Не може или не иска да говори!

  • 16 780
  • 83
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 12 786
enchev заведете детето на консултация при логопед.
Подкрепям! Педагозите в детската градина какво казват? Не им ли прави впечатление изоставането в говора?


Какви педагози ?никой не му прави печелените сами трябва да си решим проблемите май.
Учителките отчитат ли, че има изоставане в говора в сравнение с другите деца ми беше въпросът.
Педиатъра какво мисли по въпроса? Детето чува ли, цялостното психомоторно развитие как е?- това пак от педиатъра. Хубаво е логопед да види картината, но педиатъра е по- важен, защото при малките деца картината зависи от много неща и много от тях свързани с общото здравословно състояние и общото развитие.
Стискам палци всичко да бъде наред!

# 61
  • София
  • Мнения: 3 249
Редът е следния - педиатър, УНГ и задължително логопед. Доста сте изчакали и не губете време. Учителите рядко казват за някое дете, че имат проблем, защото в повечето случаи родителите отричат, не искат да осъзнаят, че детето им има проблем

# 62
  • Мнения: 51
enchev заведете детето на консултация при логопед.
Подкрепям! Педагозите в детската градина какво казват? Не им ли прави впечатление изоставането в говора?


Какви педагози ?никой не му прави печелените сами трябва да си решим проблемите май.
Учителките отчитат ли, че има изоставане в говора в сравнение с другите деца ми беше въпросът.
Педиатъра какво мисли по въпроса? Детето чува ли, цялостното психомоторно развитие как е?- това пак от педиатъра. Хубаво е логопед да види картината, но педиатъра е по- важен, защото при малките деца картината зависи от много неща и много от тях свързани с общото здравословно състояние и общото развитие.
Стискам палци всичко да бъде наред!



За чуване смятам,че няма проблеми.
Днеска баткой изведе кучето на разходка и тя ми изиграва сценка как баткой го води и то се опъва като показва с жестове и ръкомахане с ръце и кара и с едно Ъ, Ъ, Ъ ,Ъ, и накрая БАТИ, КУЧИ като някой ням филм сме. Като цяло се развива добре танцува  в къщи пуща си от компа музика от вибокса, едни ги харесва други не и като е бърза играе бързо ,а като е бавна играе бавно, затова знам че чува, и разбира всичко, само дето като я накарам да повтаря ми казва не мога и, не ще инатче малко да говори.

# 63
  • София
  • Мнения: 12 786
Консултирайте се с педиатъра на детето, а ако той не е добър с някой добър специалист по детско здраве. Той ще ви е ориентира дали всичко е в норма наистина и на какъв специалист да заведете детето, психолог или логопед. Не се тревожете излишно, но и не отлагайте, според мен, защото ако има нужда от работа е хубаво да се започне вече. После следва предучилищна, училище и нещата ще станат по- трудни. Успех!

# 64
  • Мнения: 51
Консултирайте се с педиатъра на детето, а ако той не е добър с някой добър специалист по детско здраве. Той ще ви е ориентира дали всичко е в норма наистина и на какъв специалист да заведете детето, психолог или логопед. Не се тревожете излишно, но и не отлагайте, според мен, защото ако има нужда от работа е хубаво да се започне вече. После следва предучилищна, училище и нещата ще станат по- трудни. Успех!

Ода ще стават доста трудни ще пиша как са се развили нещата ,дано са в добра посока в което не се съмнявам де  Confused

# 65
  • София
  • Мнения: 12 786
Консултирайте се с педиатъра на детето, а ако той не е добър с някой добър специалист по детско здраве. Той ще ви е ориентира дали всичко е в норма наистина и на какъв специалист да заведете детето, психолог или логопед. Не се тревожете излишно, но и не отлагайте, според мен, защото ако има нужда от работа е хубаво да се започне вече. После следва предучилищна, училище и нещата ще станат по- трудни. Успех!

Ода ще стават доста трудни ще пиша как са се развили нещата ,дано са в добра посока в което не се съмнявам де  Confused
В добра посока ще са, сигурна съм. Hug

# 66
  • Мнения: 372
Моята дъщеря до навършване на две годинки казваше 4-5 думички само и то мноого рядко - мама, тати, баба и ам-ам. Точно преди две седмици от раз се отпусна и сега не мога да я накарам да млъкне дори когато я слагам да спи  ooooh! Постоянно дърдори нещо, почна да прави изречения.

През нощта се събужда и почва да обяснява "мама наня, тати наня, баби не!" и почва да го цикли това  ooooh! ooooh! ooooh!

Най-важното е да не се смееш на бебешкия говор, моята малка се обижда. Не я карам да каже нещо, просто като види, че това е единствения шанс да я разберем си казва - понеже ми е голям гладник така установи че може да си иска определена храна като "(до)мати, пит(ц)ка, пап(хляб), м(ля)ако".
Племенникът ми до 3г и нещо казваше само по 4-5 думички и от раз също проговори.

Не се притеснявай излишно и не стресирай детето излишно. Не говори пред него за това, защото макар и да не говори то разбира!

# 67
  • София
  • Мнения: 3 249

Не се притеснявай излишно и не стресирай детето излишно. Не говори пред него за това, защото макар и да не говори то разбира!
Не се заяждам, но като "потърпевша" умирам за такива мнения. На 4 години едно дете да не говори не е нормално. Да и Айнщайн бил проговорил на 5, е и. Големият тръгна на логопед на 3.6. В групата имаха още едно дете на неговото ниво разговор. Моят вече дърдори като дърт професор, въпреки малките дефекти, които аз забелязвам, но ми е станало и изкривяване. Другото дете фъфли и говори адски зле, защото все още го чакат да го "израсте". Другото дете няма никакви проблеми, чисто говорни. Но говорния дефект не се премахва с магическа пръчка. Както говори едно дете, така то и ще пише.
За малкия така и не чаках, но при него проблемите са други...
Една мисъл в този аспект - "Разбирането, че детето ще "израсте" проблема с възрастта, може само да го предпази от своевременно получаване на адекватна помощ"        Джийн Айрин 

# 68
  • София
  • Мнения: 2 486
Аз бих завела детето на логопед. Моето проходи преди няма и месец, дърдори нещо на странен език, не повтаря, не сочи, не знае нито една дума. Предполагам, че ще от трудно проговарящите, лампичката ми светна още когато не проходи когато трябва...защото неговите връстници опознават света на два крака от половин година и повече.

На ясла не е приет...дебна го, като стане на 2 ще направя една консултация- от това глава не боли.

# 69
  • Мнения: 11 607
Синът ми на 10 януари стана на 2г. и 4мес.Преди една година пусках тема по същия въпрос,получих доста успокоителни отговора,но развитие няма.Детето ми на 1г. и 4мес. казваше само "мама","тата","да","не","па-па".Сега към тия думи е прибавил още към 5 на брой.Това му е репертуара.Притеснявам се вече много,че не може да говори,дори не прави опити.Ходи на ясла от 1 декември.Джипито казва "има време",но това го слушам от една година.Други деца на неговата възраст вече водят разговор,нашия знае броени думички и то не ги казва чисто.Вече не знам какво да правя,да потърся ли логопед,къде да вървя....?Дайте съвет,моля!

Детето ми е много палаво,любвеобилно,чувствително,много е игрив,имаме си и батко вкъщи,общуват си,играят си,но пак нищо....на 7 ноември преживя една операция-планирана,предстои му на пролет още една.Тогава беше много стресирано детето.Дали не се е отразило това допълнително на положението?

Мога да напиша нещо подобно.....

Синът ми ще стане на 2г. и 8м., но репертоара ни е твърде беден......Майка ми ми казва, че като го гледа него, все едно вижда мен на неговите години......Самата аз съм проговорила късно, бързорека съм, със заекване, което почти съм поправила с ходене 12г. на логопед. Децата наследяват нашите типове нервна система. С големия син имах известен говорен проблем, който също поправихме с ходене на логопед.......

Все още не ходи на градина юнака ми.....Та аз ще поизчакам още малко как ще се развие.....В последните 2 седмици прибави нови думички към репертоара, макар и да са само 2-3 - това ми дава кураж........

Има кой да му говори у нас, с развитието му до сега всичко е наред, палав и непослушен......Та просто ако не е оскъдното говорене - всичко ще е идеално....

Ще следя темата с интерес.....

# 70
  • София
  • Мнения: 3 249
Мамче, тази мисля, че ще ти е по-полезна http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=673980.0 Wink

# 71
  • Мнения: 3 661
И аз като Little Evil. Какво значи да не се притесняваш - детето ми не казва нито една смислена дума, бърбори на някакъв странен език, около него децата могат да си поискат вода, и аз да съм спокойна.
Вече 4-5 месеца се оплаквам на педито и накрая ми обеща, ако септември все още не говори, ще правим консултация, изобщо не искам да чакам.
От консултация глава не боли, а и се съмнявам от среща с чужд човек да се стресира детето.

# 72
  • Мнения: 11 607
Мамче, тази мисля, че ще ти е по-полезна http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=673980.0 Wink

Благодаря ти  bouquet! Признавам си без бой,че 1 път ви четох......Ще се запиша!

# 73
  • София
  • Мнения: 2 486
И аз като Little Evil. Какво значи да не се притесняваш - детето ми не казва нито една смислена дума, бърбори на някакъв странен език, около него децата могат да си поискат вода, и аз да съм спокойна.
Вече 4-5 месеца се оплаквам на педито и накрая ми обеща, ако септември все още не говори, ще правим консултация, изобщо не искам да чакам.
От консултация глава не боли, а и се съмнявам от среща с чужд човек да се стресира детето.

Kaква консултация ще правите...в смисъл ще ви даде направление за логопед или какво?

# 74
  • София
  • Мнения: 3 249
ЛЛ не дава направление за логопед. Може да даде направление за УНГ, ако мислите, че детето има проблем с ушите. Но ако чакате на ЛЛ...Мен в началото ме гледаше с насмешка, но накрая се убеди, че притесненията са основателни. И не слушайте, че детето трябва да навърши 4г., за да посети логопед Wink

Общи условия

Активация на акаунт