Искаме ли гражданско общество и има ли то почва у нас?

  • 5 287
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 480
Гражданското общество не е общество от овце. Хората си отстояват правата. Ако някои закони и разпоредби са малоумни или олигархични, населението подписва петиции, събира се на митинги и сериозно ги атакува. Тук има някакви нещастни наченки на гражданско общество. МАФИЯТА  се стреми да го смачка, използайки всички лостове на държавата. Всъщност държавата е нейна частна собственост! Този е най-лошият вариант-бананова република, единствената в Европа.
Тук някои потребителки, работещи в министерството на правосъдието правеха проучване защо населението не вярва на съда. Аз им обясних, че не вярва на цялата даржава! Тя е подтисник и мошеник! Примерите са многобройни.
Законодателството от много години е прокриминално.
Тези потребителки, както и доста други се опитваха да внушат на всички, че законите и разпоредбите трябва да се спазват каквито и да са. Не било от нашата компетентност да ги критикуваме!

Последна редакция: вт, 10 яну 2012, 01:05 от vl

# 16
  • гр. Шумен
  • Мнения: 521
Както се вика едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто да го направиш. На мен ми се чини, че у нас гражданското общество не се получава не толкова от страх, колкото от факта, че ако някой - независимо отделен човек, група, съсловие - реши да протестира и да отстоява правата си, веднага отгоре му скачат 100, които от девет кладенеца вода вадят, за да го убедят, че не заслужава да протестира. Пример - учителската стачка преди 4 години. Що помия се изля тогава върху учителите...  
В събота имаше протест срещу шистовия газ - бяхме около педесетина човека в стохилядния град. НЕ че другите нещо ги е страх, просто ги мързи. Що да си зарежат рахата и ракийката и да мръзнат навън. Между другото и по този повод доста ожесточени спорове се вихриха тук-там. Протестиращите бяха наричани мръсни комунета, руски агенти, които искали да сме зависими от РУсия и т. н. прекрасни епитети. Изобщо "един българин - хайдутин, двама българи - чета, трима българи - чета с предател".

Последна редакция: вт, 10 яну 2012, 10:08 от Sessilly

# 17
  • Мнения: 9 990
Нарича се "манталитет"!
И не само. С години назад сме в сравнение с другите европейски държави. Не сме дорасли още просто. Но има светлина в тунела, де. Сякаш последните години и българите започват да си търсят повечко правата. Това го казвам от личен опит - юрист съм.

Дали е манталитет или просто робското мислене още не ни е напуснало? newsm78

Директно, без да чета, после ще се върна да допрочета.
Не сме с робско мислене, я виж колко се рИве по форуми.Мнението ми е, че днес форумите Обират негативното-тук идва всеки да попсува, да се оплаче и да вдигне врява и пушилка-така разтоварва недоволството си и не стига до реални действия-изразходил ги е тук така да се каже.Пример-майчинския протест навремето-тук стотици потвърдиха участието си в протест, а се появиха две колички на кръст.Пусне се тема за нещо-докато си изчете автора мненията и минат 50 страници в спор-ентусиазмът е отминал, изразходван е тук и до действие като жалба или друго-рядко се стига-минало-заминало така да се каже.

Освен това, не сме дорасли за някои неща.Пак пример-навремето съм сигнализирала за возене на деца отпред до шофьора-малки деца, разбира се.По поставена тук подобна тема бях наречена доносник, щото те имали само служебна баничарка, нямали нормален автомобил, как да си возели детето до градина... Crazy
На едни едни правила им допадат, на други, по ред причини-не.Има масово неспазване на писани и неписани правила, защото държавата е слаба, профанизирана и ченгеджийска.В такива ситуации се удря по здравеопазването и образованието.За 20-ина години това е доказано-все по-неспособнен става народа да наложи отпор на тези действия, защото е необразован или беден или обезверен сред възрастните, или, или...Така и елементарните неща се загърбват и за сериозните не остава ентусиазъм да бъдат решени.

Последна редакция: вт, 10 яну 2012, 09:50 от Jizzlobber

# 18
  • Мнения: 2 161
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

# 19
  • Мнения: 11 680
В анкетата няма моят отговор.
А именно вече съм минала на принципа "избирам си битките"
Другият вариант е да маркирам всички отговори  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 36
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?

# 21
  • Мнения: 36
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?

Съжалявам, но ми излиза това:
"Потребителят 'Chanel' е забранил получаването на лични съобщения."

Така, че можеш да ми дадеш на лично съобщение мейл или каквото намериш за необходимо, за да ти изпратя информацията, която искаш!

# 22
  • Мнения: 4 916
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?


Интересна гражданска позиция - няма да пиша тук, понеже ми намират кусури.

# 23
  • Мнения: 36
Защо българина е вечно мрънкащ, а все гледа някой друг да оправи нещата?

А ти, първо- защо мрънкаш? И второ, как оправяш нещата, без някой друг? Отвратително ми е, когато някой каже: има ли почва у нас... Но може би ми трябва светъл пример, например от авторката на темата.

Изпращам ти информация на лични, за да не се намери пак някой да намери кусури в това.
И къде съм казал, че оправям нещата без някой друг?


Интересна гражданска позиция - няма да пиша тук, понеже ми намират кусури.

Ето и първият...

Когато някой в България реши да зачекне някаква тема или да започне нещо, ето какво се получава. Ако толкова се интересувахте от мен, поне да си бяхте направили труда да погледнете какво съм поствал, какво съм писал и какви теми съм пускал! Въпросите Ви щяха да са излишни...

# 24
  • Мнения: 4 916
Защо хора с явни проблеми в комуникацията се учудват когато останат неразбрани?

# 25
  • Мнения: 2 480
Защо хора с явни проблеми в комуникацията се учудват когато останат неразбрани?

Ох, стигнахме и до проблеми с комуникацията!  Къде точно се забелязват те? Разгледах постовете  на потребителя-нещо, което по принцип не правя. Но, явно той трябва да бъде осмян, да бъде омаловажено написаното от него, защото то влиза в конфликт с интересите на нашата мила, родна олигархия! И кой тръгнал да го критикува с насмешка-Шанел! Нямам какво повече да добавя. Напълно излишно е да се изпращат ЛС на персони като нея. Но, явно човекът не я познава, както и многобройните и изяви. Само като прочетем "Аз обичам Слави Трифонов" положението става ясно. Няма нужда да се чудим какво е и как е...

# 26
  • София
  • Мнения: 2 017
За да има гражданско общество, трябва да има работеща , достъпна и бърза съдебна система , където да защитиш нарушените ти права.

# 27
  • Мнения: 36
За да има гражданско общество, трябва да има работеща , достъпна и бърза съдебна система , където да защитиш нарушените ти права.

Ето един протест срещу действията на съдебната система, която по никакъв начин не прави опити да защити Вашите деца, а и Вас самите:

ПРОТЕСТ - "НЕ" на условните присъди, при отнет човешки живот!

17 януари 2012 г.

Час
16:00 до 18:00

Къде   
Окръжен съд Варна,  пл. "Независим​ост" № 2
Описание   
До кога ще се дават условни присъди за смърт на пътя, след тотално несъобразяване със законите в Република България? Нека покажем , че сме против условното наказание, когато е отнет човешки живот !
http://www.facebook.com/events/223997327681607/

Заповядайте да изразите гражданската си позиция!

# 28
  • Мнения: 36
С тази тема нагледно Ви  показах какво е "гражданското общество у нас" ... Веднага след първия пост за нещо реално и всички изведнъж спраха да пишат...
На печелившите- ЧЕСТИТО!

# 29
  • Мнения: 6
Аз съм от село. Как да се включа в гражданското общество след като аз съм от селското общество.  newsm78
Автора на темата да не забравя че в тази държава все пак не всички са граждани. Има и селяни...

Общи условия

Активация на акаунт