какво да сготвим в глинен гювеч

  • 62 262
  • 80
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 564
Момичета, от скоро си имам глинен гювеч и търся рецепти всякави с месо или без месо. Севтосах гювеча с капама, която стана разкошна, но ми се иска да го използвам и за други ястия.

Последна редакция: ср, 11 яну 2012, 19:11 от monica_bellucci

# 1
  • Мнения: 7 779
Момичета ...и момчета, от скоро си имам глинен гювеч и търся рецепти всякави с месо или без месо. Севтосах гювеча с капама, която стана разкошна, но ми се иска да го използвам и за други ястия.
каквото се сетиш това може да сложиш в гювеча.
само внимавай да не доливаш студено за да не се спука.

Последна редакция: ср, 11 яну 2012, 18:53 от bongo_2007

# 2
  • Мнения: 54
Не знам точни пропорции, но една баба ми правеше такъв гювеч, и ще ти изредя какво имаше в него.
Мисля, че предварително леко запържваше месото, на големи парчета. Слагаше в гювеча, заедно с малко ориз, и много картофи, пак на големи парчета. Добавяше и вода.
По принцип майка ми слага и от готовите консерви, към края на печенето, и става изключително вкусно. Едно от любимите ястия ми е, а никога не се научих да го приготвям...
Ще следя темата. Извинявам се, че не ти бях от голяма помощ. Но огладнях   Grinning

# 3
  • Мнения: 1 983
Освен казаните до тук гювеч и капама, готвя там и сърми (тази година лозовите и зелевите сърми и сушените чушки с ориз за Бъдни вечер готвих там). Може да сложиш месо, олио, лук, гъби, сол, черен пипер, малко вино и малко вода и го забравяш, също така месо, гъби, топено сирене, подправки и малко вода. Боб също може да се готви там, а сега се сетих, че онази вечер си готвих и киселото зеле със свинско там. Peace
Ако се сетя още, ще дописвам. Peace

# 4
  • Мнения: 2
В глинен гювеч най-често готвя класически гювеч по следния начин:
Месото ( класическата версия е с овче, но ако не сте любители може и телешко, но шарено ) се запържва в малко олио и сол, след това добавям лука, като се задуши- домати и червен пипер. Всичко това затварям в тенджера под налягане и сварявам до готовност. След това прехвърлям в гювеча, добавям картофи нарязани на кубчета, чушки, зелен боб, бамя, чер пипер и магданоз. Затварям гювеча и пека 2 часа на 170 градуса. Става фантастично. Ето и как изглежда:


А сега да ви питам - преди време ядох месо с ориз, гъби и подправки в гювеч. Много ми хареса, но не знам технологията на приготвяне. Някой от вас правил ли е такова? Кога се слага ориза и запържва ли се преди това?

# 5
  • София
  • Мнения: 15 486
Цитат
Всичко това затварям в тенджера под налягане и сварявам до готовност.
  Защо вариш в тенджера под налягане, нали това е "работата" на гювеча, да сготви всичко бавно и задушено, докато стане на масло.Иначе не виждам смисъл да ползваш гювеч, само за да запечеш нещо вече сварено...

# 6
  • Мнения: 2
Варя само месото , овкусено с лука и доматите. Ние го обичаме с овче, а то си иска доста варене. Може и само в гювеча да се направи, но няколко часа трябва да се пече само месото и след това да се добавят зеленчуците. Аз съм избрала по-бързата процедура  Simple Smile

# 7
  • Мнения: 534
Понеже не ми харесва месото става  прекалено варено,винаги го запържвам докато хване коричка(без да бъде готово).Иначе каквото се сетиш.Аз  запържвам ,месо и след това с картофи Peace.Боб,зеле,ориз всичко.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 884
Гювеч-телешко с картофи+др зеленчуци
Свинско с кисело зеле - сега на НГ опитах и вариант кисело зеле с ориз и свински и пилешки гърди, беше много вкусно.
Пълнена зелка
Сърми с кисело зеле
Банска капама-задължително

# 9
  • варненка от София
  • Мнения: 4 882
В гювеча готвя всичко - ориз, гювеч, меса, джолани, пълнени чушки, в момента се готвят там зелеви сарми. Слагам го в студена фурна и това е.

# 10
# 11
  • Мнения: 148
Всичко готвя във гювеча защото става мнооого вкусно.Но най харесваме различни видове меса задушени със гъби и лук и сметанов сос.

# 12
  • Мнения: 2 564
Срам, не срам ще си призная начинаеща съм в готвенето и ми се иска точни рецепти Rolling Eyes Нито зная колко да пека, нито зная до къде да пълня съда с вода. Месото предварително трябва ли да се обработва с една дума описана рецепта, за да готвя на око още ми трябва време.

# 13
  • София
  • Мнения: 1 115
Всичко готвя във гювеча защото става мнооого вкусно.Но най харесваме различни видове меса задушени със гъби и лук и сметанов сос.


И ние така.Мн уважавам гювеча.Мн ми харесваи сърмите .Стават страхотни.

# 14
  • Мнения: 148
Не нищо не обработвам предварително,цаката на гювеча е да се готви ястието във него на бавен огън.
Примерно:
Продуктите се слагат спрямо това кое за колко време се приготвя.Колко време му е необходимо.
Ето това правих на скоро за гости и си изядоха пръстите.
Различните видове меса ги мариновах за около час във голям съд със марината от
1ч бяло вино,1/2ч зехтин или олио,соев сос,малко сок от лимон,черен пипер,пикантина,ситно нарязана половин глава кромид лук.
Най-отдолу свински вратни пържоли/количество спрямо големината на гювеча и за колко хора/
върху тях гъби пресни на едро,кромид лук на полумесеци и моркови на кръгчета
отгоре пилешки пържоли,пак от зеленчуците,след това пушени гърди със кокалчетата нарязани на парчета,пак зеленчуци и най-отгоре кълцана наденица която пак завих със зеленчуци.Всичко това залях със маринатата във която киснах месото,долях и една чаша вода и хайде във студена фурна.Пекох на най-силно долу на дъното на фурната докато завря,и намалих на 160гр.Пече се около 1ч и половина,извадих и отворих гювеча имаше си сосче и долях само 1ч готварска сметана,върнах във фурната за около още 20 мин за да се оплътни соса.Това е!

# 15
  • Мнения: 534
Гювеч-телешко с картофи+др зеленчуци
Свинско с кисело зеле - сега на НГ опитах и вариант кисело зеле с ориз и свински и пилешки гърди, беше много вкусно.
Пълнена зелка
Сърми с кисело зеле
Банска капама-задължително

Еи ,добре че е гювеча ,че иначе нямаше да ядем сърми в къщи.Преди все ми се развиваха в тенджера и не ставаха.Сърми и пълнени чушки стават страшно.

# 16
  • Мнения: 2 155
Харесвам българският "Цептер" ,а най-хубавото е,че се слага всичко и
го забравяш за 2 часа във фурната.
Готвя зеле със свинско,пържоли,боб,сърми,както и го ползвам вместо
тенджера под налягане за около 1час.
Важно е да се знае,че не се използва върху котлоните,фурната трябва да е студена и
след 15мин.да се намалят градусите до 180.
У дома е предпочитан ,а и хубавото е,че  не пръска и не си над него.

# 17
  • Мнения: 1 726
Аз готвя там неща, за които не е нужно да се получи сос като мусака например.

# 18
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Само мусака не съм пробвала да направя. Но иначе гювеча е на почит у нас.

Сарми и сухи пълнени чушки
Капама
Месо с гъби и сметана
Гювеч
Различни видове меса със гъби и вино
Боб
Гювеч със свинско и ориз
Свинско със кисело зеле Wink

# 19
  • Мнения: 1 446
Aз готвя напоследък всичко в гювеча,но определено някои неща ги обработвам предварително. Така ги харесваме повече.

Готвя и неща със сос.

Днес например ще пека вътре джолан.

# 20
  • Мнения: 0
Всичко! В буквалния смисъл можеш да сготвиш всичко в гювеч. Последната голяма изненада за мен беше рецептата за постно зеле в гювеч . Зелето по принцип винаги ми е отнемало доста време, но откакто открих тази рецепта то си се готви де факто само! Тъй че след нея смятам, че гювечът е истинско чудо на чудесата! Simple Smile

# 21
  • София
  • Мнения: 1 735
В голям гювеч готвя кавърма  chef,зелеви сарми и нещо като гювеч - картофи с месо.Цъкаш в интернет и ти излизат много рецепти.В последно време така готвя-дообогатявам си мои рецепти или според продуктите,които са ми налични.

Последна редакция: нд, 04 ное 2012, 06:29 от Inkа

# 22
  • София
  • Мнения: 10 944
Кебап в гърне

750 г агнешко месо, 5-6 глави кромид лук, 3/4 пак. масло, 2 с.л. бяло вино, 2 с.л. брашно, магданоз, чубрица, черен пипер, люти чушки, джоджен, сол, кисело мляко.
Месото се отделя от костите, нарязва се на късчета, разбърква се със ситно нарязаните лук, магданоз, чубрица и джоджен.Поръсва се с черен пипер и сол и се слага в гърне. Прибавят се лютите чушки с виното, маслото и брашното. Ястието се похлупва с капака, замазва се с тесто и се задушава на фурна. Може да се поднесе с кисело мляко.

# 23
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не запечатвам с тесто. И в момента сармичките къкрят...  Wink

# 24
  • Мнения: 182
Аз също съм любител на гювеча,но искам да попитам специално за боба дали го обработвате предварително,или всичко си зависи от боба.Първия път когато правих боб в гювеча стана страхотен.Втория път боба въобще не увря , а последния случай е от днес боб с кисело зеле и свинско.Сигурно 4 часа беше във фурната и не съм сигурна дали е напълно омекнал,а цяла нощ го киснах във вода.От същия пакет боб готвих в тенжера преди и увря нормално.Моля споделете вашия опит за боб в гювеч.

# 25
  • Мнения: 0
И аз редовно слагам боба в гювеч. Става страхотен, направо се разтапя. Пък ако има и някоя наденичка към него.....!

# 26
  • Мнения: 7 779
аз по-скоро мога да кажа какво не мога да приготвя в гювеча. не мога да направя кекс, сладкиши,блатове за торти. не мога да изпържа картофи или мекици ,та дори и разните му полуфабрикати. не съм пробвал да правя и супи (студени и топли), а и няма смисъл. за лютеници и сладка е безсмислено да се говори.
оттук нататък авторката може да прецени какво и остава да може да се приготвя в гювеча.

пп. разбира се има още неща за които не е подходящо да се използва  гювеча.   bouquet

# 27
  • Мнения: 2 564
Благодаря на всички Simple Smile за идеите.
Сега вече идва и конкретното питане как се приготвя боб в гювеч?

# 28
  • Мнения: 419
За мен най-вкусно е Чомлек и яхния с малки лукчета.

# 29
  • Мнения: 0
Благодаря на всички Simple Smile за идеите.
Сега вече идва и конкретното питане как се приготвя боб в гювеч?

Измиваш боба и го слагаш да заври, след което изхвърляш водата (като при обикновеното приготяне на боб)

Слагаш в гювеча боба, една нарязана чушка, един нарязан морков, една нарязана глава лук и подправки (аз слагам джоджен и червен пипер) и вода в съотношение 1:4 и слагаш в гювеча в студена фурна. Включваш на 180 градуса и го оставяш да се вари 2-3 часа. Накрая добавяш сол и разбъркваш и изключваш фурната! Това е!

# 30
  • София
  • Мнения: 498
А как се приготвя боб - но да пуснеш фурната вечерта и сутринта да е готов ! Пак ли се кипва предварително , на колко градуса се слага и колко часа са необходими !

# 31
  • Мнения: 632
.Втория път боба въобще не увря , а последния случай е от днес боб с кисело зеле и свинско.Сигурно 4 часа беше във фурната и не съм сигурна дали е напълно омекнал,а цяла нощ го киснах във вода.От същия пакет боб готвих в тенжера преди и увря нормално.Моля споделете вашия опит за боб в гювеч.

Ако се сложи бобът заедно с киселото зеле, увира по-трудно, защото солта и киселото от зелето стягат боба. Това е поне моето обяснение.

# 32
  • София
  • Мнения: 16 691
сърми и капама стават страхотно в гювеча #Crazy #Crazy

# 33
  • Мнения: 0
Тази вечер в нашият гювеч ще влязат няколко пържолки! Сега им мисля гарнитурка!

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 749
Предимно капама, но искам да го ползвам по-често и ще ви следя   bouquet

# 35
  • София
  • Мнения: 6 290
В гювеч правя:
- бял боб (може и с месо, свинско или патица най-добре);
- гювеч с пилешко - картофи и зеленчуци;
- капама;
- кисело зеле със свинско и ориз;
- прясно зеле с патешко;
- прясно зеле с кайма;
- пълнено с ориз шкембе.
Друго не се сещам. Обикновено включвам фурната на 120-130 градуса вечерта като лягаме и се готви до сутринта. Бобът първо го кипвам със сода, мия и слагам в гювеча.

За мен това е един от най-лесните и бързи начини за готвене. Ще следя темата за нови идеи. Wink

# 36
  • Мнения: 18

Аз готвя в гювеча много неща - обичам задушено месо с гъби и сметана. Дори в момента правя кисело зеле с пилешко.
Мисля да пробвам това:
Рецептата е на Иван Звездев.
Продукти:
600 гр. телешко месо/ каквото обичате
500 мл. тъмна бира
20-30 гр. масло
3-4 с.л. олио
1 ч.л. сол
черен пипер на вкус
2-3 л. дафинов лист
2 кубчета бульон
6-7 картофа
 Телешкото се нарязва на равни купчета, но да не са малки около 4,5 см. или колкото кибритена кутийка. Задушаваме го в маслото и олиото на слаб огън, първите 2-3 мин. не се бърка. След това го завъртаме от всички страни. Добавяме солта, черния пипер и бульона, след това бирата и даф. листа. Изчакваме да кипне и махаме от котлона. На дъното на намаслената йена слагаме нарязаните на дебели кръгове картофи, отгоре месото и бирата и пак картофи. Завиваме с фолио и печем в загята на 180-200 градуса фурна 2 часа и половина, след това махаме фолиото и оставяме в изключената фурна
 Да ви е сладко, на нас ни е любима рецепта.

видях го в темата за бързи въпроси и отговори, но ще заменя йената с гювеч

# 37
  • Мнения: 0
Момичета, вие как приготвяте капама? Има доста и различни рецепти, а този който аз правя е доста вкусен, но май е далеч от банската капама, която всичко вкъщи толкова харесваме Wink

# 38
  • Мнения: 1
Ще ти кажа аз как правя капама: Кисело зеле, свински пържоли, пиле нарязано на порции, домашен суджук, кървавица, червен пипер,  кимион, копър,  олио и вода. Зелето го обърквам със подправките и олиото и започвам да редя на пластове зеле, от месата пак зеле и т. н. Накрая  добавям вода. Слагам във фурната за около 3 часа и става чудесно.

# 39
  • Мнения: 427
  Ще следя темичката за рецепти  Peace

# 40
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Отскоро ползвам глинен гювеч и съм възхитена от резултата. За сега готвя само зелеви сърмички, кисело зеле със свинско и боб, като всичко слагам вечерта. Включвам фурната на 250* за около 15-20 мин и след това намалявам на 110-120* и се готви до сутринта. Ще следя темата с интерес и ако може да давате и рецептите на ястията, които вие готвите, за да може начинаещите като мен да се справят  Embarassed

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 786
Момичета, моля ви споделете как готвите пържоли в гювеча? Каква течност слагате?
Ако позлвате и гъби, задушавате ли ги предварително?

# 42
  • София
  • Мнения: 10
имам малки гюведжета, но не ползвам почти, защото за пипкави за миене...но да се похваля-от 1 седмица имам среден гювеч, на който много се кефя и с удоволствие ще опитам вашите рецепти!
Само искам да попитам за боба в гювеч-първо се вари в тенджера, нали?

# 43
  • Мнения: 459
Чомлек с телешко - най-добре джолан.

Месо (може и да не е нарязано), няколко глави лук (цели), няколко картофа (цели), няколко моркова( може и цели, може и нарязани на едро), гъби, 4-5 скилидки чесън, дафинов лист, черен пипер на зърна, сол на вкус.  Всичко това се слага сурово в гювеча, полято с малко зехтин. Слага се и 1-2 чаши бяло вино , също и малко вода. За предпочитане е да се напълни съда с продукти почти до горе. Слага се във  фурната на силен огън, а когато почне да ври, фурната се намалява на около 150 градуса. Време за приготвяне 2-3 часа в зависимост от месото.
Да ви е сладко!

# 44
  • Мнения: 20
Някой от вас пекъл ли е в гювеча свински  джолани? Търся такава рецепта - ще имам гости, които много обичат джолан - но аз не съм готвила такъв. Знам, че в гювеча всичко става мног вкусно и затова искам да попитем някой дали е правил такова нещо?

# 45
# 46
  • София
  • Мнения: 6 290
Само искам да попитам за боба в гювеч-първо се вари в тенджера, нали?
Аз го слагам в тенджера, като заври - 1-2 лъжици хлебна сода (започва да шупти и му излизат газовете Crazy), измивам го и в гювеча.

# 47
  • София
  • Мнения: 10
Благодаря ти Аня!Ще опитам!
Сега прявя кисело зеле със свинско, но и бобче ще къкри, обезателно!

# 48
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
 Hug Благодаря за темата. От близо една година открих готвенето в гювеч. Едно и също ястие, сготвено в тенджера или на фурна - е около 10 пъти по-сладко в гювеч. Тенджерите и тавите сега са отзад в шкафа ............
Готвя - всякакъв вид кебапи, зеле с месо, пържоли във всякакви сосове, пиле с картофи, боб, всякакъв вид гювеч ............  Laughing

  bouquet Аелис, поздравления за блога   bouquet

# 49
  • София
  • Мнения: 6 290
Включвам фурната на 250* за около 15-20 мин и след това намалявам на 110-120*
Само да вметна, че когато си купувах гювеча преди време, жената специално ми обърна внимание, че трябва да се слага в студена фурна и да се затопля постепенно. И аз все внимавам, че да не се спука. Rolling Eyes

mi6eto.q, да ви е сладко! Simple Smile

тази нощ в моя гювеч ще се готви пиле с картофи.  chef

# 50
  • Мнения: 1 983
Днес правих зелеви сарми. Сложих ги в 16,00, а в 20,00 часа бяха готови. Няма такава вкусотия.  chef

# 51
  • Vienna
  • Мнения: 261
Само за протокола: гювечите ви глазирани ли са или не....Има ли разлика глина или чугун? В тези далечни земи имам само един много декоративен, но отвсякъде гласиран и един чугунен с дебели стени... Дайте акъл моля.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 290
отвън е лъскав, отвътре не.

# 53
  • Мнения: 555
Аз ви предлагам тази рецепта за гювеч - бърза, лесна и е страааашно вкусна  Peace  (не й е сезона сега). Преди време случайно открих Блога на Йоли и ..... (немога да опиша възхищението си от нейните творения). Длъжна съм да ви предупредя - не надничайте там ако сте гладни или на диета  Embarassed
 Рецептата е от там Simple Smile
Редено

# 54
  • Мнения: 7 779
Само за протокола: гювечите ви глазирани ли са или не....Има ли разлика глина или чугун? В тези далечни земи имам само един много декоративен, но отвсякъде гласиран и един чугунен с дебели стени... Дайте акъл моля.
глазиран от всякъде - дори и капака му
да, има разлика глина/чугун

# 55
  • 1st floor
  • Мнения: 9 126


Еи ,добре че е гювеча ,че иначе нямаше да ядем сърми в къщи.Преди все ми се развиваха в тенджера и не ставаха.Сърми и пълнени чушки стават страшно.
Имам от най-големите гювечи. Искам да направя сърми, и понеже готвя по много - те ще са на два-три реда. Кажете колко вода /или нещо друго/ се слага, за да не ми станат на супа... До сега съм ги правила само на тенджера или вътре в капамата/там по спомен слагах чаша вино и чаша вода/.
И още едно тъпо въпросче за пиле с картофи. Заедно ли се слагат или първо месото трябва да е полуготово, за да не ми се разкашкат картофите? И пак - колко течност трябва да се сложи? newsm78

# 56
  • Мнения: 79
В гювеча става разкошно и пържоли с топено сирене и гъби .Снощи бяхме на гости и домакинята беше правила капама. Аз не ядох защото съм на диета smile3518 ,но мъжът ми каза ,че е много вкусен newsm10.

# 57
  • Мнения: 1 983
Имам от най-големите гювечи. Искам да направя сърми, и понеже готвя по много - те ще са на два-три реда. Кажете колко вода /или нещо друго/ се слага, за да не ми станат на супа... До сега съм ги правила само на тенджера или вътре в капамата/там по спомен слагах чаша вино и чаша вода/.
Ами ако плънката е почти готова, ще сложиш по-малко вода и обратното. Аз вчера им сложих по-малко вода отколкото ако трябваше да спазвам съотношението 3 към 1 вода - ориз. Peace

# 58
  • 1st floor
  • Мнения: 9 126
Имам от най-големите гювечи. Искам да направя сърми, и понеже готвя по много - те ще са на два-три реда. Кажете колко вода /или нещо друго/ се слага, за да не ми станат на супа... До сега съм ги правила само на тенджера или вътре в капамата/там по спомен слагах чаша вино и чаша вода/.
Ами ако плънката е почти готова, ще сложиш по-малко вода и обратното. Аз вчера им сложих по-малко вода отколкото ако трябваше да спазвам съотношението 3 към 1 вода - ориз. Peace
Мерси!!!   bouquet

# 59
  • София
  • Мнения: 6 290
отвън е лъскав, отвътре не.
самоцитирам се, защото погледнах и отвътре и отвън е гладък (глазиран, или както се казва). само на ръба, където съдът се допира с капака не е.

# 60
  • 1st floor
  • Мнения: 9 126
И мойте там при капака са такива  Thinking. Дразнят ме ,че се мият по-трудно, ама сигурно има защо да са така... newsm78

# 61
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
На сърмите слагам зелев сок, колкото леко да се вижда. Мисля, че е около 1 голяма чаша. Като ги натисна с чинията и сока излиза отгоре. Надявам се ме разбра, че как го обясних  Crazy  Mr. Green

# 62
  • Vienna
  • Мнения: 261
Лелееее, това наистина ставало много вкусно... Дори и детето го яде с кеф.

# 63
  • 1st floor
  • Мнения: 9 126
На сърмите слагам зелев сок, колкото леко да се вижда. Мисля, че е около 1 голяма чаша. Като ги натисна с чинията и сока излиза отгоре. Надявам се ме разбра, че как го обясних  Crazy  Mr. Green
Разбрах те напълно!!!  Peace

# 64
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
Аз ви предлагам тази рецепта за гювеч - бърза, лесна и е страааашно вкусна  Peace  (не й е сезона сега). Преди време случайно открих Блога на Йоли и ..... (немога да опиша възхищението си от нейните творения). Длъжна съм да ви предупредя - не надничайте там ако сте гладни или на диета  Embarassed
 Рецептата е от там Simple Smile
Редено


 Hug Вчера направих Реденото - по рецептата. Страхотно стана, въпреки, че на вид не е същото - доматите, патладжана сложих печени, тиквичките, лука и от мен добавих - моркови - сурови. Но - скоро не бях готвила толкова вкусно нещо. А блогът е Йоли го запазих като линк.  Heart Eyes

За сърмите - и аз слагам една чаша зелев сок на средно голям гювеч. Ако ми е солено зелето - минавам листата през вода.   Laughing

# 65
  • Мнения: 1 753
Аз също съм любител на гювеча,но искам да попитам специално за боба дали го обработвате предварително,или всичко си зависи от боба.Първия път когато правих боб в гювеча стана страхотен.Втория път боба въобще не увря , а последния случай е от днес боб с кисело зеле и свинско.Сигурно 4 часа беше във фурната и не съм сигурна дали е напълно омекнал,а цяла нощ го киснах във вода.От същия пакет боб готвих в тенжера преди и увря нормално.Моля споделете вашия опит за боб в гювеч.

Моя боб го слагам директно в гювеча. Повечето чета, че завират преди това в друга тенджера. При мен се получава направо като го сложа, не съм имала проблем. Солта трябва накрая, но ти сигурно знаеш. Каква може да е причината да не ти увира иначе...не знам.

# 66
  • Мнения: 427
  Аз приготвих заешко по рецептата на Катина .
  Ето и рецептата : Продукти:1 заек
100гр.масло и 100гр.олио
200гр.бекон
3-4 гл.лук
2 маркова нарязани като бейби моркови
2с.л. брашно
1с.л.червен пипер
1ч. вино
5-6 ск.чесън
1кг. картофи нарязани на филийки дебели около 1 см.
1-2 дафинови листа
черен пипер на вкус
чубрица около 1 с. л.
сол
1-2 кубчета бульон по избор
Приготовление:Порционираното месо се запържва в мазнината заедно със бекона.Вади се месото и в мазнината се запържват лука и морковите.Добавят се брашното и червения пипер.Всичко това се изсипва в гювеч, добавят се всички останали продукти  и подправки,долива се вода почти да покрие продуктите и се пече на умерена фурна поне около1 час.
Прибавих от себеси гъби , стана страхотно  Peace
А самата рецепта взех от тази тема :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158989

# 67
  • Мнения: 2 564
Много интересни идеи  Simple Smile, за което благодаря.
Аз до сега в гювеча правих свинско с гъби и зеленчуци и сарми.
За сармите и аз сложих 1 чаена чаша от зелевия сок
Сега идва ред на боб и после на изброените от вас рецепти

# 68
  • Мнения: 0
Много хубави идеи. И аз готвя боб в глинено гърнем, само че в специално такова - като това тук. Получава се страхотно и много вкусно. Wink

# 69
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Моята рецепта не е точно за глинен гювеч, но може да се използва и такъв за печенето във фурната.

Задущено свинско с бяло вино и гъби

Продукти:

1,3 кг. свинска плешка без кости, нарязва се на средно големи парчета;
3 с.л. зехтин;
3 скилидки чесън, нарязва се на дребно;
250 гр. пели печурки; нарязват се на търки ивици;
120 мл. сухо бяло вино;
2 с.л. брашно;
1 връзка магданоз, нарязва се на дребно;
1 ч.л. сух риган;
250 мл. пилешки бульон;
сол и черен пипер на вкус.

Приготовление:

Съдът, в който ще се готви ястието трябва да е дълбок , за да поеме всички продукти, с капак и да става както за пържете, така и за печене във фурната. Подходяща е чугунена тенджера или дълбока тава с капак.
Ако се използва глинен гювеч за печенето, първо продуктите трябва да се изпържат в дълбок тиган  и след това всичко да се прехвърли в гювеча.

Парчетата свинско месо се овкусяват със сол и черен пипер.
В голяма тенджера се загрява захтин на умерена температура. Добавя се свинското и се запечатва от всички страни. Изважда се от тенджерата и се оставя в купа настрана.

В тенджерата, в същата мазнина се слага чесънът и гъбите и се задушават, като се разбъркват често, за да се предотврати загаряне на чесъна. Добавя се бяло вино. Разбърква се и се оставя да поври 3-4 мин.

Добавя се брашно, магданоз, риган и пилешки сос. Оставя се да заври и температурата на котлона се намалява. Свинското се връща в тенджерата. Добавя се още сол и черен пипер на вкус.

Фурната се загрява предварително на 220 °С.
Тенджерата се захлупва и се поставя във фурната за около 1 час. През това време продуктите се забъркват внимателно 1-2 пъти. Може да оставите да се пече и по-дълго време – след като мине първият час, температурата се намалява на 190 °С.

Поднася се топло с бял ориз с подправки или печени картофи с чубрица. [/color]


# 70
  • Мнения: 372
Рецептата, по която готвих днес в гювеч:
http://www.zajenata.bg/-recepta2103.html

# 71
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 761
В глинен гювеч съм правила досега три неща:
 - боб, който първо сварих в тенджера и подправих, тоест в гювеча само го сгъстих
 - агнешко с картофи(по рецепта от интернет)
 - заешко с картофи, гъби и малки цели глави лук

# 72
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Аз нареждам свински ребра на дъното на глинения гювеч, сипвам боба ,после нарязани лук ,морков и червена пиперка, доливам вода, захлупвам гювеча.Вечерта преди да си легнем включвам фурната на 50 градуса и боба ври до сутринта-около6-7часа .После само го подправям и сгъстявам.
Телешко месо със зеленчуци-картофи, моркови, лук ,зелен фасул, домат, тиквичка и грах.
Пълнено пиле -плънката е ориз, дробчета ,лук и гъби леко задушени и подправени с джоджен.
Джолан с картофи и бяло вино.
Пилешки бутчета с грах и картофи.
Пълнени пиперки, пълнени тиквички ,сарми и свинско със зеле, винаги приготвям в гювеча.

# 73
  • София
  • Мнения: 15 486
  Не чакаш ли първо да заври и после да намалиш на 50 гр.Как успява да заври само на 50 градуса?

# 74
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 309
Не, когато готвя вечер, не чакам .Оставям го да заври бавно и да къкри на слаб огън до сутринта.

Последна редакция: нд, 26 авг 2012, 16:09 от veni35

# 75
  • София
  • Мнения: 9 879
Не изчетох темата, но сподеям рецептата, по която аз правя гювечета/ в 4 малки гъвечета имам предвид, не в голям, но също би станало/:
-сварявам нарязано на кубчета пилешко месо , бяло и го слагам на дъното
-слагам по една лъжица лютеница във всяко гювече
-нарязан на кубчета кашкавал
-топено сирене
-обикновенно саламулено сирене добре изкиснато, че иначе става много солено
Пека във фурната около половин час и после чуквам по едно яйце във веяко гювече. изключвам фурната и оставям така, яйцето си се запича идеално.
Става много крехко всичко вътре, много вкусно. Peace

# 76
# 77
  • Мнения: 5 770
Решила съм да сготвя в глинения гювеч свински и пилешки хапки, зелеви сърми.Искам да сложа и гъби,лук,моркови,чесън.

Как да ги подредя,предварително дали да запържа месото и гъбите и какви подправки да сложа?

# 78
  • Мнения: 0
здравей Мони аз редя на дъното бекон или шарено месце после  сърми - пилешко пак сърми свинско сърми и накрая слагам пак бекон като подправки 4ервен 4ерен пипер кимион къри и става вкусно но въпрос на вкус

# 79
  • Мнения: 5 770
А гъбите,лука,морковите на дъното ли да ги сложа или отгоре?

# 80
  • Мнения: 80
Аз обикновено поради липса на време за предварителна подготовка правя следното:
месото(тествано със заешко, свинско, телешко)
слагам в гювеча, слагам смлян чер пипер, дафинов лист, цветчета мащерка и салвия, покривам с вино и "Забравям за час и половина" на 300 градуса. Като почне да мирише на приятно махам капака и оставям да се зачерви.
ЗАБЕЛЕЖКА: Трябва да се включи абсорбер(или примерно на тераса), понеже при печенето алкохола във виното мирише твърде неприятно първите 35 минути...

Междувременно си правя гарнитурата:)

Общи условия

Активация на акаунт