Искаме ли гражданско общество и има ли то почва у нас?

  • 5 293
  • 105
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 24 467
Ето ви малко европейски закони

НК:
Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация.

Да напомня, че престъпленията по транспорта са рядко умишлени, за да се ходи към ал.3.

Чл. 66. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., попр., бр. 31 от 1982 г., изм., бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2005 г. - изм., бр. 26 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г.) Когато съдът налага наказание лишаване от свобода до три години, той може да отложи изпълнението на наложеното наказание за срок от три до пет години, ако лицето не е осъждано на лишаване от свобода за престъпление от общ характер и ако съдът намери, че за постигане целите на наказанието и преди всичко за поправянето на осъдения не е наложително да изтърпи наказанието.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 92 от 2002 г., в сила от 1.01.2005 г. - изм., бр. 26 от 2004 г., в сила от 1.01.2004 г.) Изпитателният срок не може да надминава срока на наложеното наказание лишаване от свобода с повече от три години.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г., доп., бр. 75 от 2006 г.) През изпитателния срок осъденият е длъжен да работи или да учи, освен ако е задължен да се лекува.

Да припомня как бе досега:
Чл. 343.  (Изм. - ДВ, бр. 75 от 2006 г.) (1) Когато с деяния по
предходния член по непредпазливост са причинени:
 а) значителни имуществени вреди, наказанието е лишаване от свобода до
една година или пробация;
 б) тежка или средна телесна повреда, независимо дали са настъпили
последиците по буква "а", наказанието е лишаване от свобода до четири години
за тежка телесна повреда и до три години или пробация за средна
телесна повреда;
 в) смърт, независимо дали са настъпили последиците по буква "а",
наказанието е лишаване от свобода до шест години.

И да напомня, че ако престъпление е било извършено преди утежняването на санкциите деецът се наказва по най- благоприятния за него ред. По закон е така.
 
Сега имаше от септември увеличение на санкции по чл.343.
Лично за мен пияните, каращите без книжки и каращите с висока скорост, причинили телесни повреди или смърт, следва да си полежат ефективно поне 5 години.

И ако изляза от личните случаи на конкретно пострадали от конкретни деяния /много са/ пак не виждам какво общо имаме българите с гражданското общество.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 10:27 от Judy

# 61
  • Мнения: 2 484
Ако тези закони у нас са престъпни, това означава, че в цяла Европа също са такива. Защото за престъпления по транспорта са същите като у нас. И те са такива още от Живково време. Само че преди 90 поне ги вкарваха в затвора, а след това изведнъж спряха. И за това са виновни единствено съдиите и никой друг. И тъй като винаги са имали голямо лоби в парламента, дори станаха толкова нагли, че по време на Тройната коалиция, дори въведоха това споразумение, с което дори не се стигаше до дело. Добре, че сегашните се вслушаха в родителите на загиналите, че го премахнаха това. В момента няма как да стане така,че нашите наказания да са по-високи от тези в Европа. Единствената и много сериозна разлика е, че там ако убиеш човек на пътя, плащаш глоба на държавата, която е стотин хиляди, а тук само разноските по делото. Ако има такава глоба и тук, от кое ще те е страх повече, от затвора, който за такива случаи е в общежитие от открит тип или ако трябва да платиш 150 000 евро, например?


Не зная дали са такива в цяла Европа. Може и да са.

Но не е истина, че тук са такива от Живково време!!!

Не се впускай в такива лъжи! Все още помним как се влизаше в затвора тогава за блъснат пешеходец! Даже и ако пешеходецът е виновен, пак се стигаше до затвор.

Защо тези наказания да не могат да бъдат по-високи тук??? Поради каква причина?


За мен това е престъпен закон:

"НК:
Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация."-цитат

Неговите създатели са престъпници и този закон служи за закрила на престъпниците!

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 14:23 от vl

# 62
  • Мнения: 2 484

Лично за мен пияните, каращите без книжки и каращите с висока скорост, причинили телесни повреди или смърт, следва да си полежат ефективно поне 5 години.


На същото мнение съм. Дори в случай на смърт 10години! Това ще ги стресне, а не парите.

Тук би трябвало да напомним за катастрофата на моста до Бяла. Шофьорът на камиона получи 8 или 10г. Как е станало това при сегашното законодателство? Дори неговата вина е спорна. По-скоро е виновен шофьорът на автобусчето за неспазване на предимство.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 14:28 от vl

# 63
  • Мнения: 24 467
В тази връзка и друг въпрос да повдигна- за прегледите на автомобилите. Смятам, че проформа провеждането им у нас създава изключително опасна обстановка. Като знам какви бараки кретат по улиците. При автобусите, например, се санкционират шофьорите най- често, а те нямат общо със сътоянието на ПС, което си зависи от собственика /превозвача/.Законът за автомобилните превози е много кофти. Работя с него и никак не го одобрявам. Прилича на преписани на куп директиви и регламенти.

# 64
  • Мнения: 2 484
Сега може и да се позатегне положението, защото от тази година се прави видеозапис.
На мен са ми предлагали само да дам документите и така да мина прегледа. Но предпочитах да не се възползвам от такива предимства. Даже, когато правя спирачки, после отивам на валяците да ги проверят, а не чакам следващия преглед. Давам някой лев да се почерпят и толкова. Същото съветвам и колегите в някои автомобилни форуми.

Все пак и шофьорите имат вина, но пуста безработица.....

Особено ярък е примерът с катастрофата в Ямбол. Трябвало е шофьорът, който не е карал никога този автобус да направи някакво пробно кръгче с него преди да натовари толкова хора.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 15:34 от vl

# 65
  • Мнения: 1 479
Judy, vl, какви дисидентски възгледи пропагандирате ?  Laughing  Не за това са се борили управляващите и техните родители!   Laughing Не за това бяха "революциите" нежни.   Как така да се ритнеш сам отзад достатъчно силно ?   33uu

# 66
  • Мнения: 24 467
Judy, vl, какви дисидентски възгледи пропагандирате ?  Laughing  Не за това са се борили управляващите и техните родители!   Laughing Не за това бяха "революциите" нежни.   Как така да се ритнеш сам отзад достатъчно силно ?   33uu
Уф, не ги знам те за какво са се борили, но моите ги е вълнувало досега само добруването на децата им- живот и здраве, най- вече, както и нормални условия на живот. Както и мен.
То и не разчитам да се ритат сами, ма хич. Нито пък има кой да ги ритне яко, както би било редно.

....................................
И аз за Ямбол все се сещам също. И кръгче да бе направил шофьорът, то не е достатъчно. Разликата между едно кръгче по равното с ненатоварен автобус и спускане по стръмен наклон с пълен такъв има голяма. А ако е бил налице нормален редовен преглед, вероятно някои неща биха били установени навреме, преди да се случи нещастието.
Редовно виждам развалини, каращи нещастници по междуградски линии, как спират по пътя за какво ли не. Че веднъж и аз пътувах така и бях поставена под угрозата да окъснея фатално за ангажимент, докато шофьорът оправи бараката, която в ръцете му е тикната от превозвача Ивкони. Пътници, пътуващи редовно по линията, споделиха, че на същия автобус му били налице хронични болежки- случвало се не за първи път. Е, той, превозвачът не знае? Боже, наясно е, ама кара, докато може. Шофьорът е на заплата, той може и на прегледа да не е присъствал /ако е имало изобщо такъв, а не платени документи/, а от джоб пари за ремонт не е длъжен да вади.

Автобусите по нашата градска мрежа не можеш да им видиш цвета от чернилката, която се стели на талази зад тях. Как минават преглед тез предали вече Богу дух машинарии мога само да се сещам...

А проверката на АГУ? Няма такава смешка просто! Ходим при един човек, който наистина ни проверява, понеже за нас си ни е жал. Позната изгуби сина си, поради гръмнала такава. Обаче като отидеш на преглед, сами те карат да си вземеш документа, без да те преглеждат, не трябва даже да им се молиш...

Абе много проблеми има, аз мимоходом за този се присетих.

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 16:30 от Judy

# 67
  • Мнения: 2 484
Judy, vl, какви дисидентски възгледи пропагандирате ?  Laughing  Не за това са се борили управляващите и техните родители!   Laughing Не за това бяха "революциите" нежни.   Как така да се ритнеш сам отзад достатъчно силно ?   33uu

  bouquet  bouquet  bouquet

# 68
  • Мнения: 0


То и тук те осъждат да платиш- обезщетение на пострадалите /вкл. на близките на убития/

Няма такова нещо, по простата причина, че докато дойде време за делото, извършителя вече няма нищо на собствено име. Отидете на някой произволно избрано дело и ще се убедите! Обезщетенията се изплащат от застрахователните компании.

# 69
  • Мнения: 0
Ако тези закони у нас са престъпни, това означава, че в цяла Европа също са такива. Защото за престъпления по транспорта са същите като у нас. И те са такива още от Живково време. Само че преди 90 поне ги вкарваха в затвора, а след това изведнъж спряха. И за това са виновни единствено съдиите и никой друг. И тъй като винаги са имали голямо лоби в парламента, дори станаха толкова нагли, че по време на Тройната коалиция, дори въведоха това споразумение, с което дори не се стигаше до дело. Добре, че сегашните се вслушаха в родителите на загиналите, че го премахнаха това. В момента няма как да стане така,че нашите наказания да са по-високи от тези в Европа. Единствената и много сериозна разлика е, че там ако убиеш човек на пътя, плащаш глоба на държавата, която е стотин хиляди, а тук само разноските по делото. Ако има такава глоба и тук, от кое ще те е страх повече, от затвора, който за такива случаи е в общежитие от открит тип или ако трябва да платиш 150 000 евро, например?


Не зная дали са такива в цяла Европа. Може и да са.

Но не е истина, че тук са такива от Живково време!!!

Не се впускай в такива лъжи! Все още помним как се влизаше в затвора тогава за блъснат пешеходец! Даже и ако пешеходецът е виновен, пак се стигаше до затвор.

Защо тези наказания да не могат да бъдат по-високи тук??? Поради каква причина?


За мен това е престъпен закон:

"НК:
Чл. 342. (1) (Изм. - ДВ, бр. 95 от 1975 г., бр. 28 от 1982 г.) Който при управляване на подвижен железопътен състав, въздухоплавателно средство, моторно превозно средство, плавателен съд, бойна или специална машина наруши правилата за движение, като допуска причиняването на телесна повреда или смърт на другиго, се наказва с лишаване от свобода до две години или с пробация."-цитат

Неговите създатели са престъпници и този закон служи за закрила на престъпниците!



Защо обиждаш, като в следващия момент сама доказваш, че четеш и не виждаш? Погледни какво пише в скобичките! Я, колко интересно... Закона бил от преди повече от 30 години...  newsm78

Ако ти имаш навика да си пишеш просто ей така, колкото да си намираш занимание, то аз никога не пиша празни и непроверени приказки, особено, когато става въпрос за толкова важна тема.  ooooh!

Последна редакция: пт, 19 окт 2012, 18:46 от Теда

# 70
  • Мнения: 0
Ето какво още ще се прави:
http://bgsever.info/protest-18-noemvri-12.htm

Ето това е гражданско общество!!!

# 71
  • Мнения: 2 484
Аз разбрах, че това е извадка от европейски закон. Така е написала Джуди. Сега виждам брой на ДВ. По-добре тя да обясни. А аз пак настоявам на това, което помня-тогава се влизаше в затвора сигурно и за повечко години. Не зная по какви параграфи. Неслучайно напомних и присъдата на шофьора за катастрофата покрай Бяла. Тя пък е от последните години.
Както виждам не си отговорила на въпроса ми. В предишните теми точно ти написа куп глупости за запалените фарове.
Всички сме наясно, че следенето на скоростта, неправилните изпреварвания, неспазването на предимство, преследването на употребилите алкохол и наркотици НЕ СА ПРИОРИТЕТ на полицията и на властта. Задигането на автомобили с паяците е приоритет! Както и събирането на такси и глоби за правилно и неправилно паркиране.
Кажи като си толкова умна как да се протестира против всичко това! Срещу престъпните им закони също трябва да се протестира! Но вие мълчите по въпроса......

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 01:42 от vl

# 72
  • Мнения: 0
Човек като не знае, а иска да научи се интересува, търси и намира. В нета има достатъчно възможности за това. Имаш въпроси, а не търсиш отговори от там, където ще разбереш всичко, а продължаваш да задаваш въпросите тук на хора, на които не вярваш.
Много ми е интересно защо искаш аз да ти обяснявам... Нали аз съм тази, която пише глупостите? Как ще ми повярваш тогава? Явно просто ти е кеф да се заяждаш.
Пиши в търсачките "НК" и чети! После напиши "НПК" и пак чети! И т.н. и т.н. Написах по-горе, че съдиите са виновни, но ти продължаваш да ми задаваш един и същи въпрос. Потърси и затова отговора в търсачките? Има стотици статии по тези въпроси. Ще получиш отговор и на въпроса за шофьора в Бяла. Но за това трябва да прочетеш НК! Там си пише точно и ясно. Има разлика и в броя на жертвите и в престъплението.
Много ми е интересно как пък разсъждаваш и за паяците... Ами заради неправилно паркирали също има много инциденти. Ама то трябва и да помисли малко човек за това... Явно и всички с някаква униформа за теб са полицаи.  
Прочети и статистиките за ПТП-тата!
Казваш и за престъпните закони... Ами ако ги нямаше тези протести пред съдилищата, щяха ли да се направят тези срещи после в НС и с ВСС и с Главния прокурор и с Върховните съдии? И щеше ли да отпадне това споразумение, за което писах по-горе? Щяха ли да вдигнат долната граница на присъдите?
Да беше влязла само в линка от предния ми коментар и да беше отворила линковете вътре и толкова неща щеше да прочетеш... Но не... Ти май не обичаш да четеш... Обичаш да задаваш въпроси...
Въобще много имаш за четене...   ooooh!

"...Българите сме смели само когато ножът опре в кокала. Страх и компромиси населяват нашите заешки сърчица. Нехайни и нагли шофьори избиват децата ни по улиците, но ние си траем. Не е нашето, шепнем с устни, впити във възглавницата, и се молим злото да ни подмине..."

Хайде и един бонус ще ти отпусна. От мен да мине:


А законите и начина им на прилагане може да се промени само със силно гражданско общество, защото доста от народните представители са юристи, а те нямат сметка от такива промени!

Последна редакция: сб, 20 окт 2012, 08:23 от Теда

# 73
  • Мнения: 10
Гражданско общество в България? ''Когато цъфнат налъмите.'' Wink

# 74
  • Мнения: 1 479
Гражданско общество в България? ''Когато цъфнат налъмите.'' Wink


 Нека оптимизмът в душите ни победи, нека заживеем с вяра и нека се надяваме, че тоя хубав ден на цъфтежите, ще накара всичко живо да разцъфти, така че ще цъфнат най-после и налъмите! Нещо, което ние чакаме от години!    superuu

 sohappy

 Laughing

Общи условия

Активация на акаунт