Не може или не иска да говори!

  • 16 727
  • 83
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 676
Такива теми обикновено залитат в две посоки. Едните - ама за какво се тревожиш, ама детето не е готово, ама не го стресирай, не го травмирай, не очаквай прекалено много от него, ще проговори от раз, когато реши.... Другите съвсем логично съветват консултация със специалист.

Аз лично смятам, че би било безотговорно и нелогично да не се притесняваш, да не търсиш отговори за себе си какво точно се случва с детето ти и да не се опиташ да го подпомогнеш. И напълно разбирам как се чувстваш.

На твое място не бих чакала, а бих завела детето на логопед. А аз всъщност съм на твое място Simple Smile Моето дете е на година и 2 месеца. Родена е недоносена, имаше много проблеми в началото, но за щастие ги преодоляхме. Виждам обаче, че изостава с говора. Разбира се масово майките ми казват - не се тревожи, ще проговори от раз, прекалено се фиксираш и пр. и пр. Ами истината е, че аз още не съм се разтревожила на макс, напротив - виждам, че напредва, до бавно. Знам, че ще проговори, защото виждам, че разбира, знае някои неща, напоследък бърбори повече. Но знам също, че сестра ми е с дислексия, диагностицирана чак на ... мисля 14 години, не помня точно. Всички казваха така - няма да се тревожите, всичко е ок и пр. познатия репертоар. А ако бяхме взели мерки навреме, сега нещата щяха да са много по-различни, защото тя имаше индикации за подобен проблем още от 2 годишна. За това аз не обичам да чакам, не обичам да се самоуспокоявам, не обичам да вярвам, че "детето не е готово". Да, може и така да е, но аз като родител смятам, че съм длъжна да му дам възможността да бъде подпомогнато... още повече, че ходенето по логопед не е като ходенето по доктори - то може да бъде интересно, забавно и приятно за детето. За това моето мнение е да се консултираш, както смятам и аз да направя, дори вчера запазих час и съм сигурна, че когато се реагира навреме, с подходящите специалисти и упоритост, всичко си идва на мястото. Всичко ще е наред, просто не оставяй нещата така  Hug  bouquet

# 76
  • София
  • Мнения: 2 178
Винаги съм чела такива теми с голям интерес и притеснение, защото на втория си рожден ден дъщеря ми комуникираше само с ъъъъъъ-ъъъъъъ. Категорично не желаеше да повтори и една дума, макар че в никое друго отношение не изоставаше. Само след месец - време, през което не съм правила нищо различно от преди, нито пък е ходила на ясла, тя започна да повтаря като папагал, и то не бебешки, а правилни думи. Само за седмица дойдоха прости изречения от 2-3 думички, а след 2-3 месеца това дете започна да говори абсолютно разбрано и правилно, да разказва случки от деня, да задава въпроси, сега на 3 си имам напълно равностоен събеседник, дори понякога не мога да повярвам, че с това малко човеченце можем да си провеждаме напълно смислени диалози.

Не си позволявам да давам съвети, защото всеки познава най-добре своето дете и много добре усеща има или не някакъв проблем. Просто исках да споделя моите преживявания. А иначе споделих с педиатъра, че тя не говори, когато беше още на 1,6 години. Той ми каза, че трябва да навърши поне 2, за да тръгнем по пътечката. Но пък друго ме притеснява - не може да казва Р на 3 години и може би затова трябва да посетим логопед.  newsm78

# 77
  • София
  • Мнения: 2 217
Разбирам да е към три години и половина и да не казва нищо - да се шашка човек....

# 78
  • София
  • Мнения: 3 249
Разбирам да е към три години и половина и да не казва нищо - да се шашка човек....

Потребителят, "изровил" темата споменава за дете, което става тези дни на 4 години!!! Не четете през пръсти Confused
orchid , за Р се притеснявай чак към 5тата година. На 3 си е рано Peace

Вече имам чувството, че съм станала половин логопед Embarassed

# 79
  • Мнения: 3 572
Little Evil, консултация ще правим с логопед - не зная дали се дават направления, но както писах ЛЛ обеща след 15.09 да я направим.
И не, не се шашкам, разсъждавам си и гледам трезво на нещата, има проблем, ще търся решение.
А иначе и на мен ЛЛ ми казваше всичко е наред, еди кой си еди кога си проговорил с цели изречения, спокойно, малка е още.

# 80
  • София
  • Мнения: 3 249
Little Evil, консултация ще правим с логопед - не зная дали се дават направления, но както писах ЛЛ обеща след 15.09 да я направим.
И не, не се шашкам, разсъждавам си и гледам трезво на нещата, има проблем, ще търся решение.
А иначе и на мен ЛЛ ми казваше всичко е наред, еди кой си еди кога си проговорил с цели изречения, спокойно, малка е още.
Харесай си някой логопед и си запази час за консултация. ЛЛ не ти трябва в това отношение Wink

# 81
  • Мнения: 51
Разбирам да е към три години и половина и да не казва нищо - да се шашка човек....

Потребителят, "изровил" темата споменава за дете, което става тези дни на 4 години!!! Не четете през пръсти Confused
orchid , за Р се притеснявай чак към 5тата година. На 3 си е рано Peace

Вече имам чувството, че съм станала половин логопед Embarassed





 newsm10 newsm10

# 82
  • Мнения: 3 572
Доника, благодаря. ЛЛ обеща да ме насочи към подходящ такъв. Засега ще му се доверя, защото пък аз и идея си нямам при кого да я заведа.

# 83
  • София
  • Мнения: 2 483
Моля за препоръка- логопед в София...

Общи условия

Активация на акаунт