Искаме ли гражданско общество и има ли то почва у нас?

  • 5 301
  • 105
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 2 484

Няма да му е тъй все едно, обаче, ако бъде лишен от свобода с ефективна присъда. Поне на повечето хора, понеже има и една друга категория, за която и това не е  нещо впечатляващо.

Много точно казано.

# 91
  • Мнения: 24 467
Кои неща? Твърдя, че има и наистина има присъждани обезщетения.

А аз какво твърдя?  Не е ли, че застрахователите дават обезщетения?  Знам дори за какво пазарене става въпрос, но и ти сигурно ги знаеш тези неща.
Аз казвам , че обезщетения се взимат от застрахователите и ти казваш това. Аз казвам, че от виновника, не могат да вземат обезщетение. И ти казваш това...  Нещо май не можем да се разберем... Simple Smile

По-горе казах, че в чужбина виновния се осъжда да плати и глоба. Но тази глоба се плаща на държавата. Обезщетението към пострадалите е друго и няма нищо общо с тази глоба. И казвам, че и у нас трябва да има такава глоба. А като няма, ще му се удържа от бъдещите заплати, докато плати, както е и там!

Затова в 2-3 поста те питам с кое си против, защото не разбрах. Глобата и обезщетението разделихме отдавна. В двата случая става въпрос все за парично задължение, обаче.
По един въпрос не сме на едно мнение, но не е и нужно всички да мислим еднакво- с увеличението на глобите престъпленията и нарушенията не секват никъде, не е сигурно дори че намаляват /според моята теза/. Въпросът е да се налагат на всеки, пристъпил закона, без разлика в статуса му. Понеже у нас различните хора се третират различно, още от детската градина. Що се касае до хората и връзката им със заглавието на темата обществото ни като цяло си е такова и лично аз надежди за промяна нямам. Най- често, когато допре до него, човекът у нас търси винаги начин първо да се измъкне, връзка да си потърси веднага, да се отскубне. Още от училище- пълно с родители, мажещи и заплашващи за оценки. По- натам българинът сам предлага на лекарите да им плаща за неща, за които не следва. Плаща навред, където може по институциите, да не му се търси отговорност. За мен това е ужасното. А че поддават определени хора- поддават навред. Каквито хората, такива ни институциите, те от наши хора са изградени.   

Лично аз винаги съм била за конфискация на МПС, независимо чия собственост е, при шофиране в пияно състояние или без книжка. За ефективните присъди и нуждата от тях вече писах, там май всички мислим еднакво.

Ох, Теда, от бъдещите заплати... Де да ставаше така, сигурно щеше да има ефект. Нали това пиша- много хора са на МРЗ и без имот на тяхно име и нищо не можеш да им пипнеш. Ако му наложат санкция 75 хлд. евра, напр. , той просто ще си духне за чужбина, няма да работи цял живот за едната глоба.

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 07:30 от Judy

# 92
  • Мнения: 36
Каквито хората, такива ни институциите, те от наши хора са изградени.   
   newsm10

Това е истината и затова хората трябва да се организирват в разни организации и групи, защото така увличат и останалите и малко по малко се изгражда така гражданското общество!

 

# 93
  • Мнения: 2 484

Лично аз винаги съм била за конфискация на МПС, независимо чия собственост е, при шофиране в пияно състояние или без книжка. За ефективните присъди и нуждата от тях вече писах, там май всички мислим еднакво.

Ох, Теда, от бъдещите заплати... Де да ставаше така, сигурно щеше да има ефект. Нали това пиша- много хора са на МРЗ и без имот на тяхно име и нищо не можеш да им пипнеш. Ако му наложат санкция 75 хлд. евра, напр. , той просто ще си духне за чужбина, няма да работи цял живот за едната глоба.

На същото мнение съм. Освен това конфискация на МПС трябва да има и при движение с извънредно висока скорост-например 50км/ч.  и повече над разрешената.

# 94
  • Мнения: 36
Ами заповядайте тогава на протеста на 18-и за да ни подкрепите в тези искания!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683716.0

# 95
  • Мнения: 0
Ами заповядайте тогава на протеста на 18-и за да ни подкрепите в тези искания!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683716.0

 newsm10

"Ученик попитал учителя си:
- Господин учителю, до кога трябва да чакаме нещо да се оправи в България?
Учитела отговорил:
- Ако трябва да чакате, много ще има да чакате..."
(от ФБ)

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 18:16 от Теда

# 96
  • Мнения: 0
Ето, че излезе решението на съда от последното дело, на което присъствахме и то се доближава до максимума (максимума по закон е 4) :

 "В. Търновския апелативен съд

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА подсъдимия Б. от с. М., общ Русе, за невинен и го оправдава по обвинението му да е допуснал нарушение по чл. 5 ал. 2 т. 1 пр. 1 от ЗДП.
На осн. чл. 337 ал. 2 т. 1 НПК, ИЗМЕНЯВА присъда № 30 от 26.06.2012г, постановена по НОХД № 364/12г по описа на Окръжен съд гр. Р., като УВЕЛИЧАВА наложеното на Б. Р. Н. наказание лишаване от свобода от две години и шест месеца на три години и четири месеца.
На осн. чл. 338 НПК ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата обжалвана част.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в петнадесетдневен срок от получаване на писменото съобщение, че е изготвено."


Още едно доказателство, че под натиска на гражданското общество, дори и съдиите започват да работят за него.

# 97
  • Мнения: 2 484
Ето, че излезе решението на съда от последното дело, на което присъствахме и то се доближава до максимума (максимума по закон е 4) :

 "В. Търновския апелативен съд

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА подсъдимия Б. от с. М., общ Русе, за невинен и го оправдава по обвинението му да е допуснал нарушение по чл. 5 ал. 2 т. 1 пр. 1 от ЗДП.
На осн. чл. 337 ал. 2 т. 1 НПК, ИЗМЕНЯВА присъда № 30 от 26.06.2012г, постановена по НОХД № 364/12г по описа на Окръжен съд гр. Р., като УВЕЛИЧАВА наложеното на Б. Р. Н. наказание лишаване от свобода от две години и шест месеца на три години и четири месеца.
На осн. чл. 338 НПК ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата обжалвана част.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в петнадесетдневен срок от получаване на писменото съобщение, че е изготвено."


Още едно доказателство, че под натиска на гражданското общество, дори и съдиите започват да работят за него.

Учудващо е, че в официален документ на съда се използва неграмотен език! Не "изменява", а "изменя" или "променя"! Дори според мен "променя" е по-правилната форма. Но думата имат българистите.

И защо с инициали? Единият случайно не е ли турчинът от Мартен, който уби момиченцето на ул. "Плиска" в Русе, на самата пешеходна пътека? А другият кой е и в какво престъпление е замесен?

Освен това се пише "докога", а не "до кога".

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 00:34 от vl

# 98
  • Мнения: 24 467
Ами заповядайте тогава на протеста на 18-и за да ни подкрепите в тези искания!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683716.0


Погледнах темата. Не бих я отворила иначе, т.к. през ум не би ми минало за какво е с това заглавие, ако не бе линкът тук. Даже сега се сещам, че съм я подминавала, мислейки за награди от джи ес ем или ТВ игри, които изобщо не ме интересуват.

Хубава е идеята. Защо не помислиш за друго заглавие на темата?

ВЛ, специализиран език е, "променя" не се ползва, в закона решения и присъди се "изменят". Но това да е кусурът. И в жалбите се моли за изменение размера на наложената санкцията /присъдата/.
Чл.314, ал.2 от НПК: "Въззивната инстанция отменя или изменя присъдата и в необжалваната част, а също и по отношение на лицата, които не са подали жалба, ако има основания за това."
Чл.63 от ЗАНН: "Районният съд в състав само от съдия разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление или електронния фиш."


Теда, аз имам доста подобни примери- отменени решения на първа инстанция с потвърдени НП ва втора, например. Изобщо не са от днес или вчера. От 15 години и горница съм в бранша- всякакви ги има, зависи от доказателствата, които са събрани, от конкретния съдебен състав, от доста неща.
Има и обратното- първа инстанция определя една санкция или потвърждава НП, следващата намалява санкцията. Пак- зависи.
Не може, по закон, да се увеличи санкцията, ако обжалва санкционирания. Това е принцип не само в нашето право- принципа за неутежняване положението на жалбоподателя.

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 08:34 от Judy

# 99
  • Мнения: 0
Ето тук може да се прочете решението.

http://appealcourt-vt.org/reshenie.php?aWQ9Ti0yNTAtMTIuaHRtbCAwM … 0OGNmZWM4MjgyNzhi

Изчели сме стотици дела и за подобни престъпления не успяхме да срещнем такива с ефективни присъди. Срещнахме няколко ефективни, но те бяха или с алкохол или с повече от една жертва. В същото време  се натъкнахме на доста дела, които са решавани дори със споразумение, а извършителя не стига, че не е спазил по няколко члена от ЗДП, ами и е избягал. Няма да говорим за смърт , следствие на превишена скорост в населено място, дори и на тротоар. Има доста и с алкохол и пак с условна...
Имаме изкарани доста такива.

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 18:31 от Теда

# 100
  • Мнения: 24 467
Аз нямам личен фейсбук, ползвам такъв на сина, но рядко.
Понеже има време до 18.11, да попитам Мипопов какво се планира за тогава и в кои градове.

Ако няма причинена смърт и е налице алкохол, Теда, съмнявам се да даде някой ефективна и аз.  Ще му падне най- вероятно на горна инстанция и да я даде. Ако има алкохол и причинена смърт- да. Лично за мен следва да се "натиска" за ефективна и да се дава такава при причинена смърт или ТТП при висока скорост, на пешеходна пътека, алкохол или без книжка. Понеже в останалите случаи не винаги шофьорът има такава вина. Случва се да ти изкочи изведнъж човек иззад паркирали автомобили и да притича. Шофьор съм, всеки ден карам и знам, че не винаги отговорност слева да се ангажира така. Но за горепосочените четири случая- смятам, че е нужно. Както и да се въведе конфискация на МПС в такива случаи. Знам как протече преди подобна дискусия, прокрадна се за кратко идеята, но отпадна, за жалост. А има закони, в които това се прави /Закон за горите, напр./.

Важни са и административно наказателните- рядко в биографията на шофьора има ПТП със смърт или СТП /ТТП/, но НП за нарушение /някои доста сериозни, като превишената скорост и алкохолът/- да.  По дадения пример от ЗГ конфискация се предвижда при нарушения, в самото НП.   

Ето пример как е направено това в ЗГ:
"Чл. 273. (1) Вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите - предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им."

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 09:46 от Judy

# 101
  • Мнения: 2 484
Необходими са сериозни атаки срещу законите. Отдавна се знае, че във Франция, а и не само там за употреба на алкохол над определени промили и шофиране дори без катастрофа "наградата" е някой месец затвор. И тук трябва да стане така, но дори повече-напр. 1г. При шофиране без книжка-също. При движение с 50км/ч. и повече над разрешената скорост пак 6месеца или година затвор. Може да се мисли и за конфискация на автомобила. Едва тогава някои ще се стреснат.

Да предположим, че някой е осакатен при ПТП, за което е виновен водачът на МПС. И за това ли трябва присъдата да бъде условна? Според мен дори и в този случай, ако има употреба на алкохол от страна на водача или движение с висока скорост над разрешената пак трябва да се "полагат" поне 2-3г. затвор. А ако има смърт-най-малко 5-6г. Ако убитите са повече-тогава над 10г.! Напр. в Ивайловград.
Не разбрах защо присъдата на турчина от Мартен от 5г. се намалява на 3г. и 4месеца.  Вижда се, че той е наказван 18пъти за различни нарушения. Ако държавата и законите и бяха по-свестни, много преди този случай на убийство на дете въпросният индивид щеше да бъде в затвора.  И можеше да не се стигне до такъв фатален край. Такава присъда и такива закони още веднъж потвърждават, че човешкият живот не струва пукната пара!

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 14:16 от vl

# 102
  • Мнения: 36
Аз нямам личен фейсбук, ползвам такъв на сина, но рядко.
Понеже има време до 18.11, да попитам Мипопов какво се планира за тогава и в кои градове.


Идеята е по няколко възлови улици на населените места да се премине с автомобили точно със скоростта, която е позволена за дадения участък. По същото време на няколко кръстовища ще има хора, които ще раздават листовки с обяснения в тях, защо е нужно да се спазват правилата. Може би ще има и колоездачи, които също ще раздават листовки.

Ето това съм написал в инфото на групата:
Скрит текст:
Национален протест срещу неспазващите ограниченията на скоростта
 С резолюция на Генералната асамблея на ООН от 26 октомври 2005 година се призовават правителствата и международната общественост да отбелязват всяка трета неделя от месец ноември като ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия.
 Тази година 18 ноември е Световен ден на жертвите от пътно-транспортни произшествия.
 В България повечето инциденти на пътя са следствие на неспазване на ограниченията на скоростта, а скоростта на превозните средства е от жизненоважно значение, особено в населените места. Ние от Фондация „Безопасни улици от Валя”(http://safetyonthestreets.com/), Клуб „Безопасни улици”(http://www.facebook.com/groups/303453609707636/), Национално движение „Червена пътека”(http://www.facebook.com/groups/119978324757320/), Сдружение SOS-ПТП”(http://www.facebook.com/groups/342883572430949/) и др. с подкрепата на КАТ- Пътна полиция организираме НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ СРЕЩУ НЕСПАЗВАЩИТЕ ОГРАНИЧЕНИЯТА НА СКОРОСТТА(http://www.facebook.com/events/115520195266213/).

 Всеки ден по улиците на България загиват средно по двама човека, а други 25 биват ранени. Някой дава ли Ви гаранция, че скоро Вие, Вашето семейство, приятели, познати, няма да станете част от тази статистика?
 Нека направим така, че да я отдалечим от нас!

 Всяко организация или фирма, която има желание да се включи, моля да заяви това, за да я добавим към списъка с участниците!

 Този протест ще се проведе по улиците на населените места в България(при достатъчно желаещи да се включат в протеста във всички градове) с лични и служебни автомобили(ако има желаещи фирми да се включат), които ще се движат по определен маршрут, точно с ограничената скорост по платното(та) за движение. Колите ще се движат във всички възможни ленти по посоката на движение така, че шофиращите с по-висока скорост да не могат да изпреварят колоната. Ще бъдем съпроводени и от полиция, така, че конфликти няма да има. Целта е да се покаже на останалите шофьори каква е разрешената скорост. Ще поставим на колите плакати с призиви за спазване на правилата и скоростта.

 Тъй като има желаещи да се включат, които не разполагат с автомобили, моля давайте предложения, по какъв начин да го направим!

Засега имаме организатори за градовете София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе, Плевен, Севлиево. Търсим организатори и за другите градове.

По отношение на промените, които искаме още да се направят, може да се запознаете с тях тук:
Скрит текст:
       
E-mail: office@safetyonthestreets.com                                                     Гр.Бургас, к-с”Славейков” бл.34/4


Предложения, относно промените, които са наложителни във връзка с инцидентите по пътищата

Измина една година от създаването на Национално движение „Червена пътека”, и в последствие Фондация „Безопасни улици от Валя”.
В следствие на многобройните ни срещи и разговори с хора и специалисти, както от България, така и от чужбина, загрижени за безопасността на движението в нашата страна и предвид незавидното място, на което сме по отношение на пътните инциденти, стигнахме до изводите, че е крайно наложително да се приемат в най-кратки срокове следните промени:

1.   Всички текстове на закони, наредби, правилници, учебници и т.н. да започват със следното изречение:
„Шофирането е привилегия, а не право на всеки водач на МПС!”
 
2.   Да се отнема СУМПС на водача за срок от
-   три  месеца, когато е извършил нарушение на ЗДП два пъти за период от един месец или три пъти за период от една година! (В Гърция се отнема СУМПС в доста случаи дори още при първо нарушение на ЗДП)
 СУМПС да се получава обратно само след положен отново изпит за получаване на СУМПС и след задължително посещение на психолог! Човек, позволяващ си да наруши за толкова кратко време толкова пъти ЗДП явно има проблеми от психологически характер, затова тези промени са наложителни!
-   При неплащане на санкцията в срок до един месец от деня на нарушението се начисляват наказателни лихви, които се увеличават със всеки изминал месец (например, глобата за превишена скорост от 20 км/ч във Франция нараства след една седмица от 90 на 135 евро, след 45 дни - на 375 и дори на 750 евро, ако се стигне до съдия-изпълнител. В Италия след 2 месеца глобите автоматично се удвояват. Освен това полицията може да конфискува колата, докато не бъде платена глобата. А за любителите на чашката зад волана, хванати с над 1.5 промила, изненадата е още по-голяма. Колата се конфискува завинаги и впоследствие се продава на търг.)
-   При неплащане на санкцията в срок до шест месеца/една година, автомобилът да се конфискува и се обявява за продан
-   Обжалването на санкция да не дава право на водача да шофира без  СУМПС и да не се спира начисляването на лихви

3.   Тъй-като е най-голям процента на инцидентите следствие на превишена скорост, при констатиране на нарушение на ограничената скорост от видео-камерите, да се отнема ВЕДНАГА СУМПС на водача, като в замяна му се връчва Временно удостоверение за шофиране, което да е със срок за ползване един месец. (глава ШЕСТА от ЗДП)

-   Ако в 24-часов срок водача заплати санкцията, да получава отстъпка от 50%
-   При заплащане в десет дневен срок за получава отстъпка от 30%
-   При заплащане на глобата, водача си получава веднага СУМПС, освен в случаите, когато:
•   Това нарушение му е второ за месеца
•   Това нарушение му е трето за годината
•   Влиза в графата със случаите за забрана за шофиране за определен срок

4.   При нарушение на ЗДП по прилежащите улици( в някои държави е в радиус до…) на учебно заведение или детска градина санкцията за нарушение на ЗДП да се удвоява!

5.   Да се удвоява санкцията, ако се нарушава ЗДП в присъствието на непълнолетни лица! (напр. родител с детето си преминаващ на червено като шофьор или пешеходец)

6.   При отнет СУМПС, за да си го получи обратно, след изтърпяното наказание, водачът да полага наново изпит и да се задължава да посещава група за психологическа  подкрепа и взаимопомощ, ръководени от психолог и авто-експерт! Същото да се отнася и при загуба и придобиване на точки.


7.   Да се добави парична глоба и отнемане(при рецидив) на МПС  към „Чл. 343в. (Нов - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) Който управлява моторно превозно средство в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява моторно превозно средство, след като е наказан за същото деяние по административен ред, се наказва с лишаване от свобода до две години.
              (2) Същото наказание се налага и на този, който в едногодишен срок от наказването му по административен ред  за управление на моторно превозно средство без съответно свидетелство за управление извърши такова деяние.”
Към същият член след думите „който управлява” да се добави и неистински(фалшив) СУМПС! И (3) за управление без придобит СУМПС и без оторизиран придружител се налага наказание до 6 месеца лишаване от свобода!

8.   При причиняване на телесна повреда или смърт да се налага на извършителя и наказание глоба и/или имуществена санкция на ЮЛ - превозвач или собственик на МПС, ако е съпричинител на ПТП-то, която да започва от 20 000 лв. за причинена телесна повреда и 100 000 лв при смърт! (НК)

9.   Максималното допустимо превишаване на скоростта да е 10% от ограничението. Всички камери за скорост да бъдат настроени на 10% над допустимата скорост!  В населените места да се разполагат мобилни камери, които да не са в автомобили! Да се проучи как в другите държави успяват да се справят с бързото обработване на санкциите!

10.     Да се добави като текст в ЗДП  ЗОНА 30!

11.     Всички последствия за водача, предвидени като наказания за нарушаване на правилата за движение по пътищата, както и последствия касаещи неговото семейството и Обществото  да влязат в материалите за изпитите за получаване на СУМПС!

12.     Да се въведе в програмата и изпитите за обучение и получаване на СУМПС  „ВЪЗПРИЯТИЕ НА ОПАСНОСТИТЕ”- Програма, която се използва от всички държави с най-малко инциденти на глава от населението! (Невъзможно е да изискваме от водачите на МПС да умеят да прогнозират и да не попадат в ПТП, щом изпитът не  проверява това! Обучението и  изпитите за придобиване на правоспособност за управление на МПС не изследват и не тренират  поведението на кандидата  при различни потенциално опасни пътни ситуации. Невъзможно е да очакваме от получилите свидетелство за управление на МПС да имат формирано мислене за избягване на последиците от нарушение на правилата и забраните, за уважение към хората, щом  подготовката и атестацията не са насочени към това? Невъзможно е да очакваме уважение към полицията, щом забраните и принудителните мерки не са представени като профилактика на ПТП!)


13.     Да се разреши обучението на неправоспособен водач от придружител, който е преминал специален инструктаж, но само на строго определени във всяко населено място за това места!

14.     Глобите за извършено нарушение на ЗДП да се определят в зависимост от подоходния и имуществен ценз и от общественото положение на нарушителя! Размерът на глобата да е пропорционално по-голям за нарушителите с по-високи доходи за предходния финансов период, по-голямо имущество – имоти, влогове, дялове във фирми, по-висока стойност на автомобила, с който е извършено нарушението, както и по-високото обществено положение – депутат, висш държавен или общински служител, магистрат, ръководител на ведомство или член на ръководен орган на партия, ЮЛ, публична личност – тв.водещ, и пр. и пр. елитни категории граждани. (Във Финландия се определят глобите в зависимост от месечните доходи на нарушителя. За огромни заглавия по вестниците послужи примерът със собственик на голяма фирма, който е бил принуден да плати 170 000 евро, след като е бил засечен с 80 км/ч. в зона, където максимално разрешената скорост е била 40 км/ч.)

15.     Предвид постоянните съмнения за корупция и оспорване на актове, да се поставят записващи камери( black box)във всички автомобилите на КАТ! (на пазара има такива камери дори и за 30 лв)

16.     В  рамките на досъдебното производство /при извършено престъпление/ или в рамките на процедурата по установяване и наказване на административното нарушение, да се допускат и приемат като доказателство снимки и записи направени с техническо средство от свидетел на деянието, като те следва да се ценят от административния орган с оглед съотношението им с другия доказателствен материал /вкл. и писмени или устни обясненията от свидетеля/

17.     Да се направят нужните промени в ЗДП в частта за пешеходците, предвид това, че повечето пешеходци не са в състояние да направят реална преценка за разстоянието и скоростта на приближаващото се превозно средство!

18.     Да се премахне давностния срок за санкциите с наказателно постановление за нарушения по ЗДП!

19.     Да се промени начина на връчване на наказателните постановления! Да се доставят на адреса, на който се води автомобила и и лихвите да текат от момента на доставяне на адрес на постановлението!

20.  Да се изготвят тълкователни решения по отношение на решенията на съда за всички дела за пътно транспортни произшествия и нарушения на ЗДП! И сега закона дава доста възможности по отношение превенцията и наказанията, които не се прилагат от съда.

Всички тези  промени, които предлагаме се прилагат от доста години в редица други държави и вече са показали своята ефективност.  



http://safetyonthestreets.com/

Тъй-като още не се работи по тези наши предложения, може да ми изпращате текстове като съобщение, за да не претрупваме темата!

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 19:03 от mipopov

# 103
  • Мнения: 91
Добра инициатива. А относно гражданското общество, мисля, че имаме някакъв остатъчен манталитет от социализма, че ние нищо не можем да променим, че няма смисъл да се прави това и това, защото и без това нищо няма да стане.. Много е неприятно, но и хората не са виновни, че така са възпитавани и мачкани с години. И ще отнеме доста време този начин на мислене да се изчисти, за съжаление.. А третото е, че човек не се замисля за някои проблеми, преди да му се стоварят на главата.. общо взето, докато нещо не е твой проблем, го игнорираш...

# 104
  • Мнения: 24 467
Благодаря, Попов, лично смятам да ти изпратя предложение за текстове в насоката, в която смятам, че промени са наложителни.
Мога и да участвам- едното място от посочените ми е удобно.

Общи условия

Активация на акаунт