетение от борсата и в какъв размер - 60% от осигуровките за последните месеци или за последната 1 година?

# 18
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Здравейте,

Имам въпрос:
Август 2011 - прекратен ТД по взаимно - борса 4 месеца. Започване на работа ТД по чл. 71 - 6 месеца срок на изпитване и прекратяване днес.

Имам ли право да ползвам обезщетение от борсата и в какъв размер - 60% от осигуровките за последните месеци или за последната 1 година?
Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

# 19
  • София
  • Мнения: 6 011
Но между двете "борси" не трябва ли да има 9 отработени месеца?

# 20
  • Мнения: 3 727
Здравейте! И аз с въпрос! Работих 9 месеца(без 1 ден са) по срочен трудов договор,който изтече на 10.04.2012. Три години от както съм получавала обезщетение изтичат на 01.07. Посъветваха ме да започна отново работа за 14 дни и да напусна на 30.07.по чл 71.
 Регистрирах се за сега в бюрото по труда. В НОИ не съм и смятах да направя тази "гимнастика".Но ми се налага юли и август да бъда извън страната. Питах в НОИ и ми казаха, че между двете работи може да има прекъсване от най-много 5 месеца,за да мога да получавам обезщетение за срок от една година.
 На 3-ти септември се връщам. Нали не е късно тогава да започна фиктивната работа? Септември е точно петия месец.

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ай стига с тези фиктивни работи. После в другите теми - що няма пари за майчинство и детски, а sasi6 се жалва, че държавата не й помагала, та дай да я точим.
Що не започнеш истинска работа, да внесеш нещо, че после да си го искаш?

# 22
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Но между двете "борси" не трябва ли да има 9 отработени месеца?
Не точно...
 Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

# 23
  • Мнения: 3 727
Лилянa,благодаря ти за милия отговор! За сведение истинска работа съм работила 25 години ( непрекъснат трудов стаж) и съм платила на държавата доооста осигуровки.
 И се налага да започна фиктивна,защото не мога да си намеря истинска!

Сега очаквам някой да ми отговори на въпроса,който зададох! Благодаря!

Последна редакция: нд, 06 май 2012, 16:45 от sasi6

# 24
  • Мнения: 1 558
Вмъквам се в темата да попитам и аз:
Трудов стаж - 1 год. 1 мес., договорът е бил на 4 часа - има ли право на обезщетения за безработица?
Мерси предварително на отзовалите се   bouquet

# 25
  • София-Младост
  • Мнения: 23 355
Вмъквам се в темата да попитам и аз:
Трудов стаж - 1 год. 1 мес., договорът е бил на 4 часа - има ли право на обезщетения за безработица?
Мерси предварително на отзовалите се   bouquet
Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

# 26
  • Мнения: 1 558
Ала-Бала, благодаря!
Успешен ден!

# 27
  • Мнения: 72
Привет!
Аз пак имам сериозно питане и моля запознатите с материята за прост отговор  Hug
Ситуацията е следната - работодателят ми ми плаща по 1200 лв. заплата месечно. Имам трудов договор за 600 лв., а останалите са по граждански договор. Върху сумите от гражданския не ми се плащат осигуровки, осигуряват ме само по трудовия. По гражданския плащат данък общ доход. Какво означава на практика това? Тоест какво значение може да има при бременност, ако остана без работа и трябва да получавам обезщетение от борсата, при болест, ако кандидатствам за кредит пред банка? Какъв е официалният ми доход?

Много благодаря предварително за отговорите!

# 28
  • София
  • Мнения: 4 122
Здравейте,

Имам въпрос:
Август 2011 - прекратен ТД по взаимно - борса 4 месеца. Започване на работа ТД по чл. 71 - 6 месеца срок на изпитване и прекратяване днес.

Имам ли право да ползвам обезщетение от борсата и в какъв размер - 60% от осигуровките за последните месеци или за последната 1 година?
Безработните лица, придобили право на парично обезщетение по чл. 54а преди изтичането на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение за безработица, получават минималния размер на обезщетението за срок 4 месеца.

Ала-Бала,

ГРЕШИШ! При това положение нямам право на обезщетение, тъй като съм си използвала всичките 4 месец при предходното прекратяване на ТД и при това нямам право, защото няма 9 месеца на ТД. Това разбрах от Борсата, когато отидох да се запиша и ми казаха, че е по добре да си намеря работа, защото от тях нищо няма да получава и няма смисъл.

Така, че който е като моя случай няма смисъл да ходи да се записва, защото само ще си изгуби времето и няма да взима нищо.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 122
Привет!
Аз пак имам сериозно питане и моля запознатите с материята за прост отговор  Hug
Ситуацията е следната - работодателят ми ми плаща по 1200 лв. заплата месечно. Имам трудов договор за 600 лв., а останалите са по граждански договор. Върху сумите от гражданския не ми се плащат осигуровки, осигуряват ме само по трудовия. По гражданския плащат данък общ доход. Какво означава на практика това? Тоест какво значение може да има при бременност, ако остана без работа и трябва да получавам обезщетение от борсата, при болест, ако кандидатствам за кредит пред банка? Какъв е официалният ми доход?

Много благодаря предварително за отговорите!

Sheepy,

При бременност ще получаваш 80% от тези 600 лв. на които те осигурява, при безработица - зависи по кой член ще те съкратят, но може пак да получаваш 60% или 80% от тези пак 600 лв. на които те осигурява. По ГД нищо не ти се зачита за стаж и общо взето от него няма какво да получаваш.

Общи условия

Активация на акаунт