какво да сготвим в глинен гювеч

  • 62 286
  • 80
  •   1
Отговори
# 60
  • 1st floor
  • Мнения: 9 139
И мойте там при капака са такива  Thinking. Дразнят ме ,че се мият по-трудно, ама сигурно има защо да са така... newsm78

# 61
  • от Луната
  • Мнения: 1 753
На сърмите слагам зелев сок, колкото леко да се вижда. Мисля, че е около 1 голяма чаша. Като ги натисна с чинията и сока излиза отгоре. Надявам се ме разбра, че как го обясних  Crazy  Mr. Green

# 62
  • Vienna
  • Мнения: 261
Лелееее, това наистина ставало много вкусно... Дори и детето го яде с кеф.

# 63
  • 1st floor
  • Мнения: 9 139
На сърмите слагам зелев сок, колкото леко да се вижда. Мисля, че е около 1 голяма чаша. Като ги натисна с чинията и сока излиза отгоре. Надявам се ме разбра, че как го обясних  Crazy  Mr. Green
Разбрах те напълно!!!  Peace

# 64
  • Някъде в облаците
  • Мнения: 431
Аз ви предлагам тази рецепта за гювеч - бърза, лесна и е страааашно вкусна  Peace  (не й е сезона сега). Преди време случайно открих Блога на Йоли и ..... (немога да опиша възхищението си от нейните творения). Длъжна съм да ви предупредя - не надничайте там ако сте гладни или на диета  Embarassed
 Рецептата е от там Simple Smile
Редено


 Hug Вчера направих Реденото - по рецептата. Страхотно стана, въпреки, че на вид не е същото - доматите, патладжана сложих печени, тиквичките, лука и от мен добавих - моркови - сурови. Но - скоро не бях готвила толкова вкусно нещо. А блогът е Йоли го запазих като линк.  Heart Eyes

За сърмите - и аз слагам една чаша зелев сок на средно голям гювеч. Ако ми е солено зелето - минавам листата през вода.   Laughing

# 65
  • Мнения: 1 754
Аз също съм любител на гювеча,но искам да попитам специално за боба дали го обработвате предварително,или всичко си зависи от боба.Първия път когато правих боб в гювеча стана страхотен.Втория път боба въобще не увря , а последния случай е от днес боб с кисело зеле и свинско.Сигурно 4 часа беше във фурната и не съм сигурна дали е напълно омекнал,а цяла нощ го киснах във вода.От същия пакет боб готвих в тенжера преди и увря нормално.Моля споделете вашия опит за боб в гювеч.

Моя боб го слагам директно в гювеча. Повечето чета, че завират преди това в друга тенджера. При мен се получава направо като го сложа, не съм имала проблем. Солта трябва накрая, но ти сигурно знаеш. Каква може да е причината да не ти увира иначе...не знам.

# 66
  • Мнения: 427
  Аз приготвих заешко по рецептата на Катина .
  Ето и рецептата : Продукти:1 заек
100гр.масло и 100гр.олио
200гр.бекон
3-4 гл.лук
2 маркова нарязани като бейби моркови
2с.л. брашно
1с.л.червен пипер
1ч. вино
5-6 ск.чесън
1кг. картофи нарязани на филийки дебели около 1 см.
1-2 дафинови листа
черен пипер на вкус
чубрица около 1 с. л.
сол
1-2 кубчета бульон по избор
Приготовление:Порционираното месо се запържва в мазнината заедно със бекона.Вади се месото и в мазнината се запържват лука и морковите.Добавят се брашното и червения пипер.Всичко това се изсипва в гювеч, добавят се всички останали продукти  и подправки,долива се вода почти да покрие продуктите и се пече на умерена фурна поне около1 час.
Прибавих от себеси гъби , стана страхотно  Peace
А самата рецепта взех от тази тема :
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=158989

# 67
  • Мнения: 2 606
Много интересни идеи  Simple Smile, за което благодаря.
Аз до сега в гювеча правих свинско с гъби и зеленчуци и сарми.
За сармите и аз сложих 1 чаена чаша от зелевия сок
Сега идва ред на боб и после на изброените от вас рецепти

# 68
  • Мнения: 0
Много хубави идеи. И аз готвя боб в глинено гърнем, само че в специално такова - като това тук. Получава се страхотно и много вкусно. Wink

# 69
  • зад парка
  • Мнения: 1 583
Моята рецепта не е точно за глинен гювеч, но може да се използва и такъв за печенето във фурната.

Задущено свинско с бяло вино и гъби

Продукти:

1,3 кг. свинска плешка без кости, нарязва се на средно големи парчета;
3 с.л. зехтин;
3 скилидки чесън, нарязва се на дребно;
250 гр. пели печурки; нарязват се на търки ивици;
120 мл. сухо бяло вино;
2 с.л. брашно;
1 връзка магданоз, нарязва се на дребно;
1 ч.л. сух риган;
250 мл. пилешки бульон;
сол и черен пипер на вкус.

Приготовление:

Съдът, в който ще се готви ястието трябва да е дълбок , за да поеме всички продукти, с капак и да става както за пържете, така и за печене във фурната. Подходяща е чугунена тенджера или дълбока тава с капак.
Ако се използва глинен гювеч за печенето, първо продуктите трябва да се изпържат в дълбок тиган  и след това всичко да се прехвърли в гювеча.

Парчетата свинско месо се овкусяват със сол и черен пипер.
В голяма тенджера се загрява захтин на умерена температура. Добавя се свинското и се запечатва от всички страни. Изважда се от тенджерата и се оставя в купа настрана.

В тенджерата, в същата мазнина се слага чесънът и гъбите и се задушават, като се разбъркват често, за да се предотврати загаряне на чесъна. Добавя се бяло вино. Разбърква се и се оставя да поври 3-4 мин.

Добавя се брашно, магданоз, риган и пилешки сос. Оставя се да заври и температурата на котлона се намалява. Свинското се връща в тенджерата. Добавя се още сол и черен пипер на вкус.

Фурната се загрява предварително на 220 °С.
Тенджерата се захлупва и се поставя във фурната за около 1 час. През това време продуктите се забъркват внимателно 1-2 пъти. Може да оставите да се пече и по-дълго време – след като мине първият час, температурата се намалява на 190 °С.

Поднася се топло с бял ориз с подправки или печени картофи с чубрица. [/color]


# 70
  • Мнения: 372
Рецептата, по която готвих днес в гювеч:
http://www.zajenata.bg/-recepta2103.html

# 71
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 772
В глинен гювеч съм правила досега три неща:
 - боб, който първо сварих в тенджера и подправих, тоест в гювеча само го сгъстих
 - агнешко с картофи(по рецепта от интернет)
 - заешко с картофи, гъби и малки цели глави лук

# 72
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 334
Аз нареждам свински ребра на дъното на глинения гювеч, сипвам боба ,после нарязани лук ,морков и червена пиперка, доливам вода, захлупвам гювеча.Вечерта преди да си легнем включвам фурната на 50 градуса и боба ври до сутринта-около6-7часа .После само го подправям и сгъстявам.
Телешко месо със зеленчуци-картофи, моркови, лук ,зелен фасул, домат, тиквичка и грах.
Пълнено пиле -плънката е ориз, дробчета ,лук и гъби леко задушени и подправени с джоджен.
Джолан с картофи и бяло вино.
Пилешки бутчета с грах и картофи.
Пълнени пиперки, пълнени тиквички ,сарми и свинско със зеле, винаги приготвям в гювеча.

# 73
  • София
  • Мнения: 15 498
  Не чакаш ли първо да заври и после да намалиш на 50 гр.Как успява да заври само на 50 градуса?

# 74
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 334
Не, когато готвя вечер, не чакам .Оставям го да заври бавно и да къкри на слаб огън до сутринта.

Последна редакция: нд, 26 авг 2012, 16:09 от veni35

Общи условия

Активация на акаунт