Искаме ли гражданско общество и има ли то почва у нас?

  • 5 289
  • 105
  •   1
Отговори
  • Мнения: 36
Защо всички искат да има гражданско общество, но се броят на пръсти тези, които реално имат желание да учстват?
Всички негодуват от институциии, компании, монополи, служители и т.н.... но само из форумите, на маса, пред приятели и съседи. Защо се получава това? Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?
Ако Вашия отговор липсва, моля напишете ми го да го добавя!

Последна редакция: пн, 09 яну 2012, 11:25 от mipopov

# 1
  • Мнения: 8 957
Нарича се "манталитет"!
И не само. С години назад сме в сравнение с другите европейски държави. Не сме дорасли още просто. Но има светлина в тунела, де. Сякаш последните години и българите започват да си търсят повечко правата. Това го казвам от личен опит - юрист съм.

# 2
  • Мнения: 36
Нарича се "манталитет"!
И не само. С години назад сме в сравнение с другите европейски държави. Не сме дорасли още просто. Но има светлина в тунела, де. Сякаш последните години и българите започват да си търсят повечко правата. Това го казвам от личен опит - юрист съм.

Дали е манталитет или просто робското мислене още не ни е напуснало? newsm78

# 3
  • Мнения: 4 841
Анкета ли правиш, или внушения? Защото отговорите в анкетата ти са доста манипулативни, а и не покриват всички възможности.

# 4
  • Мнения: 170
За искане, искаме, но почвата е доста камениста и май никой не му се върви по нея, особено като накрая вместо да има цветя и рози има тръни и бодили.

И какво значи "гражданско общество", ами хората от село... Laughing Wink
Имах един познат и той все се шегуваше, е хубаво, де има "гражданска отговорност", ами аз като съм от село какво да правя сега Wink...Това в кръга на шегата, де... Peace

# 5
  • Мнения: 36
Анкета ли правиш, или внушения? Защото отговорите в анкетата ти са доста манипулативни, а и не покриват всички възможности.

Моля изпрати ми на лични още възможности, да ги добавя!

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Ти какво предлагаш? Или и ти си от статистиката?

Моят отговор го няма в така поставената анкета.

# 7
  • Мнения: 36
Ти какво предлагаш? Или и ти си от статистиката?

Моят отговор го няма в така поставената анкета.

Аз съм от тези, които се опитват да променят нещата. Всъщност това е причината да направя тази анкета, защото всекидневно се сблъсквам с хорския непукизъм, дори и когато им предлагаш решението в ръцете.

# 8
  • Мнения: 4 841
Господине, смея да ви уверя, че в този форум (естествено с известни изключения, както навсякъде) сме се събрали сериозни, отговорни и силно загрижени за обществения климат и всенародно добруване хора - активни родители с гражданска позиция. Почти на всяка страница има по няколко теми, в които се обсъжда именно това - как да направим така, че системите да работят... Защо първо не попрегледате и не попрочетете, пък тогава да пускате анкети?

Самата анкета е толкова сбъркана изначално, че добавянето на нови отговори няма да я спаси.

И ще ви кажа защо подходих негативно към темата ви - защото е зададена с онова характерно високомерие "аз съм пич и се боря, а другите са непукисти с кофти манталитет". Ами не, нито вие сте единствения борещ се със системата, нито всички останали са овце. Така че ако искате градивен подход - попрочетете, формулирайте ясен въпрос и ще получите ясен отговор.
А ако просто искате да похвалите себе си и помрънкате за "другите" е друг въпрос...

# 9
  • Мнения: 36
Господине, смея да ви уверя, че в този форум (естествено с известни изключения, както навсякъде) сме се събрали сериозни, отговорни и силно загрижени за обществения климат и всенародно добруване хора - активни родители с гражданска позиция. Почти на всяка страница има по няколко теми, в които се обсъжда именно това - как да направим така, че системите да работят... Защо първо не попрегледате и не попрочетете, пък тогава да пускате анкети?

Самата анкета е толкова сбъркана изначално, че добавянето на нови отговори няма да я спаси.

И ще ви кажа защо подходих негативно към темата ви - защото е зададена с онова характерно високомерие "аз съм пич и се боря, а другите са непукисти с кофти манталитет". Ами не, нито вие сте единствения борещ се със системата, нито всички останали са овце. Така че ако искате градивен подход - попрочетете, формулирайте ясен въпрос и ще получите ясен отговор.
А ако просто искате да похвалите себе си и помрънкате за "другите" е друг въпрос...


Тъй-като точно от 6 години посещавам този форум и смея да твърдя , че съм запознат с манталитета на повечето мами, затова съм я направил по този начин, за да не е толкова ангажираща... Затова и отговорите са такива. Има отговори и за сериозни хора и за останалите. А иначе ми е съвсем ясно, че който иска винаги ще намери причина да не се занимава с нищо...
И който иска винаги ще намери причина да оплюе някой...

# 10
  • Мнения: 3 479
Господине, смея да ви уверя, че в този форум (естествено с известни изключения, както навсякъде) сме се събрали сериозни, отговорни и силно загрижени за обществения климат и всенародно добруване хора - активни родители с гражданска позиция. Почти на всяка страница има по няколко теми, в които се обсъжда именно това - как да направим така, че системите да работят... Защо първо не попрегледате и не попрочетете, пък тогава да пускате анкети?

Birds Flu, за съжаление (според мен) това беше преди. Напоследък забелязвам,че повечето потребители за загрижени предимно за собственото си добруване и съдят за всичко около тях от собствената си камбанария.
За да не бъда голословна, ще посоча като пример новият проектозакон за детето - отишъл е доста назад в Клюкарника, а и броят на участващите в обсъждането му се върти около 10 Thinking А този закон засяга всички ни и ако се остави да бъде прокаран в този му вид, ще берем гнили плодове след години и децата ни също ooooh!

# 11
  • Мнения: 36
DarkViolet, винаги е било така. За съжаление в България всичко хубаво до сега се е получавало с мноооого големите мъки от някои отделни хора. А повечето... повечето просто им е по-лесно да се ограничат с ръкопляскания отстрани и да викат: - Браво! Ние сме с теб(Вас)

# 12
  • Мнения: 3 479
DarkViolet, винаги е било така. За съжаление в България всичко хубаво до сега се е получавало с мноооого големите мъки от някои отделни хора. А повечето... повечето просто им е по-лесно да се ограничат с ръкопляскания отстрани и да викат: - Браво! Ние сме с теб(Вас)

О, много мило, но не съм заслужила никакво браво. Аз сега чета закона и тепърва ще участвам в обсъждането му, но на друго място Peace

# 13
  • Мнения: 36
DarkViolet, винаги е било така. За съжаление в България всичко хубаво до сега се е получавало с мноооого големите мъки от някои отделни хора. А повечето... повечето просто им е по-лесно да се ограничат с ръкопляскания отстрани и да викат: - Браво! Ние сме с теб(Вас)

О, много мило, но не съм заслужила никакво браво. Аз сега чета закона и тепърва ще участвам в обсъждането му, но на друго място Peace

Ти да не си някоя от тези, които се борим за промяна на НК? Които бяхме пред НС на 23 ноември?

# 14
  • Мнения: 2 018
mipopov, какво разбирате под гражданско общество?

И защо се обобщава, че българина бил такъв или онакъв..

ето, че наскоро научих, че за много страни било нещо като национален спорт да не си плащат данъците. Мислите ли, че те имат гражданско общество? Тези страни ги броим за развити...

# 15
  • Мнения: 2 480
Гражданското общество не е общество от овце. Хората си отстояват правата. Ако някои закони и разпоредби са малоумни или олигархични, населението подписва петиции, събира се на митинги и сериозно ги атакува. Тук има някакви нещастни наченки на гражданско общество. МАФИЯТА  се стреми да го смачка, използайки всички лостове на държавата. Всъщност държавата е нейна частна собственост! Този е най-лошият вариант-бананова република, единствената в Европа.
Тук някои потребителки, работещи в министерството на правосъдието правеха проучване защо населението не вярва на съда. Аз им обясних, че не вярва на цялата даржава! Тя е подтисник и мошеник! Примерите са многобройни.
Законодателството от много години е прокриминално.
Тези потребителки, както и доста други се опитваха да внушат на всички, че законите и разпоредбите трябва да се спазват каквито и да са. Не било от нашата компетентност да ги критикуваме!

Последна редакция: вт, 10 яну 2012, 01:05 от vl

# 16
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Както се вика едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш. На мен ми се чини, че у нас гражданското общество не се получава не толкова от страх, колкото от факта, че ако някой - независимо отделен човек, група, съсловие - реши да протестира и да отстоява правата си, веднага отгоре му скачат 100, които от девет кладенеца вода вадят, за да го убедят, че не заслужава да протестира. Пример - учителската стачка преди 4 години. Що помия се изля тогава върху учителите...  
В събота имаше протест срещу шистовия газ - бяхме около педесетина човека в стохилядния град. НЕ че другите нещо ги е страх, просто ги мързи. Що да си зарежат рахата и ракийката и да мръзнат навън. Между другото и по този повод доста ожесточени спорове се вихриха тук-там. Протестиращите бяха наричани мръсни комунета, руски агенти, които искали да сме зависими от РУсия и т. н. прекрасни епитети. Изобщо "един българин - хайдутин, двама българи - чета, трима българи - чета с предател".

Последна редакция: вт, 10 яну 2012, 10:08 от Sessilly

# 17
  • Мнения: 9 990
Нарича се "манталитет"!
И не само. С години назад сме в сравнение с другите европейски държави. Не сме дорасли още просто. Но има светлина в тунела, де. Сякаш последните години и българите започват да си търсят повечко правата. Това го казвам от личен опит - юрист съм.

Дали е манталитет или просто робското мислене още не ни е напуснало? newsm78

Директно, без да чета, после ще се върна да допрочета.
Не сме с робско мислене, я виж колко се рИве по форуми.Мнението ми е, че днес форумите Обират негативното-тук идва всеки да попсува, да се оплаче и да вдигне врява и пушилка-така разтоварва недоволството си и не стига до реални действия-изразходил ги е тук така да се каже.Пример-майчинския протест навремето-тук стотици потвърдиха участието си в протест, а се появиха две колички на кръст.Пусне се тема за нещо-докато си изчете автора мненията и минат 50 страници в спор-ентусиазмът е отминал, изразходван е тук и до действие като жалба или друго-рядко се стига-минало-заминало така да се каже.

Освен това, не сме дорасли за някои неща.Пак пример-навремето съм сигнализирала за возене на деца отпред до шофьора-малки деца, разбира се.По поставена тук подобна тема бях наречена доносник, щото те имали само служебна баничарка, нямали нормален автомобил, как да си возели детето до градина... Crazy
На едни едни правила им допадат, на други, по ред причини-не.Има масово неспазване на писани и неписани правила, защото държавата е слаба, профанизирана и ченгеджийска.В такива ситуации се удря по здравеопазването и образованието.За 20-ина години това е доказано-все по-неспособнен става народа да наложи отпор на тези действия, защото е необразован или беден или обезверен сред възрастните, или, или...Така и елементарните неща се загърбват и за сериозните не остава ентусиазъм да бъдат решени.

Последна редакция: вт, 10 яну 2012, 09:50 от Jizzlobber

# 18
  • Мнения: 2 161
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

# 19
  • Мнения: 11 702
В анкетата няма моят отговор.
А именно вече съм минала на принципа "избирам си битките"
Другият вариант е да маркирам всички отговори  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 36
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?

# 21
  • Мнения: 36
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?

Съжалявам, но ми излиза това:
"Потребителят 'Chanel' е забранил получаването на лични съобщения."

Така, че можеш да ми дадеш на лично съобщение мейл или каквото намериш за необходимо, за да ти изпратя информацията, която искаш!

# 22
  • Мнения: 4 916
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?


Интересна гражданска позиция - няма да пиша тук, понеже ми намират кусури.

# 23
  • Мнения: 36
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?


Интересна гражданска позиция - няма да пиша тук, понеже ми намират кусури.

Ето и първият...

Когато някой в България реши да зачекне някаква тема или да започне нещо, ето какво се получава. Ако толкова се интересувахте от мен, поне да си бяхте направили труда да погледнете какво съм поствал, какво съм писал и какви теми съм пускал! Въпросите Ви щяха да са излишни...

# 24
  • Мнения: 4 916
Защо хора с явни проблеми в комуникацията се учудват когато останат неразбрани?

# 25
  • Мнения: 2 480
Защо хора с явни проблеми в комуникацията се учудват когато останат неразбрани?

Ох, стигнахме и до проблеми с комуникацията!  Къде точно се забелязват те? Разгледах постовете  на потребителя-нещо, което по принцип не правя. Но, явно той трябва да бъде осмян, да бъде омаловажено написаното от него, защото то влиза в конфликт с интересите на нашата мила, родна олигархия! И кой тръгнал да го критикува с насмешка-Шанел! Нямам какво повече да добавя. Напълно излишно е да се изпращат ЛС на персони като нея. Но, явно човекът не я познава, както и многобройните и изяви. Само като прочетем "Аз обичам Слави Трифонов" положението става ясно. Няма нужда да се чудим какво е и как е...

# 26
  • София
  • Мнения: 2 023
За да има гражданско общество, трябва да има работеща , достъпна и бърза съдебна система , където да защитиш нарушените ти права.

# 27
  • Мнения: 36
За да има гражданско общество, трябва да има работеща , достъпна и бърза съдебна система , където да защитиш нарушените ти права.

Ето един протест срещу действията на съдебната система, която по никакъв начин не прави опити да защити Вашите деца, а и Вас самите:

ПРОТЕСТ - "НЕ" на условните присъди, при отнет човешки живот!

17 януари 2012 г.

Час
16:00 до 18:00

Къде   
Окръжен съд Варна,  пл. "Независим​ост" № 2
Описание   
До кога ще се дават условни присъди за смърт на пътя, след тотално несъобразяване със законите в Република България? Нека покажем , че сме против условното наказание, когато е отнет човешки живот !
http://www.facebook.com/events/223997327681607/

Заповядайте да изразите гражданската си позиция!

# 28
  • Мнения: 36
С тази тема нагледно Ви  показах какво е "гражданското общество у нас" ... Веднага след първия пост за нещо реално и всички изведнъж спраха да пишат...
На печелившите- ЧЕСТИТО!

# 29
  • Мнения: 6
Аз съм от село. Как да се включа в гражданското общество след като аз съм от селското общество.  newsm78
Автора на темата да не забравя че в тази държава все пак не всички са граждани. Има и селяни...

# 30
  • Мнения: 4 916
Някой вече копира ли "Не сме народ, а мърша"?

# 31
  • Мнения: 4 841
С тази тема нагледно Ви  показах какво е "гражданското общество у нас" ... Веднага след първия пост за нещо реално и всички изведнъж спраха да пишат...
На печелившите- ЧЕСТИТО!

Това са абсолютно повърхностни разсъждения, с които пак се изкарваш целия в бяло, а останалите, които не ти пригласят, са обявени за "овце"... Типичен и силно отблъскващ подход на повечето, апелиращи за площадна демокрация...

А защо не си представиш поне за миг, че има хора, които не искат да скачат по митинги и да викат "Ууууууу!" пред институциите, а предпочитат други методи?
Безобразията не са средство да си вдигаме адреналина по площадите. Те имат конкретно лице, извършил ги е някой с три имена, който има началник, който също има началник, и т.н.
И когато чиновничката Пенка не си е свършила работата и е накърнила нечии права, прекия и началник Драган трябва да я накаже или отстрани от работа. А фактът, че аз ще крещя на площада, че искам оставката на Бойко, няма да накара нито Пенка, нито Драган да си свършат работата. Така го разбирам аз гражданското общество, с конкретни малки действия и незабавни резултати.
И смея да твърдя, че съм сторила доста повече за въпросното гражданско общество като ефект, постъпвайки по моя начин, та да си позволяват някакви кресливи хора да ми обясняват кой и колко е печеливш Stop

# 32
  • Мнения: 36
С тази тема нагледно Ви  показах какво е "гражданското общество у нас" ... Веднага след първия пост за нещо реално и всички изведнъж спраха да пишат...
На печелившите- ЧЕСТИТО!

Това са абсолютно повърхностни разсъждения, с които пак се изкарваш целия в бяло, а останалите, които не ти пригласят, са обявени за "овце"... Типичен и силно отблъскващ подход на повечето, апелиращи за площадна демокрация...

А защо не си представиш поне за миг, че има хора, които не искат да скачат по митинги и да викат "Ууууууу!" пред институциите, а предпочитат други методи?
Безобразията не са средство да си вдигаме адреналина по площадите. Те имат конкретно лице, извършил ги е някой с три имена, който има началник, който също има началник, и т.н.
И когато чиновничката Пенка не си е свършила работата и е накърнила нечии права, прекия и началник Драган трябва да я накаже или отстрани от работа. А фактът, че аз ще крещя на площада, че искам оставката на Бойко, няма да накара нито Пенка, нито Драган да си свършат работата. Така го разбирам аз гражданското общество, с конкретни малки действия и незабавни резултати.
И смея да твърдя, че съм сторила доста повече за въпросното гражданско общество като ефект, постъпвайки по моя начин, та да си позволяват някакви кресливи хора да ми обясняват кой и колко е печеливш Stop

Ето че и ти пишеш общи работи. Кажи ми как за конкретния случай във Варна ще подходиш по твоя начин! Хайде давай! Помогни ни! Покажи ни пътя! Може пък на нас да не ни стига акъла, че да го направим по твоя начин.
А на теб специално мога да ти предложа и друг начин, стига да имаш желанието да се включиш и да искаш да намалеят инцидентите по пътищата. Дори и ще ти отнема съвсем минимално лично време. Ако имаш желание пиши ми на лични! Нито ще си вдигаш адреналина по площадите, нито ще се налага да ходиш по институции...

Последна редакция: сб, 14 яну 2012, 10:26 от mipopov

# 33
  • Мнения: 36
Анкета ли правиш, или внушения? Защото отговорите в анкетата ти са доста манипулативни, а и не покриват всички възможности.

Бях ти написал на лични да си дадеш и твоите отговори, но ти не го направи, защо?

# 34
  • Мнения: 0
С тази тема нагледно Ви  показах какво е "гражданското общество у нас" ... Веднага след първия пост за нещо реално и всички изведнъж спраха да пишат...
На печелившите- ЧЕСТИТО!

Това са абсолютно повърхностни разсъждения, с които пак се изкарваш целия в бяло, а останалите, които не ти пригласят, са обявени за "овце"... Типичен и силно отблъскващ подход на повечето, апелиращи за площадна демокрация...

А защо не си представиш поне за миг, че има хора, които не искат да скачат по митинги и да викат "Ууууууу!" пред институциите, а предпочитат други методи?
Безобразията не са средство да си вдигаме адреналина по площадите. Те имат конкретно лице, извършил ги е някой с три имена, който има началник, който също има началник, и т.н.
И когато чиновничката Пенка не си е свършила работата и е накърнила нечии права, прекия и началник Драган трябва да я накаже или отстрани от работа. А фактът, че аз ще крещя на площада, че искам оставката на Бойко, няма да накара нито Пенка, нито Драган да си свършат работата. Така го разбирам аз гражданското общество, с конкретни малки действия и незабавни резултати.
И смея да твърдя, че съм сторила доста повече за въпросното гражданско общество като ефект, постъпвайки по моя начин, та да си позволяват някакви кресливи хора да ми обясняват кой и колко е печеливш Stop
Здравейте и от мен Simple Smile
BirdsFlu, правилно! Не са овце, по-зле са... И ще ти кажа ли защо мисля така: не зная дали ти е познато какво е да загубиш свой близък по много нелеп начин-при катастрофа, но ти пожелавам НИКОГА да не ти се случва! Ще ти дам пример за безчувствието на хората - правихме петиция за промяна на НК.. Беше ужасно да се събират подписи-ту се притесняваха за златните си ЕГН-та, ту от тях нищо не зависело, някои ме гледаха с толкова празен поглед, сякаш не разбираха за какво става дума.. Наистина всеки гледа себе си-няма грам състрадателност в хората което е адски жалко!!!
А за протеста- мисля си, че никой няма да кряска или да вдига бунт... Каква е вашата гледна точка, споделете с нас Simple Smile

# 35
  • Мнения: 36
Ето че щом достигна до ушите на Главния прокурор и вече има насрочена дата за кръгла маса, значи протеста във Варна е успешен.
А колкото до BirdsFlu, още не ми е отговорил/а на предложението, но вече и да ми отговори, не ме интересува, защото на нас са ни нужни сериозни хора, а не само плюещи по форумите...
 Когато човек няма желание, намира причини! Когато има, намира начин...

# 36
  • Мнения: 4 841
А колкото до BirdsFlu, още не ми е отговорил/а на предложението, но вече и да ми отговори, не ме интересува, защото на нас са ни нужни сериозни хора, а не само плюещи по форумите...
 Когато човек няма желание, намира причини! Когато има, намира начин...

 Laughing Човек трябва внимателно да подбира съмишлениците си. Ако от всичките ми мнения не е станало ясно, че не смятам да взаимодействам с вас, не знам как другояче да го кажа  Laughing

Опитвам се да ви покажа една гледна точка, която вие пропускате - че с настъпателното си поведение и обиди към всеки, който не мисли като вас отблъсквате хората и повече вредите на каузата си, отколкото да и помагате.

Желая ви успех в начинанията, но малко широта на възгледите не вреди  Peace

# 37
  • София
  • Мнения: 2 437
От мизерия. От мизерия и глад не излизат хората. А останалите- просто не им е нужна промяна.
Преди време организирахме протести. Ефект имаше, но хора- почти не.

За хората е по-важно да не загубят работата си, да си купят храната, да не рискуват, изтощени са и нямат сили. В малкото си свободно време трябва да успеят да свършат куп неща+да си починат от робовладелския труд, защото въртележката ги подема отначало.

Така, че внушения от типа "чакаме друг да ни свърши работата" хич не ги харесвам! Убедена съм, че българите не сме такива. Просто хората са на предела на физическото и психическо здраве. Не познавате ли смазани и пречупени хора? Аз познавам. Тези хора са толкова наритани, че нямат вяра, а пък ние желание търсим. Болшинството хора са това.

Има и една немалка част, която гледам нараства лавинообразно (бързи, смели, сръчни) "кой превари- той завари". Важи за работното място, за шофьорите, в магазина, на улицата. Тази немалка част ще използва времето, в което някой протестира, за да го изпревари на работното място или да снесе преиначена информация пред когото трябва. Същият този ще се шмугне пред вас в лекарския кабинет, на опашката в магазина, в задръстването...и несъзнателно ви увлича в едно състезание. Състезание, което разрушава гражданското общество.

А пък младите...те вече са отгледани по начин, по който трябва и е изгоден.

# 38
  • Мнения: 2 161
Защо хора с явни проблеми в комуникацията се учудват когато останат неразбрани?

И кой тръгнал да го критикува с насмешка-Шанел! Нямам какво повече да добавя. Напълно излишно е да се изпращат ЛС на персони като нея. Но, явно човекът не я познава, както и многобройните и изяви. Само като прочетем "Аз обичам Слави Трифонов" положението става ясно. Няма нужда да се чудим какво е и как е...
Бля- бля, много шум за нищо! Толкова си отегчителна, като започнеш да се правиш на Райна Княгиня. Поне се снимай в някой цветен филм.

# 39
  • Мнения: 36
А колкото до BirdsFlu, още не ми е отговорил/а на предложението, но вече и да ми отговори, не ме интересува, защото на нас са ни нужни сериозни хора, а не само плюещи по форумите...
 Когато човек няма желание, намира причини! Когато има, намира начин...

 Laughing Човек трябва внимателно да подбира съмишлениците си. Ако от всичките ми мнения не е станало ясно, че не смятам да взаимодействам с вас, не знам как другояче да го кажа  Laughing

Опитвам се да ви покажа една гледна точка, която вие пропускате - че с настъпателното си поведение и обиди към всеки, който не мисли като вас отблъсквате хората и повече вредите на каузата си, отколкото да и помагате.

Желая ви успех в начинанията, но малко широта на възгледите не вреди  Peace


 От предните Ви мнения останах с впечатление, не че не желаете да взаимодействате с нас, а че не Ви харесва начина... Затова Ви зададох въпроси, предложих и варианти.  Колко повече широта от това? Правите забележки, а не давате решения... Съответно не получих никакви отговори, дори и отрицателни. Дори и единия въпрос Ви го пратих на лични... Но защо да ми се отговаря? Да не би да съм питал нещо? Неее, на мен просто ми е кеф да нареждам хората.
 Същото и аз мога да го кажа за Вас:
-Опитвам се да ви покажа една гледна точка, която вие пропускате - че с настъпателното си поведение и обиди към всеки, опитващ се да промени нещо или който не мисли като вас отблъсквате хората и повече вредите на каузата ни, отколкото да и помагате.
Желая ви успех в начинанията, но малко широта на възгледите не вреди  Peace

Последна редакция: пт, 20 яну 2012, 18:18 от mipopov

# 40
  • Мнения: 2 480
Защо хора с явни проблеми в комуникацията се учудват когато останат неразбрани?

И кой тръгнал да го критикува с насмешка-Шанел! Нямам какво повече да добавя. Напълно излишно е да се изпращат ЛС на персони като нея. Но, явно човекът не я познава, както и многобройните и изяви. Само като прочетем "Аз обичам Слави Трифонов" положението става ясно. Няма нужда да се чудим какво е и как е...
Бля- бля, много шум за нищо! Толкова си отегчителна, като започнеш да се правиш на Райна Княгиня. Поне се снимай в някой цветен филм.

......................


"Щом за нежни думи късно е,значи идва ред на мръсните"

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 41
  • Мнения: 755
Няма в България гражданско общество. Синдикатите не могат да го изчерпят като платени прояви.

# 42
  • Мнения: 36
Какво общо имат синдикатите с това, какво мислиш и правиш ти?

# 43
  • Мнения: 36
Обичате ли приказки? Ето Ви една свързана с темата:
http://chitanka.info/text/20391-ohljuvyt_i_rozovijat_hrast

А за критикарите, тази:
http://chitanka.info/text/20402-neshto

# 44
  • Мнения: 36
Родителите на загинали деца по улиците показаха как трябва да работи едно гражданско общество. Дори без протести и без достатъчна подкрепа от майките, за които те всъщност ги искат тези промени...

http://dnes.dir.bg/news/detza-ostavka-valeri-parvanov-zhertvi-tz … eli-10676204?nt=4

# 45
  • Мнения: 984
Някой вече копира ли "Не сме народ, а мърша"?

Не, чакаме още.

Но човекът niksana2 е прав. Трябва да се заформи и селско общество. ТАка всяка жаба ще си знае гьола и по-лесно ще се отсее кой кум и кой сват. Да не говорим, че гражданското общество ще се прелее в селското одма.. Laughing

# 46
  • Мнения: 36
Някой вече копира ли "Не сме народ, а мърша"?

Не, чакаме още.

Но човекът niksana2 е прав. Трябва да се заформи и селско общество. ТАка всяка жаба ще си знае гьола и по-лесно ще се отсее кой кум и кой сват. Да не говорим, че гражданското общество ще се прелее в селското одма.. Laughing

Ами заинтересуваните от това да има селско общество какво чакат?  Grinning Да се задействат, не да чакат гражданското общество да направи и селско!  Naughty
 Или да вземем да направим селско общество от граждански тип или Или гражданско от селски...  newsm78

А сега сериозно... Не бъркайте гражданско общество и градско общество! Wink

# 47
  • Мнения: 984
... Или гражданско от селски...  newsm78

А сега сериозно... Не бъркайте гражданско общество и градско общество! Wink

Ма то си е такова гражданско общество от селски тип. Също може да се определи в масовия случай като гражданско общество от ДС тип. Simple Smile Тъй че всякакво общество си имаме и му берем гайлето, разбира се.

# 48
  • Мнения: 36
Честит празник на всички!
 Нека първо погледнем себе си, действията си, мислите си, отношението си към останалите! Защото колкото и яйца да боядисаме, колкото и свещи да запалим, колкото и молитви да отправим, колкото и козунака да изядем, ако в душата си сме мръсни, света няма да стане по-добър! Какъв е смисъла да отидеш в църквата, да се молиш на Господ и на другия ден като станеш да си същия? Със същото отношение към другите хора, със същите мисли и същите действия...
 Тръгнете по улицата и ще видите хората, които снощи сте видели да свеждат глава в църквата да храчат по улицата, да паркират по градинките и тротоарите, да карат с превишена скорост в града, да си изхвърлят боклука и най-вече фасовете на земята и от терасата, да се отнасят към другите с пренебрежение и т.н. и т.н. и в същото време да псуват живота, държавата и всичко около себе си...
 Хора, бъдете различни! Бъдете добри!
 Защото колкото и пъти да си кажем Христос возкресе! Во истина воскресе... Това няма да промени нищо... А Вие можете...

# 49
  • Мнения: 4 430
Трябва да се заформи и селско общество. ТАка всяка жаба ще си знае гьола и по-лесно ще се отсее кой кум и кой сват. .. Laughing
Тук съм ЗА с две ръце.
 Да не говорим, че гражданското общество ще се прелее в селското одма.. Laughing
Тук много бъркат някои.Преди около 15 г с моя съпруг стигнахме до извода че столицата е едно много лошо място за живеене .Преди около 12 г продадохме жилището си в считан за един от престижните столични квартали и инвестирахме в населено място наречено село.Впоследните 10 г Всички имоти наоколо бяха продадени от местните на бивши граждани.Полека лека се заформи много много приятна общност от интелигентни,разбрани,възпитани съседи.Никой не изпитва носталгия към загубеното ''гражданство''.
Преди около блока беше пълно с кучешко аки,дълго обикалях да търся къде да паркирам,често се чудех дали въздуха в стаята не е по чист от този  през отворения прозорец ,не мога да забравя и някой и друг съсед -идиот....и много още.Не виждам кое от тези се е променило към добро че дори да се замисли човек камо ли да му се прииска отново да живее в столицата.
Та в нашето малко и селско общество сами правим и подържаме всичко.Тротоарите са изцяло наше дело,поемаме си и кърпежа на дупки,ние финансираме и организираме снегопочистването,чисто и спретнато е защото всеки участва и пази.Съобразяваме се и се разбираме дори се събираме понякога .Късмет или следствие от доста закономерности ,но е факт че може да се живее и много по-добре от колкото в големия град .Когато сменяш адреса носиш на новото място същия си   манталитет.

# 50
# 51
  • Мнения: 0
Ето Ви още един пример за това, че хората са силни, когато не стоят само на компютъра, а заявяват, настояват с точни аргументи и отстояват позицията си:


http://btvnews.bg/bulgaria/incidenti/efektivna-prisda-za-shofor- … ete-na-zebra.html

Това е първата ефективна присъда за такова деяние от много години насам и нямаше да се случи, ако няколко майки не се бяха обединили за да постигнат това.

# 52
  • Мнения: 2 480
Ето Ви още един пример за това, че хората са силни, когато не стоят само на компютъра, а заявяват, настояват с точни аргументи и отстояват позицията си:


http://btvnews.bg/bulgaria/incidenti/efektivna-prisda-za-shofor- … ete-na-zebra.html

Това е първата ефективна присъда за такова деяние от много години насам и нямаше да се случи, ако няколко майки не се бяха обединили за да постигнат това.

И ти какво? Радваш ли се на такава присъда? Достатъчна ли ти се струва?

Такава присъда още веднъж показва ПРЕСТЪПНИЯ ХАРАКТЕР НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА! Престъпно законодателство, съдии, прокурори и адвокати престъпници, депутати престъпници и още и още.....

Последна редакция: чт, 18 окт 2012, 14:11 от vl

# 53
  • Мнения: 36
Ето Ви още един пример за това, че хората са силни, когато не стоят само на компютъра, а заявяват, настояват с точни аргументи и отстояват позицията си:


http://btvnews.bg/bulgaria/incidenti/efektivna-prisda-za-shofor- … ete-na-zebra.html

Това е първата ефективна присъда за такова деяние от много години насам и нямаше да се случи, ако няколко майки не се бяха обединили за да постигнат това.

И ти какво? Радваш ли се на такава присъда? Достатъчна ли ти се струва?

Такава присъда още веднъж показва ПРЕСТЪПНИЯ ХАРАКТЕР НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА! Престъпно законодателство, съдии, прокурори и адвокати престъпници, депутати престъпници и още и още.....

Тази присъда показва, че след натиск от хората и съда може да работи.
А ти знаеш ли колко е максимума за това престъпление по закона, че задаваш този въпрос? Естествено, че няма доволни от тази присъда, но при условие, че до сега се даваха само условни и то повечето дори със предсъдебно споразумение.

Е, ако повече хора бяха застанали до тези майки, не само когато излизаха по улиците и протестираха пред съдилищата, а и вътре в залата, когато се водят тези дела, може би щеше да е по-висока присъдата, но да не забравяме, че всички си им харесва повече, ако може само от компютъра ...

А колкото до "ПРЕСТЪПНИЯ ХАРАКТЕР НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА", то обикновените хора постоянно и всекидневно нарушават законите и правилата, а какво остава за властимащите. Та нали и те са излезли от тези хора?

# 54
  • Мнения: 212
иска ми се да ви споделя тук нещо любимо
Цитат
Приятели мои, спътници мои,

Горко на народ, който е пълен с вярвания и празен откъм вяра...

Горко на народ, който се облича с дреха, неизтъкана от него, яде хляб, непожънат от него, и пие вино, неизцедено от неговата собствена преса...

Горко на народ, който приветства побойника като герой и смята блестящия завоевател за щедър...

Горко на народ, който на сън презира някоя страст, а на яве й робува...

Горко на народ, който издига глас само, когато крачи в погребална процесия, гордее се само с руините си и се съпротивява само когато вратът му е поставен между меча и дръвника...

Горко на народ, чиито държавници са лисици, философите му са фокусници, а изкуството му е изкуство на кърпежа и подражанието...

Горко на народ, който посреща своя нов водач с фанфари, а го изпраща с пищялки, само за да посрещне друг отново с фанфари...

Горко на народ, чиито мъдреци са онемели с годините, а силните му мъже са още в люлката...

Горко на народ, разделен на части, всяка от които си въобразява, че е народ...


Из “Странникът” – Джубран Халил Джубран

# 55
  • Мнения: 2 480


Такава присъда още веднъж показва ПРЕСТЪПНИЯ ХАРАКТЕР НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА! Престъпно законодателство, съдии, прокурори и адвокати престъпници, депутати престъпници и още и още.....

Тази присъда показва, че след натиск от хората и съда може да работи.
А ти знаеш ли колко е максимума за това престъпление по закона, че задаваш този въпрос? Естествено, че няма доволни от тази присъда, но при условие, че до сега се даваха само условни и то повечето дори със предсъдебно споразумение.

Е, ако повече хора бяха застанали до тези майки, не само когато излизаха по улиците и протестираха пред съдилищата, а и вътре в залата, когато се водят тези дела, може би щеше да е по-висока присъдата, но да не забравяме, че всички си им харесва повече, ако може само от компютъра ...

А колкото до "ПРЕСТЪПНИЯ ХАРАКТЕР НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА", то обикновените хора постоянно и всекидневно нарушават законите и правилата, а какво остава за властимащите. Та нали и те са излезли от тези хора?
[/quote]



Не зная колко е, но точно това казвам, че такива закони се наричат ПРЕСТЪПНИ!


И промяната се случи през последните 15-20г.

До 1990г. се знаеше, че който блъсне пешеходец влиза в затвора поне за 1-2г. А за убийство да не говорим! Това престъпление извършено от парламента е минало някак си незабелязано. Сега берем неговите плодове! Крайно време е парламентът да бъде обвинен публично за прокарване на престъпни закони!

# 56
  • Мнения: 24 467
Като участник в редица ежедневни житейски битки- лични и чужди /професия/, ще ти кажа, че отдавна си ги подбирам. Познавам човешката психика при участие в такива и не се изнасилвам излишно. Някои битки не си заслужават, при други съм предварително бита карта, т.к. хора трудно ще организирам, за да се направи нещо /не вярвам населението да се промени някога тук, особено в малките населени места, овчедушието е станало отдавна негова човешка изначална същност/. Действам там, където имам шансове реални да променя или поправя нещо и където мога да се оправя сама. Все е повече пред врънкането и участието в  инициативи във... форуми или фейсбук. Насочили сме се към по- тотално спасение за децата, т.к. друг начин за тях поне аз не виждам.  Sunglasses

# 57
  • Мнения: 0
Ако тези закони у нас са престъпни, това означава, че в цяла Европа също са такива. Защото за престъпления по транспорта са същите като у нас. И те са такива още от Живково време. Само че преди 90 поне ги вкарваха в затвора, а след това изведнъж спряха. И за това са виновни единствено съдиите и никой друг. И тъй като винаги са имали голямо лоби в парламента, дори станаха толкова нагли, че по време на Тройната коалиция, дори въведоха това споразумение, с което дори не се стигаше до дело. Добре, че сегашните се вслушаха в родителите на загиналите, че го премахнаха това. В момента няма как да стане така,че нашите наказания да са по-високи от тези в Европа. Единствената и много сериозна разлика е, че там ако убиеш човек на пътя, плащаш глоба на държавата, която е стотин хиляди, а тук само разноските по делото. Ако има такава глоба и тук, от кое ще те е страх повече, от затвора, който за такива случаи е в общежитие от открит тип или ако трябва да платиш 150 000 евро, например?

И заради всичките тези причини и заради това, че искам децата ми да играят спокойно навън, съм се присъединила и помагам на тази фондация с каквото мога и участвам в техните инициативи.
И понеже докато пишех се появи и коментара на Judi, ще кажа, че аз си избрах тази битка, защото няма нищо по-важно от живота на хората и тъй като, ако погледнем статистиката, все едно участваме в някаква война, в която никой не е застрахован.

# 58
  • Мнения: 24 467
.... Единствената и много сериозна разлика е, че там ако убиеш човек на пътя, плащаш глоба на държавата, която е стотин хиляди, а тук само разноските по делото. Ако има такава глоба и тук, от кое ще те е страх повече, от затвора, който за такива случаи е в общежитие от открит тип или ако трябва да платиш 150 000 евро, например?


То и тук те осъждат да платиш- обезщетение на пострадалите /вкл. на близките на убития/ и сумите не са малки, но какво от това, като "бай мангал" /да не се разбира етнос, а манталитет/ няма пари да си оправи дори спирачките на таратайката. Какво остава да плати суми, които не е и сънувал.
А самите европейци не допускат забрана да се пътува из страните- членки за лица, които имат парични задължения, независимо от размера на последните.
В нашия закон някога бе предвидена спирачка, поради ЕС регламенти тя отпадна.
Иди го гони бай... после да си плаща.
Мен манталитетът на населението е това, което ме разочарова най- много. Пиеш и караш, сядаш без книжка, газ до ламарина...
Иначе сме много ербап, когато други нарушават. Искаме кръв и смърт. Но това не се отнася, когато самите ние сме в позицията на престъпници и нарушители. Почваме да ровим и да търсим кой да ни "оправи", дирим връзки, хленчим, крием се, мило и драго даваме за нас само тоз път правилата да не се прилагат. До другия път, когато е пак същото. Те това го виждам кажи- речи всеки ден.
От пасмината гражданско общество няма как да стане. Поне 40 години, според библейските закони, и то ако сами се опитаме да се превъзпитаваме.
Пък тя, държавата, се състои първо от хората в нея и е такава, каквито са тези същите хора. Няма как хората да са некачествени, а управляващите- на шен. Както и обратното.
Както и да е. Всеки си е направил лични изводи на база свой личен житейски опит и си е взел решенията. 

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 09:58 от Judy

# 59
  • Мнения: 1 479
Но има светлина в тунела, де.
Тя е от влака , който идва отсреща.  Mr. Green




Искаме ли гражданско общество и има ли то почва у нас?

Искаме ама нямаааааа и в склада няма ! Отмъкнаха го и го продадоха за скрап.  Laughing

Такава присъда още веднъж показва ПРЕСТЪПНИЯ ХАРАКТЕР НА ЦЯЛАТА ДЪРЖАВА!
Няма спор !  Държава на изживяване.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 10:13 от plamenhk

# 60
  • Мнения: 24 467
Ето ви малко европейски закони

НК:
Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.

Да напомня, че престъпленията по транспорта са рядко умишлени, за да се ходи към ал.3.

Чл. 66. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., попр., бр. 31 от 1982 г., изм., бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2005 г. - изм., бр. 26 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г.) Когато съдът налага наказание лишаване от свобода до три години, той може да отложи изпълнението на наложеното наказание за срок от три до пет години, ако лицето не е осъждано на лишаване от свобода за престъпление от общ характер и ако съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи наказанието.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2005 г. - изм., бр. 26 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г.) Изпитателният срок не може да надминава срока на наложеното наказание лишаване от свобода с повече от три години.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., доп., бр. 75 от 2006 г.) През изпитателния срок осъденият е длъжен да работи или да учи, освен ако е задължен да се лекува.

Да припомня как бе досега:
Чл. 343.  (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) (1) Когато с деяния по
предходния член по непредпазливост са причинени:
 а) значителни имуществени вреди, наказанието е лишаване от свобода до
една година или пробация;
 б) тежка или средна телесна повреда, независимо дали са настъпили
последиците по буква "а", наказанието е лишаване от свобода до четири години
за тежка телесна повреда и до три години или пробация за средна
телесна повреда;
 в) смърт, независимо дали са настъпили последиците по буква "а",
наказанието е лишаване от свобода до шест години.

И да напомня, че ако престъпление е било извършено преди утежняването на санкциите деецът се наказва по най- благоприятния за него ред. По закон е така.
 
Сега имаше от септември увеличение на санкции по чл.343.
Лично за мен пияните, каращите без книжки и каращите с висока скорост, причинили телесни повреди или смърт, следва да си полежат ефективно поне 5 години.

И ако изляза от личните случаи на конкретно пострадали от конкретни деяния /много са/ пак не виждам какво общо имаме българите с гражданското общество.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 10:27 от Judy

# 61
  • Мнения: 2 480
Ако тези закони у нас са престъпни, това означава, че в цяла Европа също са такива. Защото за престъпления по транспорта са същите като у нас. И те са такива още от Живково време. Само че преди 90 поне ги вкарваха в затвора, а след това изведнъж спряха. И за това са виновни единствено съдиите и никой друг. И тъй като винаги са имали голямо лоби в парламента, дори станаха толкова нагли, че по време на Тройната коалиция, дори въведоха това споразумение, с което дори не се стигаше до дело. Добре, че сегашните се вслушаха в родителите на загиналите, че го премахнаха това. В момента няма как да стане така,че нашите наказания да са по-високи от тези в Европа. Единствената и много сериозна разлика е, че там ако убиеш човек на пътя, плащаш глоба на държавата, която е стотин хиляди, а тук само разноските по делото. Ако има такава глоба и тук, от кое ще те е страх повече, от затвора, който за такива случаи е в общежитие от открит тип или ако трябва да платиш 150 000 евро, например?


Не зная дали са такива в цяла Европа. Може и да са.

Но не е истина, че тук са такива от Живково време!!!

Не се впускай в такива лъжи! Все още помним как се влизаше в затвора тогава за блъснат пешеходец! Даже и ако пешеходецът е виновен, пак се стигаше до затвор.

Защо тези наказания да не могат да бъдат по-високи тук??? Поради каква причина?


За мен това е престъпен закон:

"НК:
Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация."-цитат

Неговите създатели са престъпници и този закон служи за закрила на престъпниците!

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 14:23 от vl

# 62
  • Мнения: 2 480

Лично за мен пияните, каращите без книжки и каращите с висока скорост, причинили телесни повреди или смърт, следва да си полежат ефективно поне 5 години.


На същото мнение съм. Дори в случай на смърт 10години! Това ще ги стресне, а не парите.

Тук би трябвало да напомним за катастрофата на моста до Бяла. Шофьорът на камиона получи 8 или 10г. Как е станало това при сегашното законодателство? Дори неговата вина е спорна. По-скоро е виновен шофьорът на автобусчето за неспазване на предимство.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 14:28 от vl

# 63
  • Мнения: 24 467
В тази връзка и друг въпрос да повдигна- за прегледите на автомобилите. Смятам, че проформа провеждането им у нас създава изключително опасна обстановка. Като знам какви бараки кретат по улиците. При автобусите, например, се санкционират шофьорите най- често, а те нямат общо със сътоянието на ПС, което си зависи от собственика /превозвача/.Законът за автомобилните превози е много кофти. Работя с него и никак не го одобрявам. Прилича на преписани на куп директиви и регламенти.

# 64
  • Мнения: 2 480
Сега може и да се позатегне положението, защото от тази година се прави видеозапис.
На мен са ми предлагали само да дам документите и така да мина прегледа. Но предпочитах да не се възползвам от такива предимства. Даже, когато правя спирачки, после отивам на валяците да ги проверят, а не чакам следващия преглед. Давам някой лев да се почерпят и толкова. Същото съветвам и колегите в някои автомобилни форуми.

Все пак и шофьорите имат вина, но пуста безработица.....

Особено ярък е примерът с катастрофата в Ямбол. Трябвало е шофьорът, който не е карал никога този автобус да направи някакво пробно кръгче с него преди да натовари толкова хора.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 15:34 от vl

# 65
  • Мнения: 1 479
Judy, vl, какви дисидентски възгледи пропагандирате ?  Laughing  Не за това са се борили управляващите и техните родители!   Laughing Не за това бяха "революциите" нежни.   Как така да се ритнеш сам отзад достатъчно силно ?   33uu

# 66
  • Мнения: 24 467
Judy, vl, какви дисидентски възгледи пропагандирате ?  Laughing  Не за това са се борили управляващите и техните родители!   Laughing Не за това бяха "революциите" нежни.   Как така да се ритнеш сам отзад достатъчно силно ?   33uu
Уф, не ги знам те за какво са се борили, но моите ги е вълнувало досега само добруването на децата им- живот и здраве, най- вече, както и нормални условия на живот. Както и мен.
То и не разчитам да се ритат сами, ма хич. Нито пък има кой да ги ритне яко, както би било редно.

....................................
И аз за Ямбол все се сещам също. И кръгче да бе направил шофьорът, то не е достатъчно. Разликата между едно кръгче по равното с ненатоварен автобус и спускане по стръмен наклон с пълен такъв има голяма. А ако е бил налице нормален редовен преглед, вероятно някои неща биха били установени навреме, преди да се случи нещастието.
Редовно виждам развалини, каращи нещастници по междуградски линии, как спират по пътя за какво ли не. Че веднъж и аз пътувах така и бях поставена под угрозата да окъснея фатално за ангажимент, докато шофьорът оправи бараката, която в ръцете му е тикната от превозвача Ивкони. Пътници, пътуващи редовно по линията, споделиха, че на същия автобус му били налице хронични болежки- случвало се не за първи път. Е, той, превозвачът не знае? Боже, наясно е, ама кара, докато може. Шофьорът е на заплата, той може и на прегледа да не е присъствал /ако е имало изобщо такъв, а не платени документи/, а от джоб пари за ремонт не е длъжен да вади.

Автобусите по нашата градска мрежа не можеш да им видиш цвета от чернилката, която се стели на талази зад тях. Как минават преглед тез предали вече Богу дух машинарии мога само да се сещам...

А проверката на АГУ? Няма такава смешка просто! Ходим при един човек, който наистина ни проверява, понеже за нас си ни е жал. Позната изгуби сина си, поради гръмнала такава. Обаче като отидеш на преглед, сами те карат да си вземеш документа, без да те преглеждат, не трябва даже да им се молиш...

Абе много проблеми има, аз мимоходом за този се присетих.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 16:30 от Judy

# 67
  • Мнения: 2 480
Judy, vl, какви дисидентски възгледи пропагандирате ?  Laughing  Не за това са се борили управляващите и техните родители!   Laughing Не за това бяха "революциите" нежни.   Как така да се ритнеш сам отзад достатъчно силно ?   33uu

  bouquet  bouquet  bouquet

# 68
  • Мнения: 0


То и тук те осъждат да платиш- обезщетение на пострадалите /вкл. на близките на убития/

Няма такова нещо, по простата причина, че докато дойде време за делото, извършителя вече няма нищо на собствено име. Отидете на някой произволно избрано дело и ще се убедите! Обезщетенията се изплащат от застрахователните компании.

# 69
  • Мнения: 0
Ако тези закони у нас са престъпни, това означава, че в цяла Европа също са такива. Защото за престъпления по транспорта са същите като у нас. И те са такива още от Живково време. Само че преди 90 поне ги вкарваха в затвора, а след това изведнъж спряха. И за това са виновни единствено съдиите и никой друг. И тъй като винаги са имали голямо лоби в парламента, дори станаха толкова нагли, че по време на Тройната коалиция, дори въведоха това споразумение, с което дори не се стигаше до дело. Добре, че сегашните се вслушаха в родителите на загиналите, че го премахнаха това. В момента няма как да стане така,че нашите наказания да са по-високи от тези в Европа. Единствената и много сериозна разлика е, че там ако убиеш човек на пътя, плащаш глоба на държавата, която е стотин хиляди, а тук само разноските по делото. Ако има такава глоба и тук, от кое ще те е страх повече, от затвора, който за такива случаи е в общежитие от открит тип или ако трябва да платиш 150 000 евро, например?


Не зная дали са такива в цяла Европа. Може и да са.

Но не е истина, че тук са такива от Живково време!!!

Не се впускай в такива лъжи! Все още помним как се влизаше в затвора тогава за блъснат пешеходец! Даже и ако пешеходецът е виновен, пак се стигаше до затвор.

Защо тези наказания да не могат да бъдат по-високи тук??? Поради каква причина?


За мен това е престъпен закон:

"НК:
Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация."-цитат

Неговите създатели са престъпници и този закон служи за закрила на престъпниците!



Защо обиждаш, като в следващия момент сама доказваш, че четеш и не виждаш? Погледни какво пише в скобичките! Я, колко интересно... Закона бил от преди повече от 30 години...  newsm78

Ако ти имаш навика да си пишеш просто ей така, колкото да си намираш занимание, то аз никога не пиша празни и непроверени приказки, особено, когато става въпрос за толкова важна тема.  ooooh!

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 18:46 от Теда

# 70
  • Мнения: 0
Ето какво още ще се прави:
http://bgsever.info/protest-18-noemvri-12.htm

Ето това е гражданско общество!!!

# 71
  • Мнения: 2 480
Аз разбрах, че това е извадка от европейски закон. Така е написала Джуди. Сега виждам брой на ДВ. По-добре тя да обясни. А аз пак настоявам на това, което помня-тогава се влизаше в затвора сигурно и за повечко години. Не зная по какви параграфи. Неслучайно напомних и присъдата на шофьора за катастрофата покрай Бяла. Тя пък е от последните години.
Както виждам не си отговорила на въпроса ми. В предишните теми точно ти написа куп глупости за запалените фарове.
Всички сме наясно, че следенето на скоростта, неправилните изпреварвания, неспазването на предимство, преследването на употребилите алкохол и наркотици НЕ СА ПРИОРИТЕТ на полицията и на властта. Задигането на автомобили с паяците е приоритет! Както и събирането на такси и глоби за правилно и неправилно паркиране.
Кажи като си толкова умна как да се протестира против всичко това! Срещу престъпните им закони също трябва да се протестира! Но вие мълчите по въпроса......

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 01:42 от vl

# 72
  • Мнения: 0
Човек като не знае, а иска да научи се интересува, търси и намира. В нета има достатъчно възможности за това. Имаш въпроси, а не търсиш отговори от там, където ще разбереш всичко, а продължаваш да задаваш въпросите тук на хора, на които не вярваш.
Много ми е интересно защо искаш аз да ти обяснявам... Нали аз съм тази, която пише глупостите? Как ще ми повярваш тогава? Явно просто ти е кеф да се заяждаш.
Пиши в търсачките "НК" и чети! После напиши "НПК" и пак чети! И т.н. и т.н. Написах по-горе, че съдиите са виновни, но ти продължаваш да ми задаваш един и същи въпрос. Потърси и затова отговора в търсачките? Има стотици статии по тези въпроси. Ще получиш отговор и на въпроса за шофьора в Бяла. Но за това трябва да прочетеш НК! Там си пише точно и ясно. Има разлика и в броя на жертвите и в престъплението.
Много ми е интересно как пък разсъждаваш и за паяците... Ами заради неправилно паркирали също има много инциденти. Ама то трябва и да помисли малко човек за това... Явно и всички с някаква униформа за теб са полицаи.  
Прочети и статистиките за ПТП-тата!
Казваш и за престъпните закони... Ами ако ги нямаше тези протести пред съдилищата, щяха ли да се направят тези срещи после в НС и с ВСС и с Главния прокурор и с Върховните съдии? И щеше ли да отпадне това споразумение, за което писах по-горе? Щяха ли да вдигнат долната граница на присъдите?
Да беше влязла само в линка от предния ми коментар и да беше отворила линковете вътре и толкова неща щеше да прочетеш... Но не... Ти май не обичаш да четеш... Обичаш да задаваш въпроси...
Въобще много имаш за четене...   ooooh!

"...Българите сме смели само когато ножът опре в кокала. Страх и компромиси населяват нашите заешки сърчица. Нехайни и нагли шофьори избиват децата ни по улиците, но ние си траем. Не е нашето, шепнем с устни, впити във възглавницата, и се молим злото да ни подмине..."

Хайде и един бонус ще ти отпусна. От мен да мине:


А законите и начина им на прилагане може да се промени само със силно гражданско общество, защото доста от народните представители са юристи, а те нямат сметка от такива промени!

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 08:23 от Теда

# 73
  • Мнения: 10
Гражданско общество в България? ''Когато цъфнат налъмите.'' Wink

# 74
  • Мнения: 1 479
Гражданско общество в България? ''Когато цъфнат налъмите.'' Wink


 Нека оптимизмът в душите ни победи, нека заживеем с вяра и нека се надяваме, че тоя хубав ден на цъфтежите, ще накара всичко живо да разцъфти, така че ще цъфнат най-после и налъмите! Нещо, което ние чакаме от години!    superuu

 sohappy

 Laughing

# 75
# 76
  • Мнения: 2 480
Човек като не знае, а иска да научи се интересува, търси и намира. В нета има достатъчно възможности за това. Имаш въпроси, а не търсиш отговори от там, където ще разбереш всичко, а продължаваш да задаваш въпросите тук на хора, на които не вярваш.
Много ми е интересно защо искаш аз да ти обяснявам... Нали аз съм тази, която пише глупостите? Как ще ми повярваш тогава? Явно просто ти е кеф да се заяждаш.
Пиши в търсачките "НК" и чети! После напиши "НПК" и пак чети! И т.н. и т.н. Написах по-горе, че съдиите са виновни, но ти продължаваш да ми задаваш един и същи въпрос. Потърси и затова отговора в търсачките? Има стотици статии по тези въпроси. Ще получиш отговор и на въпроса за шофьора в Бяла. Но за това трябва да прочетеш НК! Там си пише точно и ясно. Има разлика и в броя на жертвите и в престъплението.
Много ми е интересно как пък разсъждаваш и за паяците... Ами заради неправилно паркирали също има много инциденти. Ама то трябва и да помисли малко човек за това... Явно и всички с някаква униформа за теб са полицаи.  
Прочети и статистиките за ПТП-тата!
Казваш и за престъпните закони... Ами ако ги нямаше тези протести пред съдилищата, щяха ли да се направят тези срещи после в НС и с ВСС и с Главния прокурор и с Върховните съдии? И щеше ли да отпадне това споразумение, за което писах по-горе? Щяха ли да вдигнат долната граница на присъдите?
Да беше влязла само в линка от предния ми коментар и да беше отворила линковете вътре и толкова неща щеше да прочетеш... Но не... Ти май не обичаш да четеш... Обичаш да задаваш въпроси...
Въобще много имаш за четене...   ooooh!

"...Българите сме смели само когато ножът опре в кокала. Страх и компромиси населяват нашите заешки сърчица. Нехайни и нагли шофьори избиват децата ни по улиците, но ние си траем. Не е нашето, шепнем с устни, впити във възглавницата, и се молим злото да ни подмине..."

Хайде и един бонус ще ти отпусна. От мен да мине:


А законите и начина им на прилагане може да се промени само със силно гражданско общество, защото доста от народните представители са юристи, а те нямат сметка от такива промени!

Пак малоумни писания! Инциденти ставали заради неправилно паркиралите......Точно по тази причина стават най-малко инциденти. Освен това за толкова години не видях дори един случай, в който паяк вдига автомобил пречещ на движението!

Ето какъв беше въпросът ми:

"Защо тези наказания да не могат да бъдат по-високи тук??? Поради каква причина?"



Значи според теб законите са съвсем наред, но съдиите са виновни. Аз пък смятам, че законите са  престъпни, а съдиите са престъпници, алчни за пари.

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 13:57 от vl

# 77
  • Мнения: 234
Аз не съм запозната със съдебните системи на други европейски държави.
Каква е присъдата за непредумишлено убийство или убийство по непредпазливост в една Белгия или Франция например?

# 78
  • Мнения: 0
Аз не съм запозната със съдебните системи на други европейски държави.
Каква е присъдата за непредумишлено убийство или убийство по непредпазливост в една Белгия или Франция например?

За Белгия не мога да ти кажа, но за Франция, наказанието за причинена смърт на един човек, следствие на неспазване правилата е до 5 години... Горе долу това е превода:
"221-6-1 в случай на съзнателно нарушение на задължения за сигурност уредени със закон или подзаконов норм. акт, водач на мпс извърши неумишлено убийство - от5 год. + 75000 евро глоба "

За същото у нас е до 6 год. Текста е от преди последните промени:
Чл. 343. (Попр. - ДВ, бр. 29 от 1968 г., изм., бр. 95 от 1975 г., бр. 54 от 1978 г., бр. 28 от 1982 г.) (1) Когато с деяния по предходния член по непредпазливост са причинени:
в) смърт, независимо дали са настъпили последиците по буква "а", наказанието е лишаване от свобода до шест години."


Основната разлика е, че там се дават ефективни присъди, а тук до скоро- не...
И това беше една от причините преди няколко месеца да се изпрати това писмо до Европа:

Скрит текст:
До Жозе Мануел Дурао Барозо-
Председател на Европейската комисия


До Катрин Дей-
Генерален секретар на Европейската комисия

До Мартин Шулц-
Председател на Европейския парламент

До Посланниците на страните от ЕС

До всички български и чужди медии


ОТВОРЕНО ПИСМО

От Родители на загинали при пътни инциденти в България


В  БЪЛГАРИЯ  СЕ  УБИВА БЕЗНАКАЗАНО!!!!
Почти 1000 загинали и 9500 ранени  на година. На пътя…
Това е статистиката за последните 10 години.
93% от виновните водачи се наказват с условни присъди и дори с по-леки наказания.
Само 7%  са ефективните присъди/98% от тях са за рецидив/.
Иначе казано, ако убиеш човек за първи път,  не те наказват, без значение дали си пил , избягал,  преминал с 120км/ч през пешеходна пътека и т.н. Просто не трябва да убиваш втори път. Но 70 души на година го правят…  Дали ако тези 70, а и другите, които виновно са причинили смърт,  бяха наказани първия път, статистиката нямаше да е друга? Какво е посланието към Oбществото от страна на съда? Според нас е: „- Ако убиеш един път- няма проблем! Може да си пил, може да е на пешеходна пътека, тротоар, може да избягаш- няма проблем!” Не вярвате? Разбираме ви. При Вас не е така, но при нас това е истината.
Ние сме хора,които са загубили смисъла на живота си, децата си,  в тази необявена война и се борим да променим нещата, за  да намалеят тези трагедии. За да няма родители, на които да им се налага да преживеят това,  което ние понасяме.  Убедени сме, че неадекватната ни съдебна система не оказва необходимата превенция върху всички потенциални нарушители на закона.
Правосъдие се раздава на „на конвейер”, без да се отчита степента на вина на водача и в каква степен е нарушил Закона за движение по пътищата. Наказанията са еднакви и условни.
Няколко примера:
1.   Ако убиеш пешеходец, който се е движил неправилно, без да си превишил скорост и си спазил закона получаваш 1-2 год. условно или пробация
2.   Ако убиеш пешеходец на пешеходна пътека- също  2 год.  условно
3.   Ако убиеш пешеходец на пешеходна пътека с 100км/ч- 2год. условно
4.   Ако убиеш човек на тротоар или автобусна спирка- 2год условно
Тук закона предвижда до 6год.лишаване от свобода/ефективно/
В България квалифициращите състави, които би трябвало да утежняват наказанията са алкохол и бягство от местопрестъплението. Смъртта или нараняването на повече от един човек също са утежняващи обстоятелства. Ето как стоят тук нещата:
              1. Убиваш човек и си пиян- до 3год. условно
              2. Убиваш човек и избягаш- до 3 год.условно
3. Убиваш човек,  пиян си и избягаш- до 3год.условно
4. Убиваш човек , пиян си, избягаш и нямаш свидетелство за правоуправление- до 3 год. условно
5.  Всичко по т.4.+превишена скорост – до 3год.условно… А, ако не те хванат? Подобни случаи не са рядкост…
6. Убиеш и/или раниш повече от един човек и си пиян- до3год.условно

Тук закона предвижда  от 3 до 10 год. лишаване от свобода, а в особено тежки случаи от 5 до 15 год. В България закона не предвижда административни санкции за подобни престъпления, свидетелства за правоуправление се отнемат обикновено за 1-4 год.

Ние не разбираме как в този широк диапазон, в който може да бъде приложено както ефективо/1,2,3 и т.н. год/, така и условно/1,2,3 и т.н. год./,  съдът не отчита тежестта на вина на водача, според нарушенията на Закона за движение по пътищата и постановява еднакви присъди. Не разбираме за какво служи Закона за движение по пътищата? Не разбираме за какво служат пешеходните пътеки, тротоарите? Защо е забранено да се шофира,  след като си пил? Защо има ограничения на скоростта? Защо изобщо има такъв закон?
 Според Българския съд нарушаването на този закон  не е от съществено значение. Ние си учихме децата да пресичат на пешеходна пътека, да се движат по тротоара, а те  намериха смъртта си точно там. България е на първо място в Европа по брой убити пешеходци, особено деца и това ще продължава да бъде така, защото е ненаказуемо и хората склонни да нарушат закона отлично знаят, че няма да бъдат наказани… Защо е така, попитахме прокуратурата и съда. От съда не сметнаха за необходимо да ни отговорят, но от прокуратурата ни отговориха и то в ефира на  Българската националната телевизия.
Зам.главния прокурор г-н Валери Първанов, подсмихвайки се, ни отговори така: „ -Ами то, деца си умират и без друго, в затворите няма място и това е държавна политика.” С този си коментар той обрисува тежката морална и институционална криза,  в която се намира правосъдната ни система. Отговори кратко и ясно защо тази система се ползва с най-нисък кредит на доверие. Та ние говорим за децата си! Що за поведение пред  хора, погребали смисъла на живота си, е това?!!!! Не вярвате? Разбираме ви, при Вас не е така, но ние не сме като Вас…                                                                                                                                                                                                         
Нещо се промени в България за последните 20-25 год. Или човешкия живот се обезцени или се промениха нравствените ценности и морала на магистратите, защото законът ни не е променян. Престъпленията са същите, а наказанията-коренно различни от тези преди 20-25 години.  Винаги в подобен ред от мисли се поражда и въпросът- корупция… Не без основание според нас.
Нашият живот никога няма да е същия без децата ни, които спазвайки закона загинаха заради престъпното погазване на същия  този закон от други. Държим отговорни за това и правосъдната ни система, която не наказва адекватно такова поведение на пътя и по този начин го насърчава. Ще се борим с тази система, за да има по-малко хора като нас, по-малко майки и бащи в черно, по-малко сълзи, по-малко мъка и повече детски усмивки!
Срещаме подкрепа от страна на Министерство на вътрешните работи и лично от министър Цветан Цветанов. По негова инициатива и с подкрепата на парламентарната група на ГЕРБ изготвихме и ще бъдат внесени в парламента промени в Наказателния кодекс, които би трябвало да окажат възпиращо действие върху хора, решили да нарушат закона. Всичко това обаче няма да се случи, ако съдебната система продължи да функционира по същия неадекватен начин и да не взема предвид степента на вина според Закона за движение по пътищата. В примерите по-горе са възможни и правилни ефективни наказания, дори и по сегашния ни наказателен закон. Какво кара съдиите да решат,  че един живот, един детски живот струва това, което сме цитирали? И какво повече от това някой трябва да наруши, за да бъде наказан?
Знаем ,че България е на незавидно място по брой пострадали и е поела редица ангажименти за намаляване на транспортната престъпност. За съжаление това няма да се случи въпреки усилията на МВР и правителството, ако не се променят порочните съдебни практики.  Ние водим много активен диалог и срещаме разбиране от парламентарни групи, министри, парламентарни комисии. Единствено от страна на съдебната власт няма  нито чуваемост, нито диалог. Цялото ни общество усеща дефицит на справедливост. Чувството за безнаказаност винаги води до израждане на нравствени ценности, води до поведение, недопустимо за съвременно общество, идеализира индивидът, който не спазва закона, човекът с пари който успява да избегне наказание. Това тревожно се превръща в модел на поведение на подрастващите, незачитане , липса на респект от закона. Отчайващото усещане за липса на справедливост води до желание за саморазправа. Не ни чака добро бъдеще с такава ценностна система. Не само политици, цялото ни общество , всички здравомислещи хора са против тези съдебни практики. Съдебната ни система обаче, потънала в собственото си усещане за недосегаемост, отказва  да чуе гласа на народа, на който всъщност са призвани да служат и от чиито данъци се формират немалките им заплати. Корупцията и съмнителните нравствени ценности на магистратите ни,  за които се пише в докладите на Европейската комисия не са тайна за никой в България. Съдебната ни система е с най-ниска степен на доверие според официални проучвания. Тази затворена,  кастова система,  отказва да се съобразява както с общественото мнение, така и с вашите доклади. Те все по-зле разбират какво им казвате. Последното разбирайте буквално- лидерите на съдебната власт не се преструват, те наистина не разбират какво се иска от тях.
Наред с организираната престъпност и корупцията,  ние поставяме на дневен ред загиналите по пътищата невинни хора и държим отговорни за това основно съдебната ни система.  Ако беше адекватна,  нашите деца можеше да са живи. Тук поставяме и стотиците имотни измами със земи и жилища, нотариалните измами… Това е ежедневие у нас, дами и господа. Не искаме много. Единственото, за което се борим, е да има респект от закона, а за този,който го наруши -  адекватно наказание! А може би искаме прекалено много?
От наше име, от името на всички родители загубили децата си, от името на всяко семейство загубило близък човек в тази война на пътя, Ви молим:
Не спирайте с негативните доклади към съдебната ни система! Ако народът можеше да напише такъв доклад,  той със-сигурност щеше да е по-негативен от Вашия. Съдебната ни система няма да се самореформира , тя не иска  и от  това страда цялото ни общество!
НЕ  НИ ПРИЕМАЙТЕ  в Шенгенската зона с така работеща правосъдна система!
ЩЕ СЕ СРАМУВАТЕ  ОТ  НАС!  Ние самите се срамуваме от себе си...
Прибавете към докладите си  тези проблеми! Това са проблеми на цялото ни общество, наред с корупцията и организираната престъпност.  1000 убити,  9500 ранени и осакатени на пътя, десетки хиляди роднини и приятели съпреживяващи тази мъка, стотици обикновени българи измамени и доведени до дъното.
ТОВА  Е  ПРОБЛЕМ  НА  БЪЛГАРИЯ! ЩЕ  СТАНЕ  И  ВАШ!
В  БЪЛГАРИЯ  СЕ УБИВА  БЕЗНАКАЗАНО!
 В  БЪЛГАРИЯ  ЗАГИВАТ  ДЕЦА - НАШИТЕ  ДЕЦА! 
СРАМУВАТЕ  ЛИ  СЕ  ОТ  НАС? НИЕ- ДА…
ЗАЩОТО  ИСКАМЕ  ДА  СМЕ  КАТО  ВАС…   
НО  НЕ  СМЕ…
Подписваме с личните си телефони, поради отдалечеността ни един от друг.
С уважение:         
                                   


А на vl ще кажа, че продължава да си държи за нейното и да не следва съветите ми, защото ако беше потърсила статистиката, щеше да види колко инциденти има следствие на неправилно паркирали, както по тротоарите, така и до кръстовища и пешеходни пътеки. Дори наскоро беше ударено едно детенце на пътя, защото баща му си беше паркирал джипа на тротоара и то отивайки на училище, заради него е ходило по платното. Добре, че детенцето се е разминало с най-лошото.

Това е последното, което пиша на vl. Явно тя има някакъв психически проблем, за да се държи така. Все си мислех, че само мъжете могат да са комплексари, но явно съм се объркала...

# 79
  • Мнения: 2 480
Поредица от малоумни включвания в различни теми, които имат за цел да отклонят вниманието на четящите от истинските проблеми!
Ти как си с психиката? Дали пък точно ти нямаш душевни проблеми??? Не разбрах, че даваш съвети.

# 80
  • Мнения: 234
Мерси,Теда,и vl е мъж Laughing


Нищо малоумно няма,vl,достатъчно сме внимателни и големи хора.
Всеки си има своя мяра за важните неща Peace
И психолози има по специализирани кабинети,а не по форуми Laughing
..."душевни проблеми" Joy.Смешко.

# 81
  • Мнения: 1 288
Моя позната се потроши заради нещо на обществено място, дето не му беше работата там. Чакаме 50 минути линейка. След което ни се съобщава, че няма достатъчно коли, трябва сама да се придвижи до болницата. Казвам й да съди общината - "Аааа, къде ще се занимавам."

Майка ми тихичко протестира, възмутена защо не ни издават касова бележка, а не е поискала сама на касата. За да подам сигнал в НАП, ми искат ЕГН. Че да не ми е изпила чавка мозъка?!

Неуредица със сайт на превозвач при познат - съветвам пак съвестно аз - "КЗП???" - "Аааа, не ми се занимава, няма смисъл."

Куцинца ме стряскат околовръст местоживеенето ми.
- Добър ден, Екорвановесие ли е (трябваше като в оня виц - да ви таковам и на вас майката)?
- Да, кажете.
- Ами, тука едни кученца, малко ме е страаах.
- Да, влизам Ви в положение, но ние не можем да ги приберем, че такова...такъв законът. А и те там са кастрирани и обезпаразитени.

При личната лекарка:
- Трябва ми направление.
- Сори, душо, свърших лимита за месеца.

Имам и още примери за двустранността на процеса. А ББ е толкова популистки чувствителен, че направо не проумявам как хората не се възползват от тази му политическа слабост.

Бтв - скоро на интервю за работа топнах пред баш шефа ароганта служителка. Сигурна съм, че си го е отнесла, имайка наблюдение над стила му на работа. Но така се гради ГО.

# 82
  • Мнения: 2 480

Нищо малоумно няма,vl,достатъчно сме внимателни и големи хора.


Нищо малоумно няма в текста до европейската комисия. Малоумни са включванията на тази особа. Явно, че тя не е писала този текст. Капацитетът и не стига дотам, за да напише такова съчинение. Тя само знае с колосален фанатизъм да повтаря едни и същи неща без да приема никакви други аргументи!

"Зам.главния прокурор г-н Валери Първанов, подсмихвайки се, ни отговори така: „ -Ами то, деца си умират и без друго, в затворите няма място и това е държавна политика.”-цитат
Политиката била такава.....Коя политика? Да бъдат изтребвани гражданите на тази страна, както възрастни, така и деца? Не му ли зададохте по-конкретен въпрос за каква политика става дума? Не съобщихте ли на различни медии за това негово изказване?
Такова изказване показва липса на елементарно възпитание, цинизъм, арогантност, безхаберие и дори съучастничество в престъпленията! Значи си имаме зам.главен прокурор престъпник!!!!Ако в една нормална държава прокурор си позволи такова поведение, вероятно веднага ще бъде уволнен и със забрана да практикува!

Май Пламен е прав, че държавата е на изживяване......

Последна редакция: нд, 21 окт 2012, 00:44 от vl

# 83
  • Мнения: 36

Нищо малоумно няма,vl,достатъчно сме внимателни и големи хора.


Нищо малоумно няма в текста до европейската комисия. Малоумни са включванията на тази особа. Явно, че тя не е писала този текст. Капацитетът и не стига дотам, за да напише такова съчинение. Тя само знае с колосален фанатизъм да повтаря едни и същи неща без да приема никакви други аргументи!

"Зам.главния прокурор г-н Валери Първанов, подсмихвайки се, ни отговори така: „ -Ами то, деца си умират и без друго, в затворите няма място и това е държавна политика.”-цитат
Политиката била такава.....Коя политика? Да бъдат изтребвани гражданите на тази страна, както възрастни, така и деца? Не му ли зададохте по-конкретен въпрос за каква политика става дума? Не съобщихте ли на различни медии за това негово изказване?
Такова изказване показва липса на елементарно възпитание, цинизъм, арогантност, безхаберие и дори съучастничество в престъпленията! Значи си имаме зам.главен прокурор престъпник!!!!Ако в една нормална държава прокурор си позволи такова поведение, вероятно веднага ще бъде уволнен и със забрана да практикува!

Май Пламен е прав, че държавата е на изживяване......

Ако, когато протестирахме, когато тоя прокурор се изказа така, когато връчвахме искането за оставката му беше дошъл и ти и бяха се присъединили още хора, можеше и да бъде свален.
А Теда е права за абсолютно всичко. Дори тя помогна за превода на текста на английски. Въпреки, че после разбрахме, че е нямало нужда да го правим на английски.  И да, съобщихме на медиите. Макар, че нямаше нужда, защото те веднага гръмнаха всички, когато той направи това изказване по БНТ. После и извинение имаше, но не това искахме. Но как да го постигнем това, като до нас няма такива дейни и умни хора като теб?
 Thinking

И защо постоянно пишеш на бОЛТ? Тук няма толкова възрастни хора, дето да не довиждат.

Последна редакция: нд, 21 окт 2012, 06:50 от mipopov

# 84
  • Мнения: 0

И защо постоянно пишеш на бОЛТ? Тук няма толкова възрастни хора, дето да не довиждат.

А познай защо е така!
 Без да искам съм го разпознала , че е мъж. Ако разгледаш постовете му ще разбереш, че това е човек, който явно не може да намери в истинския свят някакво разбиране сред себеподобните си и е решил да се показва тук на "по-слабия" пол колко е умен, обаче без някакво съдържание. Той дори отбягва точните аргументи, не коментира целия текст на написаното и се хваща за това, което най-не му е ясно. Той задава въпроси, на които не търси отговори. 
Защо повечето мъже, които пишете тук не сте такива като него? Ами просто защото нямате неговия проблем, който вече написах какъв е.

# 85
  • Мнения: 24 467


То и тук те осъждат да платиш- обезщетение на пострадалите /вкл. на близките на убития/

Няма такова нещо, по простата причина, че докато дойде време за делото, извършителя вече няма нищо на собствено име. Отидете на някой произволно избрано дело и ще се убедите! Обезщетенията се изплащат от застрахователните компании.

Какво няма? Присъдени обезщетения? Глупости. Има и то доста - като брой и като сума. На достатъчно дела съм ходила, за застраховател и за пострадало лице. Проблемът не ми е бивал в присаждане на сумата, а в събирането /ако не говорим за ГО/. Личният ми случай бе виновен велосипедист, той изобщо застраховка няма, но пък бели може да ти направи достатъчно, като участник в ПТП /и това лично го видях и преживях миналата година/.
Днес, тъкмо, ни подминаха  в планината /!/ три подобни лекета- с много висока скорост на колелета по пешеходен маршрут. Безмалко не ни затриха с малкото дете. Непълнолетни.
ГО си е затова- да покрие щетите. А ако тръгнеш да търсиш виновния, трудно ще намериш у него 100 хлд., напр. Виждам как се събират дори 500 лв. глоба от човек, работещ на сиво. Точно никак. Принципно не съм против високи глоби, но от години виждам, как количеството  не решава никакви проблеми и не води до намаляване на нарушенията. За повечко ефективни присъди съм  с лишаване от свобода, не толкова за глоби.

ВЛ, европейски е , поне тъй следва да бъде, нашият закон, дала съм го изрично една настояща норма и една малко минала, без да връщам много назад. Упоменах за едни промени от септември, т.г.

Колкото по-  фанатично се защитава дадена кауза, толкова по- малко последователи си намира. Важно е кой е лицето й и как търси  съмишленици. Ако ще и най- справедливата да бъде, може да прогони иначе солидарни с нея хора.

Последна редакция: нд, 21 окт 2012, 19:29 от Judy

# 86
  • Мнения: 0


То и тук те осъждат да платиш- обезщетение на пострадалите /вкл. на близките на убития/

Няма такова нещо, по простата причина, че докато дойде време за делото, извършителя вече няма нищо на собствено име. Отидете на някой произволно избрано дело и ще се убедите! Обезщетенията се изплащат от застрахователните компании.

Какво няма? Присъдени обезщетения? Глупости. Има и то доста - като брой и като сума. На достатъчно дела съм ходила, за застраховател и за пострадало лице.
ГО си е затова. А ако тръгнеш да търсиш виновния, трудно ще намериш у него 100 хлд., напр. Виждам как се събират дори 500 лв. глоба от човек, работещ на сиво. Точно никак.

За едно и също говорим. Просто бъркаш малко нещата. Застрахователя плаща едно обезщетение, но ако искат пострадалите могат да заведат и дело за обезщетение от извършителя, но това не се прави, защото просто докато дойде делото, той обикновено няма вече нищо на негово име Simple Smile

# 87
  • Мнения: 24 467
Кои неща? Твърдя, че има и наистина има присъждани обезщетения. През мен са минавали купища документи за такива.
Кофти е, когато човечето няма застраховка, защото трудно ще намериш нещо да му вземеш. Независимо дали става въпрос за обезщетение или за глоба. И за 200 хлд. да ги осъдиш- все едно, след като и 20 хлд. няма.   
Когато друг плаща /в случая застраховател по ГО/ все му е тая на виновния колко плаща този сатраховател. Ако пък някой търси него лично /нашия велосипедист, да речем/ и той няма с какво да плати- пак му е все едно.
Няма да му е тъй все едно, обаче, ако бъде лишен от свобода с ефективна присъда. Поне на повечето хора, понеже има и една друга категория, за която и това не е  нещо впечатляващо.

# 88
  • Мнения: 0
Кои неща? Твърдя, че има и наистина има присъждани обезщетения.

А аз какво твърдя?  Не е ли, че застрахователите дават обезщетения?  Знам дори за какво пазарене става въпрос, но и ти сигурно ги знаеш тези неща.
Аз казвам , че обезщетения се взимат от застрахователите и ти казваш това. Аз казвам, че от виновника, не могат да вземат обезщетение. И ти казваш това...  Нещо май не можем да се разберем... Simple Smile

По-горе казах, че в чужбина виновния се осъжда да плати и глоба. Но тази глоба се плаща на държавата. Обезщетението към пострадалите е друго и няма нищо общо с тази глоба. И казвам, че и у нас трябва да има такава глоба. А като няма, ще му се удържа от бъдещите заплати, докато плати, както е и там!

# 89
  • Мнения: 2 480

И защо постоянно пишеш на бОЛТ? Тук няма толкова възрастни хора, дето да не довиждат.

А познай защо е така!
 Без да искам съм го разпознала , че е мъж. Ако разгледаш постовете му ще разбереш, че това е човек, който явно не може да намери в истинския свят някакво разбиране сред себеподобните си и е решил да се показва тук на "по-слабия" пол колко е умен, обаче без някакво съдържание. Той дори отбягва точните аргументи, не коментира целия текст на написаното и се хваща за това, което най-не му е ясно. Той задава въпроси, на които не търси отговори.  
Защо повечето мъже, които пишете тук не сте такива като него? Ами просто защото нямате неговия проблем, който вече написах какъв е.

Ти вероятно си затънала в проблеми-лични, обществени и всякакви други......Малоумните ти включвания нямат край.......Така беше в темата за фаровете през деня, така е и тук. И то с императивен тон, изключващ всякакво възражение........Командвай у вас, тука няма как да стане.
А аз участвам и в автомобилни форуми, където почти няма дамско присъствие. Понякога и там  имаме разногласия, но не се оплаквам като теб и не търся психични проблеми в другите. Съветвам те да ги потърсиш в себе си.


Не зная кога сте протестирали, не гледам и не слушам новини и естествено доста неща пропускам. Много е лесно да обвинявате  другите в бездействие.

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 00:03 от vl

# 90
  • Мнения: 2 480

Няма да му е тъй все едно, обаче, ако бъде лишен от свобода с ефективна присъда. Поне на повечето хора, понеже има и една друга категория, за която и това не е  нещо впечатляващо.

Много точно казано.

# 91
  • Мнения: 24 467
Кои неща? Твърдя, че има и наистина има присъждани обезщетения.

А аз какво твърдя?  Не е ли, че застрахователите дават обезщетения?  Знам дори за какво пазарене става въпрос, но и ти сигурно ги знаеш тези неща.
Аз казвам , че обезщетения се взимат от застрахователите и ти казваш това. Аз казвам, че от виновника, не могат да вземат обезщетение. И ти казваш това...  Нещо май не можем да се разберем... Simple Smile

По-горе казах, че в чужбина виновния се осъжда да плати и глоба. Но тази глоба се плаща на държавата. Обезщетението към пострадалите е друго и няма нищо общо с тази глоба. И казвам, че и у нас трябва да има такава глоба. А като няма, ще му се удържа от бъдещите заплати, докато плати, както е и там!

Затова в 2-3 поста те питам с кое си против, защото не разбрах. Глобата и обезщетението разделихме отдавна. В двата случая става въпрос все за парично задължение, обаче.
По един въпрос не сме на едно мнение, но не е и нужно всички да мислим еднакво- с увеличението на глобите престъпленията и нарушенията не секват никъде, не е сигурно дори че намаляват /според моята теза/. Въпросът е да се налагат на всеки, пристъпил закона, без разлика в статуса му. Понеже у нас различните хора се третират различно, още от детската градина. Що се касае до хората и връзката им със заглавието на темата обществото ни като цяло си е такова и лично аз надежди за промяна нямам. Най- често, когато допре до него, човекът у нас търси винаги начин първо да се измъкне, връзка да си потърси веднага, да се отскубне. Още от училище- пълно с родители, мажещи и заплашващи за оценки. По- натам българинът сам предлага на лекарите да им плаща за неща, за които не следва. Плаща навред, където може по институциите, да не му се търси отговорност. За мен това е ужасното. А че поддават определени хора- поддават навред. Каквито хората, такива ни институциите, те от наши хора са изградени.   

Лично аз винаги съм била за конфискация на МПС, независимо чия собственост е, при шофиране в пияно състояние или без книжка. За ефективните присъди и нуждата от тях вече писах, там май всички мислим еднакво.

Ох, Теда, от бъдещите заплати... Де да ставаше така, сигурно щеше да има ефект. Нали това пиша- много хора са на МРЗ и без имот на тяхно име и нищо не можеш да им пипнеш. Ако му наложат санкция 75 хлд. евра, напр. , той просто ще си духне за чужбина, няма да работи цял живот за едната глоба.

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 07:30 от Judy

# 92
  • Мнения: 36
Каквито хората, такива ни институциите, те от наши хора са изградени.   
   newsm10

Това е истината и затова хората трябва да се организирват в разни организации и групи, защото така увличат и останалите и малко по малко се изгражда така гражданското общество!

 

# 93
  • Мнения: 2 480

Лично аз винаги съм била за конфискация на МПС, независимо чия собственост е, при шофиране в пияно състояние или без книжка. За ефективните присъди и нуждата от тях вече писах, там май всички мислим еднакво.

Ох, Теда, от бъдещите заплати... Де да ставаше така, сигурно щеше да има ефект. Нали това пиша- много хора са на МРЗ и без имот на тяхно име и нищо не можеш да им пипнеш. Ако му наложат санкция 75 хлд. евра, напр. , той просто ще си духне за чужбина, няма да работи цял живот за едната глоба.

На същото мнение съм. Освен това конфискация на МПС трябва да има и при движение с извънредно висока скорост-например 50км/ч.  и повече над разрешената.

# 94
  • Мнения: 36
Ами заповядайте тогава на протеста на 18-и за да ни подкрепите в тези искания!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683716.0

# 95
  • Мнения: 0
Ами заповядайте тогава на протеста на 18-и за да ни подкрепите в тези искания!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683716.0

 newsm10

"Ученик попитал учителя си:
- Господин учителю, до кога трябва да чакаме нещо да се оправи в България?
Учитела отговорил:
- Ако трябва да чакате, много ще има да чакате..."
(от ФБ)

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 18:16 от Теда

# 96
  • Мнения: 0
Ето, че излезе решението на съда от последното дело, на което присъствахме и то се доближава до максимума (максимума по закон е 4) :

 "В. Търновския апелативен съд

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА подсъдимия Б. от с. М., общ Русе, за невинен и го оправдава по обвинението му да е допуснал нарушение по чл. 5 ал. 2 т. 1 пр. 1 от ЗДП.
На осн. чл. 337 ал. 2 т. 1 НПК, ИЗМЕНЯВА присъда № 30 от 26.06.2012г, постановена по НОХД № 364/12г по описа на Окръжен съд гр. Р., като УВЕЛИЧАВА наложеното на Б. Р. Н. наказание лишаване от свобода от две години и шест месеца на три години и четири месеца.
На осн. чл. 338 НПК ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата обжалвана част.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в петнадесетдневен срок от получаване на писменото съобщение, че е изготвено."


Още едно доказателство, че под натиска на гражданското общество, дори и съдиите започват да работят за него.

# 97
  • Мнения: 2 480
Ето, че излезе решението на съда от последното дело, на което присъствахме и то се доближава до максимума (максимума по закон е 4) :

 "В. Търновския апелативен съд

Р Е Ш И :

ПРИЗНАВА подсъдимия Б. от с. М., общ Русе, за невинен и го оправдава по обвинението му да е допуснал нарушение по чл. 5 ал. 2 т. 1 пр. 1 от ЗДП.
На осн. чл. 337 ал. 2 т. 1 НПК, ИЗМЕНЯВА присъда № 30 от 26.06.2012г, постановена по НОХД № 364/12г по описа на Окръжен съд гр. Р., като УВЕЛИЧАВА наложеното на Б. Р. Н. наказание лишаване от свобода от две години и шест месеца на три години и четири месеца.
На осн. чл. 338 НПК ПОТВЪРЖДАВА присъдата в останалата обжалвана част.
Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в петнадесетдневен срок от получаване на писменото съобщение, че е изготвено."


Още едно доказателство, че под натиска на гражданското общество, дори и съдиите започват да работят за него.

Учудващо е, че в официален документ на съда се използва неграмотен език! Не "изменява", а "изменя" или "променя"! Дори според мен "променя" е по-правилната форма. Но думата имат българистите.

И защо с инициали? Единият случайно не е ли турчинът от Мартен, който уби момиченцето на ул. "Плиска" в Русе, на самата пешеходна пътека? А другият кой е и в какво престъпление е замесен?

Освен това се пише "докога", а не "до кога".

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 00:34 от vl

# 98
  • Мнения: 24 467
Ами заповядайте тогава на протеста на 18-и за да ни подкрепите в тези искания!

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=683716.0


Погледнах темата. Не бих я отворила иначе, т.к. през ум не би ми минало за какво е с това заглавие, ако не бе линкът тук. Даже сега се сещам, че съм я подминавала, мислейки за награди от джи ес ем или ТВ игри, които изобщо не ме интересуват.

Хубава е идеята. Защо не помислиш за друго заглавие на темата?

ВЛ, специализиран език е, "променя" не се ползва, в закона решения и присъди се "изменят". Но това да е кусурът. И в жалбите се моли за изменение размера на наложената санкцията /присъдата/.
Чл.314, ал.2 от НПК: "Въззивната инстанция отменя или изменя присъдата и в необжалваната част, а също и по отношение на лицата, които не са подали жалба, ако има основания за това."
Чл.63 от ЗАНН: "Районният съд в състав само от съдия разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление или електронния фиш."


Теда, аз имам доста подобни примери- отменени решения на първа инстанция с потвърдени НП ва втора, например. Изобщо не са от днес или вчера. От 15 години и горница съм в бранша- всякакви ги има, зависи от доказателствата, които са събрани, от конкретния съдебен състав, от доста неща.
Има и обратното- първа инстанция определя една санкция или потвърждава НП, следващата намалява санкцията. Пак- зависи.
Не може, по закон, да се увеличи санкцията, ако обжалва санкционирания. Това е принцип не само в нашето право- принципа за неутежняване положението на жалбоподателя.

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 08:34 от Judy

# 99
  • Мнения: 0
Ето тук може да се прочете решението.

http://appealcourt-vt.org/reshenie.php?aWQ9Ti0yNTAtMTIuaHRtbCAwM … 0OGNmZWM4MjgyNzhi

Изчели сме стотици дела и за подобни престъпления не успяхме да срещнем такива с ефективни присъди. Срещнахме няколко ефективни, но те бяха или с алкохол или с повече от една жертва. В същото време  се натъкнахме на доста дела, които са решавани дори със споразумение, а извършителя не стига, че не е спазил по няколко члена от ЗДП, ами и е избягал. Няма да говорим за смърт , следствие на превишена скорост в населено място, дори и на тротоар. Има доста и с алкохол и пак с условна...
Имаме изкарани доста такива.

Последна редакция: вт, 23 окт 2012, 18:31 от Теда

# 100
  • Мнения: 24 467
Аз нямам личен фейсбук, ползвам такъв на сина, но рядко.
Понеже има време до 18.11, да попитам Мипопов какво се планира за тогава и в кои градове.

Ако няма причинена смърт и е налице алкохол, Теда, съмнявам се да даде някой ефективна и аз.  Ще му падне най- вероятно на горна инстанция и да я даде. Ако има алкохол и причинена смърт- да. Лично за мен следва да се "натиска" за ефективна и да се дава такава при причинена смърт или ТТП при висока скорост, на пешеходна пътека, алкохол или без книжка. Понеже в останалите случаи не винаги шофьорът има такава вина. Случва се да ти изкочи изведнъж човек иззад паркирали автомобили и да притича. Шофьор съм, всеки ден карам и знам, че не винаги отговорност слева да се ангажира така. Но за горепосочените четири случая- смятам, че е нужно. Както и да се въведе конфискация на МПС в такива случаи. Знам как протече преди подобна дискусия, прокрадна се за кратко идеята, но отпадна, за жалост. А има закони, в които това се прави /Закон за горите, напр./.

Важни са и административно наказателните- рядко в биографията на шофьора има ПТП със смърт или СТП /ТТП/, но НП за нарушение /някои доста сериозни, като превишената скорост и алкохолът/- да.  По дадения пример от ЗГ конфискация се предвижда при нарушения, в самото НП.   

Ето пример как е направено това в ЗГ:
"Чл. 273. (1) Вещите, послужили за извършване на нарушение, както и вещите - предмет на нарушението, се отнемат в полза на държавата независимо от това чия собственост са, освен ако се установи, че са използвани независимо или против волята на собственика им."

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 09:46 от Judy

# 101
  • Мнения: 2 480
Необходими са сериозни атаки срещу законите. Отдавна се знае, че във Франция, а и не само там за употреба на алкохол над определени промили и шофиране дори без катастрофа "наградата" е някой месец затвор. И тук трябва да стане така, но дори повече-напр. 1г. При шофиране без книжка-също. При движение с 50км/ч. и повече над разрешената скорост пак 6месеца или година затвор. Може да се мисли и за конфискация на автомобила. Едва тогава някои ще се стреснат.

Да предположим, че някой е осакатен при ПТП, за което е виновен водачът на МПС. И за това ли трябва присъдата да бъде условна? Според мен дори и в този случай, ако има употреба на алкохол от страна на водача или движение с висока скорост над разрешената пак трябва да се "полагат" поне 2-3г. затвор. А ако има смърт-най-малко 5-6г. Ако убитите са повече-тогава над 10г.! Напр. в Ивайловград.
Не разбрах защо присъдата на турчина от Мартен от 5г. се намалява на 3г. и 4месеца.  Вижда се, че той е наказван 18пъти за различни нарушения. Ако държавата и законите и бяха по-свестни, много преди този случай на убийство на дете въпросният индивид щеше да бъде в затвора.  И можеше да не се стигне до такъв фатален край. Такава присъда и такива закони още веднъж потвърждават, че човешкият живот не струва пукната пара!

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 14:16 от vl

# 102
  • Мнения: 36
Аз нямам личен фейсбук, ползвам такъв на сина, но рядко.
Понеже има време до 18.11, да попитам Мипопов какво се планира за тогава и в кои градове.


Идеята е по няколко възлови улици на населените места да се премине с автомобили точно със скоростта, която е позволена за дадения участък. По същото време на няколко кръстовища ще има хора, които ще раздават листовки с обяснения в тях, защо е нужно да се спазват правилата. Може би ще има и колоездачи, които също ще раздават листовки.

Ето това съм написал в инфото на групата:
Скрит текст:
Национален протест срещу неспазващите ограниченията на скоростта
 С резолюция на Генералната асамблея на ООН от 26 октомври 2005 година се призовават правителствата и международната общественост да отбелязват всяка трета неделя от месец ноември като ден за възпоменание на жертвите от пътнотранспортни произшествия.
 Тази година 18 ноември е Световен ден на жертвите от пътно-транспортни произшествия.
 В България повечето инциденти на пътя са следствие на неспазване на ограниченията на скоростта, а скоростта на превозните средства е от жизненоважно значение, особено в населените места. Ние от Фондация „Безопасни улици от Валя”(http://safetyonthestreets.com/), Клуб „Безопасни улици”(http://www.facebook.com/groups/303453609707636/), Национално движение „Червена пътека”(http://www.facebook.com/groups/119978324757320/), Сдружение SOS-ПТП”(http://www.facebook.com/groups/342883572430949/) и др. с подкрепата на КАТ- Пътна полиция организираме НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ СРЕЩУ НЕСПАЗВАЩИТЕ ОГРАНИЧЕНИЯТА НА СКОРОСТТА(http://www.facebook.com/events/115520195266213/).

 Всеки ден по улиците на България загиват средно по двама човека, а други 25 биват ранени. Някой дава ли Ви гаранция, че скоро Вие, Вашето семейство, приятели, познати, няма да станете част от тази статистика?
 Нека направим така, че да я отдалечим от нас!

 Всяко организация или фирма, която има желание да се включи, моля да заяви това, за да я добавим към списъка с участниците!

 Този протест ще се проведе по улиците на населените места в България(при достатъчно желаещи да се включат в протеста във всички градове) с лични и служебни автомобили(ако има желаещи фирми да се включат), които ще се движат по определен маршрут, точно с ограничената скорост по платното(та) за движение. Колите ще се движат във всички възможни ленти по посоката на движение така, че шофиращите с по-висока скорост да не могат да изпреварят колоната. Ще бъдем съпроводени и от полиция, така, че конфликти няма да има. Целта е да се покаже на останалите шофьори каква е разрешената скорост. Ще поставим на колите плакати с призиви за спазване на правилата и скоростта.

 Тъй като има желаещи да се включат, които не разполагат с автомобили, моля давайте предложения, по какъв начин да го направим!

Засега имаме организатори за градовете София, Бургас, Варна, Пловдив, Русе, Плевен, Севлиево. Търсим организатори и за другите градове.

По отношение на промените, които искаме още да се направят, може да се запознаете с тях тук:
Скрит текст:
       
E-mail: office@safetyonthestreets.com                                                     Гр.Бургас, к-с”Славейков” бл.34/4


Предложения, относно промените, които са наложителни във връзка с инцидентите по пътищата

Измина една година от създаването на Национално движение „Червена пътека”, и в последствие Фондация „Безопасни улици от Валя”.
В следствие на многобройните ни срещи и разговори с хора и специалисти, както от България, така и от чужбина, загрижени за безопасността на движението в нашата страна и предвид незавидното място, на което сме по отношение на пътните инциденти, стигнахме до изводите, че е крайно наложително да се приемат в най-кратки срокове следните промени:

1.   Всички текстове на закони, наредби, правилници, учебници и т.н. да започват със следното изречение:
„Шофирането е привилегия, а не право на всеки водач на МПС!”
 
2.   Да се отнема СУМПС на водача за срок от
-   три  месеца, когато е извършил нарушение на ЗДП два пъти за период от един месец или три пъти за период от една година! (В Гърция се отнема СУМПС в доста случаи дори още при първо нарушение на ЗДП)
 СУМПС да се получава обратно само след положен отново изпит за получаване на СУМПС и след задължително посещение на психолог! Човек, позволяващ си да наруши за толкова кратко време толкова пъти ЗДП явно има проблеми от психологически характер, затова тези промени са наложителни!
-   При неплащане на санкцията в срок до един месец от деня на нарушението се начисляват наказателни лихви, които се увеличават със всеки изминал месец (например, глобата за превишена скорост от 20 км/ч във Франция нараства след една седмица от 90 на 135 евро, след 45 дни - на 375 и дори на 750 евро, ако се стигне до съдия-изпълнител. В Италия след 2 месеца глобите автоматично се удвояват. Освен това полицията може да конфискува колата, докато не бъде платена глобата. А за любителите на чашката зад волана, хванати с над 1.5 промила, изненадата е още по-голяма. Колата се конфискува завинаги и впоследствие се продава на търг.)
-   При неплащане на санкцията в срок до шест месеца/една година, автомобилът да се конфискува и се обявява за продан
-   Обжалването на санкция да не дава право на водача да шофира без  СУМПС и да не се спира начисляването на лихви

3.   Тъй-като е най-голям процента на инцидентите следствие на превишена скорост, при констатиране на нарушение на ограничената скорост от видео-камерите, да се отнема ВЕДНАГА СУМПС на водача, като в замяна му се връчва Временно удостоверение за шофиране, което да е със срок за ползване един месец. (глава ШЕСТА от ЗДП)

-   Ако в 24-часов срок водача заплати санкцията, да получава отстъпка от 50%
-   При заплащане в десет дневен срок за получава отстъпка от 30%
-   При заплащане на глобата, водача си получава веднага СУМПС, освен в случаите, когато:
•   Това нарушение му е второ за месеца
•   Това нарушение му е трето за годината
•   Влиза в графата със случаите за забрана за шофиране за определен срок

4.   При нарушение на ЗДП по прилежащите улици( в някои държави е в радиус до…) на учебно заведение или детска градина санкцията за нарушение на ЗДП да се удвоява!

5.   Да се удвоява санкцията, ако се нарушава ЗДП в присъствието на непълнолетни лица! (напр. родител с детето си преминаващ на червено като шофьор или пешеходец)

6.   При отнет СУМПС, за да си го получи обратно, след изтърпяното наказание, водачът да полага наново изпит и да се задължава да посещава група за психологическа  подкрепа и взаимопомощ, ръководени от психолог и авто-експерт! Същото да се отнася и при загуба и придобиване на точки.


7.   Да се добави парична глоба и отнемане(при рецидив) на МПС  към „Чл. 343в. (Нов - ДВ, бр. 50 от 1995 г.) (1) Който управлява моторно превозно средство в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява моторно превозно средство, след като е наказан за същото деяние по административен ред, се наказва с лишаване от свобода до две години.
              (2) Същото наказание се налага и на този, който в едногодишен срок от наказването му по административен ред  за управление на моторно превозно средство без съответно свидетелство за управление извърши такова деяние.”
Към същият член след думите „който управлява” да се добави и неистински(фалшив) СУМПС! И (3) за управление без придобит СУМПС и без оторизиран придружител се налага наказание до 6 месеца лишаване от свобода!

8.   При причиняване на телесна повреда или смърт да се налага на извършителя и наказание глоба и/или имуществена санкция на ЮЛ - превозвач или собственик на МПС, ако е съпричинител на ПТП-то, която да започва от 20 000 лв. за причинена телесна повреда и 100 000 лв при смърт! (НК)

9.   Максималното допустимо превишаване на скоростта да е 10% от ограничението. Всички камери за скорост да бъдат настроени на 10% над допустимата скорост!  В населените места да се разполагат мобилни камери, които да не са в автомобили! Да се проучи как в другите държави успяват да се справят с бързото обработване на санкциите!

10.     Да се добави като текст в ЗДП  ЗОНА 30!

11.     Всички последствия за водача, предвидени като наказания за нарушаване на правилата за движение по пътищата, както и последствия касаещи неговото семейството и Обществото  да влязат в материалите за изпитите за получаване на СУМПС!

12.     Да се въведе в програмата и изпитите за обучение и получаване на СУМПС  „ВЪЗПРИЯТИЕ НА ОПАСНОСТИТЕ”- Програма, която се използва от всички държави с най-малко инциденти на глава от населението! (Невъзможно е да изискваме от водачите на МПС да умеят да прогнозират и да не попадат в ПТП, щом изпитът не  проверява това! Обучението и  изпитите за придобиване на правоспособност за управление на МПС не изследват и не тренират  поведението на кандидата  при различни потенциално опасни пътни ситуации. Невъзможно е да очакваме от получилите свидетелство за управление на МПС да имат формирано мислене за избягване на последиците от нарушение на правилата и забраните, за уважение към хората, щом  подготовката и атестацията не са насочени към това? Невъзможно е да очакваме уважение към полицията, щом забраните и принудителните мерки не са представени като профилактика на ПТП!)


13.     Да се разреши обучението на неправоспособен водач от придружител, който е преминал специален инструктаж, но само на строго определени във всяко населено място за това места!

14.     Глобите за извършено нарушение на ЗДП да се определят в зависимост от подоходния и имуществен ценз и от общественото положение на нарушителя! Размерът на глобата да е пропорционално по-голям за нарушителите с по-високи доходи за предходния финансов период, по-голямо имущество – имоти, влогове, дялове във фирми, по-висока стойност на автомобила, с който е извършено нарушението, както и по-високото обществено положение – депутат, висш държавен или общински служител, магистрат, ръководител на ведомство или член на ръководен орган на партия, ЮЛ, публична личност – тв.водещ, и пр. и пр. елитни категории граждани. (Във Финландия се определят глобите в зависимост от месечните доходи на нарушителя. За огромни заглавия по вестниците послужи примерът със собственик на голяма фирма, който е бил принуден да плати 170 000 евро, след като е бил засечен с 80 км/ч. в зона, където максимално разрешената скорост е била 40 км/ч.)

15.     Предвид постоянните съмнения за корупция и оспорване на актове, да се поставят записващи камери( black box)във всички автомобилите на КАТ! (на пазара има такива камери дори и за 30 лв)

16.     В  рамките на досъдебното производство /при извършено престъпление/ или в рамките на процедурата по установяване и наказване на административното нарушение, да се допускат и приемат като доказателство снимки и записи направени с техническо средство от свидетел на деянието, като те следва да се ценят от административния орган с оглед съотношението им с другия доказателствен материал /вкл. и писмени или устни обясненията от свидетеля/

17.     Да се направят нужните промени в ЗДП в частта за пешеходците, предвид това, че повечето пешеходци не са в състояние да направят реална преценка за разстоянието и скоростта на приближаващото се превозно средство!

18.     Да се премахне давностния срок за санкциите с наказателно постановление за нарушения по ЗДП!

19.     Да се промени начина на връчване на наказателните постановления! Да се доставят на адреса, на който се води автомобила и и лихвите да текат от момента на доставяне на адрес на постановлението!

20.  Да се изготвят тълкователни решения по отношение на решенията на съда за всички дела за пътно транспортни произшествия и нарушения на ЗДП! И сега закона дава доста възможности по отношение превенцията и наказанията, които не се прилагат от съда.

Всички тези  промени, които предлагаме се прилагат от доста години в редица други държави и вече са показали своята ефективност.  



http://safetyonthestreets.com/

Тъй-като още не се работи по тези наши предложения, може да ми изпращате текстове като съобщение, за да не претрупваме темата!

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 19:03 от mipopov

# 103
  • Мнения: 91
Добра инициатива. А относно гражданското общество, мисля, че имаме някакъв остатъчен манталитет от социализма, че ние нищо не можем да променим, че няма смисъл да се прави това и това, защото и без това нищо няма да стане.. Много е неприятно, но и хората не са виновни, че така са възпитавани и мачкани с години. И ще отнеме доста време този начин на мислене да се изчисти, за съжаление.. А третото е, че човек не се замисля за някои проблеми, преди да му се стоварят на главата.. общо взето, докато нещо не е твой проблем, го игнорираш...

# 104
  • Мнения: 24 467
Благодаря, Попов, лично смятам да ти изпратя предложение за текстове в насоката, в която смятам, че промени са наложителни.
Мога и да участвам- едното място от посочените ми е удобно.

# 105
  • Мнения: 0
Добра инициатива. А относно гражданското общество, мисля, че имаме някакъв остатъчен манталитет от социализма, че ние нищо не можем да променим, че няма смисъл да се прави това и това, защото и без това нищо няма да стане.. Много е неприятно, но и хората не са виновни, че така са възпитавани и мачкани с години. И ще отнеме доста време този начин на мислене да се изчисти, за съжаление.. А третото е, че човек не се замисля за някои проблеми, преди да му се стоварят на главата.. общо взето, докато нещо не е твой проблем, го игнорираш...

Така е. Свикнали сме само да мрънкаме, а когато трябва да направим ние нещо, все си намираме причина за да не го направим.  Sad

Общи условия

Активация на акаунт