НОЕМВРИ месец мина, иде баба Зима!

  • 67 479
  • 739
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 916
Привет,

Илка, ако щерка ти не се е рязко променила от когато я видях, аз бих я дала, нека има малко разнообразие, тя е такова будно дете  Hug Фафи сега ще е в групата на големите в детската (2 години задължителни като предучилищна) и следващата година, живорт и здраве, е първокласник  bowuu Няма да е навършил и 6, но това няма значение. Той е от най-малките, ако не и най-малък, но се справя прекрасно, пише доста добре вече, иска да му диктувам буква по буква и да пише  Mr. Green И другите са така. В първи клас обикновено знаят вече да пишат някакво елементарно смятане. В самия първи клас се почва много стабилно учене, с домашни и т.н. Не смятам, че нещо губят децата ако им се даде нещо по-трудно, Фафи обича предизвикателствата  :mrgreen

# 661
  • Мнения: 434
Здравейте!
илка, браво за чудесната почивка! а йоси хич не е толкоз немирен, връстничката му прави същите лудории. тя много се радва на водата и вече няколко пъти скача безстрашно в разни дълбоки басейни  Shocked хубаво е, че някой я вижда и я вади навреме.
Момчил мисля да тръгва на училище с набора си, т.е. 2015 г. Тази есен е 3-та група, която не е предучилищна, май  newsm78 според мен от общината са се объркали, или просто 3-та група също я водят предучилищна?
Решила съм да не избързваме с училището, наистина няма да избяга, пък и така си оставяме още малко време да "мърдаме" на някъде, без да се съобразяваме с ваканции  Peace

# 662
  • Мнения: 398
Ихаааа тъкмо наболялата ми тема  Tired

Щем, не щем Анита започва училище тоя септември.Ама то си е предучилишна де.Даже на родителска среща ходих и ще започвам да купувам униформи.
Ужас, дето пише Марожинка сякаш вчера обсъждахме раждания, кърмения, пълни пампи  Crazy

Аз съвет не смея да дам на никой.Всеки сам познава детето си и знае кое е най-добро за него.

Ние сме добре горе-долу.Нещо здравето ни куца последно време.Аз направих някакъв остър гастрит, та ме държа една седмица.
Анитето миналия петък беше планувана за операция на третата сливица, да я махат, и да й слагат едни мънички тръбички в ушите.Ама нещо се разкашля и я отложиха, че ще е интубирана и може да стане лошо.
Та почивка няма, все съм на нокти.Чакам сега да ми се обадят кога е новата дата.
Сега е в Лондон при нашите, та белким оздравее по-скоро.То и как да не е болна като тук не са се качили градусите над 15  ooooh! То лятото си отиде, ние още го чакаме.

На всички много  Hug

# 663
  • Мнения: 8 970
Тази есен е 3-та група, която не е предучилищна, май  newsm78 според мен от общината са се объркали, или просто 3-та група също я водят предучилищна?

Аха! Ето тук е ключът от палатката!!! Днеска сутринта като плащах таксата установих, че е по-ниска и питам защо. Отговориха ми, че трета и четвърта група са с по-ниски такси, защото са като учениците. Значи явно двете последни години се водят като предучилищна. Аз мислех, че само едната. Затова Ида я викат в предучилищната, всичко е точно. Нямам нищо против аз и две години да си караме с голямата група. Но ще тръгваме на училище 2015. Не ги тормозете децата да ги пращате по-рано от предвиденото.
Симона и тя знае някои и други букви и все се каня по-сериозно да се занимаем, но като все не ми остава време... Кака й като тръгна първи клас знаеше да чете гладко и да пише.

Ели, много студено в тая Англия, бе!  Sick



# 664
  • На топло...
  • Мнения: 584
И ние сме добре, емоции с момчилята, Яни стана на три, но си остана същото магаре Twisted Evil...

Преди две седмици се разболяха последователно от конюнктивит, та се гледахме вкъщи - мама нищо не научи, само подир тях. Но пък след победата на вътрешния ми бяс и непримиримостта ми към алогичните диктовки на хора, които явно не си разбират много от работата, вече знам, че имам ли проблем - свързвам се с институциите и го решавам, т.е. влязох в контакт със здравната служба и повече никой няма да си и помисли да ми карантиносва и двете деца заради една болест от рода на конюнктивита. Нещо много настъпателно почнах да го раздавам, такава не се познавам, обикновено само мрънкам и похленчвам  Crazy.

Другото ново е, че ги записвам наесен на българско съботно училище, по два часа. Йоши ще влезе май направо в първи клас, а Яни ще се включи в групата на паралелната със занятията детска градина. Йоши вече знае доста букви на кирилица, защото в руската градина учат под ръководството на училищен психолог и се занимават много с тях. Разбират руски, което много ме радва, справят се добре и с логиката, любопитни са и адски отворени към всичко заобикалящо ги.
Така че си мисля тия два часа първи клас на седмица няма да го катурнат баткото, най-много да вземе да придобие по-системна представа за българския език и да започне да говори, защото у нас все пак се говори семеен език немски, а майчиният език е останал в пасивния речников състав. Това се надявам да се промени, когато влязат наистина в среда с други българчета. Все пак всяка година в края на престоя ни в България се отпускат и започват да говорят, но пък после като се върнем отново секва словопотокът, щото си знаят - мама разбира и на татковия език...

Всъщност съм принципно против ранното тръгване на училище, ние също сме планирани за следващата година, но си мисля, че страшно зависи от самото дете. Наистина цял живот ще са в системата, да не им ограбваме детството и т.н., но от друга страна, щом детето е будно и задържа вниманието си, задава въпроси, слуша с интерес, възпроизвежда запаметена информация без да го караш и има изразена логика, най-добре е да не се задържа изкуствено на долното ниво, а да му се даде шанс да дерзае. Знам ли... Още тази зима ме кара психоложката да го запиша в руското съботно училище, защото бил много умно дете, ама аз отказах заради джудото, а и искам ако е училище, да е българско, в градината така и така са на фифти-фифти с руския Thinking.

Последна редакция: пт, 28 юни 2013, 13:47 от Нану

# 665
  • Мнения: 8 643
Здравейте! Относно училището- съветвам ви сериозно да обмислите по-ранното тръгване. Дори като ученици децата които са родени в началото и края на годината имат разлика. Преди години когато записвах Любо в първи клас \ нали е роден на 01.01\, ми го даде като съвет една съседка с 30 год. стаж като начален учител, сега опита потвърди тези нейни думи \естествено има и изключения\. Аз си го пуснах с набора и не съжалявам Simple Smile.

Алито от началото на юни си е вкъщи, боледува два пъти. Освен това в градината има само една сборна група. Представете си 35-60 деца с една госпожа и една леля, спят по две деца на легло  #Crazy. Персонала трябвало да си чисти отпуските, а нямало средства да наемат външни учители. Одисеята с нашата градина продължават. Нали ви бях писала ,че писахме писма и  имаше срещи \ с директорката, кмета и общинския съвет\ за подобряване на базата на градината. Разбрахме се март месец да бъдат отпуснати средства - 10 000лв. за неотложни неща, които бяха конкретизирани.  До сега нищо не е направено от директорката, последно май месец обеща ремонта да се извърши лятото. Единствено родителите заедно с една организация боядисахме и ремонтирахме люлките на двора в градината.  Твърдо решена септември ако нищо все още не е направено, отново цялата процедура да я повтаряме и среща с обяснение от лицата които поеха обещание.

Нуши, новата прическа много ти отива.

# 666
  • Мнения: 916
Вита, в моя клас бяхме разпръснати раждани в две години, аз бях най-малката,завърших първа по успех и в интерес на истината, първите 5-ма от класа бяха от по-малките, с изклЮчение на една девойка  Mr. Green Не е общовалидно правило това, зависи си от детето...

# 667
  • Мнения: 434
Шамс, абе гледам ти лентичката и ми се губи - какво бебче чакате?

Вита, и с нашата градина има одисеи. Миналата година от земетреснието в Перник се разцепи и трябва да укрепват основи. Трябваше да правят ремонт мин. лято, но общината нямаше пари. Ще бъде това лято, като започватот юли та чак до края на октомври. Децата ще бъдат пръснати в няколко различни градини, някои доста далечко...мисля да пусна само Момчил, а Мая да чака да свърши ремонта, ако случайно ги сложат в две различни градини  Crossing Arms

# 668
  • Мнения: 916
Шамс, абе гледам ти лентичката и ми се губи - какво бебче чакате?

Женско  Mr. Green Ако това беше въпросът  Mr. Green Само дето не можем да му измислим име  Joy

# 669
  • На топло...
  • Мнения: 584
Шамс, да сте живи и здрави всички, пък името ще си дойде само. На моя мъж майка му така и не избрала име за милото, докато не го видяла. Прегръщам те  Hug...

Мариянче, благодаря ти! Малко разнообразие от дългите пирги, дето все вързани ги нося...

Момичета, как са децата в градините?
Мойто дребно едро нещастниче започнало да обижда едно момиченце, да го бута, дърпа и не знам какво още, а по неговия пример се повели и останалите в градината, барабар Петко с мъжете. Много съм разочарована, никога не е бил такъв, напротив - винаги дружелюбен, отворен към всяко дете и ей на, ново двайсе. Откакто в групата се появиха още две момчета на тяхната възраст, също братчета, с по-голям батко обаче, то не е "Грегор е грозно име", "червени (или мекички) чорапи са само за момичета", "Леони е гнусна", ами не знам какво вече, чак и на псувни започнали да се учат един друг и нашият като един велик ученик повтаря и потретя, у нас такива неща никога не е чувал... Ужас, големи разправии имаме. Говорим си, че не е нужно да харесваме всички хора, това е невъзможно, но в никакъв случай не бива тези, които не харесваме, да ги тормозим, по какъвто и да било начин, просто ги избягваме и толкоз. Правихме картичка за Леони, в знак на извинение и по мое вътрешно усещане, че вероятно поне докато ръкоделства ще се замисли. Ами уж има ефект, всеки ден ми обяснява, че не играел с Леони, но не я обижда или напада по някакъв начин... Просто не знам как да гледам родителите на момиченцето в очите. Йоши още като разбрах го дръпнах на пейката и му изчетох в уж неутрален тон едно конско, съответно ревна, защото е наясно, че не е прав да се държи така, но това не може да ми отнеме вината. Но със сигурност виждам вече, че и за децата важи с пълна сила "с какъвто се събереш, такъв ставаш"...

# 670
  • София
  • Мнения: 167
Шамси, супер за розовата новина!
А Фафи как приема промяната в живота му?


При нас има развитие по предучилищната дилема - отказахме се.
Едно, че се оказа, че вече е свършило записването (било е до края на май) и второ, вчера, не много трудно, ме убедиха, че Ида няма да спечели нищо от това да влезе по-рано в системата на българското училище.
Ще споделя и какво научих. Разговарях с една от учителките, която се занимава с децата от предучилищната извънкласно, т.е. до обяд децата са на предучилищна с учителки от държавно у-ще, дългогодишен академичен опит и малко или много влезли яко в стереотипа, а следобяд децата са на занималня към нашата детска градина. Сега нали са във ваканция и сутрин и следобед са все на занималня, та ги засякох на площадката.
Това, което разбрах, е, че са натъпкани 30 хлапета в едно малко стайче, седят цял предиобед на едно едно място, т.е. на чинчета, и по стар български академичен обичай, им наливат в главата с фуния учебния материал одобрен от МОН, ни повече, ни по-малко. Ок, да речем, че от това няма как да избягаме - такава е системата, такива са ни преподавателите. Но всъщност системата е доста безумна. До един момент материалът е много лек, а след това от раз става много тежък. Аз не знаех, но днешните 4въртокласници държат матури и то не леки. Горкичките ни деца! Та по прости сметки, ако Ида тръгне сега на предучилищна ще й се наложи да държи матура след 4ти клас, но тя тогава ще е година - година и половина по-малка от връстниците си. Не че ми е глупаво детето, въпросната учителка много добре я познава, но прогнозата й е, че Ида няма да е узряла психически за подобно напрежение. И има резон. Едно е да учи буквите по-рано, друго е да държи изпит.

Така че на Ида й предстои още една година безгрижно шляене в детската градина. Надявам се програмата да я съобразят с това, че по-голямата част от групата ще прехвърли 5г. и да заложат на малко по-голямо натоварване.
А ние у дома ще заложим на извънкласни дейности.

Въпросната учителка също много горещо ми препоръча задължително да запиша децата на спорт, защото каза, че нагоре в класовете ставало страшно - повече от половината хлапета са затлъстели, нямат никаква култура на хранене, никаква спортна култура, само седят по чиновете, а после у дома пред компютрите.

Споделям всичко това с вас, защото аз лично нямам кой знае какъв досег със системата.Децата са в частна градина, контактите ни също са ограничени и предимно приятелите ни имат по-малки деца, т.е. и на тях им е далече. И аз си мислех, че е далече, но ето че си дойде. Пораснаха!  Heart Eyes

Еличка, какви са тия сложни операции при вас? Дано всичко да мине успешно!  Praynig
Представям си я Анитка какъвто е фъстък в униформа и сред съучениците.  Heart Eyes

# 671
  • Мнения: 916
Фафи е най-гордият батко, много ми помага за всичко. Заедно сортирахме старите му дрешки, да видим кои стават за девойката. Покрай това, че аз съм със скъсена шийка и вързана за канапето, дребното по собствена инициатива почна да чисти с прахосмукачка когато се сети, не ми дава да чистя аз, не ми дава да се навеждам и ме налива с вода (влачи ми бутилка вода след мен като будна съвест и нарежда "докторът каза по 3 на ден"), че имам някакви бактерии и трябва да пия много вода. Уникален е  Heart Eyes Кани се да се научи да чете, за да й чете приказки на малката и щял много да я гушка и целува, но не ако е болен  Mr. Green щял и да я защитава от лоши момчета като Максимилиян (един бивш негов приятел в немилост).

По повод градината, голям дивчо е. Силен е за възрастта си, в квартала играе с 9-11 годишни и съвсем се е вписал в компанията и понякога не си мери силата с връстниците си. Беше плеснал едно момиченце и бая я беше уплашил. Говорихме и му обясних, че момиченцата са по-слаби и не трябва да се бият и че няма да е доволен ако някое момче набие сестра му след време. Та оттам реши, че това би могло да бъде само въпросния Максимилиян и че по този повод нямало да го кани на РД през октомври.

Изобщо с Фафи е голяма забава, прави едни разсъждения и умозаклЮчения, от които ми хвръква шапката и са бисер след бисер  Joy

# 672
  • София
  • Мнения: 167
Хехехе, Шамси, много забавен този твоя Фафчо! И грижовен!  Heart Eyes Щастлива ще е малката госпожичка с такъв батко, който да я пази и защитава от Максимилиян Wink


Ида нали е кротичка, не съм се сблъсквала още с разни по-агресивни състояния. Веднъж едно от децата в градината я беше нарекла "дрисла". Тя беше толкова разстроена. Момиченцето й се извини, но още го помни. По този повод си говорихме доста, че дори и да не харесваш някого, не е редно да го обиждаш. Разказах й приказката за Лошата дума, т.е. за дърваря и мечката. Има и една друга хубава приказка, която много силно впечатление й направи - Кой каквото прави, на себе си го прави.
Ще го видим Йоската още малко като порасне какъв ще стане, че той е доста по енергичен и настоятелен. За сега знам само за едно пререкание в градината, вървял и бутал децата. Бутнал, едно, бутнал второ, ама като бутнал третото, което се оказало по-големичко от него, и то му отвърнало, Йоси паднал на земята шокиран и се разплакал. Повече не са ми докладвали за "инциденти"  Mr. Green

# 673
  • Мнения: 8 970
Ида няма да спечели нищо от това да влезе по-рано в системата на българското училище.

Именно! Именно това е моето скромно мнение по въпроса с по-ранното тръгване на училище.

Разбирам ентусиазма на повечето от вас, които тепърва се сблъскват с родната образователна система. За мен като майка вече на осмокласничка наесен  Simple Smile няма съмнение, че Симона ще тръгне с набора си на училище.

Виж за спорта съм абсолютно "ЗА". Аз също от известно време обмислям на какъв спорт да запиша Симона. За съжаление с каката не сме го практикували, защото си има здравословен проблем, който не позволява.

Симона наскоро отнесен първата си забележка в детската градина. До сега с години беше най-послушната в групата. И никой не вярва, че вкъщи е адски бяс и ни прави на луди. Но ето, че очевидно вече е посвикнала най-сетне, почувствала се е в свои води и започна да си показва рогцата и там!  Mr. Green Сега е безкрайно щастлива, че е отглеждана от дядо си заедно с братовчедка си- предстояща първокласничка. А тия дни ще стягаме багажа към морето. Дочакахме отпуските!!!!

# 674
  • Мнения: 434
Аз съм много 'за' спорта. Записахме Момо на плуване, ходил е 1 месец, сега прекъснахме заради морето. Харесва му, дано и занапред да му харесва. Пък и двамата с баща му не плуваме добре, и това ми е един от страховете  Confused

Общи условия

Активация на акаунт